کنترل روشنایی

کنترل روشنایی ساختمان با شبکه‌ بندی مش

از زمان تصویب استاندارد مش و شبکه‌ بندی بلوتوث در سال 2017، این شبکه همچنان در کاربردهای روشنایی حرفه‌ای به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. اکوسیستم کنترل روشنایی در سطح جهان و همراه با افزایش تعداد قطعات با قابلیت اتصال به بلوتوث در بازار ، در حال رشد است. تعدادی پروژه نیز در فضاهای مختلفی اعم از دفاتر، انبارها و مدارس در این حوزه اجرا شده‌اند.

در این مطالعه، نگاهی دقیق‌ تر به بزرگ ترین دفتر اجرایی شبکه صحیح بلوتوث تا به امروز خواهیم داشت. دفتر مرکزی Macq یک ساختمان اداری 2000 متر مربعی است که در Rue de l’Aronef در بروکسل ، بلژیک واقع شده است. این هتل شامل چندین فضای باز، اتاق‌ های جلسات و آتلی ه‌ها و همچنین انبار، پارکینگ، سرویس‌ های بهداشتی و راهروها می‌باشد. در این پروژه، نورپردازی با لامپ‌ های LED جایگزین شده است و سیستم‌ های کنترل سیمی ساده با سیستم کنترل بی‌سیم مبتنی بر بلوتوث جایگزین شدند.

سیستم کنترل روشنایی بی‌سیم

تمام مؤلفه‌ های لازم برای این پروژه تهیه و طراحی شده است. محصولاتی که در بخش مقاوم‌ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند از تولیدکنندگان مختلفی خریداری شده‌اند که این امر قابلیت عملکرد شبکه بلوتوث را برجسته‌تر می‌کند. همچنین فرایند راه‌ اندازی با ابزارهای نرم‌ افزاری اختصاصی از شرکت Silvair انجام شده است تا راه کار های کامل و جامعی در حوزه کنترل بی‌سیم بر اساس استاندارد مش بلوتوث ارائه دهد. این شرکت همچنین فیرم‌ور کنترل بی‌سیم را برای سنسورها و کنترل‌ کننده‌ های فیکسچر نصب شده در هنگام مقاوم‌ سازی توسعه داده است.

تعداد و اجزای روشنایی استفاده شده در پروژه عبارتند از:

  • 301 لامپ LED
  • 301 کنترل لامپ از DG Light
  • 59 سنسور اشغال و نور

چراغ‌ های مستقر در طول مقاوم‌ سازی محصولات استاندارد و بدون قابلیت کنترل بی‌سیم هستند. مؤلفه‌ای که اتصال شبکه بلوتوثی را در اختیار آنها قرار می‌دهد، کنترلر فیکسچر DG558 از DG Light است. این دستگاه بسیار ساده نصب می‌شود و دارای تراشه‌ای با فیرم‌ور Silvair است. مجهز به درگاه خروجی درایور است که دستورات شبکه بلوتوث را به یک خروجی DALI تبدیل می‌کند و امکان انتقال مجدد و سریع سیستم‌ های LED موجود را به شبکه‌ های روشنایی بلوتوثی امکان‌ پذیر می‌کند. سیستم کنترل روشنایی جدید که در دفتر Macq نصب شده است هیچ سوئیچ بی‌سیمی ندارد.

 کنترل روشنایی بی‌سیم

اجرا و راه‌ اندازی کنترل روشنایی

برای به حداقل رساندن اتلاف زمان در وقت اداری، این پروژه در کل یک هفته آخر اجرا شد. مقاوم‌ سازی LED ها با بدون نیاز به نصب سیم و یا برهم زدن زیر ساخت‌ های موجود در ساختمان به انجام رسید.

عملیات راه‌ اندازی نرم‌ افزاری با استفاده از ابزار راه‌ اندازی Silvair انجام شد. کل سیستم کنترل روشنایی بی‌سیم در یک برنامه وب اختصاصی تحت کنترل است که امکان انجام فعالیت‌ های راه‌ اندازی اولیه را حتی از راه دور فراهم می‌کند. پس از اتمام مرحله برنامه‌ ریزی، روند راه‌ اندازی می‌تواند با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه در محل نهایی شود. برای رفع نیازهای گوناگون روشنایی در محیط پیچیده دفتر مرکزی Macq ، بیش از 50 منطقه روشنایی باید ایجاد شوند.

کنترل پیشرفته و نظارت بر انرژی

برای تمام مناطق مستقر در دفتر Macq ، دو صحنه اصلی روشنایی تنظیم شده است. اولین صحنه از ساعت 6 بامداد شروع می‌شود تا از میزان نور کافی برای کارهای روزمره در دفتر اطمینان حاصل شود. مورد دوم در ساعت 10 بعد از ظهر آغاز می‌شود. میزان نور آن پایین‌ تر است و نشان‌ دهنده تقاضای کمتری برای روشنایی است. داده‌ های مصرف انرژی از مناطق جداگانه جمع‌ آوری می‌شود و در قالب شماره‌ های خام یا نقشه‌ های حرارتی – طیفی مناسب ارائه می‌شود. اینکار به Macq اجازه می‌دهد تا مصرف انرژی در طی دوره های موردنظر تجزیه‌ و تحلیل شود و داده‌ ها را تا کسب راندمان روشنایی بهتر بیشتر بهینه کند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.