خانه هوشمند

مدیریت خانه هوشمند 2022

مقدمه

هاب خانه های هوشمند همان هدفی را انجام می دهند که اپراتورهای تلفن قدیمی استفاده می کنند. آن‌ها به داده‌های دستگاه‌های مختلف گوش می‌دهند، آن‌ها را به پروتکل صحیح ترجمه می‌کنند و  ارسال می‌کنند.

مدیریت خانه هوشمند چیست؟

مدیریت خانه هوشمند شکلی از مدیریت متمرکز بر مصرف کننده ها است که بستری را برای نظارت و مدیریت سایر دستگاه های اینترنت اشیاء مصرف کننده از جمله ترموستات ها، چراغ ها، سیستم های امنیتی و لوازم خانگی فراهم می کند. آنها دستگاه‌های هوشمند را قادر می‌سازند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. داده‌ها را مبادله کنند و توسط نرم‌افزار شخص ثالث (اپلیکیشن ها) کنترل شوند. 

در حالی که برای مصرف‌کننده،  با استفاده از پروتکل های رایج شرایط را  فراهم می‌کنند که از طریق آن می‌توان به چندین دستگاه دسترسی و فرمان داد.

پشتیبانی

مدیریت خانه هوشمند

قابلیت پشتیبانی و سهولت استفاده، امتیاز بزرگی برای مصرف کنندگانی است که به دنبال هوشمند سازی خانه خود هستند. طبق یک مطالعه در سال 2018 توسط Parks Associates، در حدود 75 درصد از مصرف کنندگانی که قصد خرید یکی از تجهیزات خانه هوشمند را داشتند. گفتند ضروری است که دستگاه آنها با تجهیزات موجود و آینده آنها سازگار باشد. مصرف کنندگان به دنبال دستگاه های هستند که نه تنها «به خوبی کار کنند»، بلکه در کنار سایر تجهیزات خانه نیز بتوان از آن ها استفاده کرد. و از هماهنگی بالایی برخوردار باشند.

اینجاست که راه‌حل‌های مدیریت خانه هوشمند وارد عمل می‌شوند. انتخاب پلتفرم مدیریت خانه هوشمند مناسب تضمین می‌کند که محصول شما با انواع محصولات موجود در بازار سازگار است. می‌تواند دردسرهای اولین نصب را برای کاربران شما کاهش دهد و این اطمینان را ایجاد می‌کند که دستگاه شما بدون هیچ مشکلی به خوبی کار می کند. حتی سال‌ها پس از اولین خرید، همچنان پشتیبانی ارائه می‌شودو هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد.

اگرچه اکثر دستگاه‌های خانه هوشمند را می‌توان از طریق یک برنامه کنترل کرد و به سیستم مدیریت یا هاب نیاز ندارد. البته این روش مشکلات امنیتی جدی دارد که در مقالات آینده مفصل توضیح داده خواهد شد.

راه‌حل‌های مدیریت خانه هوشمند به کاربران این امکان را می‌دهد که بسیاری از دستگاه‌ها را از طریق یک اپلیکیشن کنترل کنند و فرآیندها و روال‌هایی را که از چندین دستگاه استفاده می‌کنند، خودکار کنند. از جالب ترین بخش های داشتن یک خانه هوشمند می توان به موارد زیر را اشاره کرد.

کاربران می‌توانند فرآیندهای خودکاری ایجاد کنند (سناریو نویسی) که هنگام روشن شدن تلویزیون، چراغ‌ها را کم می‌کنند، یا ترموستات را پایین می‌آورند و هنگامی که قفل در باز می‌شود، چراغ درب جلو را روشن می‌کنند.

هاب های مرکزی

هاب خانه هوشمند

پلتفرم‌های مدیریت خانه هوشمند می‌توانند به شکل هاب‌های فیزیکی مانند بلندگوهای هوشمند گوگل و آمازون یا هاب SmartThings سامسونگ باشند، یا ممکن است یک راه‌حل نرم‌افزاری داخلی باشند که هم به خود دستگاه قدرت می‌دهد و هم آن را قادر می‌سازد با دیگران ارتباط برقرار کند. مانند اینترنت اشیا SoftwareAG. پلت های فرم یکپارچه سازی

هاب خانه های هوشمند همان هدفی را انجام می دهند که اپراتورهای تلفن قدیمی استفاده می کنند. آن‌ها به داده‌های دستگاه‌های مختلف گوش می‌دهند، آن‌ها را به پروتکل صحیح ترجمه می‌کنند و  ارسال می‌کنند. یا، اگر آنها دستورات را صادر می کنند. می توانند داده ها را به گونه ای انتقال دهند که هر دستگاه آن را درک کند و بتواند بر اساس آن عمل کند. اکثر هاب ها از پروتکل های ارتباطی متعدد، اغلب از جمله Z-Wave، Zigbee، Wifi، و lora پشتیبانی می کنند، به این معنی که آنها می توانند پیام ها را با استفاده از هر یک از این پروتکل ها بدون مشکل بین دستگاه ها ارسال کنند.

مزایای مهم مدیریت خانه هوشمند

دستگاه‌های هوشمند سازی را فعال کنید تا با وجود تولیدکنندگان و برندهای مختلف، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. داده‌ها را مبادله کنند، ودستورات را اجرا کنند. فرآیندها را خودکار کنید (سناریو نویسی) و برنامه‌هایی ایجاد کنید که چندین دستگاه را درگیر می‌کند. از یک اپلیکیشن برای دستگاه‌های مختلف، بدون توجه به نام تجاری آن‌ها، استفاده کنید. از کاربران جلوگیری خواهد کرد که برای مدیریت و راه اندازی خانه هوشمند خود مجبور به یادگیری واستفاده  چندین برنامه باشند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.