توسعه نرم‌ افزاری اینترنت اشیا

چالش‌های توسعه نرم‌ افزاری اینترنت اشیا

در سال‌ های اخیر اینترنت اشیا (IoT)، صنایع، فرآیندهای کسب و کار و توسعه نرم‌ افزار را تحت تأثیر قرار داده است. در این میان، دستگاه‌ های هوشمند و متصل منجر به سرمایه‌ گذاری‌ هایی با بازده بالا شده‌اند که در نتیجه‌ی آن مصرف کنندگان خوشحال هستند و کسب و کارها سریع‌تر رشد می‌کنند.

امروزه توسعه نرم‌ افزاری اینترنت اشیا در واقع یک زمینه‌ی بسیار گسترده و سود ده است. بازار نیاز به راهکارهایی با کیفیت بالا، مقیاس‌ پذیر، قوی، امن و کاربر پسند دارد. تیم‌ های توسعه‌ی اینترنت اشیا (IoT) باید روش‌ های استاندارد خود را بازنگری کنند تا همه چیز را به حساب آورند. با توجه به تقاضای پررونق، رقابت میان شرکت‌ های راه‌اندازی و توسعه شرکت‌ های IoT در حال افزایش شدید است. فقدان استاندارد های پذیرفته شده به طور کلی باعث می‌شود برنامه نویسان به طور مداوم به دنبال شیوه‌ های جدید و پروتکل‌ های به روز شده بپردازند. تنها یک رویکرد دقیق برای هر موضوع نرم‌افزاری IoT، منجر به توسعه کارآمد خواهد شد.

ملاحظات سیستم‌ عامل

قبل از شروع توسعه نرم‌افزار IoT، باید چندین فاکتور فنی را با دقت بررسی کرد. اول از همه، تیم باید دستگاه‌ های IoT را که با آنها کار می‌کنند ارزیابی کند. بر خلاف دسکتاپ‌ های سنتی، دستگاه‌ های IoT توان بسیار کم و ظرفیت حافظه نسبتاً کوچکی دارند. این به این معنی است که توسعه دهندگان باید سیستم‌ عامل مربوطه را انتخاب کنند و هر دو قابلیت‌ های دستگاه و الزامات مربوط به عملکرد آن را برآورده سازند.

آخرین نظرسنجی توسعه دهندگان اینترنت اشیا (IoT) نشان می‌دهد که لینوکس بهترین انتخاب برای میکروکنترلر های IoT، دستگاه‌ های محدود و درگاه‌ ها است.

انتخاب درگاه (Gateway)

هاب خانه هوشمند

درگاه‌ های IoT، کلیدی برای اتصال همه عناصر هستند. دستگاه‌ های مختلف می‌توانند پروتکل‌ های اتصال متفاوتی مانند: بلوتوث، Wi-Fi، پورت‌های سریال، ZigBee و پروفایل‌ های مختلف انرژی داشته باشند. درگاه‌ ها بین دستگاه‌ های متصل شده، سنسور های IoT و ابر قرار می‌گیرند، بنابراین کل اکوسیستم IoT بستگی به آنها دارد.

درگاه‌ های هوشمند مدرن از Dell Technologies، اینتل، Nexcom و سایر ارائه دهندگان برتر دارای ویژگی‌ های مشترک هستند که باعث ساده‌ تر شدن کار توسعه دهندگان می‌شوند. شما فقط باید یکی از این موارد را مطابق با نیازهای برنامه IoT خود انتخاب کنید. شما باید رابط و مشخصات شبکه، امتیاز توان، ظرفیت حافظه، محیط توسعه و سایر پارامتر ها را در نظر بگیرید. ارتباط امن، خصوصی و معتبر بین دستگاه‌ ها باید به طور پیش فرض تضمین شود.

تصمیم‌گیری در پلتفرم IoT صحیح

هیچ توسعه دهنده‌ای معتقد به توسعه نرم‌ افزار از اول نیست. این جایی است که سیستم‌ عامل‌ های IoT مفید هستند، زیرا ترکیبی از ابزارهایی برای ارائه یونیت‌ های فیزیکی خود به صورت آنلاین ارائه می‌دهند. بازار پلتفرم بزرگ و گیج کننده است، بنابراین از انتخاب عاقلانه‌ی خود مطمئن شوید. آنچه پلتفرم مورد نظر شما باید ارائه دهد شامل موارد زیر است:

 • اتصال
 • امنیت
 • مقیاس‌ پذیری
 • ادغام آسان
 • قابلیت استفاده

توسعه دهندگان اینترنت اشیا باید توجه داشته باشند که سیستم‌ عامل‌ هایی که برای کارخانه‌ های هوشمند مناسب هستند، ممکن است اتومبیل‌ های متصل شده یا راهکار های مصرف انرژی را نداشته باشند. بعضی از شرکت‌ ها حتی تصمیم می‌گیرند که با داده‌ های واقعی از فرآیند تولید، یک دنیای واقعی را بسازند تا تصمیم بگیرند روی پلتفرم مناسب عمل کنند.

باز هم امنیت

اینترنت اشیا

از آنجایی‌ که فناوری IoT شامل چندین دستگاه متصل است، به همین دلیل هکرها دارای اهداف متعددی برای نفوذ به دستگاه‌ ها هستند. همه دستگاه‌ هایی که شبکه را تشکیل می‌دهند، اگر به اندازه کافی به منظور نفوذ ناپذیری آزمایش نشده باشند در نهایت منجر به تهدید کل سیستم می‌شوند.

گارتنر اظهار می‌دارد که 25 درصد از همه حملات شناسایی شده شرکت‌ ها تا سال 2020، اینترنت اشیا (IoT) را شامل می‌شوند، در حالی‌ که فقط 10 درصد از بودجه‌ های امنیتی IT برای محافظت از سیستم‌ ها در برابر این حملات اختصاص داده می‌شود.

تعداد حملات سایبری همچنان رشد خواهد داشت و امنیت یک چالش بزرگ برای توسعه دهندگان پروژه‌ های IoT است. سطح حمایت در این زمینه تا حد زیادی به اینکه چقدر شرکت آماده سرمایه‌ گذاری در تخصص امنیت است، بستگی دارد. برای کاهش امکان حملات و دسترسی غیر مجاز، می‌توان از موارد زیر استفاده کرد:

 • فناوری‌ های رمز نگاری SSL / TLS
 • جداول VLA
 • VPN مجاز شرکت
 • ضد ویروس مدرن و به‌ روز شده
 • اهراز هویت کاربر و ماشین به ماشین
 • چارچوب Vetted برای توسعه وب و طراحی

کنترل کامل بر کیفیت

تضمین کیفیت یک نکته مهم دیگر از نرم‌افزار برای اینترنت اشیا (IoT) است. از آنجا که دستگاه‌ های IoT نه تنها برای کنترل دما در انبارها بلکه برای پمپ‌ های انسولین استفاده می‌شوند، آزمایش آن‌ها باید بسیار مهم باشد. هر موضوع کوچک می‌تواند به معنای یک فاجعه‌ی مرگبار باشد.

اطمینان حاصل کنید که آزمایش‌ های امنیتی در فرایند توسعه نرم‌ افزار را از همان ابتدا در رأس کار قرار دهید. برای بهینه‌ سازی این فرایند، ماژول‌ هایی را که نیازی به آزمایش با هر نسخه ندارند، بررسی کنید. پروتکل‌ هایی را که قبلاً تحت آزمایش امنیتی قرار گرفته‌اند پیدا کنید، بدین ترتیب برای چند نسخه دیگر نیاز به تغییرات نخواهد بود.

علاوه بر تست امنیتی، از قابلیت استفاده و سازگاری نیز باید اطمینان حاصل شود. پشتیبانی فنی بعد از انتشار این پروژه نیز یک ایده‌ی خوب است.

طراحی کاربر پسند

طراحی کاربر پسند

برنامه IoT مصرف کننده باید علاوه بر طراحی مناسب و ساده باشد؛ هیچ کس نمی‌خواهد از کتابچه راهنمای کاربر برای به‌ روز رسانی ساعت هوشمند خود استفاده کند. طراحی کاربر پسند نیز برای راه‌اندازی‌ های صنعتی IoT اهمیت دارد زیرا آنها باید بر تجسم داده‌ ها و تصمیم گیری سریع تمرکز کنند. از آنجا که در جریان عملیات IoT هر دستگاه، اشیا و اشخاص با یکدیگر صحبت می‌کنند، همکاری‌ های میان توسعه دهندگان و طراحان IoT باید برای حصول اطمینان موارد زیر باشد:

 • احراز هویت امن و بدود دردسر
 • انتقال بدون درز داده‌ ها بین دستگاه‌ ها و سیستم‌ ها
 • شخصی‌ سازی تجربه کاربر و تنظیم محصولات با الگوهای رفتاری
 • محیط یکپارچه برای کل سیستم IoT

راه‌اندازی مجدد پلتفرم

اکوسیستم IoT شامل دستگاه‌ هایی با معماری‌ ها، پروتکل‌ ها و سیستم‌ عامل‌ های مختلف می‌باشد. همه این متغیر ها باید با یکدیگر هماهنگ شوند و یکپارچه کار کنند. بنابراین موسسه (IETF) و مهندسان برق و الکترونیک موسسه (IEEE) و دیگر سازمان‌ های معتبر با استانداردهای منبع‌ باز و مدل‌ های معماری برای گسترش پلتفرم مطرح شده‌اند. آنها تمام وقت به‌ روز رسانی می‌شوند و خدمات IoT باید بهترین شیوه‌ ها را برای اطمینان از ارتباطات مناسب برقرار کنند.

با وجود رشد اینترنت اشیا در سال‌ های گذشته، توسعه نرم‌ افزاری اینترنت اشیا هنوز چند مشکل باقی مانده ‌دارد که باید حل شود. در حال حاضر، شرکت‌ های IoT و استارتاپ‌ها باید به دنبال جزئیاتی باشند که قبلا در نظر نگرفته‌اند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.