سنسورهای رطوبت

عملکرد سنسورهای رطوبت در خانه هوشمند

مقدمه

در خانه های هوشمند، حسگرهای رطوبت برای بهبود راحتی  به مستاجران و ساکنان ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، آنها بینشی در مورد شرایط رطوبت اتاق های خاص ارائه می دهند. که متعاقباً می تواند شرایط اتاق ها را از طریق سیستم مدیریت ساختمان (BMS) تنظیم کند.

سنسورهای رطوبت، دستگاه‌ های الکترونیکی هستند که رطوبت و دمای هوای محیط اطراف را که در آن مستقر هستند، اندازه‌ گیری و گزارش می‌کنند. به عنوان مثال در هوا، خاک یا اندازه گیری رطوبت، غلظت بخار آب موجود در هوا را نشان می دهد. سنسورها اندازه گیری های خود را در قالب یک سیگنال الکترونیکی مناسب ارائه می دهند. علاوه بر این، آنها همچنین رطوبت نسبی، یعنی نسبت رطوبت به حداکثر رطوبت در یک دمای معین را نیز گزارش می کنند.

رطوبت نسبی برای بسیاری از کاربردها مانند HVAC و کاربردهای بهینه‌ سازی تهویه در ساختمان‌ های هوشمند و مدیریت تأسیسات مفید است.

سنسورهای رطوبت مدرن از اتصال به اینترنت پشتیبانی می کنند و می توانند به طور انعطاف پذیر در برنامه های اینترنت اشیا (IoT) استفاده شوند. این امر ادغام اندازه‌ گیری‌ های رطوبت را با خروجی سنسورهای دیگر (مانند سنسورهای دما) تسهیل می‌ کند و هوش برنامه‌ های IoT را در کاربردهای مختلف صنعت افزایش می‌دهد.

کیفیت سنسور رطوبت در دقت، قابلیت اطمینان، زمان پاسخگویی، طول عمر، امنیت، استحکام و سهولت اجرا مشخص می شود. این ویژگی ها همچنین هزینه سنسور را نیز تعیین می کند. علاوه بر این، ویژگی های مختلف، انتخاب سنسورهای رطوبت را برای کاربردهای مختلف مشخص می کند.

برنامه های کاربردی

سنجش رطوبت مجموعه ای از برنامه های کاربردی با ارزش افزوده را در صنایع مختلف، از جمله مدیریت سرد خانه ها، بهینه سازی تهویه ساختمان های اداری و مسکونی، رصد وضعیت گلخانه ها و… امکان پذیر می کند.

سنسورهای رطوبت در مدیریت سردخانه ها

سنسور رطوبت

در مدیریت ذخیره سازی سرد خانه ها، سنجش رطوبت، شرایط نگهداری مناسب برای محصولات حساس به دما مانند مواد غذایی، نوشیدنی و دارو را تضمین می کند.

سنسورهای رطوبت به اتوماسیون سازی و خودکار سازی  تجهیزات کمک می کنند. در ارتباط با سنسورهای دما نیز، آنها همچنین به افزایش ایمنی محصول و کاهش ضایعات کمک می کنند.

به طور کلی، ترکیب سنسورهای دما و سنسورهای رطوبت در مدیریت ذخیره سازی سردخانه ها، توسعه ابزارهای قدرتمند IoT، اتوماسیون تجهیزات، افزایش ایمنی محصول و بهبود عملکرد محیطی را امکان پذیر می کند.

سنسورهای رطوبت در مدیریت تاسیسات و خانه  هوشمند

سنسور رطوبت

در خانه های هوشمند، سنسورهای رطوبت برای بهبود راحتی  به مستاجران و ساکنان ارائه می‌ شوند. به عنوان مثال، آنها بینشی در مورد شرایط رطوبت اتاق های خاص ارائه می دهند. که متعاقباً می تواند شرایط اتاق ها را از طریق سیستم مدیریت ساختمان (BMS) تنظیم کند.

با افزودن سنسورهای رطوبت به سیستم‌ های HVAC و محیط‌ های اداری، مدیران می‌توانند رطوبت را به طور موثر نظارت، اندازه‌ گیری و تنظیم کنند تا یک محیط کاری راحت و سازنده را فراهم کنند. در بسیاری از موارد، سنسورهای رطوبت عملکردهای نظارت بر دما را به منظور افزایش راحتی و تنظیم دقیق مصرف انرژی افزایش می دهند.

فراتر از راحتی، سنجش رطوبت برای اطمینان از شرایط مناسب برای محصولات ارزشمند ضروری است. به عنوان مثال، گالری ها، موزه ها و مجموعه داران آثار هنری می توانند شرایط محیطی پایداری را برای مجموعه های خود حفظ کنند. برای این منظور، آنها باید تغییرات رطوبت را پیگیری کنند. زیرا رطوبت می تواند برای نقاشی ها، طراحی ها، چاپ ها، موزاییک ها و مجسمه ها فاجعه بار باشد. نظارت بر رطوبت به گالری ها و موزه ها کمک می کند از محصولات خود محافظت کنند و هزینه های بیمه  را کاهش دهند.

سنسورهای رطوبت در نظارت از راه دور و مدیریت هوشمند تجهیزات

سنسورهای رطوبت نیز عناصر جدایی ناپذیر نظارت از راه دور و برنامه های کاربردی مدیریت هوشمند تجهیزات هستند. آنها می توانند بر روی تجهیزات (مانند پمپ ها، کمپرسورها، فن ها، مراکز داده) مستقر شوند تا پیش بینی مشکلات پیش رو را تسهیل کنند.

به طور خاص، سیگنال داده‌ های حسگر رطوبت، می‌ تواند دقت تجزیه و تحلیل پیش‌ بینی‌ برای نظارت بر شرایط آینده را افزایش دهد. آنها همچنین نظارت بر رطوبت فعلی را برای شناسایی مشکلات (به عنوان مثال، نشت های احتمالی) قبل از وقوع حادثه را انجام می دهند. به این ترتیب، سنسورهای رطوبت طول عمر تجهیزات و محصولات حیاتی را افزایش داده و کارایی کلی آنها را به حداکثر می رساند.

در بسیاری از موارد، سنجش رطوبت همراه با سایر انواع حسگر (به عنوان مثال، دما، مجاورت، لمس، آب) برای ارائه خدمات ارزش افزوده اضافی در خانه های هوشمند و زمینه‌ های مدیریت تاسیسات استفاده می‌ شود.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.