دستیار صوتی

دستیار صوتی چیست؟ 2022 – نکات مهم جهت استفاده از الکسا

امروزه پیشرفت و گسترش تکنولوژی به مرحله‌ای رسیده است که با استفاده از دستیار صوتی امور روزمره به راحتی و بسیار سریع‌تر از گذشته انجام می‌شود.این سیستم  یک دستگاه دیجیتالی است که قابلیت تشخیص صدا و پردازش صوت و دستورات را دارد.این وسیله ارتباط شما را با تکنولوژی راحت‌تر میکند و به راحتی می‌توانید با استفاده از فرمان صوتی کنترل کارهای خود را در دست بگیرید.
کافیست خواسته خود را به زبان بیاورید و به دستیار صوتی فرمان دهید، دستیارهای دیجیتال با آنالیز صوت فرمان‌های شما را اجرا میکنند. همچنین با استفاده از فرمان صوتی خانه هوشمند خود را کنترل کنید.

انواع دستیار صوتی موجود در بازار

Google Assistant

دستیار صوتی پریز هوشمند

Google Now نخستین voice assistant شرکت گوگل است که انواع سرویس‌های مختلف گوگل را پشتیبانی می‌کند. این دستیار صوتی هوشمند به خوبی قادر است به بعضی از سوالات شما پاسخ دهد. مثلا اگر می‌خواهید در مورد وضعیت آب و هوا اطلاعاتی به دست آورید کافی است عبارت «هوای امروز چطور است؟» را از برنامه بپرسید و پاسخ خود را بگیرید.

Amazon Alexa

دستیار صوتی الکسا

در حال حاضر سرویس‌های مختلفی از شرکت آمازون فعال است. برای راه‌اندازی Alexa آمازون کافی است آن را صدا بزنید. بر اساس ادعای آمازون این دستیار صوتی هوشمند قادر است بیش از 1000 دستور را اجرا کند. Alexa آمازون به شما اجازه می‌دهد که خانه هوشمند خود را کنترل کنید. موسیقی پخش کنید، چراغ‌ها را روشن یا خاموش کنید و تلویزیون را کنترل کنید یا کارهای بسیار دیگر.

 Siri اپل

siri

Siri اپل هم‌زمان با عرضه گوشی‌های آیفون ۴S عرض اندام کرد. عملکرد این برنامه مانند برنامه‌ های دیگر، به این صورت است که فرد با فرمان گفتاری با برنامه ارتباط برقرار می‌کند و برنامه نیز فرمان‌ ها را انجام خواهد داد. به گفته شرکت اپل، «Siri نه تنها می‌فهمد که شما چه چیزی می‌گویید، بلکه به اندازه‌ای هوشمند است که منظور شما را نیز متوجه می‌شود.»

دستیار صوتی الکسا

دستیار صوتی الکسا (Amazon Alexa) که به عنوان ساده الکسا شناخته می‌شود یک دستیار مجازی است که توسط آمازون ساخته شده و برای اولین بار در بلندگوهای هوشمند Amazon Echo و Amazon Echo Dot استفاده شده است. این دستیار صوتی قادر به تعامل صوتی، پخش موسیقی، تهیه لیست کارها، تنظیم آلارم، پخش پادکست‌ها، پخش کتاب صوتی، ارائه اطلاعات آب‌وهوا، ترافیک، ورزش و سایر اطلاعات در زمان واقعی نظیر اخبار است.

دستیار صوتی الکسا همچنین می‌تواند چندین دستگاه هوشمند را به عنوان یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کند. کاربران می‌توانند با نصب “برنامه skills” قابلیت‌های دستیار صوتی الکسا را گسترش دهند (قابلیت‌های اضافی ایجاد شده توسط فروشندگان شخص ثالث در سایر تنظیمات که معمولاً برنامه‌هایی نظیر برنامه‌های هواشناسی و ویژگی‌های صوتی نامیده می‌شوند.)

بیشتر دستگاه‌های دارای دستیار صوتی الکسا به کاربران امکان می‌دهند دستگاه را با استفاده از یک کلمه (نظیر Alexa) فعال کنند. سایر دستگاه‌ها (نظیر اپلیکیشن تلفن همراه آمازون در iOS یا Android و Amazon Dash Wand) نیاز دارند جهتفعال شدن کاربر یک دکمه را فشار دهد. در حال حاضر تعامل و ارتباط با الکسا فقط به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی، ژاپنی و هندی موجود است. در کانادا الکسا به زبان انگلیسی و فرانسوی (با لهجه کبک) در دسترس است.

آمازون در سپتامبر سال 2017 بیش از 5000 کارمند داشت که در الکسا و محصولات مرتبط کار می‌کردند. در ژانویه سال 2019 تیم دستگاه‌ های آمازون اعلام کردند که فروش بیش از 100 میلیون دستگاه با قابلیت دستیار صوتی الکسا را داشته‌اند.

در ماه سپتامبر سال 2019 آمازون دستگاه‌ های جدید بسیاری را ساخت که رکوردهای بسیاری را در رقابت با صنعت جهانی خانه هوشمند به دست آورد. بلندگوی هوشمند جدید آمازون (Amazon Echo) با قابلیت صدای 360 درجه و دالبی اولین بلندگو هوشمند از این حیث به شمار می‌رود. سایر دستگاه‌های جدید شامل نسل سوم Amazon Echo، Echo Show 8، دستگاه پلاگینEcho ، Echo Flex، هدفون‌ های بی‌سیم الکسا، عینک ، فریم‌های اکو و غیره می‌شود.

برنامه الکسا

برنامه الکسا از فروشگاه اپل، Google Play و Amazon Appstore قابل دسترس است. این برنامه را می‌توان از دستگاه‌های دارای قابلیت الکسا برای نصب مهارت، کنترل موسیقی، مدیریت آلارم و مشاهده لیست‌های خرید استفاده کرد. همچنین برنامه دستیار صوتی الکسا به کاربران امکان می‌دهد متن تشخیص داده شده را بر روی صفحه برنامه بررسی کنند و بازخوردی را در مورد اینکه آیا تشخیص آن خوب بوده یا خیر به آمازون ارسال کنند. همچنین یک رابط وب برای تنظیم دستگاه‌های سازگار نیز موجود است.

مجموعه مهارت‌های الکسا

آمازون به توسعه‌ دهندگان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از کیت معروف به مهارت‌ های الکسا، مهارت‌ هایی را برای دستیار صوتی الکسا ایجاد و منتشر کنند. این مهارت‌ های توسعه یافته پس از انتشار در دسترس در دستگاه‌های دارای قابلیت Alexa است. کاربران می‌توانند با استفاده از برنامه دستیار صوتی الکسا این مهارت‌ها را فعال کنند.

همچنین یک “API مهارت هوشمند خانه” در دسترس است تا توسط سازندگان سخت‌ افزار مورد استفاده قرار گیرد و کاربران بتوانند دستگاه‌ های خانگی هوشمند را کنترل کنند.

در فوریه سال 2019 آمازون اجازه انتشار مهارت‌ های ایجاد شده توسط کاربران را در فروشگاه مهارت‌ های الکسا در ایالات‌ متحده برای استفاده افرادی دارای یک دستگاه الکسا باشد را داده است.

سرویس صوتی الکسا

آمازون به تولیدکنندگان دستگاه‌ ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از سرویس صوتی مبتنی بر ابر Alexa (AVS) که API ها را با الکسا مرتبط می‌کند. قابلیت‌های صوتی Alexa را در محصولات متصل شده خود ادغام کنند. محصولاتی که با استفاده از سرویس AVS ساخته شده‌اند. به لیست رو به رشدی از قابلیت‌های Alexa شامل کلیه مهارت‌های Alexa دسترسی دارند. AVS امکان تشخیص خودکار گفتار (ASR) و درک زبان طبیعی (NLU) را فراهم می‌کند.

هیچ هزینه‌ای برای شرکت‌هایی که به دنبال ادغام دستیار صوتی الکسا در محصولات خود با استفاده از AVS هستند در نظر گرفته نمی‌شود. صدای آمازون الکسا توسط یک شبکه عصبی مصنوعی بلند مدت با حافظه کوتاه‌ مدت تولید می‌شود.

آمازون در تاریخ 25 سپتامبر 2019 اعلام کرد که دستیار صوتی الکسا به زودی قادر به تقلید صداهای مشهور از جمله ساموئل ال جکسون خواهد بود که برای هر صد نفر 0.99 دلار هزینه دارد. همچنین در سال 2019 الکسا شروع به پاسخگویی به دستورات صوتی اسپانیایی در Español کرد.

Amazon Lex

در تاریخ 30 نوامبر 2016 آمازون اعلام کرد. که آنها تشخیص گفتار و فناوری پردازش زبان طبیعی را در دستیار صوتی الکسا برای توسعه‌دهندگان با نام آمازون لکس در دسترس قرار خواهد داد. این سرویس جدید به توسعه‌ دهندگان این امکان را می‌دهد. تا چت‌بات‌های خود را ایجاد کنند و به صورت مکالمه با دستیار صوتی الکسا در تعامل باشند.

مسائل و موضوعات الکسا

نگرانی‌هایی درباره دسترسی آمازون به مکالمات خصوصی در خانه و سایر نشانه‌های غیر کلامی وجود دارد. که می‌تواند تشخیص دهد چه کسی در خانه با استفاده از دستگاه‌های دارای امکان الکسا حضور دارد. آمازون با بیان اینکه دستگاه‌ها فقط هنگام ضبط کردن کلمه “بیدار باش” شروع به ضبط می‌کند. این مسئله را حل کرده است.

همچنین این شرکت برای پاسخگویی به سؤالات آینده از ضبط صدای ارسال شده به سرویس ابری استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند ضبط‌ های صوتی مرتبط با حساب خود را حذف کنند.

الکسا هنگامی که به مکان نیاز دارد از آدرس ذخیره شده در برنامه همراه استفاده می‌کند. به عنوان مثال دستیار صوتی الکسا از موقعیت مکانی کاربر برای پاسخ به درخواست‌ های رستوران‌ ها یا فروشگاه‌ های اطراف استفاده می‌کند. به طور مشابه، دستیار صوتی الکسا از موقعیت مکانی کاربر برای درخواست‌ های مربوط به نقشه‌ برداری نیز استفاده می‌کند.

آمازون صوت دیجیتال ضبط شده کاربران را که پس از “کلمه بیدارباش ” گفته می‌شود. حفظ می‌کند و در حالی‌که ضبط صوتی مورد درخواست نیروی انتظامی، کارگزاران دولتی و سایر اشخاص از طریق احضارنامه قرار می‌گیرد. آمازون برخی اطلاعات راجع به ضمانت‌ نامه‌ ها، احضاریه‌ ها و ضمانت‌ نامه‌ ها منتشر می‌کند.

نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی

چگونه الکسا را فعال کنیم

در اوایل سال 2018 محققان امنیتی توانستند بلندگوی هوشمند Echo را با ایجاد یک مهارت مخرب Alexa به وسیله جاسوسی تبدیل کنند که می‌تواند کاربران صدای غیرمجاز را ضبط کند و رونویسی مکالمات خود را به یک مهاجم ارسال کند.

در نوامبر 2018 آمازون 1700 ضبط از یک زوج آمریکایی را برای یک مرد اروپایی نامربوط ارسال کرد. این واقعه ثابت می‌کند که الکسا صدای افراد را بدون آنها بدانند، ضبط می‌کند. اگرچه مردی که ضبط‌ها را دریافت کرده است یک اتفاق ناهنجار را به آمازون گزارش داده است. اما این شرکت تا زمانی که مجله آلمانی با آنها تماس نگرفته بود به قربانی اطلاعی نداد. تا زمانی که گزارش کاملی درباره این واقعه منتشر کرد. هنگامی که آمازون با مردی که صدای ضبط شده‌اش به غریبه‌ای ارسال شده بود تماس گرفت. ادعا کرد که این خطا را خودشان کشف کرده‌اند و از طریق عذرخواهی به او عضویت رایگان در دستگاه‌های جدید الکسا را پیشنهاد داد.

آمازون این واقعه را “خطای انسانی” دانست و آن را “یک مورد خاص ” نامید. اما شناخته شده است که الکسا به مکالمات خصوصی گوش فرا می‌دهد و اطلاعات شخصی را ذخیره می‌کند. این نگرانی در مورد چگونگی کاوش در هر مرحله از زندگی مردم در سراسر جهان نیاز به ایجاد شدن مقرراتی دارد. تا از حریم خصوصی کاربران در مقابل شرکت‌های فناوری محافظت کند.

کاربردهای آمازون الکسا

الکسا می‌تواند تعدادی از عملکردهای از پیش تنظیم شده نظیر زمان‌های تنظیم شده را انجام دهد، وضعیت هوای فعلی را به اشتراک بگذارد، لیست امور ایجاد کند، به مقالات ویکی‌پدیا دسترسی پیدا کند و موارد دیگر. کلمه “بیدار باش یا الکسا” به الکسا هشدار می‌دهد و آن را آماده انجام یک فرمان می‌کند و دستور را می‌شنود سپس عملکرد یا مهارت مناسب را برای پاسخ به دستور انجام می‌دهد. توانایی پاسخگویی به سؤال الکسا تا حدی توسط زبان Wolfram تأمین می‌شود. هنگامی که از الکسا سؤالاتی پرسیده می‌شود، امواج صوتی به متن تبدیل می‌شود و اطلاعات از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود.

در پشت صحنه، داده‌های جمع‌آوری شده توسط فناوری Wolfram تجزیه‌وتحلیل می‌شوند تا پاسخ‌های مناسب و دقیقی را تولید کنند. دستگاه‌ های پشتیبانی شده با الکسا می‌توانند موسیقی را از حساب‌های موسیقی آمازون پخش کنند و برای حساب‌های Pandora و Spotify پشتیبانی داخلی داشته باشند. الکسا می‌تواند از طریق تلفن یا رایانه لوحی و سرویس‌های پخش نظیر Apple Music و Google Play Music موسیقی پخش کند.

علاوه بر انجام کارهای از پیش تنظیم شده، الکسا می‌تواند از طریق مهارت‌های شخص ثالث که کاربران می‌توانند فعال کنند، عملکردهای دیگری را نیز انجام دهد. برخی از محبوب‌ترین مهارت‌های الکسا در سال 2018 شامل “سؤال روز” و “National Geographic Geo Quiz” بوده است.

“TuneIn Live” برای گوش دادن به رویدادهای ورزشی زنده و ایستگاه‌های خبری و به‌روزرسانی اطلاعات آب‌ و هوای محلی. قابلیت پخش”صدای آرامش‌ بخش و مناسب خواب”. صداهای “هیجان‌ انگیز” برای سرگرمی کودکان و “Fitbit” برای کاربران Fitbit که می‌خواهند آمار سلامتی خود را بررسی کنند.

پیشرفت‌های فناوری

از آوریل سال 2019 ، آمازون بیش از 90،000 عملکرد (“مهارت”) در دسترس کاربران برای بارگیری در دستگاه‌های دارای قابلیت دستیار صوتی الکسا داشته است که از ژوئیه 2016 افزایش قابل‌توجهی داشته است. AI Cortana مایکروسافت از آگوست سال 2018 برای استفاده در دستگاه‌ های دارای الکسا در دسترس قرار گرفت. در سال 2018، آمازون یک “حالت تعاملی” را به وجود آورد که در آن الکسا برای تأیید دریافت یک فرمان مثلا به جای گفتن “خوب” ، شروع به پاسخ دادن می‌کند.

در تاریخ 20 دسامبر سال 2018 آمازون ادغام جدیدی با موتور پاسخگویی Wolfram Alpha اعلام کرد که دقت بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از دستیار صوتی الکسا در رابطه با ریاضیات، علوم، نجوم، مهندسی، جغرافیا، تاریخ و موارد دیگر سؤال می‌کنند.

اتوماسیون خانگی

دستیار صوتی الکسا در خانه هوشمند

در فضای اتوماسیون خانگی، الکسا دستگاه‌ های چندین سازنده از جمله Fibaro ، Belkin ، ecobee ، Geeni ، IFTTT ، Insteon ، LIFX ، LightwaveRF ، Nest ، Philips Hue ، SmartThings ، Wink و یونومی را پشتیبانی می‌کند. ویژگی اتوماسیون خانگی در تاریخ 8 آوریل 2015 به بازار آمد. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از کیت مهارت‌های الکسا مهارت‌های خانه هوشمند خود را ایجاد کنند.

در سپتامبر سال 2018 آمازون اجاق مایکروویو را اعلام کرد که با یک دستگاه اکو می‌توان آنرا کنترل کرد.

فرمان‌ها و دستورات

غذا را می‌توان با استفاده از دستیار صوتی الکسا سفارش داد؛ از ماه مه سال 2017 سفارش غذا با استفاده از الکسا توسط Domino’s Pizza، Grubhub، Pizza Hut، Se seamless و Wingstop پشتیبانی می‌شود. همچنین، کاربران الکسا در انگلیس می‌توانند وعده‌ های غذایی را از طریق Just Eat سفارش دهند. علاوه بر این کاربران می‌توانند وعده‌ های غذایی را با استفاده از Amazon Prime Now از طریق الکسا در 20 شهر اصلی ایالات‌متحده سفارش دهند. با معرفی Amazon Key در نوامبر سال 2017 ، دستیار صوتی الکسا می‌تواند با قفل هوشمند در این سرویس کار می‌کند تا پیک‌های آمازون بتوانند درب خانه مشتریان را باز کنند و بسته‌ها را در داخل قرار دهند.

طبق مقاله‌ای در آگوست 2018 که توسط The Information منتشر شد، تنها 2 درصد از دارندگان الکسا از این وسیله برای خرید در هفت ماه اول سال 2018 استفاده کرده‌اند و از کسانی که خرید اولیه انجام داده‌اند، 90 درصد خرید دوم را انجام نداده‌اند.

موسیقی

دستیار صوتی آمازون الکسا

دستیار صوتی الکسا از بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر اشتراک‌گذاری و استریم موسیقی رایگان در دستگاه‌ های آمازون پشتیبانی می‌کند. این سرویس‌ها شامل: Prime Music ، Amazon Music ، Amazon Music Unlimited ، Apple Music ، TuneIn ، iHeartRadio ، Audible ، Pandora و Spotify Premium می‌باشند. با این حال ، برخی از این خدمات موسیقی در سایر محصولات دارای قابلیت الکسا که توسط شرکت‌ های خارجی از خدمات آن تولید می‌شوند، در دسترس نیست.

دستیار صوتی الکسا قادر است رسانه‌ها و موسیقی را مستقیماً پخش کند. برای انجام این کار، دستگاه الکسا باید علاوه بر هر کتاب صوتی موجود در کتابخانه شنیداری به حساب آمازون وصل شود که امکان دسترسی به کتابخانه موسیقی آمازون را نیز فراهم می‌کند. اعضای آمازون توانایی اضافی برای دسترسی به ایستگاه‌ ها، لیست پخش و بیش از دو میلیون آهنگ رایگان دارند. مشترکین Amazon Music Unlimited همچنین به لیست میلیون‌ها آهنگ دسترسی دارند.

Amazon Music برای رایانه شخصی به شما امکان می‌دهد موسیقی شخصی را از Google Play ، iTunes در یک دستگاه الکسا پخش کنید. این کار را می‌توان با آپلود کردن مجموعه My Music در آمازون از طریق رایانه انجام داد. حداکثر 250 آهنگ قابل بارگذاری است. پس از اتمام این کار، الکسا می‌تواند این موسیقی را پخش و از طریق گزینه‌های فرمان صوتی کنترل کند.

ورزش

دستیار صوتی الکسا به کاربر امکان می‌دهد به‌روزرسانی‌های تیم‌های ورزشی پشتیبانی شده را بشنود. برای انجام این کار می‌توان تیم ورزشی به لیست ایجاد شده در بخش برنامه Sports Update Alexa اضافه کرد.

کاربر قادر است تا حداکثر 15 اخبار از تیم پشتیبانی شده را بشنود:

 • MLS – Major League Soccer
 • EPL – لیگ برتر انگلیس
 • NBA – انجمن ملی بسکتبال
 • بسکتبال مردان NCAA – انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی
 • لیگ قهرمانان یوفا – اتحادیه فوتبال اروپا
 • جام حذفی – جام چالش اتحادیه فوتبال
 • MLB – لیگ برتر بیس بال
 • NHL – لیگ ملی هاکی
 • NCAA FBS football – انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی: زیر بخش فوتبال کاسه فوتبال
 • NFL – لیگ ملی فوتبال
 • لیگ 2 بوند سلیگا آلمان
 • WNBA – انجمن ملی بسکتبال بانوان
 • لیگ 1 بوندسلیگا آلمان

ارسال پیام و تماس

قیمت دستگاه الکسا

چندین راه برای ارسال پیام از برنامه الکسا وجود دارد. الکسا می‌تواند پیام‌ های خود را به برنامه الکسا گیرنده و همچنین به تمام دستگاه‌ های پشتیبانی شده اکو مرتبط با حساب آمازون خود ارسال کند. همچنین می‌تواند پیام‌ های تایپ شده را فقط از برنامه الکسا ارسال کند. اگر شخصی پیامی را از دستگاه Echo مرتبط ارسال کند آن را به عنوان پیام صوتی منتقل می‌کند. الکسا نمی‌تواند پیوست‌هایی نظیر فیلم و عکس را ارسال کند.

برای خانوارهایی که بیش از یک عضو دارند. مخاطبین الکسا در کلیه دستگاه‌ های ثبت شده در حساب مرتبط با آن جمع می‌شوند. با این‌ حال در برنامه الکسا فقط یک شخص قادر به گفتگو با مخاطبین Alexa خود است. در صورت دسترسی و پشتیبانی یک برنامه الکسا یا دستگاه اکو. پیام‌ رسانی الکسا برای همه افراد یک خانواده در دسترس است.

این پیام‌ ها توسط هر کسی که به خانه دسترسی داشته باشد قابل‌شنیدن است. این ویژگی پیام‌ رسانی هنوز حاوی یک رمز عبور یا پین همراه نیست. هرکسی که به شماره تلفن همراه شخصی شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند از این ویژگی برای تماس با آنها از طریق برنامه پشتیبانی شده الکسا یا دستگاه اکو استفاده کند. ویژگی برای مسدود کردن هشدار پیام‌ ها و تماس‌ ها با استفاده از ویژگی Do Not Disturb به طور موقت در دسترس است.

تجارت

الکسا برای تجارت یک سرویس اشتراکی پولی است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد از الکسا برای پیوستن به تماس‌های کنفرانس، برنامه‌ریزی جلسات و مهارت‌ های سفارشی که توسط فروشندگان شخص ثالث طراحی شده است، استفاده کند. در هنگام راه‌اندازی مهارت‌های قابل‌ توجهی از SAP ، مایکروسافت و Salesforce در دسترس است.

یکی از امکانات منحصر به فرد خانه هوشمند آیسا استفاده از دستیار صوتی اختصاصی می باشد ، که مکمل هوش مصنوعی می باشد و قابلیت دریافت کلمات فارسی را دارد و نسبت به آنها ریکشن نشان می دهد.

از جمله امکانات دستیار صوتی آیسا به شرح زیر می باشد

1- کنترل تمام تجهیزات خانه

2- گزارش هواشناسی

3- اخبار

4- گزاررش از وضعیت خانه

5- پخش موسیقی

و کلی امکانات دیگر

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

12 پاسخ

  1. با سلام و درود دستیار صوتی الکسا از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند
   می توانید از دستیار صوتی آیسا اختصاصی برای زبان فارسی استفاده کنید

  1. با سلام و درود دستیار صوتی الکسا از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند
   می توانید از دستیار صوتی آیسا اختصاصی برای زبان فارسی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.