خانه هوشمند

خانه هوشمند و سالمندان – توسعه و چالش ها

مقدمه

Smart Home برای سالمندان در چین به طور کلی همان تعریف خانه هوشمند برای سالمندان در کشورهای غربی است که به کاربرد اینترنت اشیا، فناوری اطلاعات، Big Data، رایانش ابری و سایر فناوری ها برای مراقبت از سالمندان اشاره دارد. ارائه مراقبت هوشمند یا محیط خانه هوشمند و سالمندان، رفع نیازهای آنها برای زندگی سالم و مستقل و در نهایت ارتقای سلامت جسمی و روانی و بهبود کیفیت زندگی را به ارمغان می آورد.

خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در کشور چین در سال 2008 پدیدار شد و چهار مرحله توسعه را پشت سر گذاشت که شامل مرحله اولیه، مرحله راه اندازی، مرحله توسعه و مرحله محبوبیت است.

وضعیت موجود و توسعه Smart Home برای مراقبت از سالمندان در چین بررسی شده است و پیشنهاداتی در مورد چگونگی توسعه بیشتر این تکنولوژی برای مراقبت از سالمندان در چین ارائه شده است. تمرکز سیاست های چین بر خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در طول این چهار مرحله رشد متفاوت بود.

در مقایسه با کشورهای غربی، Smart Home ساخت چین برای مراقبت از سالمندان، محصولی سیاست محور است تا فناوری محور یا تقاضا محور. علاوه بر این، کالای شبه عمومی است تا کالای خصوصی. این ویژگی‌های منحصربه‌فرد در خانه های هوشمند چینی برای مراقبت از سالمندان نه تنها به نیروی محرکه توسعه آن تبدیل می‌شود، بلکه چالش‌های زیادی مانند تقاضای ناکافی، توسعه بی‌نظمی، و هدر دادن منابع عمومی و خصوصی را برای توسعه آن به همراه دارد.

اگرچه پیشرفت های زیادی در مراقبت با خانه هوشمند در چین حاصل شده است، اما هنوز هم برای پیشرفت بیشتر توسعه آن به تلاش های زیادی نیاز است. استانداردهای فنی خدمات مراقبت از سالمندان باید در اسرع وقت تدوین شود و خانه هوشمند دولتی و خصوصی موجود برای مراقبت از سالمندان باید ترکیب شود. شرکت های درگیر در خدمات مراقبت باید تشویق شوند تا فناوری های جدیدی را برای کاهش هزینه محصولات و خدمات ارائه شده توسط خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان توسعه دهند.

سالمندان و تکنولوژی

خانه هوشمند و سالمندان

اولین جرقه

پس از جنگ جهانی دوم، افزایش سالمندی جمعیت، فشار زیادی را بر زندگی اقتصادی و اجتماعی همه کشورها وارد کرده است. ساختار جمعیتی جهان در 40 سال آینده به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد، که مستلزم آن است که هر کشور از مدل رفاه به مدل فردی تغییر مسیر دهد. از این نظر خانواده به محل اصلی نگهداری از سالمندان تبدیل خواهد شد.

علاوه بر این، پزشکی مدرن باعث افزایش امید به زندگی می شود که منجر به افزایش تقاضا برای خدمات مراقبت از سالمندان خواهد شد. با توجه به تحولات اجتماعی و تحرک شغلی، تکیه سالمندان به اعضای خانواده خود برای مراقبت از آنها دشوارتر می شود. علاوه بر این، تعداد محدودی از کارکنان پرستاری در چین نمی توانند تقاضای فزاینده برای خدمات مراقبت از سالمندان را برآورده کنند. از این رو، چگونگی پاسخگویی به خواسته های سالمندان مستقر در منزل برای مراقبت های پزشکی و خدمات پرستاری به موضوعی کلیدی برای توسعه خدمات مراقبت از سالمندان در جهان تبدیل شده است.

چهارمین انقلاب علمی و فناوری اینترنت اشیا (IoT)

در سال‌های اخیر، چهارمین انقلاب علمی و فناوری که با اینترنت اشیا (IoT)، فناوری اطلاعات، Big Data و محاسبات ابری مشخص می‌شود، توسعه خدمات مراقبت از سالمندان را به شدت ارتقا داده است. تعدادی از فن‌آوری‌های نوظهور برای تسهیل توسعه سالمندی در محل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، که در میان آنها فناوری خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان یکی از مهم‌ترین آنها است. خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان متعهد به ارائه خدمات مختلف برای پاسخگویی به خواسته های سالمندان مانند ایمنی، استقلال، سلامت و کمک با هزینه کم است. بنابراین مراقبت از خانه هوشمند نقش مهمی در مراقبت از سالمندان دارد.

خانه هوشمند هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای نسل سه توسعه یافته است. (Smart Home) خانه هوشمند برای اولین بار توسط انجمن سازندگان آمریکا در سال 1984 پیشنهاد شد که به خانه هایی با فناوری تعاملی هوشمند اشاره دارد. خانه های هوشمند از زمانی که اینترنت اشیا، فناوری اطلاعات، Big Data و رایانش ابری درگیر شدند، پیشرفت چشمگیری داشته است. نه تنها می تواند عادات و نیازهای کاربران را ضبط، ذخیره و تجزیه و تحلیل کند و با کاربران به طروق مختلف مانند صدا، نور، موقعیت و تصویر تعامل داشته باشد، بلکه می تواند منابع خارجی را از طریق فناوری اطلاعات به هم پیوند دهد تا به کاربران ارائه دهد.

خانه هوشمند و سالمندان

خانه هوشمند

خانه هوشمند برای سالمندان مربوط به کاربرد خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان است که به نیازهای ایمنی، استقلال و سلامت سالمندان توجه بیشتری دارد. در کشورها و مناطق مختلف خانه هوشمند برای سالمندان نام های مختلفی دارد. به عنوان مثال، در انگلستان و ایالات متحده آمریکا به آن خانه هوشمند برای سالمندان می گویند که به معنای اقامتگاه مجهز به فناوری مدرن است که می تواند ایمنی سالمندان را افزایش داده و وضعیت سلامت آنها را کنترل کند.

در سوئد، مراقبت الکترونیکی در خانه نامیده می شود که شامل استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای مراقبت در منزل است. خدمات مراقبت الکترونیکی در منزل شامل نظارت، یادآوری، خدمات اطلاعاتی و تعامل اجتماعی است. در آلمانی به آن Ambient Assisted Living (AAL) می گویند که به هوشمندسازی انواع لوازم خانگی بر روی یک پلت فرم فناوری هوشمند مقیاس پذیر از طریق دستگاه های انتقال القایی مدرن اشاره دارد. AAL می تواند واکنشی فوری به شرایط فیزیکی سالمند و محیط خانه نشان دهد.

در سال 2015، نخست وزیر چین، طرح «اینترنت پلاس» را در گزارش کار دولت مطرح کرد. بلافاصله پس از این، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC) با همکاری سایر بخش‌ها اطلاعیه‌ای صادر کردند که در آن پیشنهاد می‌شود طرح «اینترنت پلاس» برای مراقبت از سالمندان اعمال شود. ماهیت طرح «اینترنت پلاس» به ادغام فناوری‌های اینترنتی در جنبه‌های مختلف اقتصاد و جامعه به منظور شکل‌گیری الگوی جدیدی از اقتصاد و توسعه اجتماعی مربوط می‌شود.

به طور مشخص، طرح «اینترنت پلاس» شامل اینترنت به علاوه تولید، اینترنت به علاوه کشاورزی مدرن، اینترنت به علاوه انرژی هوشمند و اینترنت به علاوه خدمات عمومی و غیره است. به عنوان محتوای اصلی اینترنت و خدمات مراقبت از سالمندان، خانه هوشمند برای سالمندان به مسیر توسعه کلیدی دولت چین تبدیل شده است.

خانه هوشمند و سالمندان در چین

smart home

Smart Home برای سالمندان در چین به طور کلی همان تعریف خانه هوشمند برای سالمندان در کشورهای غربی است که به کاربرد اینترنت اشیا، فناوری اطلاعات، Big Data، رایانش ابری و سایر فناوری ها برای مراقبت از سالمندان اشاره دارد. ارائه مراقبت هوشمند یا محیط خانه هوشمند به سالمندان، رفع نیازهای آنها برای زندگی سالم و مستقل و در نهایت ارتقای سلامت جسمی و روانی و بهبود کیفیت زندگی را به ارمغان می آورد.

با پاسخ به این سوالات، می‌توانیم درک بهتری از توسعه و چالش‌های خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان داشته باشیم.

  • سیاست های چین در مورد Smart Home برای مراقبت از سالمندان چیست؟
  • دستاوردها و چالش‌های Smart Home چین برای مراقبت از سالمندان چیست؟
  • چگونه چین به این چالش ها پاسخ داد؟

در این مطالعه، وضعیت موجود و توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین بررسی شده است. خانه هوشمند مراقبت از سالمندان چین در سال 2008 پدیدار شد و چهار مرحله توسعه را پشت سر گذاشت که شامل مرحله اولیه، مرحله راه اندازی، مرحله توسعه و مرحله محبوبیت است.

در این مقاله موارد زیر به صوت کامل بررسی و توضیح داده شده است.

  • بررسی این چهار مرحله رشد خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان
  • ویژگی های خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین
  • چالش‌های توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین
  • پیشنهاداتی در مورد چگونگی توسعه بیشتر خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان

سیاست ها و توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین

مرحله اولیه – شروع (2008-2011)

در سال 2008، کمیسیون ملی کاری چین در مورد سالمندی (CNWCA) به همراه سایر بخش‌ها به طور مشترک نظراتی را در مورد ارتقای جامع خدمات مراقبت از سالمندان در خانه صادر کردند و پیشنهاد کردند که چین باید اشکال مختلفی از خدمات مانند خط تلفن و سیستم نجات اضطراری را در جوامع ایجاد کند. در سال 2011، دفتر کل شورای ایالتی طرح توسعه سیستم خدمات مراقبت از سالمندان اجتماعی (2011-2015) را صادر کرد و تصریح کرد که چین پلت فرم مراقبت از سالمندان مبتنی بر جامعه را با استفاده از خط تلفن، شبکه اطلاعات ایجاد خواهد کرد.

این پلت فرم می تواند مراقبت های روزانه، کمک های اضطراری و سایر خدمات مراقبتی را برای سالمندان ارائه دهد. این دو سند صادر شده در بالا، خانه هوشمند چین را برای مراقبت از سالمندان راه اندازی کردند. در آن دوره، تعدادی از شهرهای چین از جمله پکن، شانگهای و نانجینگ ، 12349 خط تلفن خدمات مراقبت از سالمندان را راه اندازی کردند. ایجاد 12349 خط تلفن یک دستاورد بزرگ برای Smart Home چین برای مراقبت از سالمندان بود.

مرحله راه اندازی (2012-2014)

در ژوئن 2012، 427 امین کنفرانس علمی Xiangshan چین در پکن برگزار شد که یک چارچوب خدمات چهار سطحی برای خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان پیشنهاد کرد. این پیشنهاد توسط دولت مرکزی تصویب شد. در سال بعد، وزارت امور عمران به همراه کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) اعلامیه ای را در مورد پایلوت اصلاحات جامع صنعت خدمات مراقبت از سالمندان صادر کرد و بیان کرد که فناوری هایی مانند اینترنت و اینترنت اشیا می توانند برای بهبود مدیریت سالمندان مورد استفاده قرار گیرند.

در سال 2013، شورای دولتی چین چندین نظر در مورد تسریع توسعه صنعت خدمات مراقبت از سالمندان صادر کرد و بیان کرد که دولت‌های محلی باید شرکت‌ها و موسسات را تشویق کنند تا از فناوری‌های جدید مانند اینترنت و اینترنت اشیا برای کشف راه‌های جدید برای ارائه مراقبت از سالمندان و ایجاد آن استفاده کنند. پلت فرم شبکه مراقبت از سالمندان امکاناتی از قبیل تماس های اضطراری، مشاوره سلامت و رزرو خدمات برای ارائه خدمات بهتر در منزل را دارا می باشد.

در سال 2014، وزارت امور عمران یک پروژه نمایشی در سطح ملی برای استفاده از Smart Home برای مراقبت از سالمندان در هفت موسسه پرستاری راه اندازی کرد. این پروژه از اینترنت اشیا برای انجام خدمات مراقبتی مانند تشخیص افتادن، نظارت بر خواب و معاینه فیزیکی سلف سرویس در موسسات پرستاری استفاده می کند. در همان سال، شانگهای نظرسنجی در مورد ترویج ساخت آزمایشی جوامع قابل سکونت برای سالمندان صادر کرد و مراکز مراقبت هوشمند را در 40 جامعه آزمایشی برای ارائه خدمات مراقبت در خانه هوشمند مانند نظارت امنیتی، کمک اضطراری و مراقبت روزانه برای سالمندان راه اندازی کرد. . این دو پروژه آزمایشی نشان داد که خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

مرحله توسعه (2015–2016)

big data

در سال 2015، نخست وزیر چین، طرح «اینترنت پلاس» را در گزارش کار دولت مطرح کرد. سپس، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC) به همراه سایر سازمان‌های دولتی دستورالعمل‌هایی را برای ارتقای طرح اینترنت پلاس منتشر کردند که راهنماهای دقیقی در مورد نحوه اعمال طرح «اینترنت پلاس» برای مراقبت از سالمندان ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، ارائه‌دهنده خدمات سلامت باید تشویق شود تا پلتفرم اطلاعات عمومی را بر اساس فناوری‌ هایی مانند محاسبات ابری و Big Data ایجاد کند که می‌تواند ردیابی بلندمدت، پیش‌بینی وضعیت سلامت و سایر خدمات مدیریت سلامت فردی را ارائه دهد.

همچنین، ساخت پلت فرم اطلاعات مراقبت از سالمندان مبتنی بر جامعه می تواند خانه های هوشمندی را برای مراقبت از سالمندان مانند مراقبت های پرستاری، مدیریت سلامت و مراقبت های توانبخشی برای سالمندان فراهم کند. این سند، راهنمایی کلی برای توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین ارائه می دهد. در سال 2016، وزارت امور عمرانی به همراه وزارت دارایی اعلامیه ای را در مورد اصلاح آزمایشی مراقبت از سالمندان در خانه که توسط بودجه مرکزی انجام شده است، صادر کرد و بیان کرد که چین راه های متعددی را برای تقویت رابطه بین عرضه و تقاضا بررسی و ارائه خواهد کرد(خدمات با کیفیت بالا با هزینه کم برای سالمندان).

در سال 2016، دفتر کل شورای ایالتی چندین نظر درباره باز کردن بازار خدمات مراقبت از سالمندان و بهبود کیفیت خدمات مراقبت از سالمندان صادر کرد که به ارائه‌دهندگان خصوصی مراقبت از سالمندان اجازه دسترسی به خدمات خانه هوشمند برای سالمندان را می‌دهد. با توجه به سیاست‌های ملی بالا، تقریباً همه استان‌های چین سیاست‌های محلی را برای ترویج خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان تا پایان سال 2016 صادر کردند.

مرحله عمومی سازی (2017–2019)

از سال 2017 تا 2019، چین سه سند سیاستی برای ترویج جامع خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان صادر کرد. در سال 2017، شورای ایالتی سیزدهمین برنامه پنج ساله برای توسعه سالمندان و خدمات مراقبت از سالمندان را صادر و بیان کرد که چین پلت فرم اطلاعات خدمات مراقبت از سالمندان مبتنی بر جامعه، سیستم سفارش خدمات و مکانیسم نجات اضطراری را ایجاد خواهد کرد که می تواند به سالمندان کمک کند (انواع خدمات مراقبتی مانند تغذیه، وسایل کمکی پیاده روی و مراقبت روزانه پرستاری).

در سال 2017، کمیسیون ملی سلامت و برنامه ریزی خانواده (NHFPC) و سایر سازمان های دولتی سیزدهمین برنامه پنج ساله برای سالمندی سالم (2016-2020) را منتشر کردند و پیشنهاد کردند که NHFPC از اینترنت، اینترنت اشیا، Big Data و سایر موارد استفاده کامل کند. فناوری‌های اطلاعاتی برای کشف مدل‌های جدید خدمات مراقبتی برای سالمندان و ایجاد پروژه‌های آزمایشی مراقبت بهداشتی هوشمند مبتنی بر خانه و جامعه کمک فراوانی می کردند. در همان زمان، NHFPC پلت فرم خدمات بهداشتی و مراقبتی هوشمند را ایجاد کرد، جایی که مقامات پزشکی و ارائه دهندگان خدمات مراقبت از سالمندان می توانند راهنمایی های بهداشتی، مدیریت بیماری های مزمن، نظارت بر ایمنی و سایر خدمات مراقبتی را برای سالمندان ارائه دهند.

در سال 2017، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات (MIIT) و وزارت امور عمرانی برنامه اقدام برای توسعه سلامت هوشمند و خدمات مراقبت از سالمندان (2017-2020) را صادر کردند که اولین سیاست ملی تخصصی در مورد خانه هوشمند برای سالمندان است. این سیاست در چین نه تنها اهداف و برنامه‌ریزی کلی برای توسعه Smart Home برای مراقبت از سالمندان را روشن می‌کند، بلکه برنامه‌های اقدام خاصی را در مورد موضوعات کلیدی مانند تحقیقات فناوری، عمومی‌سازی خدمات، ایجاد پلتفرم مراقبت هوشمند و تدوین برنامه‌های عملیاتی ارائه می‌کند. استاندارد صنعت با هدایت این سیاست ملی، خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین به شکل قارچ گونه ای رشد کرده است.

ویژگی های خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین

خانه هوشمند

یک محصول سیاست محور به جای محصول مبتنی بر فناوری یا تقاضا

توسعه سریع فناوری های جدید در کشورهای غربی باعث ظهور خانه های هوشمند برای مراقبت از سالمندان شده است. از یک سو، Smart Home برای مراقبت از سالمندان محصول پیشرفت های تکنولوژیکی است. از سوی دیگر، پاسخگوی خواسته های واقعی سالمندان در جامعه معاصر است. 

در مقایسه با جوانان، سالمندان از نظر جسمی و روانی آسیب پذیر هستند. خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان پاسخ خوبی به این چالش است و می تواند خواسته های سالمندان برای زندگی مستقل را برآورده کند.

در مقابل، توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین محصولی مبتنی بر سیاست است و در مرحله اولیه، از فناوری هوشمند برای پاسخگویی بهتر به خواسته های سالمندان استفاده شد. اما سرعت توسعه آن کند بود. در پاسخ به این مشکل، چین مجموعه‌ای از اسناد سیاستی مانند دستورالعمل ترویج اینترنت پلاس، برنامه اقدام برای توسعه سلامت هوشمند و خدمات مراقبت از سالمندان (2017-2020) و غیره را صادر کرد.

از آن زمان، برنامه های آزمایشی خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان به سرعت در سراسر کشور توسعه یافت. واضح است که سیاست های ملی نقش تعیین کننده ای در توسعه سریع خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان دارد. اگرچه ویژگی سیاست محور خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان دارای تعدادی جنبه مثبت است، اما عوارض جانبی نیز به همراه داشت.

خانه هوشمند چینی برای مراقبت از سالمندان، یک محصول مبتنی بر سیاست است تا یک محصول مبتنی بر تقاضا، که فوراً ضرری را به همراه دارد که تعداد زیادی از سالمندان درک خوبی از مراقبت از خانه هوشمند ندارند. و بنابراین، تقاضای سالمندان برای مراقبت از خانه هوشمند در سطح پایینی است. به طور کلی، سالمندان نسبت به قیمت محصولات هوشمند حساس بوده و برای استفاده آسان وسایل هوشمند، از الزامات بالایی برخوردار هستند. 

بنابراین، دیدگاه خودکار آمدی آنها در استفاده از فناوری های هوشمند نسبتاً پایین است. علاوه بر این، آنها در تصور اینکه چگونه فناوری های هوشمند واقعاً می توانند به زندگی آنها کمک کنند، مشکل دارند.

این عوامل بر شناخت کلی سالمندان و تقاضا برای خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین تأثیر منفی می گذارد. یک نظرسنجی اجتماعی نشان داد که اکثر افراد سالمند در چین دانش ضعیفی از خدمات مراقبت هوشمند دارند و تنها 27 درصد از سالمندان با Smart Home برای مراقبت از سالمندان آشنا هستند. تصور مزایای مورد انتظار مراقبت از Smart Home برای آنها بسیار دشوار است.

از آنجایی که خانه هوشمند چینی برای مراقبت از سالمندان یک محصول سیاست محور است تا محصول پیشرفت فناوری، شالوده تکنولوژیکی خانه هوشمند چین کاملاً پایدار نیست، که عمدتاً در دو جنبه زیر ظاهر می شود.

اولاً، اکثر شرکت‌هایی که خانه هوشمند مراقبت از سالمندان را انجام می‌دهند، تنها می‌توانند خدمات ساده‌ای مانند سفارش خدمات مراقبت، نجات اضطراری و توصیه‌های ساده سلامت آنلاین به سالمندان ارائه دهند، اما به سختی می‌توانند خدمات پیچیده‌ای مانند مدیریت سلامت و کمک جامعی را ارائه دهند.

دوما، هیچ استاندارد فنی در خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین وجود ندارد. هر سازمانی پلت فرم خدمات خود را دارد و خدمات مراقبت با خانه هوشمند ارائه شده توسط شرکت فقط متناسب با پلت فرم خود است. در نتیجه، دستگاه‌ها و خدمات هوشمند از پلت‌فرم‌های مختلف با یکدیگر سازگار نیستند. این نه تنها برای توسعه Smart Home برای مراقبت از سالمندان نامطلوب است، بلکه منجر به پیامدهای منفی دیگری نیز می شود.

کالاهای شبه عمومی به جای کالاهای خصوصی

خانه هوشمند نگهداری از سالمندان در کشورهای غربی نوعی خدمات تجاری است که به عنوان کالای خصوصی تلقی می شود. با این حال، خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان نه تنها کالاهای خصوصی، بلکه کالاهای عمومی نیز هستند. به عبارت دیگر بیشتر شبیه کالاهای شبه عمومی است. 

در اوایل، خدمات مراقبت از سالمندان در خانه در کشور چین صرفاً کالاهای عمومی بود که توسط دولت ارائه می شد، در سال 2006، شورای دولتی چین نظراتی را در مورد تسریع توسعه خدمات مراقبت از سالمندان اعلام کرد که هدف آن شکوفایی بازار مصرف خدمات مراقبت از سالمندان بود.

در سال 2010، دفتر کل شورای ایالتی طرح ساخت سیستم خدمات مراقبت از سالمندان اجتماعی (2011-2015) را صادر کرد، که پیشنهاد کرد چین نقش اساسی بازار را در تخصیص خدمات مراقبت از سالمندان در خانه ایفا کند. دوازدهمین برنامه پنج ساله برای تعهدات چین برای سالمندان که توسط شورای دولتی در سال 2011 صادر شد، با هدف تقویت توسعه صنعت پیری انجام شد. واضح است که دولت نقش عمده ای در توسعه خدمات مراقبت از سالمندان ایفا می کند. 

بنابراین، خدمات مراقبت از سالمندان در چین، کالاهای شبه عمومی هستند که ویژگی‌های دوگانه کالاهای عمومی و کالاهای خصوصی را به اشتراک می‌گذارند. این ویژگی کالای شبه عمومی توسط خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان نیز وجود دارد.

سود بیشتر دولت یا رفاه سالمندان

سالمندان

ویژگی کالاهای شبه عمومی خانه هوشمند چینی برای مراقبت از سالمندان، اهداف توسعه دوگانه دارد، یعنی توسعه صنعت و پیشرفت رفاه. هدف توسعه صنعت بر ویژگی‌های کالاهای خصوصی زیربنای مراقبت با خانه هوشمند تأکید می‌کند، که مدافع این است که Smart Home خدمات مراقبت از سالمندان باید با هدف کسب سود و متعهد به گسترش بازار مصرف باشد. با این حال، هدف پیشرفت رفاه، تأکید بیشتری بر ویژگی‌های کالاهای عمومی دارد.

این سازمان تاکید می کند که هدف Smart Home برای مراقبت از سالمندان باید رفاه اجتماعی را بهبود بخشد و خدمات مراقبتی با کیفیت بالا و کم هزینه را به سالمندان ارائه دهد. به عنوان یک کشور سوسیالیستی، چین دارای یک سنت قوی از جمع گرایی است که در آن مردم از دولت انتظار دارند خدمات مراقبت از سالمندان را به عنوان کالاهای عمومی ارائه دهد. 

با این حال، به عنوان یک کشور در حال توسعه، قادر به ارائه خدمات مراقبتی کاملا رایگان برای سالمندان با درآمد مالی محدود نیست. در نتیجه، درجه معینی از مخالفت بین اهداف توسعه صنعت و پیشرفت رفاه وجود دارد که چالش‌های زیادی را برای توسعه خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین به همراه دارد.

تقابل بین دو هدف توسعه خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان در سطح کلان نیز منجر به تضاد بین عرضه و تقاضا در سطح خرد می شود. سالمندان به عنوان طرف تقاضا انتظار خانه هوشمند کم هزینه یا حتی رایگان برای مراقبت از خود را دارند، در حالی که شرکت ها به عنوان طرف عرضه امیدوارند با ارائه خدمات مراقبت با Smart Home، خدمات پولی برای کسب سود بیشتر ارائه کنند.

طبق یک نظرسنجی، متوسط قیمت خدمات شستشو، نظافت و مراقبت همراه ارائه شده توسط پلتفرم مراقبت با خانه هوشمند، به ترتیب 23.3 یوان، 28.6 یوان و 24.5 یوان در ساعت است که نسبت بع خدمات سنتی 40 درصد گران تر است. 

سالمندان به طور کلی خدمات مراقبت با خانه هوشمند ارائه شده توسط پلت فرم دولتی را به عنوان کالاهای عمومی در نظر می گیرند و باید از نظر قیمت کمتر از سایر خدمات تجاری باشند. با این حال، قیمت بیشترین خدمات مراقبتی ارائه شده توسط پلت فرم دولتی نزدیک به قیمت ارائه شده توسط ارائه دهندگان خصوصی مراقبت از سالمندان است.

چالش های خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان در چین

خانه هوشمند

ویژگی های منحصر به فرد خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان چالش های منحصر به فردی را برای توسعه آن به همراه داشته است. ما ابتدا چالش های منحصر به فردی را که خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان با آن مواجه است بیان می کنیم و سپس علل این چالش ها را تحلیل می کنیم. در نهایت، ما روابط علّی بین ویژگی‌ها و چالش‌های خانه هوشمند برای سالمندان در چین را مشخص می‌کنیم.

تقاضای کم ناشی از درک اجتماعی ضعیف

سالمندان در چین درک ضعیفی از مراقبت با خانه هوشمند دارند که مستقیماً منجر به تقاضای ناکافی برای خدمات مراقبت با خانه هوشمند می شود. یک مطالعه میدانی بر روی سالمندان در چین نشان داد که 93٪ از پاسخ دهندگان هرگز در مورد مراقبت با خانه هوشمند نشنیده بودند. 

با این حال، هنگامی که آنها درک خوبی از ویژگی های خدمات مراقبت با Smart Home پیدا کردند، 63 درصد از پاسخ دهندگان قبلی معتقد بودند که خدمات مراقبت با خانه هوشمند می تواند به آنها کمک کند زندگی بهتری داشته باشند، که نشان می دهد درک سالمندان از خدمات مراقبت با Smart Home در چین به تقویت دارد.

در عین حال، اکثر سالمندان چینی خدمات مراقبت با خانه هوشمند را به عنوان یک محصول رفاهی می دانند. در مقابل، ارائه دهندگان خدمات مراقبت، خدمات مراقبت با Smart Home را به عنوان یک کالا در نظر می گیرند و امیدوارند که از طریق ارائه خدمات، سود کسب کنند. بنابراین، خدمات مراقبت با خانه هوشمند برای سالمندان گران هستند. در حال حاضر، سالمندان عادت به مصرف محصولات گران قیمت و خدمات مراقبتی ندارند. بنابراین، رایج کردن Smart Home برای سالمندان در چین بسیار دشوار خواهد بود.

تقاضای ناکافی برای مراقبت با خانه هوشمند نیز باعث عرضه ناکافی در بازار خدمات می شود. تعداد کمی از کاربران برای بسیاری از پلت فرم های خدمات مراقبت با خانه هوشمند وجود دارد. بنابراین برای ارائه دهندگان خدمات دشوار است که هزینه های خود را کاهش دهند، که منجر به معضل بقای آنها می شود. در نتیجه، بسیاری از شرکت‌ها تمایلی به مشارکت در خدمات مراقبت با خانه هوشمند ندارند، اگرچه می‌توانند توسط دولت تامین مالی شوند.

توسعه نابسامان ناشی از فقدان مقررات استاندارد و کیفیت

فقدان استانداردهای فنی برای خدمات مراقبت با خانه هوشمند چین منجر به توسعه بی نظم آن شده است. سازگاری فنی عامل مهمی بوده است که رواج مراقبت با خانه هوشمند را در بسیاری از کشورها محدود می کند. همچنین در چین اتفاق می‌افتد، جایی که استاندارد فنی یکپارچه خدمات مراقبت با خانه هوشمند در سطح ملی و شهر به دست نیامده است. به عنوان مثال، در یکی از شهر بزرگ چین، استاندارد فنی یکپارچه ای را در میان پلتفرم های مختلف مراقبت با خانه هوشمند ایجاد نکرده است.

به همین علت، محصولات و خدمات ارائه شده توسط پلت فرم های مختلف مراقبت با Smart Home با یکدیگر ناسازگار هستند. این منجر به توسعه بی نظم مراقبت با خانه هوشمند در چین می شود.

علاوه بر این، هیچ مقررات ملی در مورد کیفیت مراقبت با خانه هوشمند وجود ندارد، که توسعه کیفیت خدمات و تشکیل بازار رقابتی را محدود می کند. در حال حاضر، چندین بخش دولتی به طور مشترک مسئول نظارت بر کیفیت سیستم های مراقبت با Smart Home هستند.

به عنوان مثال، وزارت امور بهداشت مسئول نظارت بر کیفیت خدمات مراقبت روزانه هوشمند ارائه شده توسط دولت است. اداره دولتی تنظیم بازار ، مسئول نظارت بر کیفیت مراقبت از خانه هوشمند در بازار است. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات (MIIT) مسئول تنظیم عملکرد پلت فرم مراقبت با Smart Home و سرویس امنیتی هوشمند است. 

در حال حاضر، ادارات و سازمان‌های دخیل در مدیریت خدمات خانه‌های هوشمند برای صدور مقررات ملی کیفیت مراقبت از خانه هوشمند با یکدیگر هماهنگی نکرده‌اند. با توجه به پیچیدگی مراقبت با Smart Home، هنوز راه زیادی تا صدور مقررات ملی کیفیت وجود دارد.

اتلاف منابع دولتی و خصوصی ناشی از توسعه سریع

در بسیاری از شهرها، پلتفرم‌های مراقبت با خانه هوشمند خدمات مراقبتی برای سالمندان ارائه نکرده‌اند که منجر به هدر رفتن منابع عمومی می‌شود. در پاسخ به پیشنهاد ملی استفاده از طرح “اینترنت پلاس” برای خدمات مراقبت از سالمندان، بسیاری از دولت های محلی در سراسر چین پلت فرم های خدمات مراقبت از سالمندان هوشمند را ایجاد کرده اند. 

با این حال، در صورت تقاضای ناکافی برای خدمات مراقبت از خانه هوشمند، تعدادی از پلتفرم‌های مراقبت با Smart Home که توسط دولت تامین می‌شود، واقعاً کار نمی‌کنند، که منجر به هدر رفتن منابع عمومی می‌شود.

در واقع توسعه Smart Home برای سالمندان فرآیندی تدریجی است که نیازمند حمایت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فناوری است. یک پروژه آزمایشی در مقیاس بزرگ در مورد پلت فرم مراقبت از خانه هوشمند زمانی ایجاد شد که شرایط اجتماعی مربوطه به طور کلی مساعد نباشد. از این نظر، تقاضای بازار برای خدمات مراقبت با خانه هوشمند در حال حاضر بسیار کم است.

با توجه به تجزیه و تحلیل فوق، ویژگی های منحصر به فرد Smart Home برای سالمندان چالش اصلی برای توسعه آن است. برای واضح تر شدن نتیجه، ما روابط علّی بین ویژگی ها و چالش های Smart Home برای سالمندان در چین را مشخص می کنیم که در شکل 1 نشان داده شده است.

چشم انداز خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان

سالمندان

در حال حاضر، تغییر ساختار خانواده، مهاجرت جوانان، افزایش پیش‌بینی‌شده بار بیماری مزمن، و کاهش احتمالی مراقبت‌های فرزندی منجر به افزایش تقاضا برای مراقبت‌های خانگی در چین می‌شود. به نظر می رسد فرصت خوبی برای توسعه سریع خدمات مراقبت با خانه هوشمند در چین باشد. 

با این حال، محبوبیت Smart Home برای مراقبت از سالمندان هنوز یک چالش برای چین است. نسبت هزینه به فایده آن باید بهبود یابد، تمایل سالمندان باید بیشتر الهام گرفته شود، و ناسازگاری خدمات و محصولات ارائه شده توسط مراقبت با خانه های هوشمند مختلف باید برطرف شود.

بنابراین، خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان آینده روشنی دارد که به نوبه خود به توسعه Smart Home جهانی برای مراقبت از سالمندان کمک خواهد کرد.

پیشنهادات سیاست برای خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان

اگرچه پیشرفت های زیادی در مراقبت با خانه هوشمند چین حاصل شده است، اما هنوز هم برای پیشرفت بیشتر توسعه آن به تلاش های زیادی نیاز است. به طور کلی، خانه هوشمند چین برای مراقبت از سالمندان باید بر جنبه های زیر تمرکز کند.

راهکارها

ابتدا، استانداردهای فنی خدمات مراقبت از سالمندان باید در اسرع وقت تدوین شود و پلت فرم Smart Home دولتی و خصوصی موجود برای مراقبت از سالمندان باید ترکیب شود. ایجاد استانداردهای فنی صنعتی می تواند از توسعه بی نظم خانه هوشمند مراقبت از سالمندان جلوگیری کرده و از ناسازگاری ناشی از ناهمگونی محصول جلوگیری کند. ترکیب پلت فرم های مراقبت هوشمند دولتی و خصوصی می تواند تخصیص و مدیریت منابع را بهینه کند و از هدر رفتن منابع عمومی جلوگیری کند.

دوم، شرکت‌ها باید تشویق شوند تا فناوری‌های جدید را برای کاهش هزینه محصولات و خدمات ارائه شده توسط Smart Home برای مراقبت از سالمندان توسعه دهند. بنگاه ها باید ابتکار عمل را برای دستیابی به پیشرفت های فنی بر اساس استانداردسازی صنعت به کار گیرند و در نهایت قیمت خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان را  قابل قبول کنند.

سوم، شرکت‌هایی که درگیر ارائه خدمات مراقبت از خانه هوشمند هستند، باید استراتژی مشتری مداری را اجرا کنند. در حال حاضر معلولان و سالمندان تقاضای زیادی برای خدمات مراقبت هوشمند دارند و از این رو این گروه ها می توانند به بازار هدف اصلی Smart Home مراقبت از سالمندان تبدیل شوند. شرکت ها باید محصولات و خدمات بیشتری را برای افراد معلول و سالمندان توسعه دهند.

به طور کلی، Smart Home در چین و در سایر کشورها انواع مختلفی از خدمات، از جمله خدمات بهداشتی، خدمات ایمنی، خدمات کمکی و خدمات پرستاری را در اختیار مردم قرار می دهد. این خدمات می تواند کمک زیادی به زندگی مستقل سالمندان کند و کیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.