• Home
 • هوش مصنوعی
 • کاربرد هوش مصنوعی در ایران، هر آنچه که باید از این حوزه بدانید
هوش مصنوعی در ایران

کاربرد هوش مصنوعی در ایران، هر آنچه که باید از این حوزه بدانید

هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

با شنیدن یا خواندن اصطلاح هوش مصنوعی، تصاویر و اصوات گوناگونی در ذهن ما شکل می‌گیرد. برخی صدای دستیارهای هوشمندی همچون سیری و کورتانا و الکسا را می‌ شنویم و برخی دیگر، به‌یاد تصاویر وحشتناک و نگران‌کننده‌ی فیلم‌های علم‌تخیلی همچون ترمیناتور می‌ افتیم. عاشقان جدی‌ تر سینما هم به‌ احتمال زیاد چهره‌ ی معصوم کاراکتر دیوید در فیلم تحسین‌شده‌ی استیون اسپیلبرگ (A.I. Artificial Intelligence) را به‌یاد می‌ آورند.

به‌ هر حال هوش مصنوعی امروزه در ذهن و فکر بسیار از ما کاربران دنیای فناوری جا خوش کرده است و تا آینده‌ ی نامعلوم هم جزوی از زندگی ما خواهد بود. همیار و همکاری که شاید آینده‌ ای روشن و شاید ویرانه‌ ای شبیه به فیلم ترمیناتور برای ما بسازد.

در علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی یا هوش ماشینی به هوشمندی گفته می‌ شود که از هر نوع ماشین (و نه انسان) به‌ دست بیاید. کتاب‌ های مرجع در حوزه‌ ی هوش مصنوعی، این علم را دانش مطالعه‌ ی کارگزارهای هوشمند می‌ دانند که چنین تعریف می‌ شوند: «هر دستگاهی که توانایی درک محیط و فعالیت با حداکثر شانس موفقیت را داشته باشد». درمجموع اصطلاح هوش مصنوعی برای توصیف ماشین‌ ها یا کامپیوترهایی به‌ کار می‌ رود که فعالیت‌ های شناختی وابسته به ذهن انسان را به‌ خوبی انجام دهند. ازمیان فعالیت‌ های مهم شناختی می‌ توان به «یادگیری» و «حل مسئله» اشاره کرد.

وضعیت و کاربرد هوش مصنوعی در ایران

Untitled 1

در حال حاضر حقیقتا در زمینه هوش مصنوعی ما در ایران در اول راه هوش مصنوعی قرار داریم. امروزه هوش مصنوعی به جایی رسیده که توانسته در زندگی فردی مردم نفوذ پیدا کنید و استفاده از آن در برخی کارهای روزمره بسیار ناملموس باشد در حالی که ما تنها متوجه تاثیرات هوش مصنوعی نیستیم.

این مسئله نشان می‌ دهد که رفته رفته استفاده از هوش مصنوعی بیشتر خواهد شد و کاربردهای جدی‌ تری پیدا خواهد کرد. همین حالا هم از AI در حوزه‌ هایی مانند پزشکی، صنایع تولیدی، بازاریابی، اتوماسیون فرآیندهای مختلف، اقتصاد و … به کار می‌ رود و آینده ای شگفت انگیز نیز پیش بینی می شود.

همچنین علاوه بر آن چه که گفته شد فعالیت‌ هایی مانند طراحی سیستم‌ های ایمنی، مسائل تشخیص هویت، بازی‌ های کامپیوتری، طراحی سیستم‌ های پیشرفته نظامی، طراحی نرم افزارهای هوشمند و… همه رو به پیشرفت هستند و برای پیشرفته‌ تر شدن به هوش مصنوعی نیاز دارند.

با توجه به همه‌ی این مسائل استفاده از هوش مصنوعی هر روز بیشتر از روز دیگر خواهد شد و هم چنان که کاربردهای آن گسترش خواهد بافت نیاز به متخصصان هوش مصنوعی هم بیشتر خواهد شد. همین امر باعث می‌ شود تا فرصت‌های شغلی برای متخصصان هوش مصنوعی روز به روز بیشتر شود!

بازار کار هوش مصنوعی در ایران چگونه است؟‌

خوشبختانه بازار کار هوش مصنوعی چند سالی است که در ایران با اقبال خوبی مواجه شده است و شرکت‌ های متعددی چند سالی است که در زمینه هوش مصنوعی در کشورمان شروع به فعالیت کرده‌ اند. علاوه بر آن با پیشرفت کسب و کارهای آنلاین و کسب و کارهای داده محور در ایران، نیاز به استخراج داده و تفسیر داده‌ ها بیشتر شده و در آینده نیز بیشتر خواهد شد.

به طور کلی همگام با پیشرفت‌ هایی که در دنیا در زمینه AI رخ می‌ دهد و نیاز به متخصصان هوش مصنوعی بیشتر می‌ شود، در ایران هم، نیاز به متخصصان هوش مصنوعی در آینده بیشتر خواهد شد و بازار کار هوش مصنوعی در ایران هم روز به روز گسترده‌ تر خواهد می شود. موقعیت‌ های کار در زمینه هوش مصنوعی در ایران بیشتر از این که هست خواهد شد.

اما در حال حاضر در زمینه‌ های زیر به نیروی متخصص بیشتری نیاز است:

 • برنامه نویس، مدیر وب سایت
 • طراح و تحلیل گر نرم افزار
 • طراحی و ساخت ابزارهای هوشمند
 • متخصص هوش مصنوعی و صنایع
 • طراح بازی
 • مدیر شبکه
 • مدیر امنیت اطلاعات
 • طراح انواع ربات

آینده شغلی هوش مصنوعی در ایران چگونه است؟

آینده شغلی هوش مصنوعی در ایران چگونه است؟

هوش مصنوعی به عنوان محرک اصلی فناوری های نو ظهور مانند رباتیک و اینترنت اشیا و بیگ دیتا دانست که در آینده نزدیک بر روی اکثر شغل‌ ها تأثیر می‌ گذارد. کشور ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و تعداد آگهی‌ های استخدامی هوش مصنوعی در سایت‌ های کاریابی ایرانی رشد چشم گیری داشته است.

امروزه می‌توان ردپای هوش مصنوعی، ربات‌ ها و علوم شناختی را که بخش زیادی از آنها بر پایه علوم رایانه شکل گرفته‌ اند در زندگی روزمره انسان‌ ها و علوم مختلف دید و آینده‌ ای را متصور شد که موضوعاتی از جمله پزشکی، نرم افزارها، پیش‌بینی وضع هوا، کاربرد ربات‌ ها و حتی علوم انسانی متأثر از این علوم جدید باشند.

گرچه تأثیر این فناوری‌ های نوین هنوز چندان واضح نیست اما این فناوری‌ ها بدون شک شیوه زندگی انسان‌ها را تغییر داده‌اند.

رویکرد و نگاه ها به هوش مصنوعی در ایران چگونه است؟

گفتیم که هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم رایانه است که هدف اصلی آن تولید ماشین‌ های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد. AI در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای رایانه است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه‌ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد.

در همین زمینه رباتیک نیز حوزه‌ای از علم و تکنولوژی است که با ربات‌ ها سر و کار دارد. ربات‌ ها ماشین‌ هایی هستند که برای انجام یک سری کارها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک، از قبل برنامه ریزی شده‌ اند. رباتیک علمی است که با طراحی، ساخت و برنامه نویسی انواع ربات‌ ها سر و کار دارد.

از سوی دیگر علوم شناختی که یکی از دانش‌ های نو است در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات مجموعه دانش‌ های هم گرا را تشکیل می‌ دهند. این رشته از زیر مجموعه‌ های علم اعصاب، روان شناسی، زبان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده و کاربرد وسیعی در موضوعات مرتبط با AI دارد.

همه این دانش‌ های نوین در یک موضوع با هم توافق دارند و آن هم شناخت مغز انسان و کارکردهای آن است. حیات انسان و جامعه وابسته به کارکردهای مغزی اوست، شناخت ما از مغز و ذهن می‌ تواند تأثیر به سزایی بر همه ابعاد حیات انسان داشته باشد. در این میان هوش مصنوعی، ساخت رایانه‌ هایی که بتواند وظایف انسان را انجام دهند و رابطه انسان و فناوری از اهمیت بیشتری برخوردارند.

در سال‌ های اخیر با توسعه دانشگاه‌ های کشور و رشد تعداد دانشجویان و محققان جوان در عرصه فناوری‌ های نوین مقالات و تحقیقات علمی نیز در حوزه این فناوری‌ ها به طور قابل ملاحظه‌ ای رشد داشته است. با وجود اینکه زمان زیادی از ورود دانشگاه‌ های ایرانی به عرصه فناوری‌ های جدید نمی‌ گذرد اما بررسی رتبه دانشگاه‌ ها با موضوعات خاص مرتبط با فناوری‌ های جدید نشان می‌ دهد علیرغم تازه وارد بودن اما تأثیرات قابل ملاحظه‌ ای در حوزه علوم جدید داشته‌ اند.

هوش مصنوعی در ایران چه جایگاهی دارد؟

خوشبختانه وضعیت آموزش هوش مصنوعی در ایران نسبتا مطلوب است و سرفصل‌ های آموزشی دانشگاه‌ های ایران به استانداردهای جهانی نزدیک هستند، اما به دلیل این‌ که دانشگاه‌ ها و موسسات آموزشی خارجی در حوزه آموزش از فناوری‌ های به‌ روزی استفاده می‌ کنند، هنوز با معیارهای جهانی فاصله داریم، اما در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی ایران جایگاه خوبی دارد. در سال 2017 میلادی ایران در زمینه تحقیق و انتشار  مقالات در حوزه هوش مصنوعی در مکان 19 جهان قرار داشت.

شکل زیر، جایگاه کشورهای مختلفی که مقالات کاربردی در حوزه هوش مصنوعی منتشر کرده‌ اند را نشان می‌ دهد. با این حال در سال 2019 میلادی ایران در جمع 15 کشور برتر جهان در حوزه تحقیقات هوش مصنوعی قرار گرفت. گزارشی که سایت معتبر Elsevier منتشر کرده نشان می‌ دهد اروپا در نظر دارد تحقیقات گسترده‌ای در ارتباط با AI انجام دهد و بودجه کلانی برای این منظور در نظر گرفته است تا فاصله خود با ایالات متحده و چین را کمتر کند.

در حال حاضر ایالات متحده به لحاظ تعداد مقالات منتشر شده در جایگاه اول جهان قرار دارد و پس از آن چین، آلمان انگلستان، فرانسه و اسپانیا قرار دارند. با این حال، بسیاری از کارشناسان و موسسات پژوهشی بر این باور هستند که چین تا سال 2030 میلادی به اولین کشور جهان در زمینه مطالعات بنیادین در حوزه AI تبدیل خواهد شد. در همین ارتباط ایران نیز به جمع 10 کشور برتر جهان در حوزه تحقیقات هوش مصنوعی خواهد رسید.

بازار کار متخصصان هوش مصنوعی در ایران چگونه است؟

بازار کار متخصصان هوش مصنوعی

به‌ طور معمول دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هوش مصنوعی مشکل خاصی از بابت پیدا کردن شغل در حوزه کاری خود ندارند، البته به شرطی که مهارت‌ های مورد نیاز بازار کار را آموخته باشند. آگهی‌ های استخدامی مندرج در سایت‌ های کاریابی نشان می‌ دهند که شرکت‌ ها و استارت‌ آپ‌ ها برای انجام پروژه‌ هایی در حوزه‌ های مختلف نظیر پردازش زبان طبیعی، بینایی ماشین، یادگیری ماشین، تحلیل داده‌ ها و نمونه‌ های مشابه به دنبال جذب متخصصان این رشته هستند.

به بیان دقیق‌ تر با رصد آگهی‌ های مندرج در سایت‌ های کاریابی مشاهده می‌ کنیم که شرکت‌ ها عمدتا به دنبال جذب متخصصان یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی، بینایی ماشین، تحلیل داده‌ ها، هوش تجاری، متخصص استقرار سامانه‌ های هوش تجاری و مشاغل این چنینی هستند. البته درصد کمی از این افراد جذب نهادهای دولتی می‌ شوند. به بیان دقیق‌ تر، پروژه‌ های بخش خصوصی بیشتر از پروژه‌ های دولتی در خصوصی هوش مصنوعی است. به‌ طور معمول متخصصان هوش مصنوعی در خارج از ایران دستمزدهای خوبی دریافت می‌کنند.

بیشترین تقاضا برای متخصصان هوش مصنوعی از جانب استارت‌ آپ‌ ها و شرکت‌ های پیش‌ رو در زمینه به‌ کارگیری فناوری‌ های نوین نظیر سازمان‌ های بیمه‌ گر، تولیدکننده نرم‌ افزار و کسب‌‌ و کارهای آنلاین است. شهرک‌ های علمی و تحقیقاتی کشور جای قابل اعتمادی برای پیدا کردن این شرکت‌ ها است. سایت‌ های کاریابی نیز مکان مناسبی برای پیدا کردن شرکت‌ هایی است که قصد دارند متخصصان AI را استخدام کنند. متاسفانه به دلیل عدم وجود منبع قابل استناد در این زمینه این امکان فراهم نیست که رقم دقیقی که متخصصان AI در ایران دریافت می‌ کنند را اعلام کرد.

اخلاق در هوش مصنوعی چیست و قوانین در این باره چه می گویند؟

برخی شرکت‌ های آمریکایی قبلاً در مورد آموزش اخلاقیات به هوش مصنوعی و وضع قوانین در این باب صحبت کرده بودند. در حال حاضر دولت این کشور با همکاری چند کشور دیگر وارد عمل شده است. گفته شده ایالات متحده آمریکا با همکاری سازمان توسعه و همکاری‌ های اقتصادی و چند کشور دیگر به دنبال ارائه دستور العمل‌ های غیر الزام آور برای ایجاد و استفاده از هوش مصنوعی هستند. این دستور العمل‌ ها به شرکت‌ های توسعه دهنده هوش مصنوعی توصیه می‌ کند به هوش مصنوعی خود احترام به حقوق بشر، ارزش‌ ها و هنجارهای دموکراتیک و قانون را آموزش دهند.

همچنین سیستم‌ های هوش مصنوعی باید برای کاربران ایمن، باز و واضح باشند و کسانی که هوش مصنوعی را می‌ سازند و از آن استفاده می‌ کنند باید مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرند و شفافیت داشته باشند. این دستور العمل‌ ها همچنین به دولت‌ ها برای افزایش بودجه توسعه هوش مصنوعی و ایجاد چارچوب‌ هایی برای محقق کردن تحقیقات در این زمینه به برنامه‌ های کاربردی در دنیای واقعی کمک می‌ کند.

این دستور العمل‌ ها که حاصل کار و تلاش ۵۰ کارشناس در بخش‌ های عمومی و خصوصی از جمله دولت‌ ها و شرکت‌ های فناوری است، در تاریخ ۲۲ ماه مه سال گذشته منتشر شد.

آیا هوش مصنوعی می تواند باعث نگرانی شود؟ چرا اخلاقیات در هوش مصنوعی اهمیت دارد؟

نگرانی این است که ممکن است به این اصول عمل نشود. در حالی که این اصول می‌ توانند به شکل‌ گیری قوانین مفید کمک کنند، اما هیچ تعهدی برای احترام به آنها وجود ندارد. همچنین، این دستور العمل تنها بر تعداد کمی از کشورها تأثیر می‌ گذارد که مثلاً چین که به سو استفاده از هوش مصنوعی برای تجاوز به حریم خصوصی و نقض آزادی بیان شناخته شده در جمع آنها نیست. ابلاغ این دستور العمل یک جهش در مسیر درست است، اما تنها یک گام کوچک است و اقدامات لازم برای آموزش اخلاقیات به هوش مصنوعی باید بیشتر و بیشتر شود.

خبر خوب برای علاقه مندان و فعلان حوزه هوش مصنوعی در ایران!

خبر خوب این است که طبق اعلام سید محمد مهدوی، مشاور صندوق نوآوری و شکوفایی به زودی قرار است طرحی با نام حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از کسب‌وکارهای هوش مصنوعی اجرایی کرد. او درباره تسهیلات این صندوق به طرح‌ های حوزه فناوری توضیحاتی ارائه داده است.

در این گفت‌ و گو سید محمد مهدوی فناوری‌ ها را به صورت کلی به دو دسته فناوری‌ های گلوگاهی و فناوری‌ های رو به آینده تقسیم کرد. مهدوی اشاره‌ ای نیز به تفاوت‌ های این دو دسته داشت. به‌ گفته او، فناوری‌ های گلوگاهی فناوری‌ هایی هستند که امروز شرکت‌ ها به آن نیاز دارند و فناوری‌ های رو به آینده، همان‌ طور که از نامشان پیداست، بیشتر معطوف به نیازسنجی‌ های آینده است.

به گفته مشاور رئیس هئیت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق برای هر دو نوع از فناوری‌ ها تسهیلاتی در نظر گرفته است. برای فناوری‌ های گلوگاهی که ریسک چندان بالای برای تحقیق و توسعه ندارند تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان به‌صورت بلاعوض به کسب‌ و کارهای این حوزه داده می‌ شود.

درباره حمایت از فناوری‌ های رو به آینده نیز مهدوی تاکید کرد صندوق ۹۰ درصد و در برخی از موارد ۱۰۰ درصد هزینه‌ های این نوع از فناوری‌ ها را پوشش می‌ دهد!

صندوق نوآوری و شکوفایی و هوش مصنوعی

مهدوی در ادامه صحبت‌ هایش به‌صورت موردی به فناوری‌ هایی که ذیل فناوری‌ های رو به آینده و آینده‌ ساز قرار می‌ گیرد نیز اشاره‌ ای داشت. به گفته او فناوری‌ هایی مانند AI، داده کاوی و بیگ دیتا، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده، علوم شناختی و علوم اجتماعی محاسباتی، نانوتکنولوژی، و بایوتکنولوژی در این طبقه قرار می‌ گیرند و به‌ خاطر ریسک‌ هایی که سرمایه‌ گذاری در این حوزه‌ ها دارد صندوق نوآوری و شکوفایی سطح‌ حمایت‌ های خود از این فناوری‌ ها را افزایش داده است.

گفتنی است صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است. سال ۱۳۹۲ بود که زیرساخت‌ های این صندوق مثل ساختار سازمانی، دستور العمل‌ ها و نحوه ایجاد کمیته‌ های اعتباری شکل گرفت. تا پایان سال ۱۳۹۵ مجموع مبلغ مصوبات این صندوق به بیش از هزار میلیارد تومان رسید. هدف این صندوق کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌ بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار و تجاری‌ سازی نوآوری‌ ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ ها و خدمات مالی به شرکت‌ ها و موسسات دانش بنیان می باشد.

یک دانشجوی هوش مصنوعی به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

دانشجوی هوش مصنوعی به چه مهارت‌هایی نیاز دارد

به‌ طور معمول، افرادی که علاقه‌ مند به ورود به دنیای AI هستند دو مسیر مشخص پیش‌ رو دارند. مسیر اول ورود به رشته هوش مصنوعی و دنبال کردن تحصیلات آکادمیک است که سر فصل‌ های خاص خود را دارد. به‌ طور معمول، دروسی که دانشجویان رشته هوش مصنوعی در زمان تحصیل مطالعه می‌ کنند صرف نظر از سمینار، پایان‌ نامه و دروس جبرانی به شرح زیر هستند:

دروس اصلی:

 • شبکه‌ های عصبی: روش‌ های نوین حل مسائل با استفاده از AI.
 •  یادگیری ماشین: بررسی و یادگیری روش‌ ها، الگو‌ها و الگوریتم‌ های هوشمند.
 •  پردازش تکاملی: به مباحثی اشاره دارد که برای یک مسئله پاسخ‌ های مختلفی را ارائه می‌ دهد.
 •  محاسبات نوین: انجام محاسبات ریاضی به شکل نمادین.
 •  روش‌ ها و سیستم‌ های فازی.
 • شناسایی آماری الگوها.
 •  هوش مصنوعی.

دروس تخصصی:

 •  هوش مصنوعی توزیع شده.
 •  مهندسی دانش و سامانه‌ های خبره.
 •  پردازش زبان طبیعی.
 •  سنجش از دور.
 •  شناسایی ساختاری الگوها.
 •  پردازش سیگنال‌های رقمی.
 • پردازش و شناسایی گفتار.
 • مدل‌ سازی و تعبیر سه بعدی.
 •  آتوماتان‌ های یادگیری (Learning Automata).
 •  مباحث ویژه در مهندسی کامپیوتر.
 • روباتیک: سرفصل‌ های این رشته ترکیبی از علوم مختلف نظیر مکانیک، الکترونیک، ساخت و… است.

تسلط بر سرفصل‌ های فوق همراه با یادگیری فردی به یک فارغ‌ التحصیل هوش مصنوعی اجازه می‌ دهد از اندوخته‌ های خود در ارتباط با کاربردهای زیر استفاده کند:

 • پیاده‌ سازی خودکارسازی پیشرفته در صنعت، مانند طراحی سیستم‌ های روباتیک هوشمند و کنترل کیفیت خودکار.
 • طراحی سیســـتم‌ های پیشرفته دفاعی.
 • طراحی سیسـتم‌ های امنیتی در ارتباط با تأیید هویت و تشخیص خودکار.
 • طراحی سیستم‌ های خبره.
 • کار در زمینه زبان‌ شناســـی محاسباتی مانند پیاده‌ سازی مترجم‌ های هوشمند.
 • طراحی نرم‌ افزارها و الگوریتم‌ های هوشمند.
 • تحلیل کامپیوتری تصاویر برای کاربردهای مختلف.
 • انجام تحقیقات بنیادین در حوزه‌ های مختلف AI.

برخی از افراد به دلایل مختلف علاقه‌ای ندارند AI را به شکل آکادمیک فرا بگیرند و ترجیح می‌ دهند به شکل آزاد مباحث هوش مصنوعی را یاد بگیرند.

اگر فرض کنیم که فارغ‌ التحصیل رشته مهندسی نرم‌ افزار هستید و با مباحث پایه علوم کامپیوتر آشنایی دارید برای ورود به دنیای هوش مصنوعی باید مهارت‌ های موردنیاز این رشته را یاد بگیرید. برخی از مهارت‌ های مهم به شرح زیر است:

 • برنامه‌ نویسی: تقریبا هیچ متخصص AI را پیدا نمی‌ کنید که دست‌ کم یک یا دو زبان برنامه‌ نویسی را به‌ طور کامل یاد نگرفته باشد. پایتون، آر، جاوا، سی‌ پلاس‌ پلاس و متلب از گزینه‌ های اصلی در این زمینه هستند.
 • آمار و ریاضیات: تسلط بر مفاهیم ریاضی و آماری دومین فاکتور مهمی است که باید روی آن متمرکز شوید. اگر در زمینه جبر و احتمال، معادلات دیفرانسیل، انتگرال، زیگما و مباحث دیگر اطلاعات مختصری دارید باید روی یادگیری این مباحث وقت زیادی بگذارید.
 • تسلط بر فناوری‌ های مرتبط با داده های بزرگ: داده های بزرگ با دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین عجین شده‌ اند. در هر حوزه‌ ای از هوش مصنوعی که وارد شوید باید توانایی کار با داده های بزرگ را داشته باشید. بنابراین بهتر است روی یادگیری فناوری‌ هایی نظیر اسپارک، کافکا، آپاچی اسپارک، هدوپ، مونگودی‌ بی و فناوری‌ های مرتبط تمرکز کنید.
 • الگوریتم‌ ها و چارچوب‌ ها: در برخی حوزه‌ ها نظیر پردازش زبان طبیعی بخش عمده‌ ای از کار شما با داده‌ های فاقد ساختار است. به همین دلیل باید بدانید که داده‌ های فاقد ساختار چیستند، چگونه طبقه‌ بندی می‌ شوند، چگونه پردازش می‌ شوند و چگونه باید از آن‌ ها استفاده کرد. تنسورفلو، پای‌ تورچ و Theano گزینه‌ های خوبی برای یادگیری هستند.
 • پردازش زبان طبیعی: پردازش زبان طبیعی دنیای خاص خود را دارد. یک متخصص پردازش زبان طبیعی به دنبال آن است تا زبان قابل فهم و مشترکی میان انسان‌ ها و کامپیوترها پیاده‌ سازی کند. بنابراین باید روی یادگیری Gensim، NLTK و تکنیک‌ هایی نظیر word2vec سرمایه‌ گذاری کنید.
 • ساختمان داده‌ ها و بانک‌ های اطلاعاتی: برای پیاده‌ سازی محاوره‌ های قدرتمند، واکشی اطلاعات از بانک‌ های اطلاعاتی و درک اطلاعاتی که درون بانک‌ های اطلاعاتی ذخیره‌ سازی شده‌ اند باید مباحث بانک‌ های اطلاعاتی و ساختمان داده‌ ها را مطالعه کنید. به ویژه SQL که زبان ثابت بسیاری از فعالیت‌ های مرتبط با هوش مصنوعی است.
مقالات مرتبط
کاربرد هوش مصنوعی در معماری – هر آنچه باید بدانید
هوش مصنوعی چیست؟مزایا، معایب و کاربردها
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید

فهرست مطالب

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.