• Home
  • تکنولوژی
  • مزایای پلتفرم های منبع‌ باز اینترنت اشیا صنعتی چیست
اینترنت اشیا صنعتی

مزایای پلتفرم های منبع‌ باز اینترنت اشیا صنعتی چیست

اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) یک انقلاب صنعتی جدید در ابزارها و تکنیک‌های جدید برای انجام انواع کارها را به ارمغان می‌آورد. این فناوری در کارخانه‌های تولیدی، انبار و همچنین زنجیره‌های تأمین گسترده فروشندگان IIoT در حال افزایش پاسخگویی، بهبود برنامه‌ریزی و پیش‌بینی هستند. اینها همه به لطف سخت‌افزارهای متصل و نرم‌افزارهای هوشمند است.

اما سؤال بزرگی که پرسیده می‌شود این است: آیا ساختار اینترنت اشیا (IoT) می‌تواند منبع‌باز یا اختصاصی باشد؟ پروتکل‌ها و برنامه‌های اختصاصی IIoT به خوبی پشتیبانی می‌شوند و پایدار هستند؟ فناوری IoT صنعتی منبع‌باز ممکن است گزینه انتخابی مناسب برای بسیاری صنایع باشد.

مفهوم منبع‌باز چیست؟

open source platform

نرم‌افزار منبع‌باز بلوک‌های دیجیتالی رایگان یا کم‌هزینه را برای ایجاد تقریباً هر چیزی که تصور کنیم فراهم می‌کند.

سیستم‌عامل اندروید، مرورگرهای وب Firefox و Apache، Linux و MySQL نمونه‌های شناخته شده نرم‌افزاری هستند.که روی یک پایه منبع‌باز ساخته شده‌اند. اپل متعهد شده است که macOS را منبع‌باز بسازد و مایکروسافت می‌گوید حرکتی مشابه را برای ویندوز انجام خواهد داد.

در نرم‌افزارهای اختصاصی قطعات کاملاً سفارشی، رمزگذاری یا محافظت شده هستند. اما نرم‌افزار منبع‌باز آزادانه توسط سازندگان آن برای استفاده as-is ارائه می‌شود و می‌تواند برای استقرار در ظرفیت‌های مختلف اصلاح شود.

چرا از منبع‌باز برای اینترنت اشیا صنعتی استفاده کنیم؟

پلتفرم

دلایل زیادی وجود دارد که این مدل کسب‌وکار می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و به ویژه شرکت‌های درگیر در زنجیره‌های تأمین و تولید در جهان سودمند باشد. هر صنعتی که دارای بخش‌های متحرک باشد و هر کسب‌وکاری باید بداند که می‌تواند به هر روشی که لازم باشد از فناوری اطلاعات خود استفاده کنند و تمام سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای خود را برای حداکثر داده‌ها یکپارچه‌سازی کنند.

منبع‌باز این نیازها را برآورده می‌کند. این نرم‌افزارها از توسعه ابزارهایی مانند کنترل‌کننده‌های قابل‌برنامه‌ریزی لبه (Edge)، به عنوان کنترل‌کننده‌های منطقی قابل‌برنامه‌ریزی پشتیبانی می‌کنند.

برخی دیگر از مزایای پلتفرم های منبع‌باز در زیر ذکر شده است:

ارزان‌تر

طراحی‌های نرم‌افزاری اختصاصی و سخت‌افزاری تقریباً همیشه قیمت بالاتری نسبت به گزینه‌های منبع‌باز دارند. که معمولاً استفاده از آنها رایگان است. کاربران نهایی منبع‌باز هزینه‌هایی نظیر هزینه صدور مجوز، حقوق مهندسان، سربار شرکت و موارد دیگر را از سر خود باز می‌کنند.

عدم وجود هیچ قرارداد یا قفل نرم افزاری

اتخاذ ابزارهای دیجیتالی اختصاصی ممکن است نیاز به اشتراکی داشته باشد و ممکن است بدون بازگشایی قفل قابل استفاده نباشند. این ویژگی در نرم‌افزارهای تخصصی منبع‌باز دیده نمی‌شود.

توسعه و اصلاح رایگان

شرکت‌هایی که بودجه تحقیق و توسعه و فناوری اطلاعات محدودی دارند، نمی‌توانند هر بار که نیاز به برنامه‌های جدید یا خدمات شبکه داشته باشند، از ابتدا بنیان همه‌چیز را بسازند. منبع آزاد یک پایه و اساس قابل اعتماد را برای ایجاد ویژگی‌های سفارشی و عملکردهای منحصربه‌فرد فراهم می‌کند.

قابلیت سازگاری بیشتر

راهکارهای منبع‌باز IIoT تمایل به ارائه قابلیت سازگاری بهتر و بیشتر با انواع API ها و SDK های قوی برای ادغام با سایر سیستم‌ها و محصولات فراهم می‌کنند.

توسعه‌دهنده گسترده‌تر و متنوع‌تر

توسعه‌دهندگان می‌توانند از هر جای دیگری بیایند و در مقایسه با تیم‌های جدا شده که روی نرم‌افزار بسته کار می‌کنند مجموعه وسیعی از مهارت‌ها و دیدگاه‌ها را به ارمغان می‌آورند. تیم‌های پشتیبان برنامه‌های منبع‌باز، SDK ها و پروتکل‌های IoT از شرکت‌های توسعه نرم‌افزار و تیم‌های IT نیستند. این بدان معناست که فناوری‌های منبع‌باز می‌توانند به طور بالقوه ویژگی‌های جدید را با سرعتی بیشتر ترکیب کنند.

نمونه‌هایی از IIoT در انبارداری و ساخت

اینترنت اشیا

MQTT و OMA LwM2M دو نمونه از پروتکل‌های منبع‌باز در دنیای اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) امروز هستند. MQTT یا پروتکل ارسال پیام، توسط سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) تهیه شده است. OMA LwM2M یک پروتکل مدیریت دستگاه است که توسط اتحاد Open Mobile Alliance ساخته شده است.

Node-RED ابزاری با منبع آزاد IIoT است. که ابزار برنامه‌نویسی را برای متحد کردن ترکیب‌های مختلف API ، دستگاه‌های سخت‌افزاری متنوع و برنامه‌ها و خدمات آنلاین فراهم می‌کند. (Secure Shell (SSH یکی دیگر از ابزارهای منبع‌باز IIoT است که کمک می‌کند. تا شرکت‌ها در ایجاد خدمات آنلاین قابل‌اعتماد باشند.

  • Node-RED به یک شرکت انبارداری در ساخت یک رابط یکپارچه و مبتنی بر ابر داده است که با عملکرد تجزیه و تحلیل Azure یکپارچه شده است.
  • SSH به یک توسعه‌دهنده کمک کرده است که کدی اختصاصی را به کنترلرهای سهام اضافه کند و تجهیزات انتقال مواد با تجسم فضایی برتر را توسعه دهد.

بسیاری از شرکت‌هایی که رویکرد برنامه‌های منبع‌باز را اتخاذ کرده‌اند در رابطه با امنیت سایبری از کمک‌های اضافی بهره‌مند شده‌اند.

هنگامی‌که یک شرکت نیاز به انتخاب لیفتراک یا تجهیزات انتقال مواد جدید دارد. حداکثر ظرفیت بار، بار شارژ مجدد ، پیوست‌های سفارشی و مزایای خرید در مقابل لیزینگ را در نظر می‌گیرد. سفارشی‌سازی IIoT باید به همان اندازه تنوع و قابلیت تنظیم را ارائه دهد که به لطف پروژه‌های منبع‌باز اینکار امکان‌پذیر است.

مزایای یکپارچگی LORA و PLATFORM GOOGLE CLOUD در اینترنت اشیا صنعتی

به دلایل گوناگونی،کاربردهای صنعتی اینترنت اشیا (IIoT) از سایر برنامه‌های مصرفی و سازمانی متفاوت است. آنها اغلب توسط دسترسی محدود به قدرت، چالش‌های اتصال به شبکه، نیازهای امنیتی شبکه و محیط‌های فیزیکی خطرناک محدود می‌شوند. راهکارهای اینترنت اشیا IIoT باید با بالاترین استانداردها از دوام محصولات تا بهینه‌سازی باتری زیر نظر افراد متخصص طراحی شود.

در این راستا LoRa بر لایه فیزیکی فناوری شبکه‌های کم‌توان LPWAN تمرکز دارد. این دستگاه در فرکانس‌های رادیویی مجاز عمل می‌کند. همانطور که از نامش بر می‌آید، LoRa در طیف گسترده‌ای از جمله Wi-Fi، بلوتوث و شبکه‌های Zigbee عمل می‌کند و همچنین قادر به ارسال امواج به فاصله‌های زیاد در شرایط ایده‌آل است.

LoRaWAN & lora

سنسورهای LoRa مستقر در طرح “Pure ALOHA” اطلاعات خالص را به طور غیرمستقیم روی این باند فرکانس رادیویی به نزدیکترین دستگاه خروجی انتقال می‌دهند. سپس این پیام‌ها را با استفاده از تلفن همراه، وای فای یا اینترنت دریافت می‌کند. هر یک از این خروجی‌ها می‌توانند تا ده‌ها هزار سنسور را پشتیبانی کنند.

در بسیاری از موارد اینترنت اشیا IIoT، دسترسی به شبکه‌های محلی (WiFi / Ethernet) با محدودیت روبرو است. اکثر محیط‌های صنعتی با فرایندهای مکانیکی و شیمیایی اتوماتیک کار می‌کنند که به اینترنت وابسته نیستند و یا می‌توانند به طور کامل از اینترنت استفاده کنند. علاوه بر این ارائه‌ی خدمات به طور پیوسته علاوه بر مشکلات آن، می‌تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. بنابراین وجود حسگرهای با دوام و کم‌توان در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

اکثر دستگاه‌های LoRa متناسب با این استانداردها طراحی شده‌اند. به این معنی که آنها را می‌توان با چندین خروجی برای پوشش کل طبقه کارخانه جهت استقرار بلند مدت نصب کرد. علاوه بر این، احراز هویت دستگاه در خروجی و رمزنگاری AES128 اطمینان حاصل می‌کند. که داده‌ها تا زمانی که به ابر دسترسی پیدا می‌کنند. از حفاظت امنیتی برخوردار باشند.

برای مدیریت استقرار سنسورها در مقیاس بزرگ، الزامات بسیاری برای یک پلتفرم ابر جهت به حداکثر رساندن ارزش برنامه‌های کاربردی IIoT وجود دارد. در این راستا، پلتفرم Google Cloud به طور خاص از دیگر ارائه دهندگان تکنولوژی ابر در این زمینه پیشی گرفته است. این شرکت مجموعه وسیعی از ابزارهایی را که برای مدیریت داده‌های بزرگ طراحی شده‌اند. از سرویس‌های تجزیه و تحلیل بدون سرور به شبکه جهانی مراکز داده و فیبر اختصاصی جهت استقرار سریعتر ارائه می‌دهند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.