نورپردازی

نورپردازی توسط هوش مصنوعی

پیشرفت تکنولوژی در عرصه ساختمان فقط محدود به خود بنا و بحث های مهندسی نیست، بلکه در راستای راحت تر و با کیفیت تر شدن زندگی در یک خانه هم حرکت می کند. این که شما کنترل نورپردازی هر قسمت از خانه را با یک صفحه لمسی در اختیار داشته باشید و یا فقط با چند حرکت ساده یک کنترل، کارهایتان را در منزل انجام دهید، رویاهای به حقیقت پیوسته ما هستند که شاید در دو دهه پیش ناممکن به نظر می رسیدند. اما از آن جا یی که بلندپروازی های انسان تمامی ندارد مسلما شاهد پیشرفت های بیش تر و سریع تری خواهیم بود.

فرایند طراحی روشنایی و نورپردازی:

  • فرآیند نورپردازی با درک کامل سیستم بینایی انسان آغاز می‌شود، هرچه کیفیت اطلاعات داده‌ شده به مغز بالاتر باشد، مغز بهتر محیط اطراف خود را تفسیر می‌کند. به‌عبارت‌دیگر هر چیزی که بهتر دیده شود تجزیه‌ و تحلیل بهتری روی آن‌ها انجام می‌گیرد.
  • دقت به اثرات غیر دیداری نورها و استفاده درست از نورهای مصنوعی. این  فرآیند با شناخت اثرات نور بر روی موجودات زنده امکان‌پذیر است. برای مثال دقت کنید که  نور استفاده ‌شده باعث جلوگیری از رشد درختان و گیاهان موجود در محیط نشود.
  • ایجاد و تحریک احساسات فردی، این موضوع یک مسئله زیبا و مهم است. در بعضی از محیط‌ها موسیقی در پس‌زمینه انتخاب می‌شود. اگر این موسیقی وروشنایی به‌درستی ترکیب شوند، محیطی بسیار تحریک ‌پذیر و احساسی ساخته می‌شود. (اگر به نورپردازی درست کنسرت‌های معروف دقت کنید این مهم را متوجه می‌شوید)
  • با استفاده از طراحی روشنایی در خانه هوشمند خود می توانید، جلوه ای مدرن به خانه ی خود ببخشید.

ویژگی های نور پردازی خانه هوشمند آیسا

1- اعلام وضعیت های  مختلف خانه به وسیله نور برای افراد ناشنوا

2- اتصال به پروتکل DMX  برای کنترل تجهیزات روشنایی

3- نور پردازی با موسیقی به وسیله هوش مصنوعی و تحلیل فرکانس های صوتی

4- ایجاد بعد سوم برای تماشای فیلم های سینمایی

5- کنترل ریسه های 12 ولت DC RGB

6- کنترل کامل به وسیله اپلیکیشن و تاچ پنل

سیستم نورپردازی DMX چیست؟

DMX ( دی ام ایکس ) یک سیستم نورپردازی است که در آن هر چراغ LED ، یک آدرس منحصر به فرد در شبکه دارد.

اصطلاحِ انیمیشن در سیستم های نورپردازی برای پروژه هایی است که از کنترلر DMX فرمان می گیرند و امکان نمایش افکت ها و ریتم های نوری (رقص نور) با رنگهای متغیر را فراهم می کنند. به این پروژه ها اصطلاحا ( پروژه ی نورپردازی دی ام ایکس ) می گویند.

DMX مختصر شده ی عبارت Digital Multiplex است که نام یک پروتکل شبکه ی ارتباطی برای ارسال داده ها می باشد و در شبکه ی دیتای نورپردازی، رنگ و شدت نور هر پروژکتور را تعیین می کند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
کاربرد ماشین لرنینگ(ML) در صنعت تولید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟
طراحی سیستم‌ های اعلام حریق

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.