مزایا و معایب پروتکل WiFi

مزایا و معایب پروتکل WiFi برای خانه هوشمند

مقدمه

ما در این مقاله مزایا و معایب پروتکل WiFi را مورد بحث قرار خواهیم داد تا برای تصمیم گیری بهتر هنگام خرید محصولات خانه هوشمند اطلاعات کافی در این خصوص در اختیار داشته باشید.

اگر شما هم مثل ما هستید، ایده راه‌های جدید و ابتکاری برای آسان‌تر کردن زندگی‌مان در خانه را دوست خواهید داشت. ایده‌های خانه هوشمند می‌توانند برای خودکار کردن کارهای روزمره وافزایش امنیت خانه ما کاربردی باشد. اما، ممکن است تعجب کنید، آیا همه این هاب ها و پروتکل های خاص مانند Z-Wave ، Zigbee و lora واقعا ضروری هستند؟ آیا می توان به سادگی محصولات خانه هوشمند با قابلیت WiFi را خریداری کرد و دیگر نیازی به هاب نباشد؟ برای پاسخ با این سوالات همراه ما باشید.

مزایای پروتکل WiFi در مقابل Z-WAVE/ZIGBEE/LORA

مزایای پروتکل WiFi

انتخاب شما محصولی با پروتکل بی سیم می باشد. بیایید نگاهی به مقایسه پروتکل WiFi با سایر پروتکل های رایج خانه هوشمند بیندازیم.

قیمت محصولات با پروتکل WiFi

محصولات خانه هوشمند با پروتکل WiFi معمولاً در مقایسه با همتایان خود ارزان تر هستند. همچنین پیدا کردن محصولاتی با پروتکل WiFi بسیار ساده‌تر است و آن را به گزینه ارزان‌تری تبدیل می‌کند.

پروتکل WiFi رایج تر است

WiFi در حال حاضر یک تکنولوژی ضرورت است و تقریبا در تمام خانه ها وجود دارد. خرید محصولاتی با پروتکل WiFi برای افرادی که تازه وارد به دنیای خانه هوشمند شده اند بسیار آسان تر است. پروتکل هایی مانند Z-Wave ، ZigBee و LORA کاملا جدید و بسیار فنی تر نسبت به پروتکل WiFi می باشند، و همچنین تخصصی برای هوشمند ساززی خانه ها استفاده می شوند. به علاوه، آنها به یک هاب نیز نیاز دارند.

سادگی پروتکل WiFi، بدون نیاز به سخت افزار اضافی

پروتکل WiFi در بحث سادگی حرف اول را می زند. یعنی زمانی که برای راه اندازی خانه هوشمند نیازی به اتصال ده ها دستگاه ندارید و فقط با تعداد کمی قصد هوشمند سازی دارید بسیار مناسب است. از آنجایی که محصولات با پروتکل WiFi بسیار متداول هستند، نیازی به هزینه روی سخت‌افزار اضافی ندارید.

معایب پروتکل WiFi در مقابل Z-WAVE/ZIGBEE/LORA

پروتکل WiFi برای ایجاد شبکه های مش طراحی نشده است

شبکه مش یک توپولوژی شبکه است که در آن تجهیزات بطور مستقیم و بدون سلسله مراتب به یکدیگر متصل می‌شوند. شبکه مش اجازه می دهد چندین مسیر به یک دستگاه مقصد برسد. یک شبکه مش قابلیت اطمینان شبکه را در خانه هووشمند افزایش داده و سیگنال ها را در هنگام پرش به دستگاه بعدی افزایش می دهد و از دست دادن سیگنال ها جلوگیری می کند. این مثال را برای درک کامل این موضوع در نظر بگیرید، اگر یکی از دستگاه های شما در مسیر یک سیگنال خاموش باشد، شبکه به سادگی یک مسیر جایگزین برای دستگاه مقصد خود پیدا می کند.

Z-Wave و ZigBee پروتکل های رایج دستگاه های بی سیم هستند که به طور پیش فرض از طریق یک شبکه مش ارتباط برقرار می کنند. این روش باعث ایجاد شبکه قوی تر در فواصل طولانی تر می شود.

پروتکل WiFi فواصل کمی را پشتیبانی می کند

معایب پروتکل WiFi

یک خانه دوبلکس یا تری بلکس را درنظر بگیرید. با توجه به متراژ خانه و محدوده پوششی کم WiFi نیاز به نصب ریپترها های فراوان در خانه می باشد که از نظر امنیتی و اصول شبکه اشتباه می باشد.

با استفاده از پروتکل lora که یک پروتکل برد گسترده می باشد به راحتی می توان هر خانه ایی با هر متراژی را به آسانی و بدون استفاده از رپیترها با امنیت بسیار بالا هوشمند سازی کرد. در واقع شاید هزینه اولیه هاب در این پروتکل وجود داشته باشد ولی باید هزین  خرید رپیترها در پروتکل WiFi را در نظر بگیرید.

مصرف برق بالا

پروتکل WiFi در مقایسه با دستگاه های مشابه با پروتکل ZigBee، Z-Wave و LORA تا 10 برابر بیشتر انرژی مصرف می کند. دستگاه های مجهز به WiFi سریعتر باتری را خالی می کنند و در نهایت در دراز مدت جهت تامین انرژی گران تر می شوند. از سوی دیگر، ZigBee، Z-Wave و LORA برای دستگاه های کم مصرف طراحی شده اند. به همین دلیل است که به سختی می توانید سنسور یا دستگاهی با باتری پیدا کنید که از WiFi استفاده می کند. اکثر این دستگاه ها از Z-Wave، ZigBee یا LORA استفاده می کنند.

تعداد محدودی از دستگاه ها را می توان وصل کرد

بسیاری از روترهای وای فای فقط می توانند به 30 دستگاه به طور همزمان اجازه اتصال دهند. اگر از دستگاه های زیادی مانند لامپ های هوشمند یا پریز های هوشمند استفاده می کنید، در نهایت با تعداد محدود دستگاه ها مواجه خواهید شد. از سوی دیگر، Z-Wave به 231 دستگاه متصل در هر شبکه اجازه می دهد در حالی که ZigBee و LORA می توانند هزاران دستگاه را مدیریت کند!

مزایای پروتکل WIFI در مقابل پروتکل های سیمی

knx

راحتی

خانه هوشمند نیاز به اتصال چندین دستگاه مانند دوربین، لامپ هوشمند، پریز هوشمند، مانیتور، سنسورها و بسیاری دیگر دارد. ماهیت بی سیم WiFi به شما این امکان را می دهد که به راحتی چندین دستگاه را متصل کرده و به آن دسترسی داشته باشید. به علاوه، بسیاری از ما در حال حاضر WiFi در خانه های خود داریم.

قابلیت گسترش

هنگام راه اندازی سیستم خانه هوشمند خود، ممکن است روزی تصمیم بگیرید که دستگاه های بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید. اگر شبکه سیمی دارید، این به معنای افزودن کابل های جدید است. مزیت استفاده از پروتکل WiFi این است که می توانید به سادگی دستگاه های جدید را بدون هیچ سیم کشی اضافی اضافه کنید.

هزینه کمتر

در مقایسه با پروتکل ها سیمی، پروتکل WiFi صرفه جویی بیشتری در هزینه و نیروی کار مرتبط با اجرای سیم یا کابل فیزیکی ارائه می دهد. برای دستگاه های خانه هوشمند مانند پریزهای هوشمند، تراشه های WiFi  به دلیل استفاده فراگیر از آنها در رایانه و دستگاه های تلفن همراه بسیار ارزان تر هستند.

بدون کابل/کابل نامناسب

پروتکل WIFI

دستگاه های متصل به WiFi فقط به یک نقطه دسترسی واحد نیاز دارند. شما به راحتی می توانید دستگاه های خود را در هر مکانی که می خواهید بدون سیم و کابل نامناسب راه اندازی کنید. از سوی دیگر، سیستم‌های سیمی برای اجرای کابل‌های فیزیکی به مکان‌های متعددی نیازمند هستند.

 

چندین دستگاه را به صورت بی سیم وصل کنید

استفاده از پروتکل WiFi به این معنی است که شما به خروجی LAN اضافی نیاز ندارید. به سادگی دستگاه های جدید را در شبکه متصل کنید.

معایب WIFI در مقابل پروتکل های سیمی

مسافت محدود برای پوشش

سیگنال WiFi با تجهیزات استاندارد را می توان از طریق دیوارها و سایر موانع در یک خانه کوچک عبور داد، اما اگر خانه بزرگ‌تری با اتاق‌های زیاد دارید و می‌خواهید سنسور ها و تجهیزات مختلف را در هر گوشه‌ای قرار دهید، ممکن است یک شبکه WiFi معمولی کافی نباشد. همین طور ممکن است برای رسیدن به مسافت های طولانی تر یا استفاده از شبکه مش، نیاز به افزودن ریپیتر نیز داشته باشید.

تعداد دستگاه هایی که می توانند متصل شوند محدود است

در حالی که می توانید چندین دستگاه را در شبکه WiFi به صورت بی سیم متصل کنید، ولی تعداد دستگاه ها متصل محدود می باشد. برخی از مودم های بی سیم فقط تا 32 دستگاه را پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، با اتصال دستگاه های بیشتر، کانال اشباع می شود و ممکن است بر عملکرد کلی سیستم شما تأثیر بگذارد و پهنای باند محدودی را در بین تعداد زیادی دستگاه به اشتراک بگذارد.

تداخل

پروتکل WiFi همانند هر فرکانس رادیویی در معرض تداخل است که خارج از کنترل ارائه دهنده شبکه شما است. تداخل می تواند بر عملکرد سیگنال WiFi تأثیر بگذارد و شبکه را دچار اختلال کند. برخی از منابع رایج تداخل عبارتند از اجاق‌های مایکروویو، سایر لوازم جانبی بی‌سیم، چراغ‌های فلورسنت، دستگاه‌های بلوتوث و تلفن‌های بی‌سیم.

موانع

چه بخواهیم چه نخواهیم، موانع می توانند سیگنال WiFi را مسدود کنند و دستگاه های متصل به آن را تحت تأثیر قرار دهند. دلیل اصلی این است که WiFi از امواج رادیویی کوتاه‌تری استفاده می‌کند که نمی‌توانند به هیچ مانعی بین دستگاه‌ها و مودم شما نفوذ کنند. هر چه موانع بیشتر باشد، داشتن یک سیگنال خوب دشوارتر است. موانع رایج در خانه عبارتند از فلز، دیوار، شیشه، لامپ های فلورسنت و دستگاه های الکترونیکی که از فرکانس های رادیویی برای انتقال داده ها استفاده می کنند. اگر در زیرزمین باشید حتی سقف می تواند مانعی برای شما باشد.

سرعت اتصال

بیشترین سرعت WiFi آن هم فقط با یک دستگاه متصل به مودم کندتر از شبکه سیمی است. اگر فقط چند دستگاه به شبکه شما متصل شده باشند، ممکن است خیلی مهم نباشد. اما با اضافه کردن دستگاه‌های بیشتر، ممکن است در نهایت سرعت کمتر و تأخیر بیشتری را تجربه کنید که بر سیستم خانه هوشمند شما تأثیر می‌گذارد.

مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی

امنیت اینترنت یک موضوع داغ است. اگرچه فناوری های رمزگذاری مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید، اما اکثر این روش ها کاملاً رایج هستند و نقاط ضعف خاص خود را دارند که به راحتی توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار می گیرند. به علاوه، سیگنال WiFi را می توان به راحتی با استفاده از تلفن هوشمند یا تلفن ثابت بی سیم مسدود کرد. به عنوان مثال، اگر سیستم امنیتی خانه شما به WiFi وابسته است، مزاحمان می توانند سیگنال را به راحتی مسدود کرده و سیستم هشدار شما را غیرفعال کنند.

هکرها همچنین می‌توانند از طریق دوربین‌های WiFi به فیلم‌های زنده خانه شما دسترسی داشته باشند و از هر اطلاعاتی که می‌توانند برای نفوذ به خانه یا دریافت اطلاعات شخصی شما سوء استفاده کنند.

راه کارهای استفاده از محصولات خانه هوشمند با پروتکل WiFi

استفاده از پروتکل WiFi برای خانه هوشمند درست است مناسب نمی باشد ولی خیل هم بد نیست. فقط باید راه هایی را برای بهبود و حافظت از شبکه خود پیاده سازی کنید.

در اینجا نکات کوتاهی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید:

فقط از آنچه نیاز دارید استفاده کنید

برنامه ریزی قبل از خردی محصولات خانه هوشمند برای جلوگیری از هزینه های بی مورد مهم است. اگر به تازگی یک سیستم خانه هوشمند را راه اندازی کرده اید، توصیه می کنیم با اصول اولیه مانند روشنایی هوشمند شروع کنید و در نهایت دستگاه هایی را در صورت نیاز اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که دستگاه‌هایی را که واقعاً به آن‌ها نیاز ندارید یا عملکردهای آن‌ها از قبل در دستگاه‌های موجود شما وجود دارد، اضافه نکنید.

تنظیمات خود را بررسی کنید

مزایا و معایب پروتکل WiFi

هنگام راه‌اندازی محصولات خانه هوشمند خود، مطمئن شوید که تنظیمات دستگاه و همچنین تنظیمات برنامه را بررسی کرده‌اید تا فقط اطلاعات کافی برای عملکرد دستگاه‌هایتان ارائه می‌دهید. هرگز فراموش نکنید که هر زمان که دستگاه های شما به روز می شوند، این تنظیمات را بررسی کنید.

در صورت نیاز از رپیترها استفاده کنید

WiFi را می توان به راحتی با موانع و تداخل تحت تأثیر قرار داد. می‌توانید در صورت نیاز برای بهبود عملکرد آن، از رپیترها استفاده کنید، به خصوص اگر خانه‌ای بزرگ با اتاق‌های زیادی دارید که می‌خواهید دستگاه‌های خود را در آن نصب کنید.

شبکه خود را ایمن کنید

خانه های هوشمند از ما می خواهند که هوشمندتر و هوشیارتر باشیم. با وجود پیشرفت‌های فناوری، امنیت اینترنت همچنان یک مسئله داغ است که در صورت عدم مراقبت، می‌تواند خانه شما را در معرض خطر قرار دهد. می‌توانید روش‌ها یا ابزارهایی را برای ایمن کردن شبکه خود پیاده‌سازی کنید و از اتصال و تسلط افراد خارجی به شبکه خود جلوگیری کنید. برخی از کارهای ساده ای که می توانید انجام دهید این است که رمز عبور مودم خود را تغییر دهید، نام SSID شبکه خود را تغییر دهید، آدرس های MAC را فیلتر کنید و فقط مواردی را که از دستگاه های شما هستند اضافه کنید و رمزگذاری شبکه را فعال کنید.

بسته بندی آن
خانه های هوشمند در حال رشد هستند و به زودی اکثر خانه ها به صورت آنلاین متصل می شوند. پروتکل WiFi مزایای زیادی از جمله راحتی، تحرک و انتقال بی سیم را ارائه می دهد. با این حال، معایبی نیز دارد که شامل عملکرد سرعت، مسائل امنیتی و حریم خصوصی و فاصله محدود است. از سوی دیگر، سایر پروتکل‌های خانه هوشمند مانند Z-Wave، ZigBee و LORA نیز ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهند که ممکن است در دستگاه‌های دارای WiFi پیدا نکنید.

در پایان، هر یک از این پروتکل ها مزایای خاص خود را دارند که می توانید برای راه اندازی خانه هوشمند خود از آنها استفاده کنید.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

7 پاسخ

 1. سلام . وقتتون بخیر
  ممنون از مطالب فوق العادتون
  شما فرمودید WI-FI از لحاظ امنیتی و برد محدود پروتکل مناسبی نیست . سوال من اینه آیا می توان بطور همزمان از Zigbee و Lora روی برد استفاده کرد ؟ ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام و درود
   گیت وی های وجود دارد که همزمان می تواند از دو پروتکل لورا و زیگبی پشتیبانی کند
   ولی برای ارسال داده در فواصل طولانی پروتکل لورا به تنهایی کافیست. چون پروتکل زیگبی اساسا یک پروتکل کم برد می باشد.
   توصیه می کنیم از مقاله زیر نیز دیدن فرمایید.
   https://aisasmarthome.com/1400/07/12/lora-2/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.