پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

مقدمه

یک نرم افزار مدیریت پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، یک چرخ دنده گمشده در چرخه تصمیم گیری است که وضوح و بینش بیشتری را برای بهینه سازی پارکینگ به ارمغان می آورد. با جمع‌ آوری اطلاعات لحظه ایی راننده در هر روز از سال، پلت‌ فرم‌ های هوشمند می‌توانند الگوها و روندهای فصلی پیچیده را پیش بینی کنند.

با توجه به نرخ افزایشی مالکیت خودرو، تعیین مکان‌ های پارکینگ در مناطق پرجمعیت سخت‌ تر می‌شود. اگر سعی کنید به دنبال یک پارکینگ در دسترس بگردید، همیشه زمان زیادی را از شما می گیرد، تعداد خودروهای در حال تردد در جاده ها را افزایش می دهد و همچنین به چالش های جدیدی برای زیرساخت های شهری موجود منجر می شود. سیستم پارکینگ هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا و سنسورها می تواند به یافتن مکان مناسب جهت پارک خودرو از راه دور و در زمان حال کمک کند.

افزایش سریع تقاضا برای فضاهای پارکینگ عمدتاً از دو روند اصلی نشات می‌گیرد، افزایش مالکیت خودروها و افزایش شهرنشینی.

سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا تأثیر مثبتی بر تمام افراد درگیر در این فرآیند خواهد داشت. این سیستم به رانندگان این امکان را می‌دهد که از قبل مکان‌ های پارک را رزرو کنند، سفرها و رفت‌ و آمدها را با در نظر گرفتن رزرو پارکینگ برنامه‌ ریزی کنند. این به سازمان های اجرایی نیز کمک می کند تا در عرض چند ثانیه میزان نقض قوانین پارکینگ را شناسایی و ارزیابی کنند.

مدیران تأسیسات پارکینگ ها با توانایی بهینه سازی استفاده از فضا و منابع در پارکینگ های خود و استراتژی کارآمد و برنامه ریزی توسعه آتی پارکینگ سود خواهند برد. رهبران جامعه با اجرای راه حل های پارکینگ هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا، زندگی ساکنان شهر را راحت تر می کنند. 

نقش IOT در سیستم های مدیریت پارکینگ هوشمند

راه حل های اینترنت اشیا شامل سنسورها، سخت افزار مبتنی بر کنترلر، ارتباط با سرور و غیره است.

پلتفرم اینترنت اشیا به شناسایی و هشدار به رانندگان در مورد مناطق پارک ممنوع مانند ایستگاه های اتوبوس، مناطق بارگیری و تخلیه مسافران و مکان های پارک برای افراد معلول کمک می کند. این امر منجر به کاهش تعداد تخلفات ناشی از سهل انگاری می شود. فرض کنید یک راننده هنوز یک وسیله نقلیه را در یک منطقه پارک ممنوع پارک می کند. در این شرایط، یک پلتفرم متصل به اینترنت بلافاصله به بخش اجرایی در مورد متخلف اطلاع می دهد و احتمال جریمه موفقیت آمیز متخلف را افزایش می دهد.

تمدید پارکومتر

پلتفرم های اینترنت اشیا با نزدیک شدن به تاریخ انقضای پارکومتر، از قبل به رانندگان اطلاع می دهند. چنین ابزارهایی به افزایش مدت زمان پارک با یک کلیک به محض پرداخت هزینه تمدید توسط راننده کمک خواهند کرد. سیستم‌ های تمدید پارکومتر خودکار، تعداد موارد نقض قوانین راهنمایی و رانندگی را کاهش می‌دهد و درآمد تسهیلات را افزایش می‌دهد.

استفاده کارآمد از فضای پارکینگ در سطح شهر

با کمک پلتفرم اینترنت اشیا که شامل شبکه ای از سنسورهای متصل است، برنامه ریزان پارک خودکار می توانند داده های اشغال را برای همه مکان های پارکینگ جمع آوری کنند. به منظور پراکندگی تعداد خودروهای پارک شده به طور مساوی در سطح شهر، جوامع شهرداری می توانند پارکومتر و زمان مجاز پارک را با استفاده از داده های ارائه شده توسط پلتفرم های اینترنت اشیا در فرآیند تصمیم گیری تنظیم کنند.

راه حل های پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا چگونه کار می کند؟

پارکومتر

نمای کلی

سنسورهای IoT نصب شده قادرند مکان های خالی پارکینگ را دقیقاً تعیین کنند. این داده های اینترنت اشیا از طریق یک اتصال بی سیم به یک سرور ابری منتقل می شود. داده های پارکینگ ارسال شده توسط سنسورها در زمان واقعی جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شود تا نقشه ای از فضاهای موجود ایجاد شود و برای کسانی که به دنبال فضای پارکینگ در یک برنامه موبایلی هستند ارسال شود.

پیکربندی سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر IOT

نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز برای پیکربندی اینترنت اشیا و معماری سیستم با توجه به میزان فضای پارکینگ در یک مکان تعیین می شود. برای پارکینگ های بزرگ، بهتر است از یک دروازه و پروتکل LPWAN برای سنسورها استفاده کنید.

پذیرش استاندارد اتصال Lorawan اخیرا در معماری اینترنت اشیا در زمینه های مختلف به شدت افزایش پیدا کرده است. از مزایای دیگر این پروتکل مصرف بسیار کم برق می باشد. 

سنسورها برای سیستم پارکینگ هوشمند

سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا از سنسورهای حرکتی مختلفی استفاده می کند که شامل سنسورهای امواج فراصوت، تشخیص میدان الکترومغناطیسی و مادون قرمز می شود.

اولتراسونیک: سنسور آلتراسونیک تشخیص فاصله دارای دو عدد سنسور آلتراسونیک می باشد. یکی به صورت فرستنده و دیگری به عنوان گیرنده امواج آلتراسونیک به کار می روند.

تشخیص میدان الکترومغناطیسی: این سنسور تغییرات کوچک میدان مغناطیسی را هنگامی که اشیا فلزی به حسگر نزدیک می‌شوند، تشخیص می‌دهد.

مادون قرمز: این نوع سنسور تغییرات دمای اطراف را اندازه گیری می کند و حرکت را تشخیص می دهد.

ویژگی های کاربر پسند یک سیستم مدیریت پارکینگ

پارکینگ هوشمند

هر اپلیکیشنی که برای تعامل با کاربران ساخته شده است باید از نمادها و گزینه های کاربر پسند تشکیل شده باشد، به طوری که حرکت در میان برنامه برای کاربران آسان و بدون مشکل باشد.

رابطی که فضاهای پارکینگ آزاد و اشغال شده را نشان می دهد

داشبورد اینترنت اشیا (در حالت ایده‌آل، مبتنی بر فضای ابری) باید داده‌ های سنسورها را جمع‌ آوری کند و آن‌ ها را به صورت بینش مختصر و قابل درک، تا جایی که ممکن است، در رابطه با اشغال فضاهای پارکینگ در مرکز پردازش کند.

نمایش لحظه ایی اشغال پارکینگ از طریق اپلیکیشن موبایل

یک سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا باید به راننده این امکان را بدهد که ببیند تمام پارکینگ ها در اطراف شهر چه تعداد فضای خالی جهت پارک خودرو به صورت لحظه ایی وجود دارد. احتمالاً ضروری ترین ویژگی در سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، نقشه مکان های اشغال شده تعاملی است.

API برای کاربر نهایی و برنامه های مدیریت

از آنجایی که ابزارهای مدیریت پارکینگ برای رفاه اعضای جامعه حیاتی هستند، توسعه دهندگان برنامه باید اطمینان حاصل کنند که این ابزار امکان ادغام با برنامه های شخص ثالث را ارائه می دهد و می تواند در سایر ابزارها یا نرم افزارهای مدیریت و نظارت بر پارکینگ پیاده سازی شود.

رابط کاربر پسند، مجوزهای دسترسی برای گروه های مختلف کاربر

این کاملاً واقع بینانه است که فرض کنیم هر راننده ای در زمینه کار با پلتفرم ها یا برنامه های پیچیده مهارت و تجربه کافی در زمینه فناوری ندارد. برای اینکه فرآیند یافتن یا بررسی در دسترس بودن یک مکان پارک تا حد امکان بدون دردسر باشد، توسعه دهندگان برنامه باید یک رابط مینیمالیستی ارائه دهند، از عناصر راهنما – فلش ها، نمادها و غیره استفاده کنند تا به کاربران کمک کنند، بدون زحمت با برنامه کار کنند. علاوه بر این، یک توسعه‌ دهنده اپلیکیشن باید گروه‌ های کاربری مختلف را در نظر داشته باشد. در هنگام طراحی برنامه باید افراد کم بینا، رانندگان بالای 50 سال و غیره را در نظر داشته باشد.

مزایای سیستم پارکینگ هوشمند

مزایای سیستم پارکینگ هوشمند

مانیتورینگ همیشگی فضای پارکینگ

این به ساده‌تر کردن جستجوی مکان‌ های پارکینگ و سرعت بخشیدن به فرآیند پارک کمک می‌کند، که منجر به حدس‌ زنی کمتر و کاهش غیرقابل پیش‌ بینی بودن جستجوی مکان پارک در دسترس هنگام رانندگی می‌شود. همچنین راه‌ حل‌ های پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به یافتن فضایی برای پارک در یک شهر جدید و ردیابی در دسترس بودن آن در زمان حال کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که زمان راننده در هنگام  رانندگی در پارکینگ‌ های پر از ترافیک تلف نمی‌شود.

کنترل بهتر برای مصرف کنندگان، مشاغل، و نمایندگان مجری قانون

راه‌ حل‌ های پارک هوشمند با اطلاع‌ رسانی به رانندگان در هنگام ترک وسیله نقلیه در یک منطقه ممنوعه، ایمنی را ارتقا می‌دهند. ساختارهای تقویت کننده قانون راهنمایی و رانندگی قادر خواهند بود با استفاده از داده های تجزیه و تحلیل شده، چارچوبی کارآمد برای نظارت بر تخلفات پارکینگ ایجاد کنند. . وقتی یک راننده وسیله نقلیه را در مکانی پارک کرد، سیستم های متصل به اینترنت داده های مربوطه را در مورد چگونگی مناطق با بیشترین تراکم تخلف، زمان اوج تخلفات پارکینگ، و هشدارهای به صورت لحظه ایی ارائه می دهند.

بهینه سازی فضا و زمان در یک محیط شهری فشرده و شلوغ

تعداد وسایل نقلیه ای که در جاده های شلوغ شهری به دنبال مکان های پارک در حال تردد هستند، کاهش می یابد. از آنجایی که سیستم‌ های پارک هوشمند به یافتن مکان های  در دسترس کمک می‌کنند، ترافیک کمتری در خیابان وجود خواهد داشت. از این رو، مشکل ترافیک را می توان تا حدی کاهش داد و به ساکنان شهر اجازه می دهد در زمان خود صرفه جویی کنند.

ابزارهای پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به صاحبان مشاغل کمک می کند تا از فضای موجود حداکثر استفاده را ببرند. به عنوان مثال، یک سیستم مدیریت پارکینگ به طور خودکار کرایه های پارکومتر را بر اساس اشغال فعلی تنظیم می کند. در زمان تراکم زیاد وسایل نقلیه، کرایه را می توان افزایش داد. همچنین ابزارهای خودکار تمدید کنتور به تسهیلات پارکینگ در ایجاد درآمد بیشتر و جذب بازدید کنندگان جدید کمک می کند.

یک نرم افزار مدیریت پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، یک چرخ دنده گمشده در چرخه تصمیم گیری است که وضوح و بینش بیشتری را برای بهینه سازی پارکینگ به ارمغان می آورد. با جمع‌ آوری اطلاعات لحظه ایی راننده در هر روز از سال، پلت‌ فرم‌ های هوشمند می‌توانند الگوها و روندهای فصلی پیچیده را پیش بینی کنند.

روندهای آینده در سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا :

  • مدیریت تقاضای پارکینگ و بهینه سازی فضا
  • راهنمای پارکینگ شخصی
  • سیستم های رزرو پارکینگ
  • قیمت پارکینگ پویا و بهینه سازی سیاست
  • تشخیص مناطق پارکینگ، عوارض و تخلفات بیش از حد اقامت.

پارکینگ‌های هوشمند یک تکه از پازل شهر های هوشمند

شهرهای هوشمند به پارکینگ هوشمند نیاز دارند، و شهروندان نیاز به جای پارک مناسب و نزدیک به مقصد خود دارند. آینده سیستم‌های پارکینگ هوشمند ما را قادر می‌سازد تا از بیشترین نقاط موجود استفاده کنیم و در عین حال باعث افزایش بهره‌وری در مدیریت پارکینگ‌ها برای راننده‌گان و سازمان‌هایی که این منابع حیاتی شهری را کنترل می‌کنند، می‌شود.

تکنولوژی شهرهای هوشمند

با افزایش جمعیت شهرنشینی، پیشرفت‌ های تکنولوژیکی در روش‌ های مدیریت منابع امری مهم تلقی می‌شود. خوشبختانه، امروزه شهرها به سمت هوشمند شدن حرکت کرده‌اند. تقریباً همه از جمله شهروندان، توسعه دهندگان فناوری، تجار و سازمان‌ های دولتی موافق هستند که سیستم‌ های نوآورانه فناوری، یک جنبه حیاتی برای حفظ سطح معقول زندگی شهروندان در سراسر جهان محسوب می‌شوند.

در این راستا حمل و نقل یکی از بزرگ ترین چالش‌ های مدیریت شهری محسوب می‌شود. جمعیت بیشتر باعث ترافیک بیشتر و فشار اضافی بر منابع محدود شهری می‌گردد. به گفته‌ی اغلب شهروندان، پیدا کردن پارکینگ مناسب می‌تواند فوق‌ العاده خسته کننده باشد. این روند می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روند قرارهای کاری و هرج و مرج در خیابان‌ ها شود.

در طرح پارکینگ هوشمند، سنسورها فضاهای پارکینگ اشغال شده یا در دسترس را تعیین می‌کنند. آن ها این داده‌ ها را به صورت بی‌سیم و به‌ هنگام به درگاه اطلاعات ارسال می‌کنند، بنابراین نقشه پارکینگ به‌طور مداوم به‌روز می‌شود و رانندگان با استفاده از تلفن همراه خود و یا صفحه‌ نمایش خودرو می‌توانند یک نقطه ایده‌آل را برای پارک اتومبیل خود بیابند.

علاوه بر این می‌توان اطلاع‌ رسانی در مورد جایی که اتومبیل خود را پارک کرده‌اید و یا اتمام زمان مجاز پارک را روی گوشی‌ های هوشمند خود دریافت کنید. اگر چه بسیاری از افراد مسئولیت پارکینگ را در هنگام دریافت بلیط پارکینگ به عهده می‌گیرند، واقعیت این است که درصد زیادی از نقض قوانین پارکینگ به دلیل کمبود منابع عظیم مورد نیاز برای نظارت کامل بر تمام نقاط پارکینگ به‌ طور همزمان، رخ می‌دهد.

به‌ عنوان‌ مثال، بیشتر مشکلات زمانی رخ می‌دهد. که فرد در مکان غیرقانونی مانند نقطه‌ ای که برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است. یا حوزه‌ ای که برای والدین در نظر گرفته شده است. تا فرزندان خود را از مدرسه بیرون بیاورند یا ایستگاه اتوبوس پارک می‌کنند.

با راه کارهای پارکینگ هوشمند، مأموران اجرایی می‌توانند بلافاصله در مورد همه تخلفات هشدار دهند. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا قبل از رفتن به پارکینگ از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، سیستم‌ های پارکینگ هوشمند پتانسیل بازاریابی برای صاحبان کسب و کار را فراهم می‌کنند.

داده‌های تولید شده توسط سیستم‌ های پارکینگ هوشمند اجازه می‌دهد تا سازمان‌ های کنترل پارکینگ ارزش منابع موجود را به حداکثر برسانند. با تجزیه و تحلیل داده‌ ها برای تعیین روش‌ های مؤثر برای تغییر قیمت‌ ها، رانندگان برای پارک کردن در فضایی که ممکن است در یک زمان خاص خالی باشند، هدایت می‌شوند.

شهرهای هوشمند به پارکینگ هوشمند نیاز دارند. و شهروندان نیاز به جایی برای ترک ماشین خود بدون نیاز به راه رفتن با فاصله زیاد نسبت به مقصد خود دارند. آینده سیستم‌ های پارکینگ هوشمند ما را قادر می‌سازد. تا بیشتر از مکان‌ های موجود استفاده کنیم. و در عین‌ حال بهبود کارایی مدیریت پارکینگ را برای رانندگان و سازمان‌ هایی که این منابع حیاتی شهر را کنترل می‌کنند، افزایش می‌دهد.

جهت مشاوره و انجام پروژه های پارکبنگ هوشمند یا پروژه های مبتنی بر پار اینترنت اشیا می توانید با ما در تماس باشید.

رزرو پارکینک

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

5 پاسخ

  1. امثال تو مسافرت واقعا تو جای پارک مشکل داشتم
    تکنولوژی پارکینگ هوشمند خیلی می تونه مفید باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.