Matter

MATTER چیست؟

مقدمه

Matter یک پروتکل ارتباطی جدید برای خانه هوشمند است. که به عنوان یک تلاش مشترک توسط برخی از بزرگ ترین بازیگران صنعت IT راه‌ اندازی شده است.

MATTER چیست؟

اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا برخی از دستگاه‌ های خانه هوشمند با برخی از همتایان دیگر شان کار می‌کنند و با برخی نه، پس بهتر است با Matter (جدیدترین استاندارد ارتباطی بی سیم) آشنا شوید. این استاندارد البته از سال 2019 در شرکت‌ هایی مانند اپل، گوگل، آمازون، سامسونگ و Zigbee Alliance و با نام “پروژه CHIP” شناخته می‌شد. ولی اکنون با نام تجاری رسمی Matter معرفی شده است.

هدف Matter فرقی نکرده ولی حالا همه چیز رسمی‌ تر شده است. اسامی بزرگی که پشت این پروتکل هستند به زودی محصولات خود را با قابلیت پشتیبانی از Matter به بازار وارد خواهند کرد که این ناگزیر روی مصرف‌ کنندگان نیز تأثیر خواهد داشت. در این جا ما به سوالات مهمی پاسخ خواهیم داد: Matter چیست، شرکت‌ ها در ارتباط با آن چه کارهایی می‌کنند و چرا این اهمیت دارد.

Matter و هدف آن چیست؟

MATTER چیست

همان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم. Matter یک پروتکل ارتباطی جدید برای خانه هوشمند است. که به عنوان یک تلاش مشترک توسط برخی از بزرگ ترین بازیگران صنعت IT راه‌ اندازی شده است. بیش از 170 شرکت در این زمینه مشارکت دارند که از جمله مهم ترین آنها اپل، سامسونگ، آمازون، گوگل و Zigbee Alliance است.

حال ببینیم این پروتکل جدید چه فایده‌ ای دارد؟ صنعت خانه هوشمند در شکل فعلی‌ اش کمی آشفته است. مشتریان باید مطمئن شوند که هاب‌ های اختصاصی می‌توانند با دستگاه‌ های خانه هوشمند آنها به‌ صورت مناسب ارتباط برقرار کنند و همچنین تصمیم بگیرند که کدام دستگاه‌ های خانه هوشمند با دستیار هوشمند یا پلتفرمی که در خانه‌ شان راه‌ اندازی کرده‌ اند، کار می‌کند.

این موضوع مانند آن است که نتوانید یک بازی را در دو کنسول مشابه انجام دهید! یا به‌ دلیل اینکه مجبورید از موزیک‌ های داخل خود دستگاه‌ ها استفاده کنید، نمی‌توانید سایر سرویس‌ های موزیک را داشته باشید. به همین دلیل این شرکت‌ ها تصمیم گرفته‌ اند کل فراِیند های این سیستم را برای تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان آسان‌ تر کنند.

بنابراین، هدف این پروتکل این است که یک پروتکل ارتباطی با مدل‌ های استاندارد های داده ای ایجاد کند که اطمینان حاصل می‌کند دستگاه‌ های خانه هوشمند بتوانند در اکوسیستم‌ های مختلف کار کنند. بنابراین، یک صفحه نمایش “اکو” آمازون باید بتواند به صورت یکپارچه با زنگ درب Google Nest کار کند، همان‌ طوری که با زنگ‌ های خود آمازون کار می‌کند.

چه اتفاقی برای Zigbee ، Z-Wave و Thread می افتد؟

مزایای MATTER

در حال حاضر دستگاه‌ های خانه هوشمند از طریق استاندارد های – Zigbee و Z -Wave به یکدیگر متصل شده‌اند. با وجود هر دوی این پروتکل‌ ها و همچنین تعداد زیادی پروتکل‌ های رادیویی کوچک تر دیگر و بلوتوث، اکنون که Matter در حال ظهور است. قطعا ارتباط دستگاه‌ ها قطع نخواهد شد. با این حال، با توجه به نقش Zigbee در ایجاد Matter، به احتمال زیاد استاندارد زیگبی در کنار Matter توسعه می‌یابد. و حتی ممکن است در برخی مراحل با آن ادغام هم شود.

میچ کلاین، مدیر اجرایی Z-Wave Alliance و مدیر مشارکت‌ های استراتژیک ، Silicon Labs ، اخیراً به نشریه The Ambient گفت: “تصور اینکه Z-Wave در طرف دیگر موضوع نشسته باشد، درست نیست، ما اینجا هستیم. من وارد برخی از بحث‌ های آنها نمی‌شوم، زیرا همه ما این چالش‌ ها را داریم. اما CHIP بر روی استفاده از IP متمرکز شده است.

دستگاه باتری‌ داری را به من نشان دهید که می‌تواند از IP استفاده کند. از این مشکل بزرگ که بگذریم، من می‌گویم که نه تنها Z-Wave بلکه Zigbee هم باید پروتکل‌ های ارتباطی‌ اش را به CHIP توسعه دهد، بنابراین ما در واقع با آنها در ارتباط هستیم و همراه شان کار می‌کنیم”. Thread ، درعین حال، پروتکل رادیویی دیگری است که قرار است گواهینامه‌ هایی را برای برخی از دستگاه‌ های تأیید شده توسط Matter ارائه دهد. ما انتظار داریم Thread در پیشرفت Matter ، نقش مهمی ایفا کند.

شرکت هایی مانند گوگل ، اپل و آمازون چگونه درگیر این پروژه هستند؟

Matter توسط این برند های خانگی هوشمند راه‌ اندازی شده است و حالا که هیجان اولیه بازار در مورد مشارکت آنها، فروکش کرده است. وقت آن است که آنها دقیقا نشان دهند چگونه می‌خواهند با این سیستم جدید سازگار شوند. گوگل یکی از اولین شرکت‌ هایی بود که جزئیات این کار را اعلام کرد. در یک پست وبلاگی، این شرکت گفت که همه نمایشگرها و بلندگو های Nest به روز می‌شوند تا بتوانند دستگاه‌ های تأیید شده Matter را کنترل کنند. این بدان معناست که دستیار هوشمند گوگل قادر است هر دستگاهی که برند Matter (جدیدترین استاندارد ارتباطی بی سیم) روی آن قرار دارد را کنترل نماید.

معنی matter به انگلیسی

دستگاه‌ های جدیدتر که از Thread پشتیبانی می‌کنند، مانند Google Nest Hub و Nest Wi-Fi ، به عنوان هاب‌ های ارتباطی Matter استفاده خواهند شد و بکارگیری دستگاه‌ های Matter در خانه آسان‌ تر می‌شود. جالب است که گوگل همچنین اشاره کرد که Nest Thermostat نیز از Matter پشتیبانی می‌کند (بدین معنی که فرضا صاحبان این ترموستات می‌توانند دستگاه خود را توسط یک دستیار هوشمند متفاوت نیز کنترل کنند). اگرچه در مورد ترموستات های قدیمی‌تر Nest هیچ حرفی در این مورد زده نشده است.

علاوه بر این Google در تلفن های Android از Matter پشتیبانی می‌کند. که احتمالا امکان راه‌ اندازی و کنترل آسان دستگاه‌ ها را به همراه آپشن‌ های شخصی‌ سازی شده برای کاربران را به کمک برنامه Google Home ارائه می‌کند. اپل در حال حاضر برخی از جزئیات در مورد سازگاری با Matter را نیز منتشر کرده است. که بر اساس آن در iOS 15 از این سیستم پشتیبانی می‌شود. بنابراین شما می توانید با استفاده از برنامه Home برای مدیریت دستگاه های Matter خود استفاده کنید. پشتیبانی از دستگاه‌ های مجهز به Matter درHomeKit اپل می‌تواند به معنای انعطاف‌ پذیری بیشتر در نحوه راه‌ اندازی خانه هوشمند و نحوه عملکرد یکپارچه آن در کنار هم باشد.

برای شما به عنوان یک کاربر، چه اتفاقی میفتد؟

در واقع سوال بسیار مهم این است که ظهور Matter برای شما و خانه هوشمند شما به چه معناست. ما در مورد وعده‌ های Matter در مورد سادگی این اکوسیستم صحبت کردیم، اما دستگاه‌ های موجود شما چطور؟ آیا آنها هم پشتیبانی خواهند شد؟ متأسفانه پاسخ به این سوال مورد به مورد متفاوت است. به عنوان مثال، Signify (شرکت پشتیبانی کننده Philips Hue و WiZ ) تجهیزات قدیمی و جدید Hue را برای کار با Matter به‌ روز می‌کند. در حالی که فقط دستگاه‌ های آینده WiZ از Matter پشتیبانی خواهد کرد.

Nanoleaf ، تولید کننده تجهیزات روشنایی هوشمند نیز اعلام کرده است. که پشتیبانی از Matter را برای دستگاه‌ های فعلی و آینده خود ارائه می‌دهد. Google نیز پشتیبانی از Matter را برای محصول Nest Thermostat (به جز نسخه‌ های قدیمی‌ تر دستگاه) ارائه می‌کند.

به طور خلاصه، هر دستگاه خانگی هوشمند که برای پشتیبانی از Matter به‌ روز رسانی دریافت نکند. هنوز به احتمال زیاد برای مدتی طولانی فعال خواهد بود. با توجه به اینکه عرضه آن در حال حاضر تا سال 2022 به تعویق افتاده است. و به‌ دلیل دشواری در تهیه SDK (کیت توسعه نرم افزار) و فرآیند صدور گواهینامه، این مسئله در تئوری به دستگاه‌ های موجود زمان بیشتری لازم دارد. با این حال، اگر بر اساس وعده‌ های داده شده راه‌ اندازی شود. احتمالا مدل‌ های قدیمی به آرامی در پنج سال آینده دیگر پشتیبانی نخواهند شد.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.