خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ قبل خرید چه باید بدانیم

از آنجایی که محبوبیت خانه های هوشمند افزایش یافته است، ممکن است بپرسید مزایای فناوری خانه هوشمند چیست؟

خانه‌های هوشمند انرژی کمتری مصرف می‌کنند، بنابراین بازده انرژی را به دست می‌آورید که به نوبه خود باعث صرفه‌جویی در هزینه شما می‌شود. این به این دلیل است که برخی از سیستم‌های هوشمند دستگاه‌ها را در سطح عملکردی پایین‌تری تنظیم می‌کنند، بنابراین آنها به خواب می‌روند و تنها زمانی بیدار می‌شوند که شما به آنها دستور دهید. فناوری خانه های هوشمند همچنین مزایای فوق العاده ای را برای افراد کم توان و سالخورده ای که تنها زندگی می کنند ارائه می دهد.

خانه هوشمند چیست؟

خانه های هوشمند از سیستم‌ های اتوماسیون خانگی استفاده می‌کنند تا بتوانید لوازم خانگی، روشنایی، سیستم‌ های سرگرمی، تهویه و حتی بستن پرده‌ ها را از راه دور با استفاده از تلفن هوشمند یا رایانه کنترل کنید. همچنین می تواند شامل امنیت خانه مانند کنترل دسترسی، دوربین های امنیتی، روشنایی و سیستم های هشدار باشد.

ایمنی

خانه های هوشمند زمانی که در خانه نیستید یا به دلیل معلولیت نمی‌توانید قسمت‌هایی از خانه را مشاهده کنید، می‌توانند به شما آرامش دهند. اگر صدای ضربه ای را در شب شنیدید، می توانید فوراً مناطق مورد نظر را از طریق دوربین های امنیتی مشاهده کنید و در صورت لزوم اقدام کنید و عزیزان خود را ایمن نگه دارید. آنها همچنین به شما این امکان را می دهند که از آتش سوزی های تصادفی ناشی از اجاق گاز های بدون محاظ جلوگیری کنید.

سیستم های امنیتی را می توان نصب کرد که به شما این امکان را می دهد که رفت و آمدها را نظارت کنید و در صورت شناسایی فعالیت های مشکوک به شما هشدار دهند. می‌توان درها را قفل کرد، سیستم‌ های امنیتی را فعال کرده و دوربین‌ها را از طریق تلفن کنترل کرد و محیط امن‌تر و مطمئن‌ تری را برای شما و خانواده‌ تان ایجاد کند.

دسترسی

اگر دوستان یا اعضای خانواده ای دارید که مسن، ناتوان یا بیمار هستند، می دانید که حتی ابتدایی ترین کار روزمره چقدر می تواند برای آنها دشوار باشد. محصولات خانه هوشمند می تواند کیفیت زندگی آنها را تا حد زیادی افزایش دهد و استفاده از دستورات صوتی می تواند درصد یادگیری را برای افرادی که با تکنولوژی آشنا نیستند بسیار آسان کند.

راه اندازی سیستم های خودکار برای فعالیت هایی مانند کنترل دما، استرس های غیر ضروری را از زندگی این افراد حذف می کند. با پیشرفت فناوری، کارهای دشوارتر و سنگین تر در دسترس خواهند بود و انعطاف پذیری و استقلال در خانه را برای افرادی که ممکن است به تنهایی قادر به مراقبت از خانه های خود نباشند، بهبود می بخشد.

آنچه برای یک خانه هوشمند نیاز دارید

از بلندگوها و قفل‌های هوشمند گرفته تا چراغ‌ها و ترموستات‌ها، در اینجا توصیه‌های ما برای دستگاه‌هایی است که برای هوشمند کردن خانه‌تان به آن‌ها نیاز دارید.

چگونه خانه خود را هوشمندتر کنیم

در ابتدایی‌ترین تعریف، خانه هوشمند می‌تواند، هر وسیله یا تجهیز متصل به اینترنت باشد که می‌توانید با استفاده از تلفن هوشمند کنترل کنید یا عملکرد آن را خودکار کنید.

دستگاه ها و خدماتی که خانه را “هوشمند” می کند برای هر فردی متفاوت خواهد بود. بنابراین در اینجا آموزش ابندایی نحوه تبدیل خانه معمولی به خانه هوشمند آماده شده است.

لامپ های هوشمند

لامپ های هوشمند

لامپ های هوشمند می توانند قبض انرژی شما را کاهش دهند. همه لامپ های هوشمند LED هستند که نسبت به لامپ های رشته ای و حتی فلورسنت برق بسیار کمتری مصرف می کنند. با این حال، لامپ های هوشمند را می‌توان از طریق تلفن هوشمند تان نیز کنترل کرد و می‌توانید زمان‌بندی روشن و خاموش شدن این لامپ های هوشمند را تنظیم کنید.

لامپ های هوشمند با برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید براساس بودجه خود آن ها را خریداری کنید.

اسپیکر هوشمند

اسپیکر هوشمند

ممکن است قبلاً اسپیکر هوشمند را تجربه کرده و یا تبلیغات آن را در شبکه های اجتماعی دیده باشید. به جای بیرون آوردن تلفن برای کنترل تجهیزات خانه هوشمند، یک اسپیکر هوشمند به شما این اجازه را می‌دهد تا دستورات صوتی خود را بیان کنید و آن کار برای شما انجام شود. نه تنها می‌توانید به آنها دستور دهید که اقداماتی انجام دهند، بلکه می‌توانید از آنها سؤالاتی نیز بپرسید، مانند اطلاع از اخبار و آب و هوا، خواندن دستور العمل‌ها.

همچنین می توانید غذا یا حتی تاکسی سفارش دهید. و (از همه مفیدتر) آنها موسیقی مورد علاقه شما را نیز پخش می کنند. اسپیکر هوشمند مانند Amazon Echo صدای خوبی تولید می‌کنند تا بلندگوی اصلی یک اتاق خواب یا نشیمن باشد. دستیار صوتی الکسا به لطف هزاران مهارت شخص ثالث و مجموعه وسیعی از دستگاه های خانه هوشمند سازگار با الکسا که می توانید کنترل کنید، می تواند بیشتر از رقبا کارهای مفیدی برای شما انجام دهد.

پریز هوشمند

پریز هوشمند

پریز هوشمند یا کلیدهای لمسی ساده ترین و ارزان ترین راه برای «هوشمند کردن» هر وسیله ای در خانه شما هستند. به عنوان مثال، می توانید یک لامپ شب خواب را به یک پریز هوشمند متصل کنید، و پریز هوشمند را به دیوار وصل کنید و لامپ را از طریق تلفن خود کنترل کنید. همچنین می‌توانید برای روشن و خاموش کردن پریز هوشمند برنامه‌ریزی کنید و آنها را به سایر محصولات خانه هوشمند مرتبط کنید. زمانی که می‌خواهید در هنگام غروب، زمانی که در خانه نیستید یا نمی‌توانید برای روشن کردن لامپ‌ها بلند شوید، هنگام غروب، لامپ ها روشن شوند، بسیار مفید است.

تعداد زیادی پریز هوشمند خوب موجود است که با Alexa، Google Home، Apple HomeKit، Samsung SmartThings و Nest کار می‌کنند.

دوربین‌های امنیتی

دوربین هوشمند

دوربین‌های امنیتی خانه هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که خانه‌تان را زیر نظر داشته باشید و از افرادی که رفت وآمد دارند، با تلفن، تبلت یا لپ‌تاپ خود مطلع شوید. دوربین های بهتر دید در شب نیز خواهند داشت و می توان آنها را با سایر دستگاه های خانه هوشمند نیز مرتبط کرد. این بدان معناست که دوربین وقتی از خانه خارج می‌شوید و سیستم امنیتی فعال شده باشد شروع به ضبط می‌کند و پس از بازگشت به خانه متوقف می‌شود.

بسیاری از دوربین‌ها و برنامه‌های امنیتی خانه هوشمند مانند Arlo Q دارای کیفیت ویدیو و تشخیص حرکت عالی هستند. این برنامه دارای برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر و رابط کاربری بصری زیبایی است. به علاوه، Arlo هفت روز ضبط در فضای ابری از رویدادها را برای حداکثر پنج دوربین ارائه می دهد. هرچه بیشتر هزینه کنید، ویژگی های با کیفیت بالاتری دریافت می کنید، بنابراین ایده خوبی است که در مورد دوربین های امنیتی  تحقیق کنید تا براساس ویژگی هایی که لازم دارید و با قیمت مناسب خریداری کنید.

هاب خانه های هوشمند

هاب خانه هوشمند

هاب خانه های هوشمند به شما این امکان را می دهد تا تعداد زیادی ازمحصولات خانه هوشمند را به هم متصل کنید تا بتوانید آنها را از یک پلت فرم یکسان کنترل کنید. هاب ها همچنین به شما این امکان را می دهند تا بسیاری از فرآیندها را از این یک مکان به صورت خودکار انجام دهید، که بسیار کارآمد می باشد.

به عنوان مثال، می‌توانید لامپ ها خود را روشن کنید، دمای ترموستات‌تان را تغییر دهید، پخش موسیقی را شروع کنید، و وقتی عصر وارد خانه می‌شوید، پرده‌ها را ببندید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که تلفن هوشمند شما می تواند کارهای زیادی را انجام دهد که یک هاب اختصاصی نیز توانایی انجام آن ها را دارد و از طرفی اسپیکر هوشمند مانند Amazon Echo در حال تبدیل شدن به یک هاب جدید است.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

یکی از مزایای مهم ترموستات هوشمند، اتصال به تلفن هوشمند شماست که این امر برای شما راحتی را به ارمغان می آورد. ترموستات هوشمند کنترل دمای خانه را بدون توجه به اینکه شما در کجای دنیا قرار دارید در اختیارتان قرار می دهد. شما می توانید دمای خانه خود را از طریق تلفن هوشمند که به ترموستات شما متصل است، کنترل کنید. علاوه بر این، هنگامی که با سایر محصولات خانه هوشمند مانند سنسورهای حرکتی، پرده‌ها و لامپ ها متصل می‌شود، با کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

به عنوان مثال وقتی در خانه حضور ندارید، سنسور های حرکتی عدم حضور افراد را تشخیص داده و ترموستات هوشمند در صورت فعال بودن سیستم های سرمایشی یا گرمایشی دستور خاموش شدن را ارسال می کند.

کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی

اگر لامپ های زیادی در خانه خود دارید، می توانید آنها را با لامپ های هوشمند جایگزین کنید، اما این ممکن است برای شما کمی گران تمام شود یا کلیدهای لمسی نصب کنید. کلیدهای لمسی مانند یک کلید معمولی کار می کنند، اما می توانند از طریق تلفن هوشمند شما نیز کنترل شوند و به سایر محصولات خانه هوشمند متصل شوند. نصب کلیدهای لمسی نیاز به دانش اولیه برق دارد، بنابراین توصیه می کنیم با برقکاران تماس بگیرید تا در سیم کشی خانه خود کمک کنند تا با استفاده از کلیدهای لمسی یک خانه هوشمند برای خود داشته باشید.

آیفون های تصویری

یکی از اختراعات بزرگ محصولات خانه هوشمند، آیفون تصویری هوشمند خانه است. هنگامی که شخصی دکمه زنگ درب ورودی را فشار می‌دهد، یک ناتیفیکیشن به  تلفن هوشمند شما ارسال می شود. به‌علاوه، به‌عنوان یک اینترکام عمل می‌کند و برای کسانی که مشکل رسیدن سریع به در دارند، مفید است. فقط به خاطر داشته باشید که یک دوربین امنیتی واقعا خوب می تواند به نظارت بر درب ورودی شما نیز کمک کند. اگر برای سیم‌کشی دوربین‌های امنیتی و زنگ‌های ویدیویی به کمک نیاز دارید از برق‌کار ها کمک بخواهید.

محصولات خانه هوشمند زیادی برای طیف وسیعی از فعالیت ها برای ساده تر کردن زندگی و صرفه جویی در انرژی در دسترس هستند. تعداد بیشتری از اپلیکیشن‌ های خانه هوشمند به بازار می‌آیند که بررسی تمام آن ها امکان پذیر نمی باشد. در آخر توضیحات مختصری از مابقی محصولات خانه هوشمند داده شده است.

  • آشکارسازهای دود: اگر در خانه شما دود (یا آتش) وجود دارد، یک آشکارساز دود متصل به اینترنت می‌تواند هر کجا که هستید به تلفن هوشمند شما هشدار دهد.
  • ماژول ریموت IR: همه دستگاه‌های سرگرمی خانه خود مانند تلویزیون، سیستم صوت و… را از یک دستگاه کنترل کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا مجموعه‌ای از محصولات خانه هوشمند خود را کنترل کنید. ماژول های ریموت IR را می‌توان به الکسا متصل کرد، بنابراین می‌توانید با استفاده از صدای خود کانال‌ های تلویزیون و موارد دیگر را تغییر دهید.
  • درب بازکن های گاراژ: افزودن هوشمند به درب گاراژ به این معنی است که می توانید آن را از طریق تلفن خود کنترل کنید، اما مهمتر از آن، به این معنی است که اگر در خانه نیستید درب باز شود می تواند به شما اطلاع دهد. همچنین می توانید آن را با لامپ ها و دوربین های هوشمند متصل کنید که در صورت باز شدن درب فعال شوند.

نگرانی های امنیتی در مورد فناوری خانه های هوشمند

با هر یک از محصولات خانه هوشمند که به خانه خود می آورید، خطر هک شدن بیشتر می شود. خوشبختانه، تعدادی روش آسان برای کمک به جلوگیری از دسترسی مزاحمان به محصولات خانه هوشمند شما وجود دارد. از مقالات مرتبط به امنیت خانه هوشمند در داخل سایت خانه هوشمند آیسا استفاده کنید تا اطلاعات کاملی در این خصوص داشته باشید.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
آموزش ھوشمندسازی ساختمان (BMS) – قسمت چهارم
اموزش هوشمندسازی(BMS) – قسمت سوم
آموزش ھوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت دوم
آموزش هوشمند سازی ساختمان (BMS) – قسمت اول
BMS چیست؟ مزایای سیستم هوشمند ساختمان

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.