ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند دما و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

مقدمه

سنسورهای دما برای تامین راحتی بیشتر مصرف کنندگان طراحی شده است. اینکه چه میزان در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند بستگی به این دارد که سنسورها در کجا قرار می‌گیرند. ترموستات در چه دمایی تنظیم شده است.

ترموستات هوشمند دما می‌تواند در کاهش هزینه‌ها تا نصف میزان مصرف معمول منزل،تأمین آسایش افراد و کمک به محیط‌زیست از طریق کاهش میزان مصرف مؤثر باشد. ترموستات‌های هوشمند مجهز به سنسورهای دما و الگوریتم‌های پیشرفته داخلی هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی هر چه بیشتر افراد کمک کند.

ترموستات هوشمند دما با اتصال به سیستم‌های تهویه می‌توانند دما محیط را به صورت خودکار و بر اساس برنامه‌های روزانه تنظیم کنند.

در اغلب منازل هر اتاق درجه حرارت یکسانی ندارد. اتاق‌ها، بسته به تعداد پنجره‌ها، اندازه، میزان نورگیری و عوامل دیگر، دمای متفاوتی دارند. ترموستاتی که اکنون از آن استفاده می‌کنید ممکن است در اتاقی باشد که بندرت وقت خود را صرف آن می‌کنید اما سنسور هوشمنددما به شما این امکان را می‌دهد تا جایی را انتخاب کنید که ترموستات بتواند دمای خانه را اندازه‌گیری کند.

ترموستات‌های هوشمند مجهز به سنسورهای دما و الگوریتم‌های پیشرفته داخلی هستند اما برای ترموستات‌ها همیشه بهترین مکان‌ها از منظر زیبایی در نظر گرفته نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، ممکن است ترموستات در یک کمد قدیمی وجود داشته باشد یا در یک راهرو نصب شود یا منزل شما چند طبقه باشد و بخواهید در طول روز دمای طبقه بالا و در شب طبقه پایین را با استفاده از سنسور دما کنترل کنید. همچنین اگر کودک یا یک عضو خانواده سالمند دارید ممکن است بخواهید اتاقی راحت با دمای مناسب برای آنها مهیا کنید. در مواردی که ترموستات در مکان خاصی نصب نشده باشد، یک سنسور دمای جداگانه می‌تواند به شما کمک کند تا با اندازه‌گیری دما یک مکان مناسب را انتخاب کنید.

ترموستات هوشمند

سنسورهای هوشمند دما

سنسور هوشمند دما برای پایش لحظه‌ای دما و ارسال دیتای مورد نظر به ترموستات به کار می‌رود. در ادامه با برخی ویژگی‌های سنسورهای هوشمند دما آشنا می‌شویم:

 • همه موارد سیستم نظیر گذشته کار خواهد کرد. با این تفاوت که دما به وسیله سنسورها اندازه‌گیری و به ترموستات ارسال می‌شود.
 • هر زمان که سنسور فعال باشد، ترموستات با خواندن دیتای ارسالی سنسور برای کنترل روشن و خاموش کردن سیستم تهویه استفاده می‌کند. در این حالت، ترموستات حسگر دمای داخلی خود را نادیده می‌گیرد.
 • هر زمانی که بخواهید می‌تواند اطلاعات همه سنسورهای دما که به ترموستات متصل هستند را بر روی اپلیکیشن مشاهده کنید. و همچنین می‌توان درجه حرارت خوانده شده توسط سنسورها و مقدار خوانده شده توسط ترموستات را مقایسه کرد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با دمای قسمت‌های مختلف خانه خود بیشتر آشنا شوید. سنسورها را جابجا کنید و در مواقع لازم از ترموستات استفاده کنید.
 • سنسورهای دما از باتری لیتیوم استفاده می‌کنند. و باتری موجود در این سنسورها می‌تواند حداکثر تا 2 سال دوام داشته باشد. در صورتی که باتری سنسور کم باشد، یک پیام اخطار از طریق اپلیکیشن دریافت می‌شود.

تفاوت ترموستات معمولی با ترموستات مدرن

ترموستات معمولی فقط قابلیت برنامه ریزی دارند و باید میزان دما و ساعت های خروج از منزل به آن داده شود تا بر اساس آن عمل کند. اما ترموستات هوشمند بدون تنظیم اولیه دما و دادن برنامه به آن، عادات دمایی کاربران را یاد گرفته و به طور خودکار دما را تنظیم می کند.

فرض کنید هر یک از اعضای خانواده بخواهند دمای اتاق خود را به دلخواه روی درجه مشخصی تنظیم کنند ترموستات هوشمند می تواند مانند یک موجود دارای هوش و درک این اطلاعات را از محیط خانه و اعضای آن جمع آوری کند و دما را با توجه به سلیقه افراد تنظیم نماید. ممکن است شما دمای اتاق خود را در هر ساعاتی از شبانه روز تغییر دهید تا دمای محیط مطلوب و مناسب شود. ترموستات هوشمند این تغییرات دمایی را به خاطر می سپارد و به دلیل اینکه این عمل در چند روز تکرار شده اند آن را به عنوان رفتار و عادت کاربر در نظر گرفته و به طور خوکار این تغییرات را انجام می دهد.

همچنین ترموستات هوشمند با اتصال به سایت های پیش بینی وضعیت آب و هوا، شما را از شرایط آب و هوایی آگاه کرده و متناسب با آن تغییراتی را در سیستم گرمایشی هوشمند و یا سیستم سرمایشی هوشمند شما اعمال می کند.

آیا استفاده از سنسور هوشمند دما باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود؟

سنسورهای دما برای تامین راحتی بیشتر مصرف کنندگان طراحی شده است. اینکه چه میزان در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند بستگی به این دارد که سنسورها در کجا قرار می‌گیرند. ترموستات در چه دمایی تنظیم شده است.

به عنوان مثال اگر در زمستان ترموستات خانه به گونه ای تنظیم شود. که از سنسور موجود در اتاق خواب عایق بندی شده که به سرعت گرم می‌شود داده دریافت کند. سیستم شما ممکن است زودتر از حد معمول خاموش شود و می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

قیمت ترموستات هوشمند

البته که قیمت ترموستات هوشمند به مراتب بالاتر از قیمت ترموستات معمولی خواهد بود ولی جدا از این بحث راحتی و آسایش که ترموستات هوشمند برای فرد مهیا می‌کند به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می تواند در مدتی بعد از استفاده از آن مابه تفاوت قیمتی با ترموستات معمولی را جبران کند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

16 پاسخ

  1. با سلام و درود
   ترموستات ها به تنهایی این قابلیت را ندارند و باید به دستیار های صوتی متصل بشوند
   دستیار صوتی الکسا قابلیت زبان فارسی را ندارد
   ولی می توانید از دستیار صوتی فارسی آیسا استفاده کنید

  1. با سلام و درود
   ترموستات ها به تنهایی این قابلیت را ندارند و باید به دستیار های صوتی متصل بشوند
   دستیار صوتی الکسا قابلیت زبان فارسی را ندارد
   ولی می توانید از دستیار صوتی فارسی آیسا استفاده کنید

 1. عالی بود
  ترموستات هوشمند روی همه سیستم های سرمایش و گرمایش میشه استفاده کرد؟

  1. با سلام و درود
   تقریبا بله
   ولی باید به کاتالوگ محصول مراجعه کرد و اطلاعات دقیق تری کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.