پلتفرم اینترنت اشیا

ویژگی‌های یک پلتفرم اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا (IoT) یک اصطلاح بسیار وسیع و پیچیده است که به روابط متقابل بین اشیا اشاره دارد. مهم نیست که کدام پلتفرم اینترنت اشیا را برای دستگاه انتخاب می‌ کنید، این بستگی به محصول شما دارد که به رایانش ابری متصل می‌شود. انتخاب پلتفرم درست IoT یک کار  دشوار و تخصصی است.

دسته‌ بندی‌ های متعدد سیستم‌ های IoT وجود دارند. که همه آنها گزینه‌ های بیشتر یا کمتر پیشرفته را بسته به نیاز شما ارائه می‌ دهند. با در نظر داشتن این موضوع، ما اینجا هستیم تا نگاهی به چگونگی انتخاب پلتفرم مناسب IoT برای تیم کسب و کار خود داشته باشید. تا بتوانیم از طریق تحول دیجیتال بیشتر مؤثر باشیم.

ویژگی‌های یک پلتفرم اینترنت اشیا

چگونه پلتفرم اینترنت اشیا (IoT) مناسب را انتخاب کنید:

 اندازه‌ گیری ROI یا بازده سرمایه‌ گذاری

انتخاب پلتفرم مناسب برای توسعه‌ ی IoT اغلب به RoI خالص می‌ رسد. بازده سرمایه‌ گذاری (RoI) بسیار مهم است، به ویژه در مورد شروع کسب و کارهای کوچک که می‌ توانند به شکست منجر شوند. در این راستا قبل از انتخاب یک پلتفرم مطمئن شوید که یک نقشه راه برای توسعه اینترنت اشیا (IoT) خود دارید. با برنامه‌ ریزی مناسب، شما باید تصمیم بگیرید که چه جنبه‌ هایی از IoT بیشترین استفاده را برای شما دارد، و همچنین شما چگونه قصد توسعه‌ ی بسیاری از دستگاه‌ های مختلف را دارید.

معیارهای عملکرد IoT باید از طریق KPI نیز بیان شود. اگر رضایت مشتری مهم‌ ترین عناصر برای شما باشند، Salesforce IoT امکانات کسب درآمد جامع و تجربه‌ ی کاربر را برای دستگاه‌ های IoT شما ارائه می‌ دهد. مجموع کل هزینه‌ های پلتفرم IoT شما باید به‌ طور قابل‌ توجهی پایین‌ تر از درآمد کل شما باشد. همانطور که قبلاً ذکر شد، شما ممکن است به تمام گزینه‌ هایی که سیستم‌ عامل‌ های پیشرفته و محبوب IoT ارائه می‌ دهند نیاز نداشته باشید.

بازسازی سیستم‌ عامل

Google Cloud IoT

خوشبختانه توسعه کسب و کار شما تنها بر یک دستگاه IoT متمرکز نخواهد شد. در این راستا، اطمینان حاصل کنید که پلتفرم انتخابی شما قادر است برای اهداف مختلف مجتمع شده باشد. سیستم‌ عامل‌ های نرم‌ افزاری مانند سرویس Google Cloud IoT باعث ایجاد فرصت‌ های متعدد برای شبکه‌ سازی بین دستگاه‌ ها و همچنین ارتقاء کد می‌ شوند. بزرگترین دلیل انتخاب Google IoT Core احتمالاً این است که کسب و کار شما در حال حاضر عمیقاً با GCP ادغام شده است. IoT Core در حال‌ توسعه بسیاری از محصولات است؛ آنها بسیاری از ویژگی‌ های جدید را اجرا می‌ کنند.

بررسی بروز رسانی

در هر بخش از نرم‌ افزار، سیستم‌ عامل IoT می‌ تواند بدون بروز رسانی‌ های ثابت می‌ تواند رکود کند. قبل از آن، تاریخچه بروز رسانی و توسعه مشارکت سیستم IoT خود را بررسی کنید. همچنین میزان موفقیت برای بروز رسانی را بررسی کنید. آیا بروز رسانی‌ های قبلی منجر به قطع شدن سیستم می‌ شود؟ اگر شما برای چیزی محبوب، بروز شده و انعطاف‌ پذیر مانند مایکروسافت، Azure IoT را انتخاب کنید. لازم نیست که در مورد پشتیبانی و توسعه بروز رسانی مداوم نگران باشید.

اطمینان حاصل کنید که تیم توسعه پشتیبان پلتفرم شما آماده است و قادر به رفع اشکال، پشتیبانی از مشتری و ارائه‌ ی ویژگی‌ های جدید می‌ باشد. اگر انتخاب اولیه شما مناسب نبود، می‌ توانید کار خود را به پلتفرم دیگری منتقل کنید..

تطبیق‌ پذیری در تحویل

تکیه بر تنها یک نوع تحویل داده با سیستم‌ عامل‌ های IoT ممکن است ایده هوشمندانه‌ ای نباشد. حقیقت این است که شما هرگز نمی‌ دانید زمانی که یک قطع برق، یک خطای اتصال، بروز رسانی نرم‌ افزار نامناسب یا چیز دیگری در این زمینه رخ می‌ دهد. دستگاه شما ممکن است غیرقابل استفاده شود و یا حتی مخالف آنچه شما آن را طراحی کرده‌ اید عمل کند. مثال خوبی از قابلیت انعطاف‌ پذیری اینترنت اشیا (IoT) را می‌ توان در وب‌ سرویس‌ های آمازون مشاهده کرد. یک پلت فرم جامع IoT که متناسب با همه‌ ی احتمالات خطا طراحی شده است.

در این راستا، اطمینان حاصل کنید که پلتفرم IoT شما برای حل و فصل مشکلات، دارای چندین روش تحویل داده از جمله رایانش ابری پیش‌ فرض و تحویل داده در لبه دسترس است. به این ترتیب، مشتریان شما و کاربران نهایی همیشه یک برنامه پشتیبان دارند تا بتوانند از اتصال اولیه اتصال به شبکه جلوگیری کنند.

انواع پلتفرم‌ های ابری اینترنت اشیا

پلتفرم‌ های اینترنت اشیا

سرویس‌ های ابری IoT نظیر Google Cloud IoT Core ، AWS IoT Core و Azure IoT Hub جز بهترین انتخاب‌ ها از نظر عملکرد، هزینه و سایر اطلاعات مرتبط هستند.

هر یک از ابرهای داده در حال حاضر شامل یک سرویس IoT برای این منظور هستند. در AWS ، آن را IoT Core می‌ نامند. Google Cloud سرویس خود را Cloud IoT Core می‌ نامد و Azure، آنرا Azure IoT Hub نام‌ گذاری می‌ کند. به‌ طور کلی هر ارائه‌ دهنده خدمات ابری باید خدمات مکمل IoT را نیز ارائه دهد.

در سطح بالاتر این ابرها برای پلتفرم‌ های IoT عملکرد مشابهی را ارائه می‌ دهند. و به سازمانها اجازه می‌ دهند تا برای مدیریت آنها و اضافه کردن آنها به شبکه IoT استفاده کنند. این سرویس همچنین امکان جمع‌  آوری داده‌ ها از دستگاه‌ های IoT ، پردازش داده‌ ها در ابر و اقدام بر اساس نتایج حاصله را فراهم می‌ آورد.

هرچه جزئیات بیشتر شود ، هر سرویس IoT ویژگی‌ های خاص خود را خواهد داشت. و با توجه به کاربرد در نظر گرفته می‌ شود که کدام سرویس IoT متناسب با نیاز مربوطه است.

عواملی که در انتخاب ابر برای سرویس‌ های  اینترنت اشیا (IoT) تأثیر می‌ گذارد. عبارتند از مقیاس‌ پذیری ، عملکرد شبکه ، در دسترس بودن، به‌ روزر سانی، قیمت و جزئیات مربوط به خدمات پرداخت.

تعداد مناطقی که از خدمات ابری اینترنت اشیا (IoT) و پروتکل‌ های ارتباطی می‌ توانند پشتیبانی کنند باید مورد توجه قرار گیرند. ساختار خدمات ابری، میزان ساعات اختلال در عملکرد ابر بر حسب SLA، ضمانت سرعت و توان برای uplink / downlink ، حداکثر اتصالات همزمان مجاز در هر اکانت ، حداکثر اتصالات همزمان مجاز در هر دستگاه، حداکثر تعداد انتشار درخواست‌ های خروجی در هر ثانیه، رمز  گذاری و پردازش آفلاین داده‌ ها همگی در انتخاب یک سرویس ابری مناسب نقش دارند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.