فناوری برتر اینترنت اشیا

10 فناوری برتر اینترنت اشیا که باید بشناسید

نیک جونز معاون و تحلیلگر برجسته گارتنر می‌گوید اینترنت اشیا طیف گسترده‌ ای از فناوری‌ ها و مهارت‌ های جدیدی را به وجود می‌آورد که هنوز بسیاری از شرکت‌ ها آن ها را به دست نیاورده‌اند. فناوری‌ های اینترنت اشیا (IoT) تأثیر بسیار گسترده‌ ای در سازمان‌ ها خواهد داشت و روی استراتژی تجارت، مدیریت ریسک و طیف گسترده‌ ای از زمینه‌ های فنی نظیر معماری و طراحی شبکه تأثیر می‌گذارد.

طبق گفته جونز 10 فناوری برتر اینترنت اشیا (IoT) که در حال ظهور هستند عبارتند از:

امنیت در اینترنت اشیا (IoT)

افزایش امنیت iot فناوری‌ های امنیتی برای محافظت از تجهیزات اینترنت اشیا IoT و پلتفرم‌ ها در برابر حملاتی که باعث و از دست رفتن اطلاعات می‌شود، رمز گذاری ارتباطات و رفع چالش‌ های جدید نظیر جعل هویت یا حملاتی که باعث تخلیه باتری‌ ها می‌شود، نیاز خواهد بود. امنیت در اینترنت اشیا IoT با این واقعیت که بسیاری از موارد از پردازنده‌ های ساده و سیستم‌ عامل‌ ها ممکن است از رویکرد های پیشرفته امنیتی پشتیبانی نکنند، پیچیده‌ تر خواهد شد.

تجزیه و تحلیل در اینترنت اشیا (IoT)

مدلهای تجاری اینترنت اشیا IoT از اطلاعات جمع‌ آوری شده توسط “اشیا” به طرق مختلف استفاده می‌کنند که به ابزارها و الگوریتم‌ های جدید تحلیلی نیاز دارند. با افزایش حجم داده‌ ها در طی پنج سال آینده ممکن است نیازهای تجزیه‌ و تحلیل سنتی حذف شود.

مدیریت تجهیزات در اینترنت اشیا (IoT)

“اشیا” در طولانی مدت نیاز به مدیریت و نظارت دارند از جمله نظارت بر دستگاه، به روز رسانی سیستم‌ عامل و نرم‌ افزار، تشخیص، تحلیل خرابی و گزارش دهی، مدیریت فیزیکی و مدیریت امنیتی. ابزارها باید بتوانند هزاران و شاید حتی میلیون‌ ها دستگاه را مدیریت و نظارت کنند.

شبکه‌ های کم‌ مصرف و کوتاه برد اینترنت اشیا (IoT)

شبکه‌ های کم‌مصرف با برد کوتاه بی‌سیم اینترنت اشیا (IoT) تا سال 2025 افزایش می‌یابند و اتصالاتی بسیار فراتر از شبکه‌ های اینترنت اشیا (IoT) با مساحت گسترده کاربردی خواهند شد.

شبکه‌ های کم‌ مصرف و برد بلند در اینترنت اشیا (IoT)

شبکه‌ های سلولی سنتی ترکیبی مناسب از ویژگی‌ های فنی و هزینه عملیاتی را برای کاربردهای اینترنت اشیا (IoT) که نیاز به پوشش منطقه گسترده دارند را همراه با پهنای باند نسبتاً کم، عمر باتری خوب ، سخت‌ افزار کم و هزینه عملیاتی کم و تراکم اتصال بالا ارائه نمی‌دهد. به همین علت استاندارد های در حال ظهور IoT نظیر باند باریک راه‌ حل این موضوع خواهند بود.

پردازنده‌ های اینترنت اشیا (IoT)

پردازنده مناسب IOT پردازنده‌ ها و معماری‌ های مورد استفاده در تجهیزات اینترنت اشیا (IoT) بسیاری از قابلیت‌ های آنها را تعریف می‌کنند، از جمله اینکه آیا آنها قادر به برقراری امنیت و رمزگذاری قوی همراه با صرفه‌ جویی در مصرف برق هستند یا خیر. همچنین اینکه آیا از مهارت کافی برای پشتیبانی از یک سیستم‌ عامل ،به‌ روزر سانی و عوامل مدیریت دستگاه تعبیه شده برخوردار هستند یا خیر. بنابراین انتخاب پردازنده مهارت‌ های فنی عمیقی را طلب می‌کند.

سیستم‌ عامل‌ های اینترنت اشیا (IoT)

سیستم‌ عامل‌ های سنتی نظیر Windows و iOS برای کاربردهای اینترنت اشیا IoT طراحی نشده بودند. آنها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و به پردازنده‌ های سریع احتیاج دارند و در برخی موارد فاقد ویژگی‌ هایی نظیر پاسخ در زمان واقعی هستند. همچنین دارای یک حافظه بسیار بزرگ برای دستگاه‌ های کوچک هستند و ممکن است از تراشه‌ هایی که توسعه دهندگان IoT استفاده می‌کنند پشتیبانی نکنند. در نتیجه طیف گسترده‌ ای از سیستم‌ عامل‌ های خاص IoT ، متناسب با بسیاری از نیازهای سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری مختلف تولید شده است.

پردازش جریان داده‌ ها

برخی از کاربردهای IoT نرخ داده‌ های بسیار بالایی را تولید می‌کنند که باید در زمان واقعی آنالیز شوند. سیستم‌ هایی که ده‌ ها هزار واقعه در هر ثانیه ایجاد می‌کنند و میلیون‌ ها رویداد را در هر ثانیه در ارائه می‌دهند. برای پرداختن به چنین الزاماتی سیستم‌ عامل‌ های محاسباتی توزیع شده پدید آمده‌ اند که می‌توانند جریان داده‌ های با سرعت بسیار بالا را پردازش کرده و وظایفی از قبیل آنالیز در زمان واقعی و شناسایی الگوی را انجام دهند.

بستر های نرم‌ افزاری در (IoT)

پلتفرم‌ های IoT بسیاری از مؤلفه‌ های زیرساخت یک سیستم IoT را به یک محصول واحد متصل می‌کند. خدمات ارائه شده توسط چنین سیستم‌ عامل‌ ها در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند:
  • کنترل و عملکرد دستگاه‌ های سطح پایین مانند ارتباطات، نظارت و مدیریت دستگاه امنیت و بروز رسانی سیستم‌ عامل
  • دریافت داده‌ ها، تحول و مدیریت داده‌ های IoT
  • توسعه برنامه IoT ، از جمله منطق رویداد محور ، برنامه‌ نویسی ، تجسم ، آنالیز و سازگاری برای اتصال به سیستم‌ های سازمانی.

استانداردها و اکوسیستم  (IoT)

تجزیه و تحلیل در اینترنت اشیا استانداردها و رابط‌ های برنامه‌ نویسی مرتبط با آنها (API) ضروری هستند زیرا تجهیزات IoT نیاز به تعامل و برقراری ارتباط دارند و بسیاری از مدلهای تجاری IoT به اشتراک داده بین دستگاهها و سازمانهای مختلف متکی هستند. بسیاری از اکوسیستم‌ های IoT پدیدار می‌شوند و سازمان هایی که محصولات را تولید می‌کنند ممکن است مجبور شوند انواع مختلفی را برای پشتیبانی از استانداردها یا اکوسیستم‌ های مختلف ایجاد کنند باعث پیشرفت استاندارد ها و ظهور استاندارد های جدید و API ها ، محصولات را به روز شوند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.