• Home
  • تکنولوژی
  • تکنولوژی‌ هایی که آینده را تحت تأثیر قرار می‌دهند
تکنولوژی‌

تکنولوژی‌ هایی که آینده را تحت تأثیر قرار می‌دهند

در طول قرن‌ها، انسان‌ها جهش‌های بزرگی را در مسیر ساخت، تعامل و برقراری ارتباط با یکدیگر و جهان انجام داده‌اند. در حال حاضر ما به میزان قابل‌توجهی از دانش نامحدود تکنولوژی‌ های روز دست یافته‌ایم. این روزها، پیشرفت‌های تکنولوژیکی سریعتر از همیشه پیش می‌روند و مرزهای بین حوزه‌های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیکی را از بین می‌برند.

همانطور که فناوری به تکامل می‌رسد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تمام جنبه‌های زندگی و جامعه را به‌طورکلی تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه نگاهی به تکنولوژی‌های برتری که عامل اصلی پیشرفت جهان است، می اندازیم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

همه ما فیلم‌های علمی تخیلی را در مورد هوش مصنوعی که تهدید می‌کنند نژاد بشر را از بین ببرند ، دیده‌ایم. اما این همه‌ی واقعیت نیست. AI امروزه در برنامه‌های کاربردی مانند بازی‌های ویدئویی، جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری و شناسایی اسپم در ایمیل‌های شما استفاده می‌شود.

در حال حاضر هوش مصنوعی با استفاده از برنامه‌های خودآموز در اپلیکیشن‌های متعددی که زندگی افراد را بهبود می بخشند و عملیات تجاری را ساده‌تر می‌کنند، سریعتر از همیشه پیش می‌روند. این کاربردها شامل دستیاران مجازی شما مانند سیری اپل یا صفحه اصلی گوگل، پیشنهادات فیلم Netflix برای شما، ربات‌های چت وب پشتیبانی، یا ردیابی ETA از Eber Eats ها، می‌شوند که به شما کمک می‌کنند تا سؤالات و درخواست‌های خود را مطرح و زندگی خود را ساده‌تر کنید. در واقع هوش مصنوعی برای کسب اطلاعات بیشتر و ارائه‌ی پیشنهادات دقیق‌تر طراحی شده است.

گوگل، در حال حاضر بر روی یک الگوریتم کار می‌کند که اجازه می‌دهد تا هوش مصنوعی تجربه رانندگی را همانطور که انسان انجام می‌دهد، یاد بگیرد. انتظار می‌رود که خودروهای مستقل از مزایای متعددی از جمله تصادفات جاده‌ای کمتر، مصرف سوخت مؤثرتر و کاهش ترافیک بهره‌مند شوند.

همچنین مراقبت‌های بهداشتی امکانات متعددی از یکپارچه‌سازی AI را در سیستم‌های موجود در اختیار دارد. یک کاربرد قابل‌ملاحظه‌ای از AI در مراقبت‌های بهداشتی شامل اتصال AI به یک مغز دچار اختلال می‌باشد. تا بتواند با پروتز متصل به آن ارتباط برقرار کند و آن را کنترل نماید.

درحالی‌که برنامه‌های کاربردی آینده AI برای ساده‌سازی و کارآمدی بیشتر زندگی ما طراحی و ساخته شده‌اند، در میان برخی از آن‌ها نه تنها وابستگی به این تکنولوژی‌، بلکه در مورد تعداد کارهایی که جایگزین انسان می‌شوند، احتیاط می‌شود. برخی از این تکنولوژی‌ ها در حال حاضر در زندگی روزمره، از جمله پرداخت پول خودپرداز، پشتیبانی آنلاین، و دیگر نقشهایی که با هزینه بسیار کمتر با استفاده از AI قابل پرداخت می‌شوند، به کار گرفته می‌شوند. بااین‌حال، رشد این صنعت به عنوان “انسانها در مقابل AI” مشاهده نمی‌شود. بلکه این تکنولوژی ادغام هر دو نیرو را برای ایجاد ماجراجویی و یک جهان بهتر می‌بینند.

چاپ سه‌بعدی

چاپ سه بعدی

تکنولوژی‌ چاپ سه‌بعدی کاربردهای وسیعی از جمله نوآوری در ساخت سمعک‌ها یا اندام‌های مصنوعی تا موتورهای فضاپیما را دارد. چاپ سه‌بعدی از دهه 1980 مورد استفاده بوده است و در سال‌های اخیر، به راحتی قابل دسترسی است. از مزایای این فناوری ساخت سریعتر و ارزان‌تر است که انرژی کمتری را هدر داده و همچنین بسیار قابل تنظیم می‌باشند. علاوه بر این، چاپ سه‌بعدی با به حداقل رساندن ناسازگاری در مورد الزامات محصول و طرح‌ها، طرح‌های مفهومی را چاپ می‌کند تا معمار، مشتری یا سهامدار تصویر کاملی از محصول نهایی داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال،Prosthetics نشان دهنده کاربرد چاپ سه‌بعدی است که موفقیت‌های قابل‌توجهی را به دست آورده است. توانایی نسخه‌برداری پروتزها نه تنها به میزان قابل‌توجهی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، علاوه بر این customizability آن اجازه می‌دهد تا پروتز متناسب با فرد با دقت بسیار ساخته شود.

 

علاوه بر این، Elon Musk ، از چاپ سه‌بعدی در اتاق‌های موتور فضاپیمای خود استفاده کرد. با استفاده از چاپ سه‌بعدی، تنها 3 ماه طول کشید تا یک مفهوم انتزاعی به اتمام برسد و ساخته شود که نشان دهنده‌ی تأثیر چاپ سه‌بعدی در کاهش زمان پیاده‌سازی است.

همچنین صنعت هواپیمایی به دنبال مزایای تولید محصولات در آینده با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی، به ویژه شرکت هواپیمایی سنگاپور است که با Stratasys همکاری داشته است. در این راستا شرکت هواپیمایی سنگاپور در حال بررسی مجدد تسهیلات برای بررسی مزایای تولید قطعات هواپیما است.
در حال حاضر به نظر می‌رسد چاپ سه‌بعدی به نوبه خود در صنعت ساخت‌وساز نیز مؤثر است. صنعت ساخت‌وساز، مزایای بهره‌مندی بیشتر از منابع، کاهش هزینه‌ها، آلودگی کمتر و تأثیرگذاری بر محیط‌زیست، و نیز بهبود سلامت و ایمنی را درک می‌کند. درحالی‌که استفاده از تکنولوژی چاپ سه‌بعدی هنوز برای پروژه‌های ساخت‌وساز پیچیده عملی نیست. می‌توان مزایای استفاده از چاپ سه‌بعدی را در زمینه‌هایی مانند کمک‌های امدادرسانی به قربانیان بلایای طبیعی مشاهده نمود.

واقعیت مجازی / افزوده

واقعیت افزوده

پیش‌بینی می‌شود تا سال 2021 بازار ترکیبی VR / AR به 215 میلیارد دلار افزایش یابد. این فناوری‌ها در صنعت سرگرمی به‌طور فزاینده‌ای محبوب شده و به از بین بردن مرزهای بین دنیای فیزیکی و دیجیتال کمک کرده‌اند. برای صنعت بازی‌های ویدئویی، از طریق AR / VR، امکان تعامل بیشتری وجود دارد. موفقیت بزرگ Pokemon Go ، که شاید یکی از شناخته شده ترین برنامه‌های کاربردی AR باشد نشان داده است.که افراد مایل و آماده استفاده از AR در امور روزمره هستند. از طرف دیگر غول‌های تکنولوژی مانند ARKit اپل، ARCore گوگل یا VR پروژه کارتن، Oculus ‘Rift، و PlayStationVR، در حال توسعه فناوری‌های VR / AR برای ادغام در ارائه محصولات خود هستند.

درحالی‌که VR و AR بیشتر به خاطر توانایی در ارتقاء صنعت سرگرمی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. تعدادی از برنامه‌های کاربردی بالقوه در سایر حوزه‌های عمرانی مانند مراقبت‌های بهداشتی، مسافرت، آموزش، طراحی معماری، ورزش و غیره وجود دارند که از مزایای این تکنولوژی‌ها بهره می‌برند. تغییر در صنعت ساخت‌وساز نیز با توسعه VR، AR، و MR (واقعیت ترکیبی) پیش‌بینی می‌شود. ترکیب VR با نرم‌افزارهایی مانند BIM و کلان داده‌ها، ساخت‌وساز را برای ارزیابی دقیق‌تر با ارائه‌ی مدل‌سازی آسان‌تر می‌کند.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IoT) یک شبکه وسیع از “اشیا” یا دستگاههایی است که به اینترنت متصل شده‌اند و ارتباطات بین آنها را تسهیل می‌کند. IoT یکی دیگر از تکنولوژی‌ هایی است که به از بین بردن شکاف بین حوزه‌های فیزیکی و دیجیتال کمک می‌کند. در سال 2016 ، 17میلیارد دستگاه متصل وجود داشت و برنامه‌ریزی بودجه برای سال 2020 بین 28 تا 100 میلیارد دلار است. توانایی اتصال دستگاهها به اینترنت چیزی جدید نیست، اما اکنون ما “اشیا” بیشتری را به اینترنت وصل کرده‌ایم.

IoT روابط جدیدی را بین اشیا با یکدیگر ، اشیا و مردم، و مردم و دیگر افراد ایجاد می‌کند تا همه‌چیز را ساده‌تر و کارآمدتر کند. به‌عنوان‌مثال، ما می‌توانیم ترموستات‌های هوشمند را از طریق تلفن‌های همراه خود کنترل کنیم، به‌طوری‌که دمای آن به هنگام ورود به خانه مناسب باشد. پیشرفت‌ها در آینده می‌تواند اتومبیل‌های ما را با تقویم‌های ما مرتبط کنند تا به صورت خودکار برای رسیدن به مقصد موردنظر در مسیر مطلوب حرکت کنند.

در مقیاس جهانی، IoT به‌طور قابل‌توجهی ما را به “شهرهای هوشمند” نزدیک خواهد کرد. با استفاده از سنسورها، IoT شهرهای ما را مؤثرتر، ارزان‌تر و مکان‌های امن‌تری برای زندگی فراهم می‌کند.

  • هنگام خروج از ساختمان‌های هوشمند ، آب و برق به صورت خودکار خاموش می‌شوند.
  • چراغ خیابان هوشمند هنگامی‌که هیچ‌کس عبور نمی‌کند، خاموش خواهد شد.
  • زیرساخت هوشمند به ما اجازه می‌دهد که گسل‌ها یا زوال در زیرساخت‌های شهر یا آلودگی در منابع آب را شناسایی کنیم.
  • شبکه‌های هوشمند می‌توانند انرژی بیشتری را در سراسر شهر استفاده و توزیع کنند.
  • اتومبیل‌های بدون راننده قادر به اتصال به سنسورهای هوشمند خواهند بود تا بهترین مسیر ممکن را تعیین کنند. آنها همچنین می‌توانند با سنسورهای ساخته شده در پیاده‌رو، برای تعیین مکان‌هایی که امکان پارک وجود دارد، ارتباط برقرار کنند.

البته، بسیاری از این پیشرفت‌ها راه طولانی را در پیش دارند. این پیشرفت‌ها به برخی از زیرساخت‌های موجود نیاز دارند تا جایگزین آن شوند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ارزش جهانی بازار اینترنت اشیا 6/2 تریلیون دلار تا سال 2025، به ویژه بخش مراقبت‌های بهداشتی، که پیشرفت‌های تشخیصی، درمان‌ها و نظارت بر سلامت را بر عهده دارند، خواهد بود.

آینده دیجیتال

در حال حاضر ما فقط می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آینده ما چگونه خواهد بود و فقط شروع به دیدن قسمت کوچکی از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، کرده‌ایم. بااین‌وجود چیزی که ما می‌توانیم مطمئن باشیم این است که فناوری‌هایی که در این قسمت و بخش‌های قبلی معرفی شد، در حال تغییر جامعه هستند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟
طراحی سیستم‌ های اعلام حریق

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.