انواع سنسور در اینترنت اشیا

انواع سنسور در اینترنت اشیا که باید بدانید

مقدمه

شرکت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند از طریق راهکارهای اینترنت اشیا (IoT) پلی بین دنیای واقعی و دنیای دیجیتال بسازند. در فناوری‌های سخت‌افزاری و راهکارهای ابری یک اندازه متناسب برای همه کاربردها وجود ندارد به همین علت باید انواع سنسور در اینترنت اشیا  که به پوشش اغلب الزامات نظارت کمک می‌کند، تهیه شود.

 در اینجا لیست محبوب‌ترین سنسورهای IoT و کاربردهای منحصربه‌فرد آنها را به اشتراک خواهیم گذاشت. سنسورهای IoT صنعتی بر امکانات چند میلیارد دلاری نظارت می‌کنند. همه‌چیز از بهبود ایمنی محیط کار گرفته تا نگه‌داشتن کف کارخانه و تولید آن تغییر می‌کند. در بعضی موارد، پیش‌بینی نه تنها موجب صرفه‌جویی در ماشین‌آلات، بلکه برای نجات جان انسان‌ها نیز استفاده می‌شود.

انواع سنسور در اینترنت اشیا

سنسور دما و رطوبت IoT

سنسور دما و رطوبت

متداول‌ترین سنسورهای اینترنت اشیا صنعتی (IoT) با بازپرداخت فوق‌العاده سریع خط حسگرهای دما و رطوبت هستند. یکی از بزرگترین نیازهایی که برای این سنسور دیده شده است کمک به جلوگیری از تراکم در کف کارخانه در مقیاس بزرگ است. در برخی مواقع رطوبت بالا می‌رود و کفها کاملاً اشباع می‌شوند. کفهای مرطوب به شدت خط تولید را فلج می‌کنند. با بهره‌گیری از حسگرهای دما و رطوبت IoT صنعتی در طول خط تولید، رطوبت را می‌توان با دقت کنترل کرد. سیستم تهویه مطبوع (HVAC) به بالاترین درجه رطوبت هدایت می‌شود و از اشباع کف جلوگیری می‌کند.

سنسور فرستنده در محیط‌های بسته IoT

سنسور فرستنده در محیط‌های بسته

این نوع فرستنده در صورت تغییر وضعیت ورودی، اعلانی را ارسال می‌کند. اساساً هر نوع سوئیچی می‌تواند به این فرستنده وصل شود. یک نمونه قابل‌توجه از چگونگی صرفه‌جویی در هزینه‌های این دستگاه‌ها برای مشتریان، مبلغ هنگفتی ست که صرفاً جهت اتصال کلیدهای گاراژ به فرستنده می شود. در این حالت، مشتری در هنگام بارگذاری محصول، ثروت خود را با کنترل آب‌وهوا انبارهای بزرگ می‌اندوزد. در بعضی موارد، خلیج‌های بارگیری در طول روز باز مانده و باعث می‌شود سیستم تهویه مطبوع (HVAC) بطور مداوم کار کند.

بیش از 100 خلیج بارگیری را در یک خط تصور کنید که چقدر این مشکل می‌تواند جدی شود. با نظارت بر درب ها ، هشدارهای خودکار به کارکنان ارسال می‌شود تا درب‌های بارگیری را ببندند. با نظارت بر درب‌ها و بسته نگه‌داشتن درب‌ها، سیستم HVAC می‌تواند به حالت عادی برگردد.

سنسور فرستنده دما (ترموکوپل) IoT

سنسور دما

با امکان اندازه‌گیری طیف وسیعی از درجه حرارت محیط را در بستر اینترنت اشیا فراهم می‌کنند. ترموکوپل‌ها ابزاری اساسی برای نظارت بر روند پخت سرامیک‌های صنعتی هستند. افزایش سطح حرارت در طول زمان فرآیند پخت بسیار مهم است. برای پخت مناسب باید در مدت طولانی (در بعضی موارد ساعت‌های طولانی) دمای زیاد پایدار باشد. خنک کردن برای ایجاد مقاومت نیز ضروری است اما دوره‌های خنک‌کننده شتاب می‌تواند باعث ترک‌خوردگی شود. پروفایل حرارتی می‌تواند به تنظیم فرایند، ساخت یک محصول بهتر با بهترین کیفیت ممکن کمک کند. از ترموکوپلها در بسیاری از کاربردهای پروفایل حرارتی برای اطمینان از یکپارچگی محصول استفاده شده است.

سنسور فرستنده مانیتورینگ جریان IoT

سنسور فرستنده جریان

اهمیت نظارت بر مصرف انرژی در هنگام اجرای یک استراتژی کامل قابل‌درک نیست. نظارت بر استفاده از انرژی بدیهی است و به شما کمک می‌کند تا صورت‌حساب‌های خود را کنترل کنید. آنچه ممکن است چندان آشکار نباشد، توانایی دستگاه‌های مانیتورینگ جریان برای پیش‌بینی شکست است. اغلب شرکت‌ها شروع به جلب این ایده می‌کنند که مانیتورینگ مصرف انرژی دارای مزیت ثانویه پیش‌بینی شکست است و باعث می‌شود این سنسور در بین دستگاه‌های بسیاری موردتوجه قرار بگیرد. اولین چیزی که اتفاق می‌افتد وقتی یاتاقان در موتور صنعتی خراب شود، اصطکاک به وجود می‌آید. اصطکاک باعث بار بیشتر در موتور می‌شود.

با مشاهده میانگین مصرف جریان موتور ، هنگام شروع مصرف انرژی بیش از قرائت‌های پیش‌بینی‌شده، می‌توان خرابی را پیش‌بینی کرد. بیشترین مورد استفاده از این حسگر در فریزرهای صنعتی بوده است. در صورت خراب شدن کمپرسورها، یکی از دوحالت زیر اتفاق می‌افتد: 1) مصرف جریان به دلیل اصطکاک سنبله 2) مصرف جریان به دلیل خرابی قطعه داخلی که باعث می‌شود موتور بطور آزاد و بدون بار بچرخد. با نظارت بر مصرف برق، گرایش‌های غیرعادی برق ممکن است شناسایی‌شده و تعمیر و نگهداری به صورت خودکار برنامه‌ریزی می‌شود.

سنسور فرستنده شمارش چرخه IoT

سنسور شمارش

همه سنسورها در مزایای استفاده از یک استراتژی موفقیت‌آمیز اینترنت اشیا (IoT) صنعتی آشکار نیستند. فرستنده پیشخوان اغلب یکی از دستگاه‌هایی ست که بسیار نادیده گرفته‌شده زیرا مزایای آن در درازمدت در گروه تعمیر و نگهداری پیش‌بینی استراتژی‌ها تحقق می‌یابد و فوری واکنش نشان نمی‌دهد. بااین‌حال، دستگاه‌های تعمیر و نگهداری پیش‌بینی بازپرداخت را در زمان کم پیشگیری ارائه می‌دهند که می‌تواند هزینه را ذخیره کند.

با برنامه‌ریزی فعالیت‌های تعمیر و نگهداری در مورد تعداد چرخه شناخته‌شده، فرستنده پیشخوان می‌تواند نقش مهمی در کمک به تیم نگهداری داشته باشد تا از مشکلات جلوگیری شود. شاید بزرگترین کاربرد این دستگاه که تا به امروز شاهد آن بوده‌ایم در بارگیری خلیج‌هایی است که درب‌ها به طور مرتب باز و بسته می‌شوند. فرستنده پیشخوان، چگونگی باز شدن و بسته شدن درب را ردیابی می‌کند و به صورت دوره‌ای این داده‌ها را ارسال می‌کنند تا در صورت نیاز به نگهداری یا تعویض اقداماتی صورت پذیرد. درحالی‌که شاید تصور این نوع راه‌حل صرفه‌جویی در هزینه‌های واقعی دشوار باشد، این مشکل در مقیاس هزاران کامیون بارگیری و تخلیه هر روزه در میان ده ها خلیج بارگیری بسیار بزرگ می‌شود.

سنسور فرستنده فشار IoT

سنسور فشار IoT

سنسورهای صنعتی IoT اغلب به توانایی خواندن فشار نیاز دارند. از اندازه‌گیری فشار هوا گرفته تا گازها و مایعات خطرناک، انتخاب سنسور فشار مناسب همیشه نیاز به تحقیقات دارد زیرا هر کاربرد کمی متفاوت است. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال یک راهکار جامع متناسب در کاربرد سنسور فشار برسد از سنسورهای دقیق پزشکی گرفته تا سنسورهای صنعتی سنگین. سنسورهای صنعتی IoT قادر به انتقال اطلاعات فشار به طور مستقیم به مودم‌ها و دروازه‌ها با قابلیت ارسال هشدار بهنگام با تغییرات فشار به میزان قابل‌توجه است.

آرایه‌های سنسور فشار معمولاً برای کشف نشت یا انسداد جریان در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. مانند اکثر سنسورها ، سنسورهای فشار به صورت دوره‌ای داده‌ها را ارسال می‌کنند تا به شما اطلاع دهند که همه‌چیز به خوبی کار می‌کند. اگر تغییرات فشار بیش از حد تعیین شده باشد، ممکن است داده‌های اضافی ارسال شود.

سنسور فرستنده لرزش IoT

سنسور لرزش IoT

سنسورهای لرزش یک جزء مهم سنسور صنعتی اینترنت اشیا  IoT است. سنسورهای لرزش برای بسیاری از کاربردهای تعمیر و نگهداری استفاده می‌شوند، زیرا می‌توانند نسبت به مسائل متداول عملکرد ماشین‌آلات و تجهیزات هشدار دهند. سنسورهای ارتعاش از شتاب سنج برای خواندن تغییرات در جهت پهنای باند نسبتاً گسترده استفاده می‌کنند. پس از جمع‌آوری پروفایل‌های لرزش تجهیزات در حال اجرا و تجزیه‌وتحلیل داده‌های لرزش یک بینش اولیه در مورد تجهیزات را فراهم می‌کند.

سنسورهای لرزش توانایی ارسال داده‌های ارتعاش RMS بصورت دوره‌ای و همچنین حداقل و حداکثر لرزش در هر سه محور X ، Y و Z را دارند. داده‌های ارتعاش اضافی هنگام شناسایی تغییرات بیش‌ازحد ارسال می‌شوند و سریعترین بینش ممکن را در مورد مشکلات ارائه می‌دهند. از تجهیزات و موتورهای سنگین گرفته تا نظارت بر لرزش لوله‌های صنعتی ، سنسورهای لرزش می‌توانند اولین اطلاعیه‌های ممکن در مورد تجهیزات خراب را ارائه دهند. به دلیل قابلیت تشخیص زودرس ، این سنسور در واقع می‌تواند جان سیستم را نجات دهد و در کاربردهای صنعتی که نظارت مستقیم انسان محدود یا غیرممکن است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنسور فرستنده کیفیت هوا IoT

سنسور فرستنده کیفیت هوا 

سنسورهای کیفیت هوا برای حفظ محیط کار سالم کارکنان تولید شده‌اند. خصوصاً در بخش‌های تولیدی که ماشین‌های لحیم‌کاری می‌توانند دودهای مضر داشته باشند. سنسورهای کیفیت هوا در بازیابی هزینه سرعت کمتری دارند. اما قطعاً به بهبود کیفیت محیط زندگی و محیط‌های کاری کمک می‌کند. و جزء با ارزش‌ترین سنسورهای صنعتی IoT به شمار می‌روند.

سنسور فرستنده فعالیت IoT

از بین تمام سنسورهای IoT صنعتی، سنسور فرستنده فعالیت احتمالاً یکی از بی‌نظیرترین‌هاست. سنسور فعالیت IoT به دنبال حل مشکل جابجایی دارایی‌های با ارزش بالا است. در برخی از برنامه‌ها ، مشتریان با جابجایی ساده دارایی‌های با ارزش بالا روبرو می‌شوند. در موارد شدیدتر ، مشتریان با سرقت در محیط کار سروکار دارند. سنسور فعالیت به دارایی‌های با ارزش بالا متصل شده و هنگام شناسایی حرکت ، انتقال داده‌ها را ارسال می‌کند.

سنسور فرستنده IoT 4-20mA

بازسازی ساختمان‌های موجود و امکانات تولیدی با سخت‌افزار IoT مدرن تا حد امکان باید بدون دشواری باشد. همیشه تغییر سنسورهای موجود مفید نیست و توصیه نمی‌شود. ارتقاء راهکارهای IoT باید تا حد ممکن تهاجمی باشد. ازآنجاکه بیشتر سنسورهای سنتی از تغییرات جریان 4-20mA برای ارتباط داده‌های سنسور در مسافت‌های طولانی استفاده می‌کنند ممکن است برای به اشتراک گذاشتن داده‌های حسگر از فرستنده 4-20mA استفاده شود. سنسورهای صنعتی IoT قادر به برقراری ارتباط داده‌های حسگر با چندین مودم و دروازه هستند.

این قابلیت اجازه می‌دهد تا رایانه‌های محلی و فناوری‌های ابری داده‌های حسگر را به اشتراک بگذارند. فرستنده‌های IoT 4-20mA اغلب با منطق و کنترل رله تکمیل می‌شود.  همه این موارد را می‌توان با استفاده از نرم‌افزار Node-Red (که درایورهای گسترده‌ای برای آنها وجود دارد). و دستگاه‌های endNode (برای کنترل رله) انجام داد تا یک راهکار کامل محاسباتی بومی با دسترسی به وب و امکان گزارش داده‌ها به چندین پلتفرم ابری حاصل شود.

سنسور فرستنده تشخیص آب IoT

سنسور فرستنده تشخیص

سنسورهای تشخیص آب هنگام شناسایی آب هشدار می‌فرستند. و درحالی‌که آب را حس نکند نیز به شما اطلاع می‌دهد که سنسور به حالت خشک برگشته است. سنسورهای تشخیص آب همچنین داده‌هایی را به صورت دوره‌ای ارسال می‌کنند.کاربرد سنسورهای تشخیص آب به طرز شگفت‌آوری گسترده است. از نظارت بر رطوبت فضاهای خزنده گرفته تا تشخیص شرایط سیل ، سنسورهای تشخیص آب در بسیاری از کاربردهای منازل و غیره. تشخیص آب در زیرزمینها با این سنسور بسیار متداول است. همچنین تشخیص آب کف و دیوارهای بتونی از اساسی‌ترین کاربردهای آن است.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.