اعلام حریق متعارف چیست؟

سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اعلام حریق متعارف چیست؟

سیستم اعلام حریق متعارف (CONVENTIONAL) با استفاده از تجهیزات اعلام حریق، منطقه ای (زون) که دچار حریق شده است را مشخص می کند. در واقع سیستم اعلام حریق متعارف، مجموعه ای متشکل از دتکتور دود، دتکتور حرارتی، شستی اعلام حریق، آژیر و فلاشر می باشد که عمل تشخیص حریق را در زون انجام می دهد.

مشخصات فنی سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف سیستمی اتوماتیک، ساده و قدیمی است که هنوز هم در بسیاری از ساختمان ها و مکان ها استفاده می شود.

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق متعارف

در سیستم اعلام حریق متعارف اتوماتیک جریان عبوری از مدار بسیار مهم می باشد. در حالت عادی از دتکتور ها جریان کمی عبور می کند. اما با وقوع حریق، جریان عبوری از مدار افزایش می یابد و اعلام حریق رخ می دهد. در سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال) ممکن است 4 حالت رخ دهد:

 • حالت اول حالت عادی است که جریان عبوری از مدار کم و به میزان نرمال است.در این حالت چراغ سبز روشن است.
 • حالت دوم که ممکن است یکی از سیم ها دچار آسیب و یا پارگی شده باشد در این صورت چراغ زرد که به معنی اشکال در سیستم است فعال می شود.
 • حالت سوم هنگام وقوع حریق رخ می دهد که چراغ به رنگ قرمز در می آید.
 • حالت چهارم و یا آخر زمانی رخ می دهد که سیستم دچار اتصال کوتاه می شود. اتصال کوتاه زمانی رخ می دهد که دو سیم با هم برخورد کرده اند و دچار اتصالی شده اند که در این حالت نیز چراغ زرد روشن می شود.

اندازه سیستم های اعلام حریق متعارف

سیستم های اعلام حریق متعارف بر حسب زون در اندازه های متفاوت موجود هستند که بنا به بزرگی ساختمان و مجموعه، آن را انتخاب می کنیم. سیستم های اعلام حریق متعارف از 1 زون تا 48 زون بیشترین کاربرد را دارند.

اجزاء سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف)

سیستم‌ های اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف مانند سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و بی سیم شامل اجزای گوناگونی می باشد.

 • پنل اعلام حریق
 • انواع دتکتور های دودی، شعله ای، حرارتی و گازی
 • آژیر
 • فلاشر
 • شستی

همچنین یکی از اجزایی که بهتر است در سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال) استفاده شود، پنل تکرار کننده است. تعداد اجزای سیستم اعلام حریق متعارف بسته به اندازه محیط و تعداد زون ها افزایش می یابد.

کاربرد سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف)

سیستم های اعلام حریق کانونشنال سال ها است که در دنیا وجود دارند و از نظر کارایی و تکنولوژی خود را اثبات کرده اند. سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال) به دلیل نوع ساختار و سیم کشی که دارد بیشتر در محیط های کوچک و کم رفت و آمد و با جمعیت پایین و یا در محیط هایی با کاربری غیر از بیمارستان ها، فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و هتل های بزرگ استفاده می شود. به طور کلی می توان سیستم اعلام حریق کانونشنال را مناسب با سیستم ایمنی فشار ضعیف دانست. همچنین اگر بودجه اختصاص یافته جهت تهیه سیستم اعلام حریق محدود باشد از این سیستم استفاده می شود.

مزایای سیستم اعلام حریق متعارف

بدون در نظر گرفتن سیستم اعلام حریق آدرس پذیر می توان گفت که سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال) به ما کمک می کند تا وقوع حریق در محیط را متوجه شویم که این امر به آسیب کمتر به جان و مال افراد کمک می کند. علاوه بر این لازم به ذکر است که قیمت سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف) پایین است و در پروژه های کوچک کاربرد بسیار خوبی دارد و به صرفه است.

طراحی سیستم اعلام حریق متعارف

جهت طراحی سیستم اعلام حریق متعارف مهم ترین موضوع، زون بندی محیط یا ساختمان است. در زیر به مهم ترین نکات جهت زون بندی اشاره می کنیم:

 • در ساختمان های 1 طبقه (خانه های ویلایی) باید هر خانه را به طور جداگانه یک زون در نظر گرفت.
 • در ساختمان های چند طبقه باید هر طبقه را به یک زون اختصاص داد.
 • پلکان اضطراری خود یک زون محسوب می شوند.
 • موتورخانه یک زون محسوب می شود.
 • اتاقک آسانسور یک زون می باشد.
 • مساحت زون نباید بیشتر از 2000 متر مربع باشد.
 • طول زون نباید بیشتر از 3000 متر باشد.
 • بهتر است تعداد اجزا یک زون بین 20 تا 24 عدد باشد.

شایان ذکر است که هر زون می تواند شامل شستی و یا دتکتور و یا هر دو آن ها باشد. همچنین هر زون از منطقه خاص خود محافظت می کند.

زون بندی در سیستم اعلام حریق متعارف

همان طور که در عکس فوق مشاهده می کنید برای مناطق مختلف 4 زون وجود دارد و هر زون خروجی خاص خود را دارد. که زون یک و سه فقط شامل شستی و زون دو و چهار فقط شامل دتکتور هستند.

سیم کشی و نقشه سیستم اعلام حریق متعارف

در سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال) نوع سیمی که در مدار استفاده می شود بسیار مهم است زیرا اگر سیم دچار مشکل شود سیستم به خوبی کار نمی کند. در سیستم اعلام حریق کانونشنال از دو نوع سیم استفاده می شود. یک دسته از سیم ها قبل از آشکار شدن حریق و دسته دیگر بعد از آشکار شدن حریق فعال می شوند.

در دتکتور و شستی ها که قبل از آشکار شدن حریق استفاده می شوند باید از سیم 1.5 میلیمتر پی وی سی (پرتودور) و در مکان هایی که احتمال آسیب مکانیکی به سیم وجود دارد از غلاف مکانیکی نیز استفاده شود. در منبع تغذیه و آژیر که بعد از آشکار شدن حریق استفاده می شوند می توان از کابلی که برای دسته اول استفاده می شود، استفاده کرد ولی باید دارای حفاظ مکانیکی فولادی باشند.

نحوه سیم کشی سیستم های اعلام حریق متعارف (کانونشنال) به صورت انشعابی و ستاره ای است به این صورت که پنل مرکزی در وسط قرار می گیرد و با استفاده از دو سیم اتصالات انجام می شود. یک سیم مخصوص دتکتور ها و شستی است و سیم دیگر مخصوص آژیر های اعلام حریق می باشد. در واقع همه ی این تجهیزات روی یک سیم نصب نمی شوند.

نحوه سیم کشی در سیستم اعلام حریق متعارف

در عکس فوق همانطور که مشاهده می کنید یک سیم مربوط به تجهیزاتی است که خبر حریق را به کنترل پنل می دهند (دتکتور و شستی) و سیم دیگر مربوط به اتصال تجهیزاتی است که وقوع حریق را اعلام می کنند (آژیر ها). لازم به ذکر است به تعداد زون ها سیم ورودی به کنترل پنل وجود دارد.

تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف با سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

عمده ترین تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر در نحوه سیم کشی و میزان دقت در انتخاب محل وقوع حریق است. در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر جز دارای یک کد است که در صورتی که حریق رخ دهد به طور دقیق مشخص می شود که کجا دچار حریق شده است. همچنین سیم کشی در سیستم اعلام حریق متعارف به وسیله دو سیم و در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر توسط 1 سیم انجام می شود.

نقاط ضعف و معایب سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال)

اصلی ترین و مهم ترین عیب سیستم اعلام حریق متعارف این است که محل آتش سوزی را به طور دقیق شناسایی نمی کند و فقط طبق سیم کشی ها و زون بندی هایی که از قبل صورت گرفته است زون دچار حادثه را مشخص می کند. این عیب را می توان در محیط های کوچک نادیده گرفت اما در محیط های بزرگ قابل چشم پوشی نیست و تشخیص دقیق محل حادثه بسیار حائز اهمیت است. از جمله معایب دیگر سیستم اعلام حریق متعارف هزینه بالای سیم کشی و نصب آن است.

قیمت سیستم اعلام حریق متعارف (کانونشنال)

همانطور که گفته شد سیستم های اعلام حریق متعارف (کانونشنال) در اندازه های متفاوت با تعداد زون گوناگون در بازار وجود دارند. همچنین در هر زون اینکه چه تعداد و چه نوع المانی روی آن قرار گیرد بستگی به طراحی سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف) دارد که همگی این عوامل بر قیمت سیستم اعلام حریق متعارف تاثیر گذار است.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
برق گرفتگی چیست؟ علائم و راه های درمانی
لیست دستمزد کارهای ساختمانی 1401 ویژه مهندسان مجری و کارفرمایان
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
نکات کلیدی برای طراحی و اجرای پریز برق و ضوابط کاربردی آن
نکات مهم کلید برق و روشنایی ساختمان در مبحث 13 مقررات ملی ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.