• Home
  • هوش مصنوعی
  • اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
اینترنت اشیا و خودرو های برقی

اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها

با افزایش سطح آلودگی هوا و افزایش تخریب محیط زیست، فضاهای شهری به دنبال راه هایی برای مقابله با این مشکل هستند. یکی از راه های کلیدی برای کنترل آلودگی هوا در شهرها کاهش آلودگی وسایل نقلیه می باشد. وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) گامی نوآورانه در این مسیر هستند. خودرو های الکتریکی، ماشین‌ هایی با فناوری پیشرفته هستند که برای ارائه عملکرد بهینه، داده‌ های زیادی را ذخیره می‌ کنند. پارامترهای عملکرد شامل سرعت، نظارت، شتاب، مسافت پیموده شده، مدیریت باتری، شارژ، هشدار خطا و سیستم های نگهداری پیش بینی شده است. اینترنت اشیا نقش زیادی در نظارت بر این وسایل نقلیه الکتریکی دارد.

اینترنت اشیا و خودرو های برقی (کاربردها)

بیایید نگاهی به هر یک از جنبه‌ های یک سیستم مدیریت وسایل نقلیه الکتریکی IoT و راه‌ هایی که آن ها بر عملکرد خودرو های برقی می‌ افزایند بیندازیم.

سیستم مدیریت باتری

باتری خودرو برقی

عملکردهای اساسی سیستم مدیریت باتری (BMS) نظارت و کنترل فرآیندهای باتری می باشد. این سیستم  شامل چرخه شارژ و دشارژ می شود، در نتیجه سلامت باتری را تضمین می کند و خطر آسیب باتری را با اطمینان از اینکه انرژی بهینه برای تامین انرژی خودرو تحویل داده می شود، به حداقل می رساند.

مدار نظارت در BMS پارامترهای کلیدی باتری را نظارت می کند، که شامل ولتاژ، جریان و دما در هر دو حالت شارژ و دشارژ می شود. پارامترهایی مانند توان، وضعیت شارژ (SoC)، وضعیت سلامت باتری (SoH) را تخمین زده و سلامت را بر اساس اندازه گیری تضمین می کند. اینترنت اشیا (IoT) نقش مهمی در نظارت و کنترل دارد، زیرا امکان ثبت اطلاعات از راه دور را برای پارامترهای باتری، شرایط خودرو و غیره به ارمغان می آورد.

سازندگان خودرو های برقی به دلیل عمر طولانی تر و محدوده بهتر چگالی انرژی بالا، به طور فزاینده ای بسته های باتری لیتیوم یونی با کیفیت بالا را انتخاب می کنند. در کنار این مزایا، معایبی نیز وجود دارد.

در مواقعه ایی که باتری خراب می شود، داده های حسگر داخلی که از طریق اینترنت اشیا به دست می آید می تواند به مدیریت چالش ها کمک کند. سپس، می توانند از طریق مدل های مبتنی بر هوش مصنوعی برای ارزیابی عملکرد اجرا شوند. برای ارزیابی الگوهای شارژ و دشارژ جزئی و کامل می توان آزمایشاتی را روی برخی از یون های لیتیوم انجام داد. مدل ها با استفاده از داده های جمع آوری شده از هر مرحله مشخص می شوند.

این سیستم قبل از استقرار روی سرور با هوش مصنوعی یکپارچه می شوند. EV داده‌ های مهم حسگر را به سرور ارسال می‌ کند و بینش‌ هایی در مورد راه حل ها و عملکرد بعدی ارائه می‌دهد. می توان گفت که وضعیت EV توسط سرور نظارت می شود.

ایمنی و رانندگی هوشمند

استفاده از اینترنت اشیا در خودرو های برقی همچنین امکان نظارت در زمان واقعی بر وسایل نقلیه و اجزای کلیدی آن را فراهم می کند. این به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ارائه شده توسط این فناوری کمک می کند و باعث می شود کاربران نسبت به آن حس اعتماد بیش تری داشته باشند.

دستگاه های اینترنت اشیا تعبیه شده در خودرو های برقی می توانند ویژگی های زیر را در اختیار کاربران قرار دهند:

  • می تواند پارامتر های مطلق و نسبی راننده مانند سرعت، شتاب و موارد دیگر را برای ارائه نکاتی در زمان واقعی برای اطمینان از عملکرد بهتر اندازه گیری کند.
  • از طریق ردیابی بلادرنگ مختصات جغرافیایی و پارک خودرو می توان از سرقت جلوگیری کرد. بنابراین، ایمنی و امنیت برای کاهش وابستگی به بیمه افزایش می یابد.
  • داده‌ عملکرد خودرو را کنترل می‌کند، که بر اساس آن‌ ها، EV و باتری‌های OEM می‌ توانند محصولات را بهبود بخشند. این پارامترها شامل محدوده مسافت طی شده برای هر بار شارژ و تفاوت عملکرد خودرو بر اساس جغرافیا و شرایط آب و هوایی است.
  • سیستم هشدار خطا و نگهداری پیشگیرانه

به عنوان مثال یک ماشین با تکنولوژی بالا، زمانی که دچار اشکالات فنی شود، سیستم‌ های هشدار خطا مبتنی بر اینترنت اشیا به رانندگان وسایل نقلیه در مورد ایرادات EV هشدار می‌ دهند و به آن‌ ها زمان می‌ دهند تا اقدام لازم را انجام دهند و آن ها را برطرف کنند.

اگر چه خودرو های برقی با دقت طراحی شده اند، اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که قطعات ممکن است از کار بیفتند یا مشکلی برای ان ها پیش بیاید. برای پیش‌ بینی این موضوع، الگوریتم‌ های هوش مصنوعی و داده‌ های اینترنت اشیا از راه دور می‌ توانند نقش کلیدی ایفا کنند. این به هشدار دادن به کاربران EV کمک می کند تا هر گونه مشکل احتمالی را برطرف کنند یا از خرابی کامل جلوگیری کنند. این عمل منجر به تجربه بهتر راننده می شود و حس بهتری نسبت به خودرو و برند آن محصول پیدا می کنند.

در نظر گرفتن شرایط کلی دما و رطوبت در مناطق مختلف جغرافیایی و نظارت بر عملکرد از راه دور بسیار مهم است. این نه تنها به حل سریع مشکلات کمک می کند، بلکه احساس راحتی و امنیت را برای کاربران ایجاد می کند.

داده های مخابراتی

اینترنت وسایل نقلیه

با کمک فناوری تله‌ ماتیک مبتنی بر اینترنت اشیا در خودرو های برقی، داده‌ ها هنگام اتصال حسگرهای خودرو به اینترنت جمع‌ آوری می‌ شوند و می‌ توان آن‌ها را به سرعت از طریق ویجت‌ ها بر روی صفحه نمایش یا تلفن همراه نمایش داد، یا اعلان‌ های فوری و گزارش‌ های خودکار تولید کرد.

در اینجا عوامل سودمند استفاده از تله ماتیک برای نظارت از راه دور وسایل نقلیه الکتریکی آورده شده است:

داده‌ های استفاده از باتری

خودرو های برقی که دارای سیستم تله‌ ماتیک هستند، کاربران را قادر می‌ سازند تا داده‌ های مصرف باتری را در زمان واقعی ردیابی کنند. این تجزیه و تحلیل داده ها بینش هایی را ارائه می دهد که به بهبود عمر باتری کمک می کند. همچنین امکان نظارت بر پارامتر های حیاتی مانند ولتاژ، جریان و دما را برای جلوگیری از خرابی باتری فراهم می کند. با استفاده از این دستگاه اینترنت اشیا، مصرف باتری EV را می توان ضبط کرد و به یک سرور راه دور منتقل کرد که به شما امکان می دهد پیکربندی باتری را شخصی سازی کنید و بهترین شیوه های شارژ را انتخاب کنید.

گزارش شارژ

استفاده از تله ماتیک در وسایل نقلیه الکتریکی به تولید گزارش در مورد جلسات شارژ کامل وسایل نقلیه که ممکن است در طول عمر خود سپری شده باشد کمک می کند. گزارش شارژ شامل مدت زمان، محل ایستگاه شارژر و درصد شارژ دریافتی خودرو ها می باشد.

هشدار ایستگاه های شارژ اطراف

کاربران خودرو های برقی با چالش هایی مانند اطلاع از وضعیت شارژ (SOC) خود برای برنامه ریزی زمان و مکان شارژ مواجه می شوند. راه حل های نظارت بر وسایل نقلیه الکتریکی با تله ماتیک، کاربر را در مورد سطح باتری کم وسایل نقلیه به همراه موقعیت ایستگاه های شارژ مجاور آگاه می کند.

داده‌ های رفتار راننده

سیستم نظارت از راه دور خودروی برقی با تله‌ ماتیک نه تنها داده‌ های عملکرد خودروی برقی را نظارت و تجزیه و تحلیل می‌ کند، بلکه بر روی داده‌ های رفتاری رانندگان خودرو های برقی نیز تمرکز می‌کند. Telematics از طریق برنامه های تلفن هوشمند اینترنت اشیا در مورد تغییرات رفتار راننده برای بهبود ایمنی خودرو، بازخورد فوری به مدیران ناوگان ارائه می دهد.

چالش های اینترنت اشیا و خودرو های برقی (مدیریت)

اکنون که مزایای اینترنت اشیا و خودرو های برقی برای نظارت در وسایل نقلیه الکتریکی را مورد بحث قرار دادیم، باید به چالش‌های احتمالی نیز بپردازیم:

امنیت سایبری

امنیت خودرو برقی

استفاده از حجم بالایی از داده های ارسال شده از طریق شبکه، این داده ها را در برابر حملات سایبری و سرقت داده ها آسیب پذیر می کند. بنابراین، شبکه‌ های اینترنت اشیا که داده‌ های سیستم EV مبتنی بر آن است، باید تقویت شده و بی‌ خطرتر شوند.

هزینه بالا

سیستم‌ های اینترنت اشیا (IoT) در EV کاملاً پیشرفته هستند و هزینه‌ های نصب و اجرای بالایی دارند. در آینده امکان تحقیق و توسعه بیشتر در این زمینه برای کاهش هزینه ها وجود دارد.

سنجیدن مزایا و چالش ها

به طور کلی، اینترنت اشیا (IoT) نقش زیادی در نظارت بر وسایل نقلیه الکتریکی ایفا می کند. پارامترهای عملکرد شامل سرعت نظارت، شتاب، مسافت پیموده شده، مدیریت باتری، شارژ، هشدار خطا، و سیستم های تعمیر و نگهداری پیش بینی شده است. با این حال، چالش های آن، مانند امنیت سایبری و هزینه، باید به دقت سنجیده شوند. وسایل نقلیه الکتریکی گامی نوآورانه برای کنترل بهتر آلودگی هوا هستند و اینترنت اشیا (IoT) نقش مهمی را ایفا می کند.

خودرو های برقی و ساختمان های هوشمند

استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا در خودرو های برقی باعث جمع آوری و نگهداری دیتاهای خودرو بر روی یک سرور می شود. اجتماع اطلاعات خودرو در یک سرور به وسیله اینترنت اشیا امکان به اشتراک گذاری آن به سیستم های خانه هوشمند را به ارمغان می آورد.

با استفاده از همگام سازی اطلاعات خودرو و خانه خود با یک سرور مرکزی می توانید، کنترل و وضعیت هر یک را با دیگری رصد کنید. به عنوان مثال در زمانی که در خودرو خود هستید بتوانید اطمینان حاصل کنید که سیستم سرمایش یا گرمایش خاموش می باشد. یا از تاچ پنل خانه هوشمند خود از پارک بودن خودرو و عدم سرقت آن مطمئن  شوید.

به طور کلی سیستم اینترنت اشیا بهترین اکو سیستم ممکن برای اتصال همه تجهیزات به یک دیگر را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. پیشنهاد خانه هوشمند آیسا استفاده از پروتکل lora برای زیر ساخت های اینترنت اشیا و هوشمند سازی می باشد. زیرا پروتکل lora علاوه بر محدوده وسیع ارتباطی از امنیت بالا و مصرف کم انرژی برخوردار می باشد.

 

ادامه مقالات اینترنت اشیا

مقالات مرتبط
کاربرد هوش مصنوعی در ایران، هر آنچه که باید از این حوزه بدانید
کاربرد هوش مصنوعی در معماری – هر آنچه باید بدانید
هوش مصنوعی چیست؟مزایا، معایب و کاربردها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده

فهرست مطالب

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.