Lora

هر آنچه که باید در مورد پروتکل LORA بدانید

مقدمه

دستگاه‌های LoRa در محدوده فرکانس آزاد انتقال می‌یابند که نیازی به مجوز دولتی برای انتقال آن ندارند. یعنی LoRa در باندهای فرکانس آزاد فعالیت می‌کند و کسی برای انتقال این فرکانس‌ها نیازی به مجوز از دولت یا ایالت ندارد.

پیکربندی تراشه فرستنده LoRa برای انتقال در فرکانس صحیح بسته به موقعیت مکانی بسیار مهم است. عدم رعایت می‌تواند جریمه‌های سنگین و مجازات‌هایی را از طرف دولت‌های محلی کشورها به همراه داشته باشد.

شبکه LPWAN چیست؟

شبکه دوربرد کم‌توان LPWAN یا LPWA یا شبکه کم‌توان LPN نوعی شبکه ارتباطی بی‌سیم در ناحیه گسترده است. که به منظور ایجاد ارتباطات دوربرد با نرخ بیت کم طراحی شده است.

شبکه LPWAN عمر باتری تجهیزات را تا چند سال افزایش می‌دهد و برای سنسورها و برنامه‌هایی طراحی شده است که نیاز به ارسال مقادیر کمی از داده‌ها در مسافت‌های طولانی و چند بار در ساعت از محیط‌های مختلف دارند.

LoRa و LoraWAN متعلق به دسته پروتکل‌های شبکه ارتباطی بی‌سیم LPWAN و تلفن همراه هستند. فناوری‌های دیگری که در باندهای فرکانس بدون مجوز (رایگان) فعالیت می‌کنند شامل Sigfox، Ingenu و چندین مورد دیگر هستند. بر این اساس اغلب ممکن است LPWAN به عنوان اکوسیستم‌های LPWAN دارای مجوز طبقه‌بندی شوند.

LoRa و Sigfox تحت فناوری اینترنت اشیا IoT غیر سلولی قرار دارند. NB-IoT (NarrowBand IoT) در رده اینترنت اشیا IoT سلولی قرار می‌گیرد و از طریق فرکانس سلولی انتقال می‌یابد.

توجه: این امکان وجود دارد که LoRa (یا هر دستگاه LP WAN) از مسافت‌های بزرگ با قدرت کم انتقال یابد، زیرا قوانین فیزیک بیان می‌کنند برای انتقال از مسافت‌های بزرگ یا لازم است قدرت را افزایش دهید یا پهنای باند را کاهش دهید. از آنجا که سنسورهای تعبیه شده LoRa از مسافت‌های بزرگ منتقل می‌شوند اما از قدرت کمتری (باتری) استفاده می‌کنند و پهنای باند آن بسیار محدود است.

LoRa و LoRaWAN (و Symphony Link) چیست؟

lora & lorawan

LoRa (Long Range) یک فناوری ارتباطات داده بی‌سیم دیجیتال با فناوری اینترنت اشیا IoT است. که توسط Cycleo of Grenoble ، فرانسه ثبت اختراع و در سال 2012 توسط Semtech روش انتقال مبتنی بر IP برای این شبکه رزرو شده است.

LoRa از طریق باند فرکانس رادیویی زیر گیگاهرتز بدون مجوز نظیر 169 مگاهرتز ، 433 مگاهرتز ، 868 مگاهرتز (اروپا) و 915 مگاهرتز (آمریکای شمالی) فعالیت می‌کند. LoRa انتقال انرژی با برد بسیار دور (بیش از 10 کیلومتر در مناطق روستایی) با مصرف انرژی پایین را امکان‌پذیر می‌کند.

لایه ارتباطی LoRaWAN (شبکه‌ای با طیف گسترده از منطقه وسیع) است. و یک پروتکل ارتباطی منبع‌باز است که توسط کنسرسیوم LoRa تعریف شده است و روی LoRa بنا شده است. Symphony Link، پروتکل ارتباطی منبع‌باز دیگری است که توسط یک شرکت به نام Link Labs تعریف شده است.

بنابراینLoRaWAN پروتکل ارتباطات و معماری سیستم را برای شبکه تعریف می‌کند در حالی که لایه فیزیکی LoRa پیوند ارتباطی دوربرد را امکان‌پذیر می‌کند. پروتکل ارتباطی LoRa WAN تضمین ارتباط قابل‌اعتماد، برقراری ارتباط امن و اضافه کردن هدرهای اضافی به پکت‌های داده را انجام می‌دهد.

LoRa و LoRaWAN اتصال ارزان‌قیمت و دوربردی را برای تجهیزات اینترنت اشیا IoT در مناطق دورافتاده، روستایی و برون مرزی را ممکن می‌کنند. آنها به طور معمول در معدن، مدیریت منابع طبیعی، انرژی تجدید پذیر، تدارکات بین‌قاره‌ای و مدیریت زنجیره تأمین استفاده می‌شوند.

LoRaWAN بهترین نوع LPWAN است و وعده اتصال به همه‌جا را در برنامه‌های IoT در فضای بازکه ساختارهای شبکه و مدیریت ساده‌ای دارد را محقق می‌کند.

توپولوژی شبکه LoRa و LoRaWAN

معماری شبکه LoRaWAN در یک توپولوژی ستاره‌ای مستقر شده است (در مقابل توپولوژی مش در Zibgee).

شبکه‌های LoRaWAN که در یک توپولوژی ستاره‌ای قرار گرفته‌اند دارای ایستگاه‌های پایه داده‌های بین گره‌های سنسور و سرور شبکه هستند.

ارتباط بین گره‌های سنسور و ایستگاه‌های پایه از طریق کانال بی‌سیم با استفاده از لایه فیزیکی LoRa برقرار می‌شود در حالی که اتصال بین دروازه‌ها و سرور مرکزی از طریق شبکه IP اداره می‌شود.

 • گره‌های انتهایی با استفاده از LoRa مستقیماً به تمام دروازه‌های موجود در محدوده، داده را انتقال می‌دهند.
 • پیام‌های Gateway بین دستگاه‌های نهایی و یک سرور شبکه مرکزی با استفاده از IP رد و بدل می‌شود.

گره‌های پایانی

lora

گره‌های انتهایی سنسورهای تعبیه شده LoRa هستند و معمولاً شامل:

 • سنسورها (برای تشخیص پارامتر در حال تغییر به عنوان مثال دما، رطوبت، شتاب سنج، GPS)
 • فرستنده LoRa برای انتقال سیگنالها از طریق بستر LoRa
 • میکرو کنترلر

سنسورها ممکن است به تراشه فرستنده LoRa متصل شوند یا به یک واحد یکپارچه با تراشه فرستنده LoRa متصل گردند.

برنامه‌ریزی میکرو کنترلرها در میکرو پایتون یا میکرو Javascript امکان‌پذیر است. این امر به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد از داده‌های سنسورهایینظیر شتاب سنج، دما و غیره استفاده کنند و موارد خاص استفاده را پیاده‌سازی کنند. الگوریتم‌های تشخیص سقوط ممکن است با برنامه‌ریزی میکرو کنترلر بر اساس ورودی‌های شتاب سنج و سنسورهای دیگر اجرا شوند.

گره‌های پایانی LoRaWAN (سنسورها) معمولاً از توان کم استفاده می‌کنند و دارای باتری هستند (کلاس A و کلاس B). سنسورهای LoRa باتری‌هایی دارند که به طور معمول می‌توانند از 2-5 سال دوام بیاورند. سنسورهای LoRa می‌توانند سیگنال‌ها را از مسافت‌های 1 کیلومتری – 10 کیلومتری منتقل کنند.

دروازه یا Gateway

lora gateway

سنسورهای LoRa داده‌ها را به دروازه LoRa منتقل می‌کنند. دروازه‌های LoRa از طریق پروتکل استاندارد IP به اینترنت متصل می‌شوند. و داده‌های دریافت شده از سنسورهای تعبیه شده LoRa را به سرور یا ابر منتقل می‌کنند.

دستگاه‌های Gateway همیشه به یک منبع تغذیه وصل می‌شوند. دروازه‌ها از طریق اتصالات استاندارد IP به سرور شبکه متصل می‌شود و به عنوان یک پل شفاف عمل می‌کند و به سادگی بسته‌های RF را به بسته‌های IP تبدیل می‌کند و بالعکس تبدیل می‌کنند.

سرورهای شبکه

سرورهای شبکه می‌توانند راهکارهای مبتنی بر ابر باشند نظیر Things Network (TTN) یا LoRIOT. سرورهای شبکه به درگاه‌ها متصل می‌شوند و پکت‌های داده dup را به برنامه مربوط هدایت می‌کنند. سرورهای شبکه می‌توانند برای هر دو ارتباط uplink (یعنی سنسور به برنامه) یا downlink (یعنی برنامه به سنسور) استفاده شوند.

سرور دارای روتر، بروکر و هندلر است که پکت‌های داده ارسالی از دروازه LoRaWAN را پردازش کند. همچنین دارای یک پل AWS است که TTN را به پلتفرم AWS IOT متصل می‌کند.

سرورهای برنامه

این برنامه به طور معمول می‌تواند بر روی پلتفرم‌های اینترنت اشیا IoT نظیر AWS IoT ، Lambda ، DynamoDb یا S3 ساخته شود.

 پروتکل‌های امنیتی

امنیت یکی از نگرانیهای اساسی در مورد استقرار گسترده اینترنت اشیا IoT و برای هر شبکه LPWAN بسیار مهم است.

LoRaWAN از دو لایه امنیتی استفاده می‌کند: یکی برای شبکه و دیگری برای برنامه. امنیت شبکه اصالت گره در شبکه را تضمین می‌کند درحالی‌که لایه امنیتی برنامه تضمین می‌کند که اپراتور شبکه به داده‌های برنامه کاربر نهایی دسترسی ندارد.

بر این اساس مشخصات LoRaWAN دو لایه رمزنگاری را تعریف می‌کند:

 • یک کلید منحصربه‌فرد 128 بیتی شبکه که بین نقاط پایانی و سرور شبکه مشترک است.
 • یک کلید منحصربه‌فرد کاربردی 128 بیتی (AppSKey) که در انتهای اپلیکیشن به اشتراک گذاشته می‌شود.

داده‌های LoRaWAN دو بار رمزگذاری می‌شوند. داده‌های سنسورها توسط گره رمزگذاری می‌شوند و سپس توسط پروتکل LoRaWAN دوباره رمزگذاری می‌شوند. فقط در این صورت به دروازه LoRa ارسال می‌شود. Gateway داده‌ها را از طریق شبکه IP معمولی به سرور شبکه ارسال می‌کند.

سرور شبکه دارای کلیدهای شبکه (NwkSkey) است و داده‌های LoRaWAN را رمزگشایی می‌کند. سپس داده‌ها را با استفاده از کلید برنامه (AppSKey) به سرور برنامه که رمزگشایی داده‌های سنسور را انتقال می‌دهد، منتقل می‌کند.

از آنجا که LoRa Gateway در فرکانس بازی عمل می‌کند بنابراین می‌تواند داده‌های مربوط به هر سنسورها را در مجاورت دریافت کند. بنابراین دروازه‌های LoRa ممکن است توانایی رمزگشایی داده‌های سنسور را نداشته باشند.

توجه به این نکته مهم است که پروتکل ارتباطی LoRaWAN است که رمزگذاری را اضافه می‌کند. انتقال LoRa به خودی خود انتقال موج رادیویی ساده‌ای است و رمزگذاری نمی‌شود.

دستگاه‌هایLoRaWAN دو روش برای پیوستن به شبکه دارند. اولین مورد OTAA است. دستگاه و شبکه یک AppKey 128 بیتی را تبادل می‌کنند. هنگامی که دستگاه درخواست پیوستن را ارسال می‌کند از AppKey برای ایجاد کد یکپارچگی پیام (MIC) استفاده می‌شود سپس سرور MIC را با AppKey بررسی می‌کند. اگر کد معتبر باشد سرور دو کلید 128 بیتی جدید ایجاد می‌کند، کلید App Session (AppSkey) و کلید شبکه (NwkSkey). این کلیدها با استفاده از AppKey به عنوان کلید رمزنگاری به دستگاه ارسال می‌شوند. هنگام دریافت کلیدها، دستگاه دو کلید را رمزگشایی و نصب می‌کند.

NwkSkey برای تضمین صداقت پیام از دستگاه به سرور شبکه LoRa استفاده می‌شود. AppSkey برای رمزگذاری AES-128 برای پایان دادن از دستگاه به سرور برنامه استفاده می‌شود.

روش دوم برای پیوستن به شبکه ABP ، Activation by Personalization است. در این حالت کلیدهای دستگاه توسط کاربر درج می‌شود بنابراین امکان وجود مشکلات امنیتی وجود دارد.

ملاحظات نظارتی برای LoRa با استفاده از فرکانس مجوز رایگان

lora

دستگاه‌های LoRa در محدوده فرکانس آزاد انتقال می‌یابند که نیازی به مجوز دولتی برای انتقال آن ندارند. یعنی LoRa در باندهای فرکانس آزاد فعالیت می‌کند و کسی برای انتقال این فرکانس‌ها نیازی به مجوز از دولت یا ایالت ندارد.

LoRa در فرکانس‌های:

 • 415 مگاهرتز
 • 868 مگاهرتز
 • 915 مگاهرتز

فعالیت می‌کند اما توجه به این نکته مهم است که فرکانسهای آزاد یا بدون مجوز از قاره به قاره متفاوت است.

پیکربندی تراشه فرستنده LoRa برای انتقال در فرکانس صحیح بسته به موقعیت مکانی بسیار مهم است. عدم رعایت می‌تواند جریمه‌های سنگین و مجازات‌هایی را از طرف دولت‌های محلی کشورها به همراه داشته باشد.

ملاحظات پهنای باند LoRaWAN

داده‌های LoRaWAN در قالب بایت به شکل دیجیتال منتقل می‌شوند.

حد عملی برای انتقال قابل اعتماد بارهای داده در شرایط مختلف 100 بایت است. اگرچه می‌توان کمی بالاتر از آن رفت اما حداکثر 100 بایت مناسب است.

شبکه‌های LoRaWAN با موفقیت آزمایش شده‌اند که 100 پیام بایت هر 7 ثانیه طی یک دوره طولانی ارسال می‌شود. بااین‌حال در عمل ، هر چیزی بیشتر از انتقال یک بار در دقیقه توصیه نمی‌شود.

این امکان وجود دارد که یک دروازه تنها بتواند همزمان هزاران گره LoRa را کنترل کند.

مزایا و معایب LoRaWAN

LoRaWAN

مزایای LoRaWAN
 • سنسورهای کم مصرف و سطح پوشش گسترده در حد چند کیلومتر
 • با فرکانس‌های رایگان (بدون مجوز) کار می‌کند، بدون هزینه مجوز مقدماتی برای استفاده از این فناوری
 • کم‌مصرف بودن به معنی ماندگاری بالای باتری دستگاه‌ها است. باتری‌های سنسور می‌توانند 2 تا 5 سال دوام بیاورند (کلاس A و کلاس B)
 • دستگاه تنها LoRa Gateway برای مراقبت از هزاران دستگاه یا گره پایان ساخته شده است.
 • استقرار به دلیل معماری ساده آن
 • این شیکه به طور گسترده‌ای برای M2M / IoT استفاده می‌شود
 • اندازه بار بهتر (100 بایت)، در مقایسه با SigFox که 12 بایت است
 • استاندارد و فناوری منبع‌باز در مقایسه با SigFox رقیب
 • محدودیتی در تعداد حداکثر پیامهای روزانه (در مقایسه با محدودیت SigFox از 140 در روز)
 • مورد استفاده در راهکار دوربرد نظیر برنامه‌های شهر هوشمند را امکان پذیر می‌کند.
 • پهنای باند پایین، آن را برای استقرارهای عملی IoT با داده‌های کمتر و یا انتقال داده‌هایی که ثابت نیستند، ایده‌آل می‌کند.
 • هزینه اتصال کم (er).
 • بی‌سیم، تنظیم آسان و استقرار سریع.
 • امنیت : یک لایه امنیتی برای شبکه و دیگری برای برنامه با رمزگذاری AES.
 • ارتباط کاملاً دو طرفه.
 • پشتیبانی از CISCO ، IBM و 500 شرکت عضو دیگر اتحاد LoRa.

معایب LoRaWAN

 • برای بارهای بزرگ داده مناسب نیست و میزان بار محدود به 100 بایت است.
 • برای نظارت مستمر (به جز دستگاه‌های کلاس C).
 • کاندیدای ایده‌آل برای برنامه‌های زمان واقعی نیست زیرا تأخیر زمانی کمی دارد.
 • تراکم شبکه‌های LoRaWAN: گسترش فناوری‌های LPWAN و به ویژه LoRaWAN با استقرار دروازه‌ها در مناطق شهری چالش‌های مشترکی را ایجاد می‌کند.
 • نقطه ضعف فرکانس باز این است که ممکن است در آن فرکانس مداخله شود و ممکن است سرعت داده پایین باشد. ( برای GSM یا فرکانس دارای مجوز می‌توانید آن فرکانس را بدون هیچ‌گونه دخالت انتقال دهید. اپراتورهای GSM که از فرکانس‌های خاصی استفاده می‌کنند برای استفاده از آن فرکانس‌ها هزینه مجوز زیادی را به دولت می‌پردازند. LoRa بر روی فرکانس‌هایی که باز هستند عمل می‌کند و نیازی به این حالت ندارند. اگر بخاطر داشته باشید که فرکانس‌های باز متفاوت از کشور به کشور دیگر است).

در ادامه این مبحث قصد داریم به مقایسه پروتکل LoRaWANبا دیگر پروتکل‌های ارتباطی اینترنت اشیا یعنی Sigfox، NB-IoT، Zigbee بپردازیم.

LoRaWAN در مقابل Sigfox

هر دو LoRaWAN و Sigfox ارتباط بی‌سیم را برای مسافتهای طولانی و کم‌مصرف فراهم می‌کنند، با این حال LoRaWAN و Sigfox دارای فناوری‌ها و مدل‌های تجاری بسیار متفاوتی هستند.

معایب پروتکل SigFox:

 • در همه جا مستقر نیست بنابراین در حال حاضر برای کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • گرچه ارتباطات بین نقطه انتهایی تا ایستگاه پایه بهتر است و قابلیت دو طرفه دارد اما ظرفیت آن از ایستگاه پایه به نقطه انتهایی محدود است.

LoRaWAN در مقایسه با NB-IoT

LoRa و Sigfox تحت فناوری اینترنت اشیا IoT غیرسلولی قرار دارند اما NB-IoT در رده شبکه اینترنت اشیا IoT سلولی قرار می‌گیرد.

NB-IoT بر روی یک طیف سلولی دارای مجوز کار می کند. دستگاه‌ها باید در فواصل منظم با شبکه همگام شوند. در معماری LoRa مبتنی بر ALOHA ، چنین هماهنگی شبکه‌ای لازم نیست.

فناوری LoRa IoT بر روی طیف فرکانس رادیویی دارای مجوز کار می‌کند (Sigfox هم همین کار را می‌کند). بر این اساس برنامه‌های طراحی شده توسط LoRaWAN حداقل هزینه را دارند و عملکرد باتری افزایش می‌یابد. خدمات NB-IoT هماهنگ شده‌اند و در بیشتر باندهای فرکانس دارای مجوز ارائه می‌شوند.

هر دو LoRa و NB-IoT پوشش در محدوده 10 تا 15 کیلومتر را فراهم می‌کنند. با این حال NB-IoT در مکانهای پیچیده شهری بهتر عمل می‌کند و عملکرد آن در مناطق حومه یا روستایی تا حدودی مشخص نیست. از آنجا که LoRaWAN برای عملکرد به داده‌های تلفن همراه یا وای‌فای تکیه نمی‌کند، پوشش آن نسبت به همه مکان‌ها نسبتاً پایدار است.

توجه: ایستگاه‌های پایه LoRa با کسری از هزینه‌های مربوط به ایستگاه‌های پایه 4G-LTE که برای استقرار NB-IoT لازم هستند ساخته می‌شوند و نیاز به سرمایه گذاری پایینتری دارند.

از آنجا که NB-IoT یک فناوری بی‌سیم از نوع سلولی است، تراشه های آن پیچیده‌تر هستند. این بدان معناست که کاربران سطح بالایی از کارایی را در ارتباط با اتصالات تلفن همراه دریافت می‌کنند اما با هزینه پیچیدگی و مصرف بیشتر انرژی.

مزایای NB-IoT عبارتند از:

 • پوشش بسیار خوبی دارد. دستگاه‌های NB-IoT به پوشش 4G تکیه می کنند، بنابراین می‌توانند به خوبی در داخل خانه و در مناطق متراکم شهری کار کنند.
 • زمان پاسخگویی سریعتری نسبت به LoRa دارد و می‌تواند کیفیت بهتری در ارائه خدمات را تضمین کند.

اشکالاتی در NB-IoT وجود دارد که عبارتند از:

 • دستگاه‌های LoRa نسبت به دستگاه‌های NB-IoT عمر باتری بیشتری دارند.
 • دستگاه‌های LoRa هنگام حرکت به خوبی کار می‌کنند که باعث می‌شود آنها برای ردیابی دارایی در حال حرکت مانند حمل و نقل مفید باشند.
 • قطع دستی شبکه و دکل یک مشکل خواهد بود بنابراین NB-IoT برای دارایی‌های در درجه اول استاتیک مانند کنتورها و سنسورها در یک مکان ثابت مناسب است و برای دارایی‌های رومینگ مناسب نیست.

LoRaWAN درمقایسه با Zibgee

lora & zigbee

ZigBee یک استاندارد بی‌سیم 2.4 گیگاهرتز است که با توجه به استاندارد IEEE 802.15.4 ساخته شده است. بسیاری از کاربردهای مختلف را می‌توانید با استفاده از آن اجرا کنید.

ZigBee یک شبکه مش است، بنابراین هر گره در یک سیستم ZigBee می‌تواند به عنوان یک نقطه پایانی داده بی‌سیم یا یک تکرار کننده عمل کند. اطلاعات از گره به گره تا رسیدن به روتر حرکت می‌کند. این برنامه برای کاربردهای با نرخ نسبتاً پایین طراحی شده است و به طور مرتب برای اتوماسیون منزل و روشنایی هوشمند استفاده می‌شود.

مقایسه معماری شبکه Zigbee مش در مقابل معماری شبکه ستاره-ستاره ستاره LoRaWAN؟

LoRaWAN از توپولوژی ستاره‌ای استفاده می‌کند و Zigbee از توپولوژی مش استفاده می‌کند.

در یک شبکه مش، گره‌های انتهایی برای افزایش دامنه ارتباط و اندازه سلول شبکه، اطلاعات سایر گره‌ها را به جلو هدایت می‌کند. و در حالی که این دامنه را افزایش پیدا می‌کند، پیچیدگی هم افزایش می‌یابد و ظرفیت شبکه کاهش می‌یابد و همچنین زمان دریافت اطلاعات از گره‌های دیگر زیاد می‌شود و طول عمر باتری را کاهش می‌دهد. در طولانی مدت معماری ستاره در صورت دستیابی به اتصال به دوربرد برای حفظ عمر باتری بهتر عمل می‌کند.

گره‌های یک شبکه LoRaWAN ناهمگام هستند و وقتی داده‌هایی آماده ارسال برای برنامه‌های محور یا برنامه‌ریزی شده دارند ارتباط برقرار می‌کنند. به این نوع پروتکل معمولاً روش Aloha گفته می‌شود. در یک شبکه مش یا شبکه همگام مانند تلفن همراه، گره ها معمولاً برای همگام سازی با شبکه و بررسی پیام ها باید بیدار شوند. این هماهنگ سازی انرژی قابل توجهی مصرف می‌کند و منجر به کاهش طول عمر باتری می‌شود.

آیا LoRa WAN بهتر از رقبای خود است؟

آیا LoRa و LoRaWAN بهتر از سایر فناوری‌ها (NB-IoT ، Sigfox و غیره) هستند؟

LoRaWAN برگرفته از LPWAN است و امکان اتصال به همه جا را برای کاربردهای اینترنت اشیا IoT در فضای باز با ساختارهای شبکه و مدیریت ساده برقرار می‌کند.

اعتبارسنجی LoRa و LoRaWAN

آیا LoRa و LoRaWAN توسط کنسرسیوم یا شرکت اصلی پشتیبانی می‌شود؟

LoRaWAN و LoRa توسط LoRa Alliance پشتیبانی می‌شود، یک اتحادیه غیردولتی و شامل بیش از 500 شرکت عضو (از سال 2018) که متعهد به ایجاد امکان استقرار در مقیاس بزرگ از شبکه‌های با پهنای باند کم (LPWAN) IoT از طریق توسعه و ارتقاء استاندارد منبع باز LoRaWAN است.

شرکتهای موسس LoRa Alliance شامل تأمین کنندگان فناوری و اپراتورهای مخابراتی هستند که عبارتند از:

 • سیسکو
 • Eolane
 • آی بی ام
 • کرلینک
 • IMST
 • MultiTech
 • Sagemcom

ارتباطات از راه دور

 • Bouygues Telecom
 • KPN
 • SingTel
 • Proximus
 • Swisscom
 • FastNet (بخشی از Telkom در آفریقای جنوبی)

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

23 پاسخ

 1. lorawan تو زمینه شهر هوشمند فوق العاده است امیدوارم تو ایران زیر ساخت هاش رو فراهم کنند.

  1. سلام و درود
   در پروتکل lora، میزان baud rate نسبت به wifi پایین تر است که قابلیت ارسال دیتا در فواصل را میسر می کند ولی به همین دلیل امکان ارسال صدا و تصویر به دلیل baud rate پایین امکان ارسال صدا و تصویر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.