• Home
  • تکنولوژی
  • کاربرد اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در مراقب از بیماران
اینترنت اشیا و هوش مصنوعی

کاربرد اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در مراقب از بیماران

تکنولوژی اینترنت اشیا می‌ تواند به ساده نمودن زندگی روزانه‌ ی ما کمک کند. در این راستا کاربرد اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در مراقب از بیماران می تولند بسیار مفید و سودمند باشد. از جمله خدماتی که این تکنولوژی در زمینه‌ ی بهداشت و درمان ارائه می‌ دهد، می‌ توان به کاهش مدت زمان انتظار بیماران در اورژانس و ردیابی اطلاعات و داده‌ های مرتبط با آن‌ ها اشاره کرد. علاوه بر این، تکنولوژی هوش مصنوعی می‌ تواند در زمینه‌ های تحقیقاتی مانند درمان بیماری‌ ها مفید واقع شود. بدین ترتیب به نظر می‌ رسد در کنار هم قرار گرفتن این دو تکنولوژی در کنار هم به بهبود بیماری سرطان کمک کند.

کاربرد اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در مراقب از بیماران و سالمندان

خانه هوشمند

پرسشی که این روزها برای بسیاری از کارشناسان مطرح است، چگونگی افزایش امید به زندگی برای شهروندان سالخورده می‌ باشد. آمار بانک جهانی نشان دهنده‌ ی افزایش مداوم تعداد افراد بالای 65 سال از سال 1960 است. لازم به ذکر است که این روند بدون در نظر گرفتن موقعیت اقتصادی و جغرافیایی ادامه می‌ یابد.

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده، پیش‌ بینی می‌ شود که جمعیت سالمندان تا سال 2050 دو برابر خواهد شد. با توجه به این روند، کاربرد اینترنت اشیا در مراقب از بیماران بیشتر نمایان می شود.

کاهش آسیب‌ های ناشی از عدم تعادل سالمندان هنگام راه رفتن

داده‌ های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ های ایالات متحده نشان می‌ دهد که حداقل 300،000 نفر سالمند در هر سال به دلیل شکستگی‌ های لگن بستری می‌ شوند و 95 درصد از این آسیب‌ ها به علت افتادن و عدم توانایی در ایجاد تعادل فرد اتفاق می‌ افتد.

با این حال، محققان ، یک وسیله پوشیدنی هوشمند مجهز به شتاب‌ سنج ایجاد کردند که الگوهای راه رفتن و عدم تعادل را اندازه‌ گیری کرده است. دانشمندان اطلاعات مربوط به شتاب سنج هوشمند را با اطلاعات مربوط به تاریخ زمین خوردن فرد سالمند ترکیب کردند و متوجه شدند شتاب‌ سنج احتمال سقوط را پیش‌ بینی کرده است.

ضعف عضلانی و بینایی ضعیف هر دو احتمال زمین خوردن افراد مسن را بیشتر می‌ کنند. اما محققانی که دستگاه اینترنت اشیا مراقبت‌ های بهداشتی را برای پیش‌ بینی عدم تعادل سالمندان طراحی کرده‌ اند، آینده‌ ای را در نظر می‌ گیرند که افراد برنامه‌ های گوشی هوشمند را برای رفع خطرات افتادن و انتقال اطلاعات به پزشکانی که می‌ توانند اقدامات پیشگیرانه انجام دهند، ارائه می‌ دهند.

ارتقا سیستم درمانی

افزایش هزینه‌ های مراقبت‌ های بهداشتی، نگرانی بزرگی در میان مسائل اقتصادی مرتبط با سالمندان است. علاوه بر افزایش مراجعه به بیمارستان، بسیاری از افراد مسن نیاز به کمک‌ های بهداشتی در خانه برای رسیدگی به مواردی مانند تزریق دارو دارند.

اینترنت اشیا می‌ تواند برای حل این مشکل در مراقبت‌ های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد. در گزارش Berg Insight استفاده از دستگاه‌ های اینترنت اشیا برای تزریق دارو در سراسر اروپا مورد بررسی قرار گرفت. پیش‌ بینی حاکی از آن است که تا سال 2022، 2.2 میلیون دستگاه هوشمند در این قاره استفاده خواهد شد. این افزایش قابل ملاحظه‌ ای است، به خصوص با توجه به این که در سال 2016 فقط 138 هزار عدد از چنین لوازم جانبی وجود داشت. علاوه بر این، اینترنت اشیا می‌ تواند میلیاردها دلار درآمد جدید برای صنعت مراقبت‌ های بهداشتی ایجاد کند.

اینترنت اشیا تله مدیسین

به‌ کارگیری چنین فناوری‌ هایی می‌ تواند هزینه‌ های مراجعه به مراکز درمانی برای تزریق داروها را کاهش داده و یا از بین ببرد و علاوه بر این منجر به بهبود کیفیت سلامت افراد سالمند گردد.

اینترنت اشیا می‌ تواند زندگی مستقل سالمندان را تسهیل کند

دستگاه‌ های خانگی هوشمند می‌ توانند به سالمندان کمک کنند که به طور مستقل زندگی نمایند در صورتی که در شرایط قدیمی‌ تر آن‌ ها مجبور بودند به خانه‌ ی سالمندان بروند. به عنوان مثال، بلندگوهای هوشمند با چراغ یا ترموستات ارتباط برقرار می‌ کنند تا افراد بدون ترک جای خود جنبه‌ های مختلف منزل خود را کنترل نمایند. سنسورهای اینترنت اشیا برای دوش یا شیرهای آب، دمای آب را کنترل می‌ کنند و اگر جریان بیش از حد گرم شود، می‌ تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد.

یک کارمند شرکت IBM یک بارکد هوشمند را اختراع کرده است که هنگام اسکن کردن با یک گوشی هوشمند، اطلاعات را به یک اجاق هوشمند ارسال می‌ کند و به طور خودکار دستگاه را برای آشپزی مواد اسکن شده در دمای مناسب و زمان مناسب آماده می‌ کند. این نوع فناوری می‌ تواند برای افرادی که دچار کم بینی شده‌ اند ایده‌ آل باشد.

مبارزه با انزوا در سالمندان

با گذر زمان و افزایش سن ، برقراری ارتباط دشوارتر می‌ شود که ادامه‌ ی چنین روندی باعث تنهایی، افسردگی و میل به مرگ در افراد سالخورده می‌ گردد. برخی از برنامه‌ های هدفمند IoT می‌ تواند از پیشرفت این روند جلوگیری کند.

دستگاه‌ های IoT با استفاده از دستورات صوتی به افراد برای ارتباط با عزیزانشان کمک می‌ کند. دستگاه‌ های دیگر مسیر حرکت، زمان ملاقات یا ورزش را به کاربر اطلاع رسانی می‌ کنند.

با اینکه ارتقا کیفیت زندگی افراد مسن دارای جنبه‌ های متنوع و هزینه برداری است، با این حال به نظر می‌ رسد تکنولوژی اینترنت اشیا تا چند سال آینده پاسخگوی تمامی نیاز های سالمندان باشد.

تشخیص و درمان سرطان به کمک اینترنت اشیا و هوش مصنوعی

ایجاد فرصت‌ های تشخیص و درمان

هم زمان با ارتقا دستگاه‌ ها و ماشین آلات ، تکنولوژی هوش مصنوعی مثل جراحان روباتیک به پزشکان در تشخیص و مداوای بیماری کمک می‌ کنند. اگرچه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی هنوز در زمینه‌ ی پزشکی با یکدیگر همکاری نداشته‌ اند اما به‌ طور کلی هر چه زودتر یک پزشک بتواند علائم بیماری را تشخیص دهد، زودتر می‌ تواند نسبت به درمان آن اقدام نماید.

تشخیص بیماری سرطان در مرحله‌ ی اولیه مبهم و در بسیاری از مواقع غیرممکن است، بنابراین قابل درک است که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده نشود. اما نکته‌ ی جالب توجه این است که برای موفقیت در تشخیص به موقع دو تکنولوژی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی باید با یکدیگر همکاری نمایند.

با همکاری یکدیگر این تکنولوژی‌ ها قادر هستند که نشانگرهای خطرناک سرطان را تشخیص داده و بر آن تأثیر بگذارند. چنین تلفیق پیشرفته‌ ای از فناوری به خصوص در بیماری‌ های نادر و کسانی که امید به درمان بیماری خود را ندارند، مفید خواهد بود.

مراقبت‌های بهداشتی

برای سرطان‌ هایی مانند mesothelioma، تشخیص علائم در اسرع وقت ضروری است. تشخیص Mesothelioma که طی چند دهه پس از استنشاق یا استفاده از الیاف پنبه نسوز ،در بدن رشد می‌ کند، اغلب دشوار است زیرا علائم اولیه ممکن است به عنوان سرفه یا ناراحتی در شکم یا قفسه سینه ظاهر شوند. با کمک هوش مصنوعی و ارتباط این علائم با داده‌ های جمع آوری شده از بیمار می‌ توان نسبت به درمان سریع بیماران اقدام نمود.

از طرفی، محققان MIT در حال توسعه راه‌ های یادگیری ماشین (ML) هستند تا درمان‌ های سرطانی کمتر سمی و در عین‌ حال مؤثرتر باشند. همانطور که می‌ دانیم، درمان‌ های شیمی درمانی، عوارض جانبی خود را دارد که برای سلامت بیماران مضر است. ML می‌ تواند این عوارض جانبی را کاهش دهد.

در این راستا موسسه ملی سرطان، Cancer Moonshot، برای تسریع در زمینه‌ ی تحقیقات سرطان تا سال 2020، جمعی از محققان، پزشکان و شرکت‌ های دارویی را گرد هم آورده و امکانات مالی و سایر خدمات را برای همکاری این افراد در زمینه‌ ی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی فراهم کرده است.

در اختیار قرار دادن منابع مورد نیاز برای توسعه مراقبت‌ های سرطان به متخصصان در قرن 21 مهم است. تکنولوژی‌ های AI و IoT می‌ توانند درمان سرطان را با همکاری هم بهبود بخشند. پیشرفت‌ های امیدوار کننده‌ ای در همه زمینه‌ های تحقیق سرطان از تشخیص تا مراقبت وجود دارد که تنها با مشارکت اینترنت اشیا و هوش مصنوعی می‌ توان به این روند صعودی امیدوار بود.

در حالی‌ که اینترنت اشیا و هوش مصنوعی ممکن است به طور جداگانه توسعه یافته باشند. نیروی مشترک آنها به بیماران و متخصصان پزشکی بیش از آنچه تصور می‌ شد، قدرت می‌د هد. هوش مصنوعی اجازه می‌ دهد تا پزشکان ابزارهای بیشتری را برای تصمیم گیری‌ های دقیق بر اساس داده‌ ها فراهم کنند. اینترنت اشیا نیز تکنولوژی لازم را برای اتصال دستگاه‌ ها و داده‌ ها مانند سیستم‌ های بهینه‌ سازی دارو و مکانیسم‌ های تشخیص زودهنگام را فراهم می‌ کند. اما به نظر می‌ رسد همچنان به تحقیقات بیشتر در مورد برنامه‌ های بالقوه و موارد استفاده نیاز است.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.