قوانین نظارتی تاسيسات برق ساختمان

قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان

قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان 

چاه ارت

1- چاه ارت توسط شرکت‌ های دارای تأییدیه اجرا شود، مقاومت چاه ۲ اهم و برای چاه ارت کارتکس چاه ( کارتکس شرکت مجری چاه ) اخذ شود .

2- ساختمان‌ های ۱۲ واحدی به بالا یا با مصرف بیش از ۷۰ کیلووات، صفحه ارت ۷۰ در ۷۰ با سیم ۵۰ میلی متر مربع برای چاه ارت لازم دارند.

حریم برق

3- رعایت حریم شبکه‌ های توزیع برق از ساختمان برای ولتاژ v380-220 برابر ۱٫۵ متر می‌ باشد و حریم ۲۰ کیلو ولت ۳ متر می‌ باشد.

برقکار مجاز

4- حتی‌ المقدور از برق‌ کاران مجاز که دارای گواهینامه انجام کار از سازمان فنی و حرفه‌ ای می‌ باشند استفاده گردد.

کلید محافظ جان

5- استفاده از کلید حفاظت جان ( RCD / RCCB ) با جریان نشتی حداکثر mA 30  الزامی است (حداقل برای مدار پریزها و آشپزخانه و حمام).

تابلو برق

تابلو برق خانه

6- کف تابلو فیوز از کف تمام‌شده باید ۱۷۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد و از لوله آب و گاز ۱۵۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد .

7- در تابلو برق ساختمان سیم‌ های نول توسط ترمینال پیچی به هم متصل شوند و از به هم تابیدن سیم‌ ها و نوار چسب کاری کردن آن‌ ها خودداری گردد .

8- در تابلو برق ساختمان جهت اتصال سیم‌ های ارت از شینه ارت استفاده شود .

9- بدنه تابلو های برق ساختمان  از ورق ۱٫۵میلی‌ متر با رنگ کوره‌ ای مناسب پخته‌ شده بوده و به لولا و قفل و نوار پلاستیکی و پلاک مناسب مجهز شود.

10- تابلوهای برق ورودی و خروجی از پایین و بالا و از نوع دیواری و دسترسی از جلو می‌ باشند و باید به گونه‌ ای ساخته شوند که حداقل درجه حفاظت IP44 را داشته باشد یعنی از آب باران و برف و پاشش مقطعی آب در امان باشد.

سیم کشی برق

از دیگر موارد قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان مربوط به سیم کشی می باشد.

11- در همه لوله‌ های برق ساختمان ، سیم‌ کشی سه سیمه باشد مگر اعلام حریق دو سیمه که البته برخی اعلام حریق‌ ها هم سه سیمه هستند، کلیه پریزها با سیم  سه در دو ونیم میلی مترمربع ۲٫۵*۳ و روشنایی ساختمان با سیم  سه در یک و نیم میلی متر مربع ۱٫۵*۳ انجام شود .

12- زیر هر پیچ حداکثر فقط باید ۲ سیم بسته شود .

13- فاز باید به کنتاکت کف سرپیچ لامپ داده شود و به کنتاکت بدنه سرپیچ لامپ نول متصل شود (برای جلوگیری از برق‌گرفتگی  هنگام پیچیدن ته فلزی لامپ در سرپیچ).

14- سیم مصرفی برای کلیه سیستم ها حداقل باید از نوع NYAF و دارای علامت استاندارد و محصول کارخانجات معتبر باشد.

15- اگر سیم روکار کشیده شده باید داخل conduit باشد (لوله با مقطع گرد فولادی یا پلاستیک فشرده و مستحکم ضد آتش).

پریز برق

16- حداقل فاصله نصب پریزها از کف تمام‌ شده سانتی متر۳۰ و فاصله کلیدها از کف تمام‌شده ۱۱۰ سانتی متر باشد. به جز آشپزخانه و پارکینگ و پشت‌ بام که باید ارتفاع تمام‌ شده۱۱۰ سانتی متر باشد و پریزها در پارکینگ و پشت‌ بام باید IP44 باشند یعنی درپوش داشته باشند برای برف و باران.

17- فاصله کلید از (چهارچوب در) می‌تواند بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر انتخاب گردد ولی هر فاصله‌ ای انتخاب شد باید در کل ساختمان همان فاصله اجرا شود و کلید و پریز سمت لولای در نصب نشود.

18- حداقل ارتفاع نصب پریز از کف تمام‌شده در آشپزخانه و پارکینگ و فضای مرطوب cm110 باشد و فاصله پریز از مرز بیرونی سینک ظرف‌ شویی ۶۰ سانتی متر باشد در روشویی که پریز ریش‌ تراش وجود دارد هم این فاصله رعایت شود. پریزها بیشتر از۱۰ سانتی متر باید از سطح کابینت فاصله داشته باشند.

19- ارتفاع نصب کلید فن cm120 از کف تمام‌ شده باشد .

20- اگر پریز در بالای شیر گاز نصب شود، فاصله کلید و پریز از شیر گاز حداقل ۵۰ سانتیمتر باشد. چنانچه پریز سمت چپ یا راست یا زیر شیر گاز نصب‌ شده باشد رعایت فاصله حداقل۱۰ سانتی متر کافی است.(بهتر است کلید و پریز اطراف شیر گاز نصب نشود)

21- همه پریزها ارت دار باشد .

22- حداکثر می‌ توان ۱۲ پریز از یک فیوز انشعاب گرفت .

23- فاز باید به سمت راست پریز داده شود یعنی هنگامی که مقابل پریز می‌ ایستیم روزنه سمت راست فاز باشد.

24- ارتفاع نصب پریزهای برق و تلفن در فضای اداری و اتاق‌ ها ۳۰ سانتیمتر از کف تمام‌ شده و در فضاهای مرطوب (آبدارخانه – سرویس‌ های بهداشتی – موتورخانه و . . . )  ۱۲۰-۱۱۰ سانتیمتر از کف تمام‌ شده می‌ باشد.

25- کلید و پریز فضای آزاد مثل پشت‌ بام و حیاط باید از نوع IP44 باشد یعنی درپوش داشته باشد که برف و باران برای آن‌ ها خطرساز نباشد.

26- حداکثر فاصله پریزها از یکدیگر ۳ متر است یعنی در یک اتاق پذیرایی با طول ۶ متر روی هر دیوار حداقل ۲ عدد پریز نیاز داریم و در اتاق با ۸ متر طول روی هر دیوار طولی ۳ عدد پریز نیاز داریم. (این قانون برای جلوگیری از کشیدن سیم سیار در آینده است. سیم‌های سیار ممکن است دست و پاگیر باشند و باعث برق‌گرفتگی شوند)

27- ارتفاع پریزها در آشپزخانه بررسی شود که برای لباس‌ شویی ۷۰ سانتی متر و برای اجاق‌ گاز ۳۰ سانتی متر باشد که اگر پریز اجاق‌ گاز بالاتر باشد حرارت برگشتی فر برای آن خطر ساز است و ارتفاع پریز برای هود ۱۸۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

(البته در آشپزخانه نصب پریز در ارتفاع کمتر از ۱۱۰ سانتی متر ممنوع است، ولی برای ظرف‌ شویی و لباس‌ شویی شاید خطرناک باشد که پریز آن بالای کابینت قرار گیرد  به همین دلیل اگر به اندازه کافی مثلا ۳۰ سانتی متر از لوله تخلیه آب لباس‌ شویی یا لوله آب سرد و گرم، پریز را بالاتر قرار دهیم می‌ توانیم با مسئولیت خودمان این اجازه را بدهیم که پریز زیر۱۱۰ سانت نصب شود)و همچنین در سرویس ها و  آشپزخانه بهتر است ارتفاع نصب کلید و پریز ۱۲۰ سانتی متر از کف تمام‌ شده باشد که در سرویس ها باید پریز، درپوش داشته باشد یعنی IP44 باشد.

فضای مرطوب

28- نصب فن در حمام ممنوع است مگر IP44 باشد که در بازار موجود نیست، اگر هم باشد باید ۶۰ سانتی متر حداقل با خروجی آب دوش فاصله داشته باشد.

29- کلید و فیوز سر راه فاز قرار گیرد .

30- در صورت استفاده از وان در حمام ،  وجود کلید حفاظت جان ( RCD / RCCB ) علاوه بر کلید حفاظت جان اصلی،  به صورت جداگانه برای آن الزامی است .

۳۰-  هم بندی اصلی و اضافی به منظور هم ولتاژ کردن تجهیزات برقی انجام شود (همه وسایل فلزی همبندی شوند با شاسی ساختمان).

31- حداقل قطر سیم  تلفن و درب باز کن  میلی متر ۰٫۶ است و بهتر است از نوع شیلد دار باشد.

32- چراغ نصب‌شده در حمام باید IP44 باشد که این چراغ‌ ها کم هستند و اگر چراغ معمولی می‌گذارند زیر حباب محافظ آن واشر نسوز گذاشته شود که آب بندی شود و از دوش حداکثر فاصله را داشته باشد(بهتر است ۱٫۵ متر فاصله داشته باشد) .

33- برای مکان مرطوب از ترانس ایزوله استفاده می شود یا ولتاژ زیر۵۰ ولت.(معمولا۱۲ ولت)

سیم کشی

سیم کشی برق ساختمان

34- کابل اصلی برق‌ رسانی واحدها طبق نقشه سه در شش mm 6×۳ مفتولی باشد و سیم‌ های جعبه فیوز حتماً سر سیم داشته باشند و سیم جمپر در جعبه فیوز مساوی با سیم ورودی جعبه فیوز باشد که معمولاً سایز ۶ میلی مترمربع یا ۴ می‌باشد.

35- کابل ورودی تابلوهای برق ساختمان حداقل باید مقطع mm 3*10 میلی مترمربع را دارا باشند.

36- بهتر است تمام اتصالات سر سیم داشته باشد یا حداقل به صورت سؤالی بسته شود یعنی در جهت گردش پیچ، سیم خودبه‌خود محکم شود (سیم از سمت چپ زیر پیچ گذاشته شود تا با راست گرد شدن پیچ سفت شود).

37- برای جلوگیری از افت ولتاژ باید کنتور برق در نزدیک‌ ترین محل به تیر برق نصب شود .

38- سیم کولر آبی از فیوز تا کلید کولر سه در دو و نیم میلی مترمربع ۲٫۵*۳ باشد و از کلید تا کولر  برای فواصل نزدیک می‌تواند ۵در ۱٫۵ میلی مترمربع باشد (برای دور تند. کند. پمپ. نول. ارت) و سیم کولر گازی حداقل سه در دو و نیم میلی مترمربع۲٫۵*۳باشد.

39-  سیم از کنتور تا جعبه فیوز و سیم کولر  بهتر است مفتولی باشد .

40- از بدنه اجسام نباید به عنوان سیم ارت استفاده کرد .

41-  سیم‌ های سیار کارگاهی باید حتماً کابل (با روکش مضاعف) باشد و با ارتفاع ۲٫۵ متر از کف رد شوند و در محل رفت‌ و آمد و آسیب قرار نگیرند و این نکته در مرحله ابتدای کار باید توسط صاحب کار یا ناظر مقیم یا سرپرست کارگاه به همه کاربران وسایل برقی مانند نجار و جوشکار و بالابر تذکر داده شود.

42- بارهای خاص و پرمصرف، فیوز جداگانه داشته باشد . ( کولر ، ترد میل tread millو پمپ و پکیج آبگرمکن… )

43- داخل کلیدها و پریزها ۱۵ سانتی متر سیم رزرو یا یدکی اضافه در نظر گرفته شود که در آینده اگر سر سیم خراب شد، سیم کافی برای بریدن و سر سیم جدید داشته باشیم.

44- فاصله سیم‌ های تلفن و جریان ضعیف از لوله سیم برق باید حداقل ۱۲ سانتی متر باشد. مگر آنکه سیم‌ های جریان ضعیف شیلد شده باشند.

45- فاصله سیم‌ های برق از لوله آب و گاز و تأسیسات این‌ چنینی مثل لوله‌ های تخلیه آب باید حداقل ۱۵ سانتی متر باشد.

46- برای کابل ها در هر طبقه دریچه بازدید اجرا شود به این دلیل که ردگیری و تعویض مدارها در آینده بدون اشکال انجام پذیرد که این امر در مقررات ملی مبحث ۱۳ بند ۴-۱-۴ ذکر شده است.

47- فاصله کابل تغذیه کنتور تا تیر شرکت برق نباید بیشتر از ۲۵ متر باشد.

48- در محیط‌ هایی که درجه حرارت محیط از ۵۵ درجه سانتی‌ گراد بیشتر می شود بایستی از سیم‌ های نسوز مقاوم در برابر حرارت در لوله‌ های فولادی گالوانیزه گرم استفاده نمود .

لوله برق

از دیگر موارد قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان مربوط به لوله کشی می باشد.

49- عبور لوله برق ساختمان از کف حمام و آشپزخانه و دست‌شویی و مکان‌ های مرطوب و دارای آب ریزش ممنوع است .

50- مسیر لوله برق ساختمان از روی دیوارها به صورت مورب ممنوع است (ممکن است در آینده روی آن میخ کوبیده شود)

51- لوله‌ کشی سیستم های روشنایی و پریزهای برق با لوله‌ های P.V.C سخت نمره ۱۳٫۵ Pg برای چهار سیم و با نمره‌ی pg 16 برای شش سیم انجام شود .

52- لوله‌ کشی سیستم های پریز برق و تلفن می‌ تواند از کف انجام گیرد ولی باید سریعاً به تأیید دستگاه نظارتی رسانیده و روی آن را با ملات ماسه سیمان ماهیچه کشی کرد.

53- لوله‌ کشی هایی برق ساختمان که در سقف کاذب انجام می شود ترجیحاً از مسیرهای مشخص و مشترک و با بست و ساپورت مناسب انجام گردد که هنگام پیچ کردن یا میخ کوبیدن در سقف مسیر مشخص باشد.

54- استفاده از لوله‌ های خرطومی پلاستیکی از سال۸۹ ممنوع شده چون بسیار کم استقامت هستند مخصوصاً بعد از گذشت چند سال به‌ شدت شکننده می‌شوند و عبور فنر از آن باعث شکسته شدن آن می شود.

55- لوله‌ های فلزی و پوشش‌ های فلزی سیم‌ های عایق دار ، نباید به عنوان سیم برگشت ، سیم نول یا سیم محافظ مورد استفاده قرار گیرد.

56- هنگام عبور لوله‌ های برق ساختمان از درز انبساط ساختمان(مثل دانشگاه و کتابخانه و تالار و مدرسه) باید از لوله فولادی خرطومی قابل‌ انعطاف برای سیم‌ کشی استفاده شود.

57- حداکثر۴۰ درصد فضای لوله از سیم و کابل پر شود و ۶۰ درصد برای عبور هوا و خنک شدن سیم خالی بماند. یا توسعه احتمالی در آینده که باز هم نمی‌ توان لوله را بیشتر از نصف در آینده هم پر کرد.

58- روی لوله‌ های برق باید در دیوارها حداقل ۱٫۵ سانت زیر سطح تمام‌شده قرار گیرد و در کف ۳ سانت زیر سطح تمام‌ شده.

اعلام حریق

اعلام حریق

59-  ارتفاع مجاز نصب کلید اعلام حریق بین ۱۰۷ تا ۱۳۷ سانتی متر می‌ باشدکه در ایران بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ مجاز است .(قوانین قدیم می‌ گفت ۱۴۰سانتی متر با تلرانس ۲۰ یعنی از ۱۲۰ تا ۱۶۰)

60- فاصله کلیدهای اعلام حریق بین ۱۵ تا ۳۰ متر قابل انتخاب می‌ باشد (بر اساس ریسک محل).

61- فاصله شستی اعلام حریق از درب اصلی بین ۱۵ تا ۱۵۰ سانتی متر قابل انتخاب است

62- سیم اعلام حریق لوله‌ کشی مجزا می‌ خواهد و ضرورتی ندارد این لوله‌ ها فلزی باشد و سیم آن باید NYMHY باشد.

63- حداقل فاصله مجاز دتکتور تا دیوار ۱۰ سانتی متر می‌ باشد ولی توصیه جدی شده که از ۵۰ سانتی متر کمتر نشود .

64-  دتکتور اعلام حریق باید آخرین وسیله‌ ای الکتریکی ای باشد که نصب می شود چون رنگ‌ کاری دیوار و سقف یا گرد و غبار نجاری آن‌ ها را خراب می‌ کند.

65- تمامی طبقات آژیر داشته باشد یا حداقل هر دو طبقه آژیر داشته باشد. (در اعلام حریق به فرد خواب باید حداقل ۷۵ دسی بل شدت صدا برسد و اگر تعداد درب‌ها از راهرو بین واحدها تا اتاق‌خواب زیاد است باید در اتاق‌خواب آژیر جداگانه یا دتکتور آژیر سرخود نصب شود)

66-  ارتفاع نصب آژیر اعلام حریق بین ۲ تا ۲٫۴ متر قابل انتخاب است (قوانین قدیم می‌ گفت: تا ۲۰ سانتی متر زیر سقف مجاز است)

67-  فلاشر Flasher یا اندیکاتور Indicator بالای هر واحد باشد تا محل آتش‌ سوزی سریع‌ تر مشخص گردد .

68-   طبق قوانین NFPA ماکزیمم فاصله مجاز دتکتورهای دودی از یکدیگر ۹ متر و دتکتورهای حرارتی از یکدیگر ۶ متر می‌باشد. (قوانین B.S این فواصل را ۱۰ متر و ۷ متر مجاز دانسته ولی در ایران B.S مرجع نیست)

69- حداکثر فاصله دتکتور دودی از دیوار ۴٫۵ متر و از گوشه‌ ها ۶٫۳ متر می‌ باشد و حداکثر فاصله دتکتور حرارتی از دیوار ۳ متر می‌ باشد و از گوشه‌ ها ۴٫۲۵ متر می‌ باشد. دتکتور گازی هم باید ۳۰ سانتی متر زیر سقف بالای اجاق‌ گاز نصب شود.

70-سطح مقطع سیم اعلام حریق ۱٫۵ میلی متر مربع می‌ باشد. اگر فاصله دتکتورها از تابلو خیلی دور است سیم ۲٫۵ میلی متر مربع استفاده شود (در هتل‌ها)

71-  در آشپزخانه دتکتور حرارتی ثابت HD و گازیGD استفاده گردد و در پارکینگ دتکتور نرخ افزایش حرارت OR:Rate Of Rise ( دتکتور آشپزخانه و پارکینگ حرارتی و اتاق‌ ها دودی باشد) دتکتور حرارتی وسط سقف نصب شود و دتکتور گازی ۳۰ سانتی متر پایین تر از سقف روی اجاق‌ گاز نصب شود.

72- اگر دتکتور دودی نصب می شود باید از اجاق‌ گاز m6 فاصله داشته باشد .

73- به فاصله ۱٫۵ متر از درب هر آسانسور باید دتکتور گذاشت .

74- فاصله دتکتور از اسپرینکلر یا آب پاش سقف ۶۰ سانتیمتر می‌ باشد .

75- بالای هر اتومبیل باید یک آب پاش موجود باشد .

76- برای مهمان‌ سراها دتکتور آژیر سرخود باید گذاشت .

آسناسنور

77- استفاده از چاه آسانسور جهت عبور تاسیسات برق ساختمان به استثناء کابل آسانسور ممنوع است .

78- کابل تغذیه آسانسور پنج در ده mm2 10×۵ یا پنج در شانزده mm2 16×۵ باشد .

79- در موارد خاص برق اضطراری پیش‌ بینی گردد که مجهز به سیستم change over باشد .

چراغ ها و روشنایی ها

80- چراغ‌ های دیواری ۶۰  سانتیمتر پایین تر از سقف تمام‌ شده نصب گردد .

81- ارتفاع نصب چراغ‌ های دیواری حداقل ۲۲۰ سانتی متر است.

82- چراغ‌ های فلورسنت می‌ بایست حتماً مجهز به خازن ۹ میکرو فاراد باشد. برای جبران اثر سلف یا بالاست آن که به‌ اشتباه ترانس مهتابی گفته می شود.

83- نصب چراغ آلارم برای ساختمان‌ های ۸ طبقه و بالاتر الزامی است یا ۲۸ متر ارتفاع و بیشتر. در مکان‌ های پر مخاطره و نزدیک فرودگاه بر بالاترین نقطه همه ساختمان‌ ها و سازه‌ های بلند تر از ۲۰ متر باید حداقل یک علامت نوری (چراغ چشمک زن) قرمز رنگ نصب گردد.

توضیح: چنانچه در مجاورت ساختمان مذکور به شعاع ۵۰ متر ساختمانی بلندتر و دارای چراغ موجود باشد نصب چراغ چشمک زن اختیاری می‌باشد.

84- برای مکان‌ های زیر باید روشنایی ایمنی که شدت آن از ۱۰ لوکس کمتر نباشد پیش‌ بینی شود. راهروها و راه‌ های خروجی- راه‌پله‌ها- آسانسورها و سرسراهای آسانسور در طبقات محوطه‌ هایی که در مسیر راه‌ های خروج قرار دارند.
(معمولا صاحب کاران چراغ باطری سرخود قابل شارژ در راه‌پله‌ها قرار می‌دهند که قابل‌قبول است) پریز شارژ این چراغ نزدیک آن و در ارتفاعی بیشتر از ۲٫۵ متر قرار می‌گیرد که منعی ندارد.

85- برای چراغ‌ های استخر و سونا که در منازل کنونی زیاد استفاده می شود از ترانس ۱۲ ولت باید استفاده شود و برای جلوگیری از برق‌ گرفتگی یک صفحه بریر barrier یا مانع و حائل در ترانس کاهنده باید موجود باشد تا احتمال اتصال سیم‌پیچ ۲۲۰ به ۱۲ ولت را از بین ببرد.

صاعقه گیر

86- ساختمان از ۲۳ متر به بالا نصب صاعقه گیر اجباری است ، ۷ طبقه به بالا.

87- از کابل۵۰ یا بهتر است mm2 70 جهت ارت صاعقه گیر استفاده شود و بهتر است ۲ مسیر کشیده شود ( یکی برای بای پس )

88- هر ۴۵ متر ارتفاع یک رینگ دور ساختمان کشیده شود که اگر صاعقه به بدنه ساختمان زد به رینگ و هادی‌ های نزولی متصل به رینگ هدایت شود.

89- رعایت فاصله آنتن مرکزی و صاعقه گیر ( صاعقه گیر باید ۲ متر بالاتر از آنتن مرکزی نصب شود )

متفرقه

نکات نظام مهندسی برق

90- حداقل فیوز روشنایی آمپر ۱۰ و فیوز پریزها آمپر ۱۶ باشد .

یادآوری: جدیداً شرکت برق کنتور کمتر از ۳۲ آمپر تحویل نمی‌دهد. اگر کنتور ۲۵ آمپر تحویل داد می‌توان کابل ۳ در ۴ میلی مترمربع از کنتور تا جعبه فیوز کشید.

91- تابلو برق سیستم آنتن مرکزی داخل خرپشته باشد ( در فضای آزاد نباشد )

92- ارتفاع نصب آیفون ۱۵۰ سانتی متر است. (می‌تواند بیشتر هم باشد)

93- ارتفاع نصب کلید کولر ۱۴۰ سانتی متر است. (می‌تواند بیشتر هم باشد)

94- حداقل ارتفاع نصب تابلوهای برق توکار یا روکار از محور افقی آن ۱۶۰ سانتی متر است. (می‌تواند بیشتر هم باشد)

95- حداقل ارتفاع نصب جعبه تقسیم‌ های توکار یا روکار در برق ساختمان ۲۲۰ سانتی متر است.

96- حداقل فاصله کنتور برق ساختمان ۶۰ سانتی متر تا تأسیسات آب و ۱۳۰ سانتی متر تا تأسیسات گاز باشد (۱٫۵ متر با هر یک از آن‌ها توصیه می شود) و ۱٫۵ متر هم جلوی کنتور باید فضای باز وجود داشته باشد.

97- برای مشترکین مجتمع که جمع قدرت قراردادی آن‌ ها بیش از ۲۵۰ کیلووات می‌باشد  سیستم باس داکت BUSDUCT توصیه جدی شده است. باس داکت ها حداکثر هر ۳ متر باید در نصب افقی پایه نگه‌ دارنده داشته باشد و باس داکت با دیوار حداقل ۱۰ سانتی متر فاصله داشته باشد که هوا اطراف آن متبادل شود و خنک شود. لبه‌ های کناری باس داکت از شیار حفاظتی دیوار حداقل ۲ سانتی متر فاصله داشته باشد. جعبه‌ های انشعاب باس داکت در تمام طبقات باید ۱۴۰ تا ۱۸۰ سانت از کف تمام‌ شده فاصله داشته باشد.

98- فاصله قوطی کلیدها از یکدیگر حداقل باید۴ سانتی متر باشد(قبل از نصب قاب رویی)

99- فاصله touch panel ها در خانه هوشمند از کف تمام‌شده حداقل ۱۳۰ سانتی متر می‌باشد که می‌تواند بالاتر هم قرار گیرد. اگر touch panel ها برای استفاده بچه‌ها و افراد معلول هم کاربرد دارد باید در ارتفاع ۱۱۰ قرار گیرد. تابلوی برق خانه هوشمند شامل switch actuator ها و رله‌ ها و کنترلر مرکزی باید در ارتفاع ۱۳۰ قرار گیرد مگر آنکه ابعاد تابلو خیلی بزرگ باشد که این ارتفاع می‌تواند کمتر شود.

100- سیم انتقال دیتا در خانه هوشمند یا BMS حداکثر می‌تواند AWG20 باشد یعنی حداقل قطر آن ۰٫۸ میلی متر مجاز است یا حداقل سطح مقطع مجاز آن ۰٫۵ میلی مترمربع می‌باشد.

101- برای موتور جکوزی حمام نباید پریز گذاشت، بلکه باید نیم متر از کابل ضد رطوبت از دیوار بیرون آید و با مفصل آب بندی به کابل وان جکوزی متصل شود و کاملاً آب بندی شود و یک محافظ جان جداگانه در جعبه فیوز برای مدار حمام نصب شود.

قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان , مجموعه قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان ، تاسیسات برق ساختمان ، تاسیسات برق ساختمانی ، نظام مهندسی برق ساختمان ، آموزش برق ساختمان ، نکات طلایی برق ساختمان ، آموزش تاسیسات برق ساختمان ، قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان ، آموزش برق ساختمان رایگان ، قوانین نظارتی تاسیسات برق ساختمان

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
برق گرفتگی چیست؟ علائم و راه های درمانی
لیست دستمزد کارهای ساختمانی 1401 ویژه مهندسان مجری و کارفرمایان
نکات کلیدی برای طراحی و اجرای پریز برق و ضوابط کاربردی آن
نکات مهم کلید برق و روشنایی ساختمان در مبحث 13 مقررات ملی ساختمان
سیستم اعلام حریق بیسیم چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

18 پاسخ

  1. حداقل فاصله نصب پریزها از کف تمام‌ شده سانتی متر۳۰ و فاصله کلیدها از کف تمام‌شده ۱۱۰ سانتی متر باشد. به جز آشپزخانه و پارکینگ و پشت‌ بام که باید ارتفاع تمام‌ شده۱۱۰ سانتی متر باشد و پریزها در پارکینگ و پشت‌ بام باید IP44 باشند یعنی درپوش داشته باشند برای برف و باران.

 1. خیلی ممنون از توضیحات خوبتون ی سوال داشتم
  فاصله سیم برق تا لوله اب باید چقدر باشه؟

 2. ردیف 54 درست نیست،لوله خرطومی به شرایط زیر مجاز می باشد نه اینکه کلا غیر مجاز
  1-کاربری غیر صنعتی
  2-خرطومی غیر خود سوز و استاندارد باشد
  3-در کف نباشد
  4-توکار اجرا شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.