فناوری اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا و کاهش مصرف انرژی

مقدمه

تحقیقات جدید موسسات Transforma Insights ، 6GWorld و InterDigital نشان می‌دهد که فناوری اینترنت اشیا چگونه بر مصرف منابع آب ،هوا و انرژی تأثیر مثبت می‌گذارد.

آیا پایداری در همه زمینه‌ها از طریق کاربرد روش‌ های دوستدار محیط زیست. می‌تواند محرک افزایش استفاده از فناوری اینترنت اشیا باشد؟ همان چیزی که فناوری منتظر آن بوده است؟ طبق گزارش جدیدی که در آوریل 2021 توسط Transforma Insights و 6GWorld منتشر شده است . موردی مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. طبق این گزارش، انتظار می‌رود تا سال 2030 استقرار اینترنت اشیا و تغیییراتی که در صنایع مختلف ایجاد می‌کند. منجر به صرفه‌ جویی بیش از هشت برابری در مصرف انرژی خواهد شد.

این معادل صرفه جویی 230 میلیارد متر مکعب آب و جلوگیری از انتشار یک گیگاتون گاز CO2 است. این گزارش، پایداری در فن‌ آوری‌ های جدید، نوظهور و تأثیری را که این فناوری ها بر مصرف برق ، سوخت، آب ، انتشار CO2 و ضایعات الکترونیکی (eWaste ) خواهد گذاشت را بررسی می‌کند.

کاهش مصرف انرژی با اینترنت اشیا

یافته های کلیدی این گزارش نشان می دهد که تا سال 2030

  • راهکارهای اینترنت اشیا باعث کاهش مصرف برق به میزان بیش از 1.6 پتاوات ساعت (PWh معادل 1015 وات در ساعت) می‌گردد .که برابر با برق مصرفی بیش از 136.5 میلیون خانه برای یک سال است. ضمنا اینترنت اشیا منجر به کاهش خالص مصرف سوخت معادل 3.5 PWh در سال خواهد شد.
  • دستگاه‌ های هوشمند و فناوری‌ های نوظهور تقریباً 230 میلیارد متر مکعب آب را صرفه‌ جویی می‌کنند. 35٪ از این تأثیرات ناشی از بهبود عملیات شبکه هوشمند آب خواهد بود و باقیمانده آن نیز توسط سیستم‌ های هوشمند کشاورزی مجهز به اینترنت اشیا مانند مدیریت محصولات و کنترل آفات از راه دور تامین می‌گردد.
  • پیش‌ بینی می‌شود تولید فناوری‌ های جدید و نوظهور اینترنت اشیا باعث افزایش مصرف جهانی برق به میزان 34 تراوات ساعت شود(TWh) (معادل 1011 وات در ساعت) اما این افزایش با صرفه جویی بیش از 1.6 PWh برق توسط راهکارهای اینترنت اشیا جبران می‌گردد.
  • توزیع و استقرار راهکارهای اینترنت اشیا منجر به مصرف سوختی معادل 53 TWh اضافی می‌شود. همچنین باعث تولید ضایعات الکترونیکی بیشتر با وزن بیش از 657،000 تن (به دلیل تولید سخت‌ افزارهای اضافی موجود در هر دستگاه و افزایش میزان حمل و بارگیری محصولات) خواهد شد.
  • راهکارهای اینترنت اشیا در مجموع یک گیگا تن از انتشار CO2 می‌کاهد.

اینترنت اشیا و نهادهای حکومتی

هنری تیرری، مدیر ارشد فناوری شرکت InterDigital ، می‌گوید: “در هر حوزه فناوری، محققان، نهادهای حاکم، قانون‌ گذاران و سازمان‌ های تنظیم کننده استاندارد در حال گسترش دیدگاه خود نسبت به تاثیرات متقابل راهکارهای خلاقانه و جدید در زمینه‌ های اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی هستند. هوشمند سازی یک فناوری است که به اعتقاد ما می‌تواند دنیای ما را متحول کند. و جایگاه آن در گسترش تکنولوژی 5G و در نهایت توسعه 6G فوق العاده مثبت و برجسته است، که این نشان می‌دهد شرکت‌ های خلاق در این حوزه نقش بزرگی برای بهبود وضعیت کلی جهان ما دارند”.

کاهش مصرف انرژی یا iot

به‌ علاوه این گزارش تفاوت در مصرف انرژی و منابع در راهکارهای سازمانی و تجاری را معرفی می‌کند. راهکارهای سازمانی فناوری اینترنت اشیا معمولاً به صورت کاهش در مصرف برق، سوخت یا آب منجر به افزایش کارایی یا سود اقتصادی خالص می‌گردند. برعکس، دستگاه های مجهز و متصل به فناوری اینترنت اشیا به طور معمول برق بیشتری نسبت به نمونه‌ های غیر متصل خود مصرف می‌کنند. از طرف دیگر، در راهکارهای مبتنی بر مصرف کننده، قابلیت‌ های اینترنت اشیا برای بهبود تجربه کاربر اضافه می‌شود و این باعث مصرف برق بیشتری می‌گردد.

جیم موریش، بنیانگذار Transforma Insights ، می‌گوید. “واضح است که توسعه و استفاده از فناوری‌ های جدید آثار مخرب زیست محیطی دارد (sustainability footprint). اما توجه به این نکته نیز مهم است که بسیاری از برنامه‌ های سازمانی به منظور افزایش کارایی سیستم‌ ها استفاده می‌شوند و میزان اثرات مثبت این افزایش کارآیی معمولاً بر این آثار مخرب برتری دارد. برای بسیاری از فناوری‌ های جدید، این افزایش در ” هزینه های انرژی ” در ارتباط با افزایش مصرف برق مطرح می‌شود. 

در حالی که صرفه جویی ناشی از به کارگیری فناوری اینترنت اشیا شامل کاهش کلی استفاده از سوخت های فسیلی است. این به خودی خود مفید است، زیرا برق به راحتی از طریق منابع تجدید پذیر نیز تأمین می شود”.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.