• Home
  • تکنولوژی
  • تله مدیسین و اهمیت اینترنت اشیا در آینده‌ی آن
اینترنت اشیا

تله مدیسین و اهمیت اینترنت اشیا در آینده‌ی آن

مقدمه

CyberMed می‌خواهد اینترنت اشیا (IoT) و telemedicine را ترکیب کند تا بیماران از وسایل پزشکی ساخته شده شرکت استفاده کنند. افرادی که عینک‌های stethoscopes دیجیتال یا ایکومترهای پالس را خریداری می‌کنند از آن‌ها را در چکاپ تله مدیسین خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب داده‌های جمع‌آوری‌ شده برای ارزیابی به هنگام توسط پزشکان به ابر(cloud) منتقل می‌شود.

اخیراً Telemedicine به روشی محبوب و فراگیر برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی از راه دور تبدیل شده است. در این راستا روش‌های مختلفی وجود دارد که اینترنت اشیا (IoT) تله مدیسین را تقویت می‌کند و به افراد مراقبت‌های درمانی با کیفیت ارائه می‌دهد که به‌طور بالقوه بهتر از بسیاری از روش‌های درمانی شخصی است.

کمک به سالمندان در محل سکونت

بسیاری از افراد مسن تمایل دارند که به راحتی در خانه‌هایشان از امکانات پزشکی کمک بگیرند. بدین ترتیب اینترنت اشیا (IoT)  و telemedicine نیز احتمالاً نقش مهمی در توانمندسازی سالمندان برای گذران زندگی خواهند داشت. بسیاری از وسایل خانگی دارای سنسورهایی هستند که برای افراد سالخورده تهیه می‌شوند و باعث می‌شوند که افراد مسن با مشکلات کمتری مواجه باشند. برای مثال، بلندگوهای هوشمند فعال صدا، به افراد اجازه می‌دهند که تنظیمات ترموستات را با صدای خود فعال کنند. کاربران همچنین می‌توانند همه چیز را از طریق دستگاه‌های تجارت الکترونیک فعال با سخنرانی (مانند Alexa) سفارش دهند.این دستگاه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند از رفتن به فروشگاه جلوگیری کنند.

با توجه به قابلیت‌های تله مدیسین، خدمات تحویل مواد دارویی می‌تواند مطابقت دارویی در میان افراد سالخورده و سایر گروه‌های جمعیتی را افزایش دهد. به‌عنوان‌مثال Pillsy، یک نوع داروی هوشمند است که به یک اپلیکیشن متصل می‌شود. این برنامه به مردم یادآوری می‌کند که داروهای خود را مصرف کنند، در صورت مصرف بیش‌ازحد دوز تجویز شده هشدار دهد و اگر بیمار قرص‌های تجویز شده را مصرف نکند، برنامه به اعضای خانواده‌ی بیمار دراین‌باره اطلاع می‌دهد.

در سال 2017، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) دستگاه ردیابی دارو را برای اولین بار برای افرادی که Abilify ، دارویی که برای سلامت روان مانند اختلال دوقطبی و افسردگی تجویزمی شود، را خریداری کردند. این قرص‌ها دارای سنسورهایی است که با لباس‌های مخصوصی که بیمار می‌پوشد فعال می‌شوند. بدین ترتیب افراد و مراقبان آنها می‌توانند زمان مصرف دارو را پیگیری کنند.

همچنین پزشکان نباید تصور کنند که مناسب بودن یا ایده‌آل نشان دادن دستگاه‌های IoT به بیماران بزرگسال ایده‌ی مناسبی نیست. یک مطالعه موردی در مورد افراد سالمند مبتلا به بیماری و استفاده از تله مدیسین در زمان بازدید از اتاق اورژانس نشان داد که شرکت‌کنندگان معمولاً مایل به استفاده از تله مدیسین و از تجربیاتشان راضی بودند.

دسترسی پزشکان به داده‌ها از طریق دستگاه‌های پزشکی

اینترنت اشیا تله مدیسین

یکی از موانع شناخته شده تله مدیسین این است که اگرچه پزشکان می‌توانند مشکلات پوستی مثل اگزما را روی پوست فرد را بررسی کنند یا متوجه شوند ولی نمی‌توانند به ضربان قلب کسی گوش دهند یا فشار خونشان را به آسانی از طریق سیستم‌های پزشکی تلفنی بسنجند. اگر پزشکان به صلاحیت بیماران برای اندازه‌گیری فشار خون یا ضربان قلب اعتماد کنند، ممکن است از بیماران بخواهند میزان ضربان قلبشان را اندازه‌گیری کنند و به آن‌ها اطلاع دهند.

در این راستا CyberMed می‌خواهد اینترنت اشیا (IoT) و telemedicine را ترکیب کند تا بیماران از وسایل پزشکی ساخته شده شرکت استفاده کنند. افرادی که عینک‌های stethoscopes دیجیتال یا ایکومترهای پالس را خریداری می‌کنند از آن‌ها را در چکاپ تله مدیسین خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب داده‌های جمع‌آوری‌ شده برای ارزیابی به هنگام توسط پزشکان به ابر(cloud) منتقل می‌شود.

قابلیت اطمینان و کیفیت داده‌ها، دو چالش در ارتباط با IoT و telemedicine هستند که با یکدیگر ارتباط دارند. اگر شخصی یک دستگاه اینترنت اشیا (IoT) را استفاده نکند – یا بدتر از آن، آن را نادرست استفاده کند – کیفیت داده بد یا گمراه کننده خواهد بود. CyberMed تلاش می‌کند به مسائل مربوط به پوشیدگی و کیفیت داده‌ها با اجازه دادن به پزشکان برای دریافت اطلاعات بدون نیاز به استفاده مداوم از ابزار رسیدگی کند.

قبل از اینکه تأسیسات بهداشتی بیمارستان تله مدیسین را برای بیماران ارائه دهد، ضروری است برنامه تله مدیسین را برای ارزیابی حرفه‌ای جهت خدمات پیشنهادی تعیین شود. سپس، این نهاد می‌تواند تصمیمات مهم کسب و کار را، از جمله تعیین حقوق برای پزشکانی که در تله مدیسین شرکت می‌کنند را مشخص نماید.

در حال حاضر Telemedicine قدم‌های ابتدایی را در بازار جهانی برداشته است. اینترنت اشیا (IoT) کمک می‌کند تا این پیشرفت در مراقبت از بیماران سریعتر از همیشه انجام شود. به زودی، مردم گزینه‌های بیشتری برای درمان دریافت خواهند کرد به‌طوری‌که حتی نمی‌توانند خانه‌های خود را برای دریافت مراقبت‌های پزشکی ترک کنند.

آرامش بیماران از طریق نظارت به هنگام

اینترنت اشیا تله مدیسین

نظارت به هنگام، موضوع جدیدی نیست. در حال حاضر این روند کمک می‌کند تا پزشکان، امروزه تشخیصات خوبی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، یک پزشک ممکن است یک آریتمی قلبی را در اتاق معاینه تشخیص ندهد، اما ممکن است از بیمار بخواهد یک مانیتور Holter را برای یک دوره 24 ساعته یا طولانی‌تر برای تشخیص ناهنجاریهایی که در طول زمان رخ می‌دهد، بپوشد تا نوع دقیق بیماری مشخص گردد.

وضعیت فوق ممکن است در عصر اینترنت اشیا (IoT) وجود داشته باشد، اما فناوری آن را به گونه‌ای ساخته است که مردم می‌توانند کنترل بیشتری بر سلامتی خود بخصوص در زمان‌های بین دو ویزیت خود داشته باشند. این امر باعث می‌شود در مواقع اورژانسی بیمار خونسردی خود را حفظ کند چراکه می‌داند از طریق پزشک وضعیت وی تحت کنترل است.

CliniCare گوشی پزشکی و دماسنج را برای استفاده در خانه به فروش می‌رساند. به نظر می‌رسد این تکنولوژی مشابه ابزارهایی است که CyberMed استفاده می‌کند. اما تفاوت این است که به برنامه‌ای متصل می‌شوند. که تغییرات ضربان قلب، الگوهای تنفس و دمای بدن را اندازه‌گیری می‌کند.
علاوه بر این، CliniCare با Doctor On Demand همکاری می‌کند. به این معنی که کاربران در هنگام استفاده از ابزارهای IoT قادر به دسترسی به مراقبت‌های پزشکی خواهند بود. برنامه CliniCare به راحتی داده‌های خود را به یک ارائه دهنده خدمات دوربینی یا یک پزشک دیگر در صورت لزوم انتقال می‌دهد.

Telemedicine به‌طور چشمگیری دسترسی به مراقبت‌های پزشکی را تغییر داده است. صنعت تله مدیسین به پزشکان امکان می‌دهد در گستره‌ی زمانی و مکانی وسیع‌تری امکان خدمات‌رسانی به بیماران را داشته باشند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.