اینترنت اشیا و روباتیک

چگونه اینترنت اشیا و روباتیک با هم تکامل پیدا می‌کنند

اینترنت اشیا و روباتیک

اگرچه بسیاری از افراد معمولاً اینترنت اشیا و فناوری روباتیک را به عنوان بخش‌های جداگانه از هم می‌بینند. علی‌ رغم توسعه روش‌ های جدید مهندسی هر یک از این فناوری‌ ها به نظر می‌رسد که این دو تکنولوژی به طور هم زمان در حال رشد هستند. انجمن‌ های اینترنت اشیا و روباتیک برای ایجاد فناوری جدیدی به نام اینترنت رباتیک اشیا یا IoRT دور هم جمع شده اند. IoRT مفهومی است که در آن دستگاه‌ های هوشمند می‌توانند حوادث اطراف خود را رصد کنند، داده‌ های سنسور های خود را تحلیل کنند، از هوش مصنوعی برای تصمیم‌ گیری در مورد اقدامات استفاده کنند و سپس برای کنترل اشیا در دنیای فیزیکی عمل کنند.

اینترنت اشیا شبکه‌ ای از دستگاه‌ ها است که به اینترنت متصل می‌شوند. این موارد نیروی محرکه‌ ی اساسی برای تحقق نوآوری‌ ها جهت رضایت مشتری، بهینه‌ سازی مبتنی بر داده، کاربردهای جدید، دیجیتالی شدن، مدل‌ های تجاری و جریان‌ های درآمدی، در همه بخش‌ ها هستند. دستگاه‌ های اینترنت اشیا معمولاً برای انجام وظایف خاصی طراحی می‌شوند . در حالی که ربات‌ ها باید بتوانند در برابر شرایط غیر منتظره واکنش نشان دهند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به این ربات ها کمک می‌کند تا با شرایط غیر منتظره‌ ای که به وجود می‌آیند براحتی کنار بیایند.

روبات چیست

شباهت ها و تفاوت ها

دستگاه‌ های اینترنت اشیا و روباتیک برای درک محیط اطراف، پردازش سریع داده‌ ها و تعیین نحوه پاسخگویی، به سنسور ها وابسته هستند. ربات‌ ها قادر به مدیریت شرایط پیش‌ بینی شده هستند. در حالی که اکثر برنامه‌ های اینترنت اشیا فقط می‌توانند وظایف کاملاً مشخص شده‌ ای را انجام دهند. تفاوت اصلی بین اینترنت اشیا و روباتیک این است که ربات‌ ها اقدام واقعی می‌کنند و در دنیای فیزیکی هستند. آن ها کاری انجام می‌دهند. در اینجا تمرکز از مفهوم سایبریِ IoT به جنبه فیزیکیِ رباتیک منتقل شده است و همین جا هست که این دو تکنولوژی با هم ترکیب می‌شوند.

چرا فناوری های IOT و ROBOTIC (روباتیک) با هم در حال تکامل هستند؟

تا کنون، انجمن‌ های اینترنت اشیا و روباتیک با انگیزه‌ های متفاوتی از هم عمل می‌کردند. اینترنت اشیا بر پشتیبانی از خدماتی مثل سنجش فراگیر، نظارت و ردیابی اشیا متمرکز هستند. در حالی که جوامع رباتیک بر تولید، تعامل و رفتار خود مختار تمرکز دارند. با تلفیق این دو و ایجاد اینترنت اشیا رباتیک، ارزش افزوده بزرگی ایجاد خواهد شد.

فناوری ‌های IOT و ROBOTIC

مفهومی که در آن، داده‌ های حاصل از طیف وسیعی از سنسور ها تحلیل می‌گردد، با هوش محلی و توزیع شده پردازش شده و سپس برای کنترل اشیا در دنیای فیزیکی استفاده می‌شوند ، “اینترنت اشیا رباتیک” نامیده می‌شود. به بیان دیگر حسگر های اینترنت اشیا و فناوری‌ های تجزیه و تحلیل داده‌ ها، آگاهی موقعیتی وسیع تری به ربات‌ ها می‌دهند و منجر به اجرای بهتر کارها می‌شوند.

IoRT دارای سه جزء هوشمند است:

  •  ربات می‌تواند درک کند که دارای قابلیت نظارت تعبیه شده در خود است و می‌تواند داده‌ های سنسور ها را از منابع دیگر دریافت کند.
  • ربات می‌تواند داده‌ های رویدادی که نظارت می‌کند را تجزیه و تحلیل کند و این بدان معنی است که تکنولوژی محاسبات لبه در آن وجود دارد. محاسبات لبه یعنی جایی که داده‌ ها به جای استفاده از فضای ابری به صورت محلی local پردازش و تحلیل می‌شوند و نیازی به انتقال انبوهی از داده ها به cloud نیست.
  • به دلیل وجود  دو جزء بالا، ربات می‌تواند تصمیم بگیرد. که چه عملی انجام دهد و سپس آن عمل را انجام دهد. در نتیجه، این ربات می‌تواند یک شی فیزیکی را کنترل کند . اگر در طراحی آن دیده شده باشد، می‌تواند در دنیای فیزیکی حرکت هم بکند. ایده بزرگتر در حال حاضر همکاری بین ماشین / ماشین و بین انسان / ماشین است. این تعاملات می‌تواند به سمت سرویس‌ هایی مثل تعمیرات پیشگیرانه و خدمات کاملاً جدید پیش برود.

تأثیر نیروی کار

پلتفرم‌ های اینترنت اشیا

ادغام هوش مصنوعی و نیروی کار چیز جدیدی نیست. اما با افزایش دستمزد کارکنان، تولیدکنندگان سعی می‌کنند بدون کاهش تولید، هزینه‌ ها را کاهش دهند. آنها می‌توانند این کار را با استقرار ربات‌ ها در محیط کار و در تعامل نزدیک با انسان‌ ها انجام دهند. که این می‌تواند یا باعث افزایش بهره‌ وری کارگران یا حتی کلا جایگزین کارگران گردد. هم‌ اکنون، اینترنت اشیا امکان استفاده در سرویس‌ های ثابت و متحرک را دارد.

برخی از آنها فقط بر اساس نرم‌ افزار خود عمل می‌کنند در حالی‌ که برخی دیگر یاد می‌گیرند و پیشرفت می‌کنند. ربات‌ های مشارکتی (ربات‌ هایی با قابلیت همکاری نزدیک با انسان‌ ها) سنسور های بیشتری نسبت به همتایان خود در خط مونتاژ دارند و امکانات بیشتری را برای شرکت‌ ها فراهم می‌کنند.

با پیشرفت فناوری‌ های رباتیک و افزایش سرمایه‌ گذاری صنایع در این بخش، این فرصتی عالی برای کسانی است که به هوش مصنوعی و رباتیک علاقه‌ مند هستند. امروزه مشاغل مرتبط با فناوری‌ های رباتیک انتخاب‌ های متنوعی را ارائه می‌دهند و تعداد زیادی موقعیت شغلی در این گروه قرار می‌گیرند. صنایع رباتیک می‌تواند مشاغلی مانند سرویس، تعمیر و همچنین طراحی و ایجاد رابط‌ های کاربری و سیستم‌ ها را ایجاد کنند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟
طراحی سیستم‌ های اعلام حریق

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.