• Home
  • تکنولوژی
  • کاربرد اینترنت اشیا در شبکه انتقال و توزیع برق
انتقال و توزیع برق

کاربرد اینترنت اشیا در شبکه انتقال و توزیع برق

شهرداری‌ها و خدمات اجتماعی ایالات‌متحده که در مناطق پرخطر قرار دارند اغلب با خسارات ناشی از بلایای طبیعی مواجه هستند. با اینکه فاجعه بارها و بارها به مناطق مختلف آسیب رسانده است، اما می‌تواند باعث آسیب گسترده به سیستم‌های ارتباطی حیاتی نیز بشود. پیشرفت‌های اثبات شده در فناوری‌های شبکه خصوصی، همراه با ظهور استانداردهای شبکه‌ای برای مأموریت بحرانی اینترنت اشیا (“MC-IoT”) کمک می‌کند تا آب و برق ارتباطات انعطاف‌پذیری بیشتری را حتی پس‌ازاین بلایای طبیعی، برای شبکه برق ایجاد کند.

شبکه انتقال و توزیع برق

این روزها کمپانی‌ها به طور خودکار شبکه انتقال و توزیع برق را به کار می‌گیرند، بدین ترتیب آنها زمینه زیر سازی اینترنت اشیا IoT را که MC-IoT است، به منظور ارتقاء شبکه برق، که نیاز به اتصال بی‌سیم برای دستگاه‌های لبه است، در اختیار دارند. از طریق سیستم‌های MC-IoT، این ابزارهای هوشمند، شامل سوئیچ‌های موتور، synchrophasors، رگولاتورهای ولتاژ، کنترل‌کننده‌های باندهای خازنی، رله کننده‌ها، مدارهای تشخیص خطا و کنتور در شبکه‌های خود هستند تا امکان افزایش آگاهی و امنیت اطلاعات در به هنگام را افزایش دهند. همانطور که MC-IoT همچنان برای اینترنت صنعتی رو به گسترش و توسعه است، آب و برق نیاز بیشتری به شبکه‌های ارتباطی خود دارند.

ویژگی‌های شبکه هوشمند

سیستم‌های صوتی بی‌سیم تلفن همراه به سیستم‌های رادیو خصوصی و سیستم‌های کنترل نظارت و جمع‌آوری داده‌ها (SCADA) بر روی شبکه انتقال داده شده‌اند. بااین‌حال، درحالی‌که سیستم‌های SCADA زمینه ایجاد شبکه‌های اختصاصی را ایجاد می‌کنند. زیرساخت SCADA نمی‌تواند از ارتباطات داده‌های موردنیاز برای نوسازی شبکه و افزایش نیازهای امنیتی پشتیبانی کند. این جایی است که MC-IoT وارد بازی می‌شود.

ارائه دهندگان شبکه عمومی تلفن همراه نمی‌توانند نیازهای اعتبار و زمان‌بندی موردنیاز شبکه برق را برآورده کنند. علاوه بر این، شرکت‌های برق روستایی ممکن است دسترسی به شبکه‌های تجاری قابل اعتماد را نداشته باشند. شبکه‌های سلولی تجاری به طور خاص برای پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان ساخته شده است.

هنگامی‌که یک فاجعه طبیعی شبکه‌های ارتباطی را تخریب می‌کند، این شبکه‌های تجاری قابلیت لازم برای بازگرداندن شبکه برق را ندارند. علاوه بر این، اکثر سلول‌های تجاری ترافیک حمل و نقل داده‌های حیاتی را بر ترافیک مصرف کننده خود اولویت‌بندی می‌کنند. که به این معنی است که داده‌های برق به یک شبکه ارتباطی اختصاصی مانند یک شبکه MC-IoT خصوصی نیاز دارند.

شبکه‌های عمومی باعث بسیاری از نگرانی‌های امنیتی و کیفیت خدمات مربوط به طراحی پایه سیستم‌های تجاری می‌شوند. سیستم‌های تجاری بی‌سیم با این فرض طراحی شده‌اند. که مشترکان از هر زمان برای ارتباطات صوتی و انتقال داده‌ها از شبکه استفاده کنند. یک نقص عمده برای ارتباطات مرسوم صوتی ارسال بیش از حد داده‌ها و ارتباطات با شبکه داده است. سیستم‌های MC-IoT باید در همه زمان‌ها با همان کیفیت در دسترس باشند. مخصوصاً در حین بلایای طبیعی، زمانی که بیشتر شبکه‌های بی‌سیم تجاری شکست می‌خورند.

یک شبکه اختصاصی

با ایجاد یک شبکه مختص ابزارهای الکترونیکی، سازمانها می‌توانند در زمان رخداد بلایای طبیعی ، قدرت مدیریت را بدون نیاز به ارائه دهندگان شبکه‌های تلفن همراه، سریع‌تر کنترل کنند. همچنین لازم به ذکر است زمانی که نیاز به بازسازی شبکه برق باشد. شبکه‌های بی‌سیم تجاری به برق در حین فاجعه نیاز دارند. از طرفی انرژی برق ممکن است در دسترس نباشد و پشتیبانی باتری که ارائه دهندگان تلفن همراه به آن تکیه می‌کنند فقط برای چهار تا هشت ساعت عمل می‌کند.

در طول دو سال گذشته، شورای فناوری‌های صنعتی (UTC)، موسسه تحقیقاتی انرژی برق (EPRI)، انجمن وایمکس و شرکت‌های برق پیشرو در ایالات‌متحده با موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) برای توسعه یک استاندارد جدید صنعت اینترنت بی‌سیم، اقداماتی انجام داده‌اند. استانداردهای جدید جهانی، IEEE 802.16s، در اکتبر 2017 به اجرا درآمد. استانداردهای بی‌سیم نیازمند اندازه‌های کانال‌های بزرگتر (1.25 مگاهرتز برای وای مکس و 1.4 مگاهرتز برای LTE) هستند، که خدمات و سایر صنایع مؤثر به آن دسترسی ندارند. پیش از IEEE 802.16s، سرویس‌ها و دیگر نهادهای مأموریت‌های حیاتی به راهکارهایی از این دست، دسترسی نداشتند.

MC-IoT

درحالی‌که راهکارهای اختصاصی می‌توانند. شبکه‌های خصوصی بی‌سیم را با پایایی بالا و نیازهای تأخیر زمانی کم از نهادهای مؤثر ارائه دهند. چنین راهکارهایی این نهادها را در معرض خطر قرار می‌دهند. زیرا ممکن است یک تولید کننده از کسب و کار خارج شود یا روند تولید یک محصول را قطع کند. با توجه به اینکه بازار اینترنت اشیا به سرعت در حال گسترش است. برای تولیدکنندگان، راهکارهای اختصاصی برای کسب و کار بی‌نظیر نیست، زیرا این ابزار بدون استفاده از شبکه ارتباطی پشتیبانی می‌شود. این روند می‌تواند هزینه‌های بالا برای جایگزینی کل سیستم و احتمال بالا بودن خرابی تجهیزات را بدون راهی برای جایگزینی آن‌ها به ارمغان بیاورد.

شبکه‌هایی که با استاندارد IEEE 802.16s ساخته شده. یک نقطه اتصال امن برای تکنولوژی‌های MC-IoT که برای نظارت و کنترل عملیات استفاده می‌شوند، فراهم می‌کنند. چنین شبکه‌های استاندارد شده بسیار امن هستند. آنها قادر به ایجاد انواع کیفیت خدماتی برای اولویت‌بندی انواع ترافیک داده در دستگاه و لایه‌های کاربردی هستند. شبکه‌های سازگار با 802.16s به سرویس‌ها و دیگر نهادهای حیاتی ممتاز اجازه می‌دهند. شبکه‌های خود را بر اساس نیازهای فردی خود سفارشی کنند. که این امر یک مزیت حیاتی در تقویت شبکه برای مقاومت در برابر بلایای طبیعی است.

پیوستن اینترنت اشیا (MC-IoT) و شبکه‌های خصوصی بی‌سیم مدل جدیدی را برای برنامه‌های کاربردی صنعتی معرفی می‌کند. استفاده از این شبکه‌های جدید به ذینفعان برای ایجاد یک اکوسیستم ایمن، مداوم و چند جانبه در بازارهای پایدار کل جهان کمک می‌کند. با توجه به اینکه بخش‌های خدماتی و مأموریتی به طور فزاینده‌ای راهکارهای مبتنی بر استانداردها را اتخاذ می‌کنند. برای خدمات عمومی در سراسر کشور تبدیل زیرساخت‌های خود به پایه‌های تکنولوژی ماندگار و استاندارد شده MC-IoT بسیار مهم است.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.