• Home
  • تکنولوژی
  • کاربرد بینایی ماشین در مدیریت فرایند های صنعتی
بینایی ماشین

کاربرد بینایی ماشین در مدیریت فرایند های صنعتی

مقدمه

امروزه مدیریت فرایندهای صنعتی در کارخانجات بسیار مهم است. این عمل در واقع نظارت و کنترل کلیه سیستم‌ ها و ماشین‌ آلات است. یکی از جدیدترین و محبوب‌ ترین مزایای مدیریت فرایند صنعتی، افزایش فرصت‌ های اتوماسیون است. زیرا حوزه رباتیک تحقیق و توسعه قابل توجهی را تجربه می‌کند. با مشاهده دقیق عملیات کارخانه به بینش عمیق‌ تری در مورد عملیات‌ ها و در نتیجه به ماهیت حرکاتی که باید توسط یک ربات (بینایی ماشین) انجام شود دست می‌یابیم.

علاوه بر این با توجه بیشتر به الگوهای حرکتی کارکنان می‌توانیم طراحی سیستم و گردش کلی کار را ارزیابی کنیم. بهینه‌ سازی بیشتر می‌تواند از طریق مدیریت فرایند انجام شود. زیرا می‌توان ناکارآمدی را از نظر تخصیص منابع و انرژی برای ماشین‌ آلات مختلف یا حتی توزیع کارمندان مشاهده کرد. در نتیجه، مدیریت فرایند امکان مشاهده ریسک و ایمنی مرتبط با فرایندهای مختلف را فراهم می‌کند. با این حال در حالی که می‌توان مدیریت فرایند را برای بهبود راندمان صنعتی بسیار مهم دانست، اجرای آن دشوار است.

کاربرد بینایی ماشین

نمونه‌ ای از ماهیت خسته کننده کنونی مدیریت فرایند این است که 10 نفر از مدیران عملیاتی و تولید در یک اتاق مشترک مراحل مختلف ساخت را در تخته سیاه و سفید برنامه‌ ریزی می‌کنند. با تعداد زیادی از افراد درگیر این فرایند، امکان سوء استفاده و خطای انسانی بطور قابل توجهی افزایش می‌یابد. علاوه بر این، دسترسی به روز رسانی صفحه ممکن است در سراسر زنجیره فرمان گم شود .از این رو بسیاری از وظایف ممکن است به سادگی به روز رسانی نشوند. بنابراین ، ضرورت یافتن یک منبع جایگزین که می تواند در مدیریت فرایند کمک کند بسیار مهم است.

بینایی ماشین

بینایی ماشین یا Computer vision ابزاری کلیدی است که به دلیل توانایی آن در جمع‌ آوری مقدار قابل توجهی از داده‌ ها بدون صرف همان اندازه از ساعت‌ های انسانی در صنایع مختلفی اجرا می‌شود. بینایی ماشین حوزه علوم رایانه را شامل می‌شود که در آن رایانه‌ ها اطلاعات را از رسانه‌ های تصویری مانند تصاویر یا فیلم‌ ها استخراج می‌کنند. در اصل سعی در تکرار و خودکار سازی توانایی‌ های چشم انسان است.

یکی از مزایای بینایی ماشین در یک محیط صنعتی این است. که به راحتی می‌توان آن را در سخت‌ افزارهای موجود در بسیاری از سایتهای کارخانه ادغام کرد. بسیاری از این مکان‌ ها مجهز به دوربین‌ های بی‌ سیم متصل به شبکه وای‌ فای هستند. که امکان اتصال مستقیم و در نتیجه جریان فیلمبرداری به اینترنت را فراهم می‌کنند. و این امکان را برای هر نوع پلتفرم تجزیه و تحلیل آنلاین به صورت در زمان واقعی فراهم می‌کند.

ایجاد و آموزش الگوریتم بینایی ماشین کار ساده ای نیست. اما به محض ایجاد یک مدل می‌توان از آن در انواع موارد مختلف استفاده کرد. نمونه‌ ای از آن، مدل تخمین بدن انسان است که برای گرفتن موقعیت اندام‌ های کلیدی و ویژگی‌ های یک فرد آموزش دیده است.

استفاده از CV برای ایمنی

مدیریت فرایندهای صنعتی

بنابراین می‌توانیم ببینیم که بینایی ماشین به دلیل توانایی در دریافت داده‌ های بصری مورد نیاز برای انجام ارزیابی‌ های لازم، نقش مهمی در آینده توسعه فرایند بازی خواهد کرد. پروژه‌ ای در آزمایشگاه‌ های Iterate اجرا شده است. که کاربرد ها و فواید حضور نیروی انسانی در یک محیط صنعتی را مورد بررسی قرار داد. با دریافت وضعیت بدنی هر کارمند با استفاده از یک مدل آموزش دیده می‌توان اطلاعاتی را که مربوط به موارد استفاده در آزمایشگاه Iterate با تمرکز بر ایمنی صنعتی است، ضبط کرد.

اولین ویژگی که می‌توان شناسایی کرد. ارزیابی سریع لیپ فوقانی (RULA) شناخته شده است. ارزیابی RULA یک استاندارد صنعتی برای تعیین ایمنی از یک عمل بر اساس عواملی نظیر زاویه خم شدن اتصالات مختلف بدن، بار حمل شده و تعادل بین دیگر اعضا است. یک مزیت اصلی ارزیابی RULA این است که این روش چند وجهی در عین حال ساده است. و عددی را در مقیاس 1 تا 7 ارائه می‌دهد که نشان دهنده‌ ی سرعت ایمنی عمل است.

با دریافت موقعیت‌ های بدن فرد در طول روز، مدل بینایی ماشین می‌تواند به راحتی داده‌ های پوسچر را استخراج کرده و نمره RULA پیش‌ بینی شده را ارائه دهد. هنگامی که این ارزیابی توسط چشم غیر مسلح انجام شود، یک تخمین تقریبی است. بنابراین یک کامپیوتر می‌تواند با گرفتن زوایای دقیق‌ تر بین قسمت‌ های مختلف بدن، ارزیابی بهتری را ارائه دهد. علاوه بر این هنگامی که ارزیابی به صورت دستی انجام می‌شود. خیلی بیشتر طول می‌کشد و یا لازم است که اقدامی به آرامی انجام شود. به گونه‌ ای که یک مدیر بتواند ارزیابی را انجام دهد و زمان بیشتری را باید صرف دیدن کند.

نتیجه گیری

بینایی ماشین نه تنها از نظر جمع‌ آوری سریع و سودمند است بلکه می‌تواند به راحتی در یک محیط صنعتی با تجهیزات جدید ادغام شود. نمونه‌ ای از چالش اصلی که منجر به عدم موفقیت بیشتر مدل‌ های بینایی ماشین در یک محیط صنعتی می‌شود، تجهیزات حفاظتی است. بسته به صنعت لایه‌ های تجهیزات حفاظتی از دستکش و عینک گرفته تا لباس کامل و ماسک صورت متغیر است. با توجه به بیماری همه‌ گیر کرونا (COVID-19) ، استفاده تجهیزات محافظتی در خارج از یک محیط صنعتی یا بالینی رایج‌ تر شده است.

بنابراین می‌بینیم که کامپیوترها در مورد چگونگی شناسایی یک انسان و جمع‌ آوری داده‌ های مربوط به وضعیت در تمام این لایه‌ ها با چالش جدید روبرو هستند. از آنجا که دانشمندان در سرتاسر جهان، همچنان به این مشکل بر می‌خورند ، می‌توان انتظار داشت که بینایی ماشین به عنوان یک اصل در مدیریت فرایند های صنعتی تبدیل شود.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟
طراحی سیستم‌ های اعلام حریق

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.