اموزش هوشمندسازی

اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم

معرفی انواع سیستم های هوشمند کنترل برق ساختمان (اموزش هوشمندسازی)

سیستم مدیریت ھوشمند برق ساختمان BMS با به کارگیری از آخرین تکنولوژی ھا در صدد آن است که شرایطی ایده آل، ھمراه با مصرف بھینه انرژی در ساختمان ھا پدید آورد. این سیستم ھا ضمن کنترل بخش ھای مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه سرویس ھای ھمزمان، سبب بھینه سازی مصرف انرژی ، سطح کارایی و بھره وری سیستم ھا و امکانات موجود در ساختمان می شود.

کنترل و دسترسی به سیستم با استفاده از نرم افزارھای مربوطه از ھر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد. سیستم ھای کنترل ساختمان (BAS) از چند بخش تشکیل شده است. عموما کنترل مستقیم دیجیتالی (Controls Digital Direct) یا DDC که سیگنال ھای الکترونیکی را از طریق کامپیوتر دریافت کرده و با پردازش در کنترلرھا برای کنترل مستقیم سیستم ھا مورد استفاده قرار می دھند، و پیش از این و در ساختمان ھای قدیمی به جای استفاده از سیگنال ھا و تغذیه الکترونیکی، دمپرھا و actuator ھا را با ھوای فشرده و روش پنوماتیکی کنترل می کردند.

DDC چیست؟

کنترل alone-Stand

کنترل alone-Stand که در آن ھر سیستم به طور مجزا و بدون اتصال به BAS دارای کنترلر ھایی است که عموما از پیچیدگی ھای زیادی برخوردارند و امکان اتصال آن ھا از طریق پروتکل ھای استاندارد ارسال داده به مرکز کنترل یا سیستم BMS وجود ندارد. نظیر سیستم ھای کنترل پکیج ھای چیلر و سیستم ھای کنترل DDC مزایای زیادی نسبت به کنترل alone-Stand دارند که از آن جمله می توان به تولید فیدبک ھای بیشتر، امکان مونیتورینگ و ایجاد سیستم کنترل متمرکز و یکپارچه در سیستم ھای کنترل DDC اشاره نمود.

سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) یک سیستم هوشمند از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری است که سیستم گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) ، روشنایی ، امنیت و سایر سیستم ها را برای برقراری ارتباط بر روی یک بستر واحد متصل می کند. به این ترتیب سیستم اتوماسیون ساختمان اطلاعات مهمی در مورد عملکرد عملیاتی یک ساختمان و همچنین افزایش ایمنی و راحتی به شما ارائه می دهد.

به طور کلی سیستم اتوماسیون ساختمان یک سیستم یا مجموعه ای از سیستم ها است که کنترل و نظارت خودکار را در داخل ساختمان فراهم می کند. کنترل متمرکز است، به این معنی که از تعداد کمی از ایستگاه های واقع در سراسر ساختمان ، این سیستم ها قابل کنترل و تنظیم هستند. هدف آن ها فراهم آوردن یک محیط راحت و پایدار ، اطمینان از ایمنی همه ساکنین و کاهش هزینه های انرژی می باشد.

اهداف و اجزای سیستم برق هوشمند ساختمان BMS

معایب پروتکل KNX

سیستم های اتوماسیون و کنترل خانه می توانند با ارائه ویژگی های راحتی ، ایمنی ، امنیت و صرفه جویی در مصرف انرژی ، خانه شما را به یک خانه هوشمند تبدیل کنند.

سیستم  مدیریت هوشمند ساختمان یا (System Management Building) سیستم کنترل فراگیر است که مسئول تنظیم اتوماتیک و کنترل از زیر سیستم های تاسیسات غیر GMP، حفظ پارامترهای از پیش تعریف شده (یا نقاط تنظیم) و کنترل قابلیت های خود را می باشد. هدف اصلی BMS تضمین ایمنی در کارکرد تأسیسات است، ضمن این که نظارت و بهینه سازی استفاده و کارآیی زیر سیستم های تحت نظارت آن نیز انجام شده است تا عملکرد بهینه تری داشته باشد.

سیستم مدیریت ساختمان شامل دو بخش نرم  افزار و سخت افزار است معمولاً به صورت اختصاصی به وسیله میکروکنترلر ها پیاده ‌سازی می ‌شوند و نرم ‌افزار ها نیز ممکن است به صورت اختصاصی برای سیستم نوشته شوند، در برخی از سیستم‌ ها از نرم‌ افزار های کنترل و مانیتورینگ برای کنترل و نظارت بر عمل کرد بخش‌ های مختلف استفاده می ‌شود.

سیستم‌ های مدیریت ساختمان قبلاً به دلایل اقتصادی فقط در ساختمان ‌های بزرگ با سیستم ‌های مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی گسترده اجرا می ‌شد، اما امروز این سیستم می‌ تواند در تمامی ساختمان‌ ها استفاده شود.

شاید یکی از دلایل مهمی که سیستم ‌های مدیریت ساختمان (BMS) را از نظر اقتصادی توجیه می‌ کند، صرفه جویی در مصرف انرژی باشد. هزینهٔ بالای آب، برق، گاز، تلفن و… و نیاز به صرف جویی بیشتر در مصرف این موارد نیاز به یک سیستم کنترلری هوشمند دارد.

سیستم‌ های مدیریت ساختمان می‌ توانند با استفاده از ماژول‌ های گاز یاب و آتش یاب خود، نشت گاز و آتش ‌سوزی را حس کرده و اقدامات تکمیلی که توسط کاربر برنامه ریزی شده ‌است را انجام دهند. قطع برق، بستن شیر گاز، به صدا در آوردن آژیر، ایجاد تماس تلفنی و… از جمله اقدامات تکمیلی است که توسط سیستم مدیریت ساختمان می‌ تواند انجام شود، و سیستم ‌های امنیتی به شکل‌ های مختلفی پیاده ‌سازی می ‌شوند. استفاده از سنسور های آشکار ساز حرکت یا دوربین ‌های مدار بسته، از جمله روش‌ های حفاظتی است که در ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

دلایل به کارگیری اتوماسیون و اجزای یک سیستم برق هوشمند ساختمان BMS(اموزش هوشمندسازی)

مدیریت هوشمند برق ساختمان (BMS ) یا سیستم اتوماسیون برق هوشمند ساختمان (BAS ) به سیستمی اطلاق می شود که در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود کنترل قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی های مناسب را برای کاربر امکان پذیر می نماید. قسمت های مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و … نیز تسری یابد.

به طور کلی هدف از استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق شرایط کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و نیاز ساختمان در آن زمان است.

در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و به صورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و به علاوه کاهش مصارف انرژی، کاهش هزینه های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد .

با به کارگیری انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با به کارگیری یک سیستم واحد می توان به صورت لحظه ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آن ها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص می باشد که با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا می گردد.

در ساختمان های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل در ها، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترل های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشم گیری کاهش می یابد. ساختمان هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساخت ارتباطاتی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آن ها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش آن ها را افزایش دهد.

اجزای یک سیستم برق ساختمان هوشمند BMS

یک سیستم مدیریت برق ساختمان هوشمند BMS  دارای توابع زیر می باشد:

 • کنترل
 • نمایش
 • بهینه سازی

همچنین اعمال کنترل مرکزی توسط یک سیستم در ساختمان معمولا بر روی بخش های زیر صورت می پذیرد.

 • سیستم های قدرت (شامل سیستم های ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق اضطراری)
 • سیستم تامین روشنایی (تجهیزات روشنایی)
 • سیستم تامین گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC)
 • سیستم های ایمنی و بازدید (شامل بازرسی مکان های مختلف و سیستم اعلام سرقت، امکان دید قسمت های مختلف، سیستم مدار بسته و …)
 • تنظیم دسترسی
 • سیستم آتش نشانی (شامل اعلام و اطفای حریق)
 • کنترل آسانسورها و بالابرها
 • سیستم آب رسانی (شامل تنظیم دبی و فشار آب مناطق مختلف، قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف، امکان کنترل آبیاری فضای سبز و …)

و موارد دیگری که هریک بسته به کاربری ساختمان و سطح درخواست کاربر قابل لحاظ در سیستم می باشد.

بخش های مختلف یک سیستم برق هوشمند ساختمان BMS

اموزش هوشمند سازی

 • Security Module
 • طراحی و اجرای سیستم تامین امنیت ساختمان با توجه به مشخصات کاربری فضـاهای مختلف و سطح ایمنی مورد نیاز
 • طراحی و اجرای سیستم دوربین مدار بسته (CCTV)
 • طراحی و اجرای سیستم تنظیم دسترسی (Access Control)
 • طراحی و اجرای سیستم ردیابی اشیا (RFID)
 • Fire Alarm
 • طراحی و اجرای سیستم اعلان حریق
 • برقراری ارتباط با سیستم مدیریت مرکزی ساختمان
 • Integration
 • یکپارچه سازی سیستم مدیریت ساختمان با برقراری ارتباط میان ماژول های مختلف و تعیین فلسفه کنترلی مناسب
 • Parking Guidance
 • طراحی و اجرای سیستم های مدیریت پارکینگ با قابلیت نمایش آنلاین تعداد جای پارک و راهنمایی مراجعین

سیستم کنترل هوشمند BMS (اموزش هوشمندسازی)

هوشمند سازی ساختمان با تکنولوژی نوین ، خانه هوشمند یا همان BMS ) Building Management System ) با ارائه راه حل های متفاوت و استقرار بر روی شبکه کامپیوتر تسهیلات مورد نیاز یک ساختمان مدرن را ایجاد می نماید.

سیستم کنترل برق ساختمان (BMS) به مجموعه سخت افزارها و نرم افزار هایی اطلاق می شود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی در ساختمان نصب می شود. وظیفه این مجموعه پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان واعمال فرمان به آنها به گونه ای  که عملکرد اجزای مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر  بوده و در شرایط بهینه با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص بهینه منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری می باشد.

هر بخش از سیستم در هوشمند سازی ساختمان باید دارای تجهیزاتی باشد که توسط آن ها اطلاعات دریافت و سپس وارد سیستم کنترل و پردازش شود.

ورودی های سیستم BMS

 • حسگرها: جهت سنجش پارامترهای محیطی و ارسال اطلاعات ورودی به سیستم کنترل
 • اینترنت: به روز رسانی بخش های مختلف سیستم و امکان دسترسی و کنترل سیستم از راه دور توسط کاربران ویژه
 • برنامه ریزی دستی: امکان کنترل توسط کاربران ویژه
 • اطلاعات و تجربیات گذشته: مقایسه و تصمیم گیری در صورت بروز تغییرات احتمالی با توجه به اطلاعات قبلی

سنسورها و حسگر های مختلفی با توجه به نیازهای مورد نظر و سطح هوشمند سازی می تواند در نقاط مختلف نصب گردد و پارامتر های ورودی را تبدیل به سیگنال ها و اطلاعات مورد نظر بنمایند و سپس از طریق خطوط ارتباطی به سیستم کنترل مرکزی ارسال نمایند. در مرحله نهایی سیستم کنترل فرامین لازم را به انواع کلید ها،تایمرها و دیمرها ارسال می نماید.

از انواع حسگرها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • آتش  و دود
 • دوربین های مدار بسته
 • ورود و خروج
 • لرزش و شتاب
 • حرکت
 • تشخیص کیفیت هوا
 • تشخیص میزان فشار هوا
 • تشخیص میزان مواد شیمیایی موجود درهوا
 • میزان نور
 • پرتوهای خورشیدی
 • حسگرهای سیستم ساختمانی
 • نظارت بر سیستم مکانیکی

آموزش هوشمند سازی , هوشمند سازی خانه , آموزش هوشمند سازی ساختمان فنی و حرفه ای , آموزش هوشمند سازی ساختمان در کرج , آموزش رایگان هوشمند سازی ساختمان , آموزش هوشمند سازی ساختمان knx , آموزش ھوشمند سازی ساختمان

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

7 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.