هوای ناسالم

کنترل کیفیت هوای خانه با وسایل هوشمند

مقدمه

یکی از مشکلات مانیتورهای کیفیت هوا هوشمند این است که کاربران معمولا برای مشاهده و خواندن مقادیر اندازه‌گیری شده نیاز به باز کردن اپلیکیشن در تلفن هوشمند خود دارند. AirVisual این مشکل را برطرف کرده است. یک صفحه نمایش رنگی 5 اینچی دارد که با یک نگاه می‌توانید. همه چیز را از جمله باکتری‌ها، رطوبت، دما، غلظت PM2.5 و CO2 بررسی کنید و هشدارها را در زمان واقعی دریافت کنید. 

تنفس هوای ناسالم در خارج از منزل برای بسیاری از ما به بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شده است. ذرات میکروسکوپی بسیار کوچک از اتومبیل‌ها ، قطارها ، نیروگاه‌ها ، کارخانه‌ها و منابع دیگر در هوا رها می‌شوند. این موضوع مخصوصاً برای کسانی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند بسیار عادی و یک مشکل بزرگ است.

اما کیفیت هوای داخل خانه به همان اندازه مهم است. اکثر مردم نمی‌دانند که هوایی که در خانه‌هایشان تنفس می‌شود ممکن است تا پنج برابر از فضای بیرون بدتر باشد. کیفیت هوایی که تنفس می‌کنید می‌تواند با فعالیت‌هایی نظیر آشپزی، تمیز کردن و رنگ کردن رو به وخامت رود. این فعالیت‌ها می‌توانند مواد شیمیایی آلی فرار (VOC) را منتشر کنند. مواد و مبلمان منزل نیز ممکن است این ذرات را آزاد کنند. برای ایمن‌سازی خانه خود با قفل‌کردن درب‌ها و بسته نگه داشتن پنجره‌ها، ممکن است به طور سهواً خود را در هوای ناسالم زندانی کنید.

غلظت CO2 (دی اکسید کربن) مدتهاست که به عنوان یک شاخص برای کیفیت هوای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند توسط سنسورهای کم‌هزینه اندازه‌گیری شود.

خوشبختانه طیف وسیعی از دستگاه‌های خانه هوشمند وجود دارد که به شما امکان می‌دهند خانه خود را از نظر کیفیت هوا نظارت کنید و به شما هشدار می‌دهد تا در صورت لزوم اقداماتی را انجام دهید.

  • Awair – نسخه 2

awair 2
awair 2

مانیتور هوشمند کیفیت هوا Awair هوای اطراف شما را بررسی می‌کند و دما، رطوبت ، دی اکسید کربن ، مواد شیمیایی سمی و گرد و غبار را اندازه‌گیری می‌کند. شما به برنامه می‌گویید که چه فاکتورهایی برایتان اهمیت دارد ازجمله ذرات آلرژی‌زا و غیره سپس دستگاه راهکارها و توصیه‌های بهبود هوا جهت کاهش ذرات آلرژی‌زا را به شما نشان می‌دهد. و اکنون شما باید آنها را رعایت کنید تا میزان این شاخص در هوای منزلتان کاهش یابد. صفحه نمایش LED آن یک عکس لحظه‌ای سریع از کیفیت هوای فعلی شما ارائه می‌دهد.

فناوری TrueSense Awair برای دستیابی به دقت و کنترل بیشتر از مانیتور اختصاصی و تجزیه‌وتحلیل پیچیده استفاده می‌کند. TrueSense داده‌های حسگرهای یکپارچه شده در دستگاه را برای اندازه‌گیری جداگانه دما، رطوبت، گردوغبار، سطح VOC و CO2 تجزیه‌وتحلیل می‌کند. امتیاز Awair (0 تا 100) و رنگ‌ها یک مقیاس بندی از وضعیت را نشان می‌دهند. سبز برای خوب ، زرد برای متوسط و قرمز برای ضعیف است.

  • Foobot

کیفیت هوا
Foobot

یک مانیتور اندازه‌گیری کیفیت هوای داخلی است که به شما کمک می‌کند تا محیط خود را کنترل کنید. با خواندن مقادیر نمایش داده شده روی دستگاه فوراً خواهید دانست که هوای محیط اطراف شما آلوده است یا خیر.

Foobot با اسکن 24/7 محیط و یادگیری عادات فرد، به شما هشدارها و توصیه‌های عملی را برای داشتن هوایی تازه در خانه ارائه می‌دهد. با استفاده از یک اپلیکیشن در تلفن همراه ، قادر خواهید بود. به داده‌های قبلی و شاخص‌های آلودگی به هنگام عبور از آستانه (طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی) دسترسی داشته باشید.

آلاینده‌های موجود در هوا عبارتند از: ترکیبات آلی فرار (فرمالدئید ، بنزن ، زایلن ، تولوئن و غیره) ، PM2.5 دی اکسید کربن و منوکسید کربن.

  • Netatmo

Netatmo
Netatmo

Netatmo سطح هوا ، رطوبت ، دما ، سروصدای خانه شما را اندازه‌گیری می‌کند. و هنگامی‌که همه‌چیز از دست خارج می‌شود به شما هشدار می‌دهد. تمام داده‌های شما به صورت آنلاین ضبط شده و برای همیشه از طریق تلفن هوشمند، رایانه لوحی یا رایانه شخصی در دسترس شما قرار می‌گیرد.

gizmo با یک اپلیکیشن ساده و کاربردی ارائه می‌شود که به شما امکان می‌دهد در یک نگاه متوجه شوید آیا هوا در خانه شما سالم است یا خیر. همچنین در مورد چگونگی برطرف کردن مشکلات احتمالی به شما راهکار ارائه می‌دهد. درصورتی‌که بخواهید کیفیت هوای چندین اتاق را ردیابی کنید، این اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد چندین دستگاه Netatmo را از یک مکان مرکزی متصل و کنترل کنید.

همچنین می‌توانید بدون استفاده از اپلیکیشن ، سلامتی محیط را بررسی کنید. روی قسمت بالای دستگاه ضربه بزنید گزینه‌ی Healthy Home روشن خواهد شد. و در مورد کیفیت هوا خانه شما اطلاعاتی نمایش می‌دهد.

غلظت CO2 موجود در هوا مدتهاست که به عنوان یک شاخص برای کیفیت هوای داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند توسط سنسورهای کم‌هزینه اندازه‌گیری شود. در بخش اول ، به 3 مورد از تجهیزات هوشمند کنترل کیفیت هوا پرداختیم، در این مطلب تصمیم داریم به 5 مورد باقیمانده بپردازیم.

  • Eve Room2

Eve Room2
Eve Room2

Eve Room2 پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به نسخه اولیه داشته و مدرن تر به نظر می‌رسد. نسخه جدید بسیار کوچکتر است، نمایشگر الکترونیکی جدید آن در قسمت جلو قرار دارد و از طریق USB قابل شارژ است.

سنسور MEMS موادی نظیر الکل، آلدهیدها، کتونها، اسیدهای آلی، آمین‌ها و هیدروکربن‌های آلیفاتیک و معطر را شناسایی و اندازه‌گیری می‌کند. ترکیبات آلی نه تنها فرآورده های متابولیسم انسانی هستند، بلکه غلظت بالایی از آنها را می‌توان در لابه لای اشیاء روزمره یافت.

Eve Room2 این مواد را اندازه‌گیری می‌کند و کیفیت هوای منزل را ارائه می‌دهد. این دستگاه علاوه بر بدست آوردن مقدار دقیق ذرات در هوا، رطوبت و دما را اندازه‌گیری می‌کند که از طریق تلفن هوشمند قابل مشاهده است.

  • Atmotube

Atmotube
Atmotube

Atmotube یکی دیگر از دستگاه‌های پر طرفدار است. این دستگاه برای افزایش آگاهی در مورد کیفیت هوای داخل و خارج از خانه ساخته شده. بنابراین می‌توانید هر روز با انتخاب‌های صحیح سالم‌تر زندگی کنید. Atmotube به ویژه برای مبتلایان به آسم و بیماری‌های ریوی بسیار مفید است. همچنین برای والدین فرزندان خردسال و سالمندان نیز بسیار سودمند است.

Atmotube مونواکسید کربن، رطوبت و دما را کنترل می کند. مشکل اصلی نسخه اولیه این دستگاه، این است که شارژ باتری آن تنها حدود 6-7 ساعت طول می‌کشد. که خوشبختانه در Atmotube 2.0 این زمان به حدود 2 روز افزایش یافته است.

همه موارد اندازه‌گیری شده در زمان واقعی از طریق اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه قابل دسترسی هستند. و به شما هشدار می‌دهد از رفتن به مکانهای آلوده جلوگیری کنید تا سالم‌تر زندگی کنید.

  • AirVisual
AirVisual
AirVisual

یکی از مشکلات مانیتورهای کیفیت هوا هوشمند این است که کاربران معمولا برای مشاهده و خواندن مقادیر اندازه‌گیری شده نیاز به باز کردن اپلیکیشن در تلفن هوشمند خود دارند. AirVisual این مشکل را برطرف کرده است. یک صفحه نمایش رنگی 5 اینچی دارد که با یک نگاه می‌توانید. همه چیز را از جمله باکتری‌ها، رطوبت، دما، غلظت PM2.5 و CO2 بررسی کنید و هشدارها را در زمان واقعی دریافت کنید. AirVisual طبق استاندارد‌های پزشکی طراحی شده است تا کسانی که از آسم، COPD، سرطان ریه و فشار خون رنج می برند بتوانند از آن استفاده کنند.

هوای بیرون خانه شما نیز به اندازه هوای داخل خانه مهم است. به همین دلیل AirVisual شش آلاینده اصلی بیش از 8000 مکان در بیش از 35 کشور را اندازه گیری می‌کند. این دستگاه، داده‌های دریافتی از منطقه کنونی را با نزدیکترین ایستگاه رسمی مقایسه می‌کند بنابراین به راحتی می‌توانید متوجه شوید مقصدی که قصد سفر کردن دارید هوای سالمی دارد یا خیر.

  • Wynd Plus

Wynd Plus
Wynd Plus

Wynd Plus هوای اطراف شما را تصفیه می‌کند. این کار را با استفاده از ترکیبی هوشمندانه از یک حسگر جداکننده ذرات، واحد تصفیه و برنامه همراه هوشمند انجام می‌دهد.

این دستگاه به طول 17 سانتی‌متر و عرض 7.1 سانتی‌متر است. با وجود کوچک بودن سایز آن، Wynd Plus می تواند بیش از 8 لیتر هوای پاک در ثانیه تحویل دهد. در حالی که این دستگاه به عنوان یک تصفیه کن قابل حمل به بازار عرضه می‌شود و برای کار در فضای کوچک و محصور بسیار مناسب است.

فیلتر درجه پزشکی آن ذرات، باکتری‌ها و آلودگی‌ها را در عرض چند دقیقه از بین می برد. سنسور آن ذرات آلوده هوا در اطراف شما را کنترل می‌کند. و به طور خودکار میزان تصفیه را در صورت نیاز تنظیم می‌کند.

  • Flow

Flow تجهیزات هوشمند
Flow

Flow، ساخته شده در آزمایشگاه Plume، یکی دیگر از مانیتورهای قابل‌حمل کیفیت هوا است. مشابه Atmotube ، طیف کاملی از آلاینده‌ها را در داخل و خارج از جمله PM2.5 (ذرات و گرد و غبار) ، NOx (دود اگزوز)، ازن (گاز تحریک کننده) ، VOCs (مواد شیمیایی خانگی) ، دما و رطوبت را نظارت و اندازه‌گیری می‌کند.

یک بند چرمی دارد و می‌توانید آن را به کیف خود بچسبانید تا هر زمان که در هوای ناسالم تنفس می‌کنید به شما هشدار دهد. همچنین می‌توانید از آن برای یافتن مناطق با هوای پاک شهر خود استفاده کنید. داده‌های کیفیت هوا را جمع‌آوری کنید به اشتراک بگذارید. و به دیگران کمک کنید تا از رفتن به مناطق آلوده جلوگیری کنند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.