ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

مقدمه

اینترنت اشیا یک فناوری هوشمند است که زندگی روزمره ما را به کلی باز آفرینی می‌کند. اما هوش مصنوعی نیروی محرکه واقعی برای استفاده از پتانسیل کامل اینترنت اشیا است.

چهار بازار عمده وجود دارد که ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا یا همان AIoT (َArtificial Internet Of Things) بر آنها تأثیر می‌گذارد: گجت های پوشیدنی، خانه های هوشمند، شهرهای هوشمند و صنایع هوشمند.

AIoT چیست

نوآوری های متعدد در زمینه اینترنت اشیا  و هوش مصنوعی نوید پیشرفت های خارق العاده در صنایع مختلف، مانند تولید، کشاورزی و زنجیره تامین را میدهد. با ترکیب این دو تکنولوژی که هوش مصنوعی اشیا یا AIoT نامیده میشود، شاهد انقلابی در کلیه بخش ها و صنایع خواهیم بود. ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا میتواند نحوه ی عملکرد صنایع، مشاغل و اقتصاد را مجدد تعریف کند. به کارگیری هوش مصنوعی در اینترنت اشیا، ماشین‌ های هوشمندی را ایجاد می‌کند. که رفتارهای هوشمند را شبیه‌ سازی می‌کنند و امکان تصمیم‌ گیری را با دخالت کم یا بدون دخالت انسان می‌دهند.

به عبارت ساده‌ تر، می‌توان دستگاه‌ های مجهز به اینترنت اشیا را مثل یک سیستم عصبی دیجیتال تصور کرد که عملکرد ها را از طریق دستوراتی از سوی مغز سیستم (هوش مصنوعی) انجام می‌دهد.

تاثیر ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

دستگاه‌ های مجهز به اینترنت اشیا شامل دستگاه‌ های پوشیدنی، یخچال و فریزر، دستیار های هوشمند، حسگرها و سایر تجهیزاتی هستند که به اینترنت متصل می‌باشند. و توسط دستگاه‌ های دیگر نیز قابل شناسایی باشند و امکان جمع آوری و پردازش داده ها را دارند. علاوه بر این هنگامی که یک سیستم می‌تواند مجموعه‌ ای از کارها را انجام دهد یا از داده ها به روشی هوشمندانه یاد بگیرد.

این به عنوان هوش مصنوعی شناخته می‌شود. از این رو، وقتی هوش مصنوعی به اینترنت اشیا اضافه می‌شود، به این معنی است که این دستگاه‌ ها می‌توانند داده‌ ها را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم بگیرند و بدون دخالت انسان بر اساس آن داده‌ ها عمل کنند. اتومبیل‌ های خودران تسلا یکی از نمونه‌ های خوب بکارگیری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای تولید نتایج پیشرفته هستند. به کمک قدرت هوش مصنوعی، اتومبیل‌‌ های خودران رفتار عابران پیاده و اتومبیل‌ های دیگر را در شرایط مختلف پیش‌ بینی می‌کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند با هر دفعه سفر، شرایط جاده، سرعت مناسب و وضعیت هوا را یاد بگیرند و هر بار هوشمندتر عمل کنند.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

حتی در یک مغازه کوچک که یک سیستم دوربین مجهز به قابلیت ارتباط رایانه‌ ای وجود دارد. می‌تواند از تکنولوژی تشخیص چهره برای شناسایی مشتریان هنگام عبور از درب استفاده کند. این سیستم اطلاعات مربوط به مشتریان را جمع‌ آوری می‌کند و داده‌ ها را با هدف پیش‌ بینی دقیق رفتار مصرف کننده تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس از این اطلاعات برای تصمیم‌ گیری در مورد فرآیندهای بازاریابی، چیدمان محصولات و سایر موارد استفاده می‌کند. دوربین‌ های هوشمند می‌توانند خریداران را شناسایی کرده و به آنها اجازه عبور از صندوق را بدهند، مانند آنچه در فروشگاه های آمازون گو (Amazon Go) اتفاق می‌افتد.

AIoT در شهرهای هوشمند نیز کاربرد دارد. یکی از کاربردهای آن نظارت بر ترافیک توسط پهباد است. اگر بتوان ترافیک را واقعا به‌ صورت لحظه‌ ای کنترل کرد و جریان ترافیکی را هوشمندانه تنظیم کرد، می‌توان از حجم شلوغی شهرها کم کرد. ET City Brain ، محصول ابری علی بابا، میزان استفاده از منابع شهری را با کمک AIoT بهینه می‌کند. این سیستم امکان شناسایی حوادث و پارک غیرقانونی را دارد و می‌تواند چراغ‌ های راهنمایی را مثلا برای باز کردن راه برای آمبولانس‌ ها تغییر دهد.

کاربردهای AIoT

شرکت بین المللی پستی DHL قصد دارد تا سال 2028 ده هزار کامیون حمل و نقل با تکنولوژی اینترنت اشیا، بسازد. طبق گفته این شرکت،AIoT زمان حمل و نقل بار را (با 90٪ قابلیت اطمینان ردیابی لحظه ای بار) نصف کرده است. DHL به صورتی خلاقانه از راهکارهای اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در سیستم حمل و نقل هوشمند خود استفاده می‌کند.

این مدل چابک منجر به کاهش خستگی رانندگان و گذراندن زمان کمتری در جاده‌ ها می‌گردد و در نتیجه تعادل بهتری به زندگی کاری و شخصی آنها می‌بخشد. والمارت، بزرگترین فروشگاه  زنجیره‌ ای خرده‌ فروشی در آمریکای شمالی با بیش از 11000 فروشگاه آنلاین به همراه شعبات متعدد در ایالت های مختلف است. نرم‌ افزارهای شناسایی چهره، جستجوی مبتنی بر صدا توسط Google Assistant و راه کارهای متنوع مبتنی بر فن آوری باعث شده است که این صنایع خرده فروشی طی چندین سال به درآمدهای بالاتری برسند.

فرودگاه شهر لندن، اولین فرودگاهی که در آن برای رصد جزئیات کامل سفر و با هدف ارائه اطلاعات دقیق به مسافران آن از هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و شبکه ای از تکنولوژی‌ های مختلف استفاده شده است. خدمه کابین می‌توانند محل مسافران، حجم شلوغی صف سوار شدن به هواپیما، اطلاعات دروازه ورودی (Gate) و وضعیت چمدان ها را از طریق دستگاه‌ های مجهز به اینترنت اشیا مشاهده کنند.

AIoT

پیش‌ بینی می‌شود تا سال 2025 در دنیا 42 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت اشیا وجود داشته باشد. کاملاً طبیعی است که با رشد این تعداد دستگاه، حجم داده‌ ها نیز رشد خواهد کرد. این همان جایی است که هوش مصنوعی وارد می‌شود. و قابلیت یادگیری آن با قدرت اتصال اینترنت اشیا عملکردهای هوشمندانه‌ تری را خلق می‌کند.

معماری اینترنت اشیا با استفاده از تکنولوژی‌ های هوش مصنوعی و رایانش لبه

نسل بعدی کارمندان انتظار کشیدن را دوست ندارند. آن ها می‌خواهند دستگاه‌ ها زودتر از موعد تصمیم بگیرند اما نیاز به پردازش داده‌ ها با حداقل تأخیر تنها مسئله نیست. در مورد وسایل نقلیه هوشمند و همچنین بسیاری از کاربردهای پزشکی و صنعتی، نیاز به سیستم‌ های IoT برای تصمیم‌ گیری خودکار در سریعترین زمان ممکن یک ضرورت است.

فناوری رایانش Edge با این انتظارات مطابقت دارد. این فناوری با جمع‌ آوری داده‌ های یکپارچه از دستگاه‌ های اینترنت اشیا (IoT) و ذخیره‌ سازی، تجزیه‌ و تحلیل مرتبط با فرامین را قادر می‌سازد. علاوه بر این از تصمیم‌ گیری در زمان واقعی به صورت محلی پشتیبانی می‌کند.

هوش مصنوعی نیز از یک معماری فشرده استفاده می‌کند اما یک روش محاسباتی قدرتمند را ارائه می‌دهد که برای هدایت تصمیم‌ گیری محلی با اطلاعات محلی کارآمد است. هرچه یک دستگاه Edge باهوش‌ تر باشد، گران‌ تر است اما در عین حال می‌تواند مقادیر عظیمی از داده‌ ها را به صورت محلی پردازش و ذخیره کند و نیاز به انجام این کار را در جای دیگر کاهش می‌دهد.

بنابراین رایانش Edge برای شرکتهای بین‌ المللی کاربرد دارد. طبق پیش‌بینی‌های Tractica، محموله‌ های دستگاه‌ های هوش مصنوعی Edge از 161.4 میلیون دستگاه در سال 2018 به 2.6 میلیارد واحد تا سال 2025 افزایش می‌یابند.

از جمله دستگاه‌ های Edge با قابلیت هوش مصنوعی می‌توان به هدست‌ ها، سنسورهای هوشمند اتومبیل، ربات‌ های مصرفی و تجاری، هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین‌ های امنیتی اشاره کرد. همچنین رایانش Edge می‌تواند شامل قدرت پردازش رایانه‌ های شخصی و رایانه‌ های لوحی، تلفن‌ های همراه و بلندگو های هوشمند نسل بعدی شود. در حال حاضر، شرکت‌های بزرگی نظیر مایکروسافت، گوگل، آمازون و دیگران سرمایه‌گذاری‌ های زیادی برای آزمایش راهکارهای رایانش Edge با قابلیت هوش مصنوعی (AI) انجام داده‌اند.

چرا مدل‌های مبتنی بر AI را در دستگاه‌های Edge قرار می‌دهیم؟

دلایل مختلفی برای استفاده از یک مدل محاسبات هوش مصنوعی در سیستم‌ های Edge وجود دارد:

ارائه پاسخ همزمان و بدون تأخیر

با پردازش Edge، دیگر نیازی به انتقال داده‌ ها به ابر برای پردازش نیست. از این‌ رو مسئله تأخیر وجود ندارد. این واقعیت تصمیم‌ گیری در زمان واقعی یک شرکت را تسریع می‌کند. برای برخی از برنامه‌ های کاربردی نظیر نظارت بر هواپیما، تصویر برداری پزشکی، رانندگی هوشمند و سایر موارد، واکنش در زمان واقعی بسیار مهم است زیرا تصمیمات مبتنی بر هوش مصنوعی با توجه به عملکرد زمان واقعی دستگاه‌ های IoT گرفته می‌شوند.

این عملیات اطمینان بیشتری می‌بخشد

رایانش لبه کاربران امکان ذخیره، پردازش و استخراج اطلاعات از داده‌ های محلی را می‌دهد. تصمیمات سریع در مورد فرایندها، عملیات، بهداشت و نظارت دستگاه و سایر متغیرها را می‌توان بدون مسئله اتصال به صورت یک پارچه اتخاذ کرد. با داشتن اطلاعات از زمان واقعی رایانش لبه، AI می‌تواند با جلوگیری از خرابی ناگهانی دستگاه، فرایند های مداوم را تضمین کند. علاوه بر این پارامترهایی که شناسایی لازم را برای نگهداری پیش‌ بینی می‌کنند در IoT ادغام می‌شوند.

با افزایش مدیریت ریسک، امنیت بیشتری تضمین می‌شود

با اجتناب از تهدیدات امنیتی ابر، رایانش Edge داده‌ های حساس را در اکوسیستم محلی IT نگه می‌دارند. علاوه بر این یک راه کار به همراه هوش مصنوعی می‌تواند ناهنجاری‌ های موجود در شبکهEdge را تشخیص دهد. اگر مهاجمان سایبری سعی کنند با هدف قرار دادن دستگاه‌ های IoT به شبکه دسترسی پیدا کنند، مدافعان می‌توانند به سرعت آنها را سرکوب کنند. تجزیه‌ و تحلیل ریسک مبتنی بر هوش مصنوعی، تمام نقاط احتمالی ورود مهاجمان سایبری را مشخص می‌کند و به صورت فعال برنامه‌ هایی را برای کاهش مشکلات امنیتی ایجاد می‌کند.

کلام آخر

پیش از این برنامه‌ های قدرتمند هوش مصنوعی نیاز به یک مرکز داده گسترده و گران‌ قیمت داشتند. تا بتواند عملکردی مناسبی داشته باشد. اما یک دستگاه رایانش Edge با قابلیت هوش مصنوعی می‌تواند. عملاً در هر نقطه وجود داشته باشد. این واقعیت به این معنی نیست که رایانش لبه جایگزینی برای محاسبات ابری خواهد بود. با اینکه دنیای دیجیتال به هم پیوسته‌ تر می‌شود ، هوش در زمان واقعی به لبه تغییر می‌کند. غیرقابل انکار است که هوش مصنوعی فرصت‌ های بی‌ پایانی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به مؤسسات کمک کند تا کارایی بیشتری داشته باشند و بهره‌ وری را افزایش دهند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.