• Home
  • تکنولوژی
  • نسل بعدی پلتفرم‌ های نرم‌ افزاری اینترنت اشیا
پلتفرم‌ های نرم‌ افزاری اینترنت اشیا

نسل بعدی پلتفرم‌ های نرم‌ افزاری اینترنت اشیا

طی یک یا دو سال گذشته، موجی از پلتفرم‌ های نرم‌ افزاری اینترنت اشیا که برای توسعه‌ دهندگان طراحی شده‌اند، پدید آمده است. با این‌ حال، هنگام صحبت کردن در مورد ابزار های توسعه‌ دهنده، «پلتفرم» ممکن است برای مخاطب گیج کننده باشد. اجتماع اینترنت اشیا با پلتفرم تقریباً به این معنی است که پلتفرم IoT می‌تواند تمام مشکلات مرتبط با اینترنت اشیا را به تنهایی حل کند. 

شما فقط باید به مشکلات در حال رشد تکنولوژی IoT نگاه کنید تا متوجه شوید که ابزارهای توسعه‌ دهنده IoT بسیار نابالغ هستند و پلتفرم متناسب با آن هنوز هم وجود ندارد. در این مقاله، چارچوبی برای توسعه‌ دهندگان صنایع و چگونگی استفاده از ابزارها و پلتفرم ارائه می‌شود.

فاز اول: چشم‌ انداز

پلتفرم‌ های اینترنت اشیا

برای یک چرخه صنعت یا محصول با نام تجاری جدید، شرکتی که رهبری آن را بر عهده دارد باید کاملاً در همه‌ ی ابعاد مربوط به آن مشارکت داشته باشد. این بدان معنی است که شرکت باید طراحی، آزمایش، ساخت، و فروش محصول خود را برنامه‌ ریزی کند. از آنجایی‌ که آنها تنها (احتمالاً) شرکتی هستند که چشم‌ انداز یک صنعت یا محصول جدید را دارند، آنها باید به طور کامل خودکفا باشند تا محصول را به بازار عرضه کنند. اگر آنها موفق باشند و محصول مناسب بازار را پیدا کنند، یک صنعت جدید متولد می‌شود.

در نهایت، چشم‌ انداز اصلی محصول، توسط تخصص یک شرکت محدود می‌شود. در برخی مواقع، شرکت‌ ها به عنوان مولد های خاص ظاهر می‌شوند تا به توسعه محصول یا صنعت سرعت بخشیده و آن را افزایش دهند. با وجود این که این تازه واردان، کنترل کامل محصول را هدایت می‌کنند، به میزان زیادی مزایای محصول را برای مشتری و در نتیجه ارزش کل بازار را افزایش می‌دهند.

نتیجه این چرخه این است که از طریق این همکاری، صنعت به اندازه‌ای بزرگ می‌شود. که بخش‌ های بیشتری از بازار، می‌تواند جزو بزرگ ترین خرده صنایع باشند. در حقیقت، این صنایع زیر مجموعه می‌توانند بسیار بزرگتر از شرکت‌ های اصلی شوند.

فاز دوم: تخصص

سیستم‌ عامل‌ iot

تصور کنید که در ابتدای دهه 1900 تلاش کنید اولین خودروهای خود را بسازید. راه‌ اندازی خودکار نیاز به طراحی زیر سیستم‌ های خودرو از لاستیک تا موتور، و از صندلی تا ساختار ماشین دارد. تایر ها، شیشه جلو اتومبیل، صندلی‌ ها و قطعات الکترونیک به نوآوری احتیاج دارند.

به‌ عنوان‌ مثال، شرکت موتور فورد که تأمین‌ کنندگان را به بخش طراحی و ساخت اتومبیل‌ ها متصل می‌کند. در لایه افقی صنعت خودرو سازماندهی شده است. بدین ترتیب فورد توانست با خط مونتاژ مدرن یک نوآوری قابل ملاحظه انجام دهد. در مجموع ، یک صنعت افقی سازمان یافته با فروشندگان متخصص، به ایجاد محصولات بهتر و مشتری مدار کمک کرده و نوآوری را به سرعت در پیش می‌گیرد.

فاز سوم: تثبیت

سومین مرحله یا تثبیت، زمانی اتفاق می‌افتد که صنعت بالغ شود و نوآوری در آن مشهود باشد. به منظور عمل کردن به ارزش‌ ها، شرکت‌ های اصلی در صنعت، یک استراتژی یکپارچه‌ سازی عمودی را اتخاذ می‌کنند و بر کارایی عملیاتی و مصرف‌ کنندگان از طریق رقابت مستقیم یا خرید، متمرکز می‌شوند. دستاوردهای خلاقانه در برنامه زمانی اتفاق می‌افتد که ابزارهای برنامه‌ نویسی بطور جداگانه بکار می‌روند.

پلتفرم اینترنت اشیا چیست

این روزها، صنعت نرم‌ افزار ابر در فاز تخصصی سازمان یافته است. با این‌ حال، ما به‌ طور معمول به لایه‌ های افقی به عنوان اجزاء مهم اشاره می‌کنیم. در سال 2000، صنعت توسعه نرم‌ افزار ابر توسط LAMP تسریع شد. این صنعت از سیستم‌ عامل (لینوکس)، وب سرور (آپاچی)، پایگاه داده (MySQL) و زبان برنامه‌ نویسی (PHP) تبدیل به مبنایی شد که نوآوری را برای اغلب برنامه‌ های متولد شده در ابر توسعه داد. امروزه به جای نیاز به ایجاد یک پلتفرم کامل برای ساخت یک برنامه مدرن، یک مهندس محصول می‌تواند از ابزارهای موجود در LAMP به عنوان پایه‌ای برای ساخت آن استفاده کند.

محصولات موجود که به عنوان “IoT + Platform” طبقه‌ بندی می‌شوند، اولین وارد کنندگان در بازار هستند. در بهترین حالت، آنها مشابه خودرو های تازه تولید شده هستند. این سیستم‌ عامل‌ های IoT مشکلات بسیار عمومی را حل می‌کنند. با این‌ حال یک سیستم‌ عامل IoT  به تنهایی قادر به حل همه‌ی مشکلات نیست. بدین منظور به تخصص جدید وارد کنندگان بازار برای ساخت ابزارهای سازمان یافته که در نهایت به گروه‌ های استاندارد ارجاع داده می‌شوند، نیاز است.

پلتفرم‌ هایی مثل Azure، Google IoT Core و AWS IoT  که توسط غول‌ های زیرساخت ساخته شده‌اند، مشکل حفظ مشتری را برای ارائه‌ دهندگان تکنولوژی ابر برطرف می‌کنند. در حال حاضر، شرکت‌ های ارائه دهنده‌ی خدمات ابر در حال کار کردن با ماشین‌ های مجازی هستند. چراکه دستگاه‌ های IoT مقدار زیادی داده تولید می‌کنند.

توسعه‌ی ابزارهای توسعه دهنده IoT امروزه کاری بسیار سخت و دشوار به نظر می‌رسد. با ساخت ابزار OSS تخصصی آنها به طور بالقوه به عنوان IoT بالغ سازماندهی می‌شوند. به نظر می‌رسد با توسعه‌ی شرکت‌ ها در طول دهه آینده میلیاردها دلار ارزش ایجاد خواهد شد. IoT، بدون شک، به عنوان برنامه‌ های کاربردی ابری بومی و پشته‌ های اکوسیستم بزرگ داده است. ما باید با توجه به عمق و گستردگی این تکنولوژی انتظارات مشابه و ارزش عظیمی ایجاد کنیم. 

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.