IoB

اینترنت بدن‌ IoB چیست؟ آینده بدن چگونه است

مقدمه

بر اساس گزارش Fortune Business Insights، پیش‌بینی می‌شود که اینترنت جهانی اشیا (IoT) در بازار مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2028 به 446.52 میلیارد دلار افزایش یابد. ادغام فناوری‌های اینترنت اشیا و مراقبت‌های پزشکی، نوآوری‌های هیجان‌انگیزی را ایجاد می‌کند که منجر به راه‌حل‌های مؤثرتر مراقبت‌های بهداشتی می‌شود. یکی از این نوآوری های جدید اینترنت بدن ها است. بیایید دریابیم که دقیقا چیست و راه هایی که می تواند زندگی ما را متحول کند.

اینترنت بدن IOB چیست؟

اینترنت بدن چیست

در سال های اخیر، صنعت مراقبت های بهداشتی دستخوش تغییرات مهم مرتبط با فناوری بوده است. تعدادی از این تغییرات شامل استفاده از برنامه های واقعیت افزوده برای کمک به پزشکان در حین جراحی، معرفی هوش مصنوعی برای بهبود کارایی فرآیندهای تشخیصی و البته افزایش دستگاه های اینترنت اشیا است که در حال گسترش هستند. این فهرست بدون اینترنت بدن ها ناقص خواهد بود.

گجت‌های IoB پوشیدنی، قابل بلع یا کاشتنی هستند. می‌توانیم IoB را اکوسیستمی از دستگاه‌های متصل به اینترنت در نظر بگیریم. با پیروی از مفهوم Web of Things، IoB قابلیت همکاری و اتصال دستگاه های هوشمند را با استاندارد سازی پروتکل های ارتباطی بین دستگاه های هوشمند مختلف اینترنت اشیا افزایش می دهد. در مراقبت های بهداشتی، آنها داده های مهم را در هسته پزشکی دقیق جمع آوری می کنند. این امکان درمان دقیق برای نیازهای فرد خاص را فراهم می کند.

اصطلاح اینترنت بدن (IoB) که برای اولین بار در سال 2016 ظاهر شد، مورد استفاده عمومی قرار گرفت و همه دستگاه هایی را که بر بدن انسان نظارت می کنند گرد هم آورد. برخی از دستگاه ها شامل موارد زیر است:

  • سمعک
  • حسگرهای بلع
  • پوشیدنی ها برای ضربان قلب

خارج از مراقبت های بهداشتی، محصولات IoB به عنوان دستگاه های تجاری نیز استفاده می شوند. این می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

  • دوربین های مدار بسته
  • قفل ها از طریق تشخیص چهره فعال می شوند
  • دستگاه های کنترل صدا برای خانه
  • ابزارهای ناوبری/سلامتی

بدن به عنوان منبع داده

امکان درک بدن به عنوان منبع داده در هسته IoB نهفته است. این مفهوم کاملاً واضح نیست، اگرچه به نظر می رسد چشم اندازی امیدوارکننده باشد.

اینترنت بدن به عنوان انواع اینترنت اشیا طبقه بندی می شود که تعامل بین دستگاه ها و بدن ما را افزایش می دهد. اجرای گسترده آن باعث بهبود دقت درمان و همچنین رفاه انسان می شود. به عنوان مثال، این دستگاه دارای قابلیت خودکارسازی دوز انسولین برای بیماران دیابتی است. سایر مزایای اجرای IoB شامل امکان شخصی سازی طرح های بیمه، بهبود عملکرد و توسعه مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است.
با این حال، نوع و مقدار داده های دریافتی به ابزار IoB و عملکرد آن در سطوح مختلف بستگی دارد.

سخت‌افزار

شامل قابلیت‌های محاسباتی است که برای عملکرد داده‌ها، از شمارش گام‌ها تا شاخص‌های پزشکی، مورد نیاز است. حافظه ابزار داخلی یا فضای ابری برای ذخیره سازی داده ها استفاده می شود.

شبکه ها

برای تبادل امن داده ها، اتصال بین ابزارهای IoB لازم است.

Back-end

راه حل های ذخیره سازی، تحلیلی و رندر را یکسان می کند. نشان دهنده زیرساختی است که حتی ممکن است شامل یک تیم پشتیبانی باشد که عملکرد آسان ابزار را کنترل می کند.

اپلیکیشن های کاربر نهایی

اپلیکیشن ها پیکربندی دستگاه های IoB را ارائه می دهد. همچنین به کاربران امکان می دهد اطلاعات را برای مدت معینی مشاهده کنند و ممکن است با سخت افزار یا برنامه های کاربردی دیگر مرتبط باشند.

انواع راه حل های IoB

اینترنت اشیا تله مدیسین

با توجه به طبقه بندی ابزارهای IoB، سه نسل وجود دارد:

خارجی (خارج از بدن)

برای نظارت بر فعالیت های روزانه کار می کند و از مچ بند گرفته تا ساعت هوشمند متفاوت است.

داخلی (داخل بدن)

شامل دستگاه‌های کاشته‌شده مانند ضربان‌ ساز، سمعک یا عضوی است که با کمک چاپگر سه‌بعدی توسعه یافته است.

Body-fused

ممکن است مجهز به ماژول های ارتباطی برای تفسیر پارامترهای بیولوژیکی و ارسال دیتا جهت مانیتورینگ باشد. به عنوان مثال می توانیم از قرص هوشمند نام ببریم. پس از بلع، تراشه های تعبیه شده در داخل قرص، پارامترها را اندازه گیری کرده و به آنالیزورها منتقل می کنند. اولین قرص هوشمند در سال 2017 توسط سازمان غذا و دارو تایید شد و در حال حاضر برای بیمارانی که دارای بیماری های روانپزشکی و سایر بیماری ها هستند استفاده می شود.

استفاده از IoB می تواند به یکی از گرایش های اصلی در مراقبت های بهداشتی تبدیل شود و امکان نظارت 24 ساعته بر سلامت و به دست آوردن آمار کامل مربوط به هرگونه انحراف از معیارهای استاندارد را فراهم کند.

موارد استفاده از اینترنت بدن

نظارت از راه دور بر بیماران

مچ بند

مچ بند IoB برای ارسال پالس های اولتراسونیک برای بررسی حرکات دست و موقعیت مکانی کارمند کار می باشد. در صورت ثبت فقدان یا عدم وجود کامل فعالیت، دستگاه می لرزد. اجرای چنین وسیله ای در محیط کار باعث افزایش بهره وری می شود. همچنین، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بیشتر به سلامت کارکنان خود اهمیت دهند، که اولویت شماره یک برای همه در جهان پس از کووید-۱۹ است.

دستگاه قلبی قابل کاشت

این دستگاه های IoB در قفسه سینه کاشته شده و به قلب متصل می شوند. فرستنده ای که در خانه کاربر قرار دارد، اطلاعات مربوط به عملکرد قلب را دریافت می کند و اطلاعات را به پزشک منتقل می کند. علاوه بر این، این دستگاه ضربان قلب را عادی کرده و مشکلات سلامتی را درمان می کند.

بیماران COVID-19

اینترنت بدن به نظارت بر بیماران COVID-19 کمک می کند. به عنوان مثال، پزشکان در چین از دماسنج های دیجیتال برای نظارت بر دمای بیمار بدون تماس با آنها استفاده می کنند. دماسنج های دیجیتال از گسترش COVID-19 جلوگیری می کنند و با سایر دستگاه های IoB برای نظارت ترکیب می شوند تا کنترل و تشخیص از راه دور را ارائه دهند.

BCIs

یک دستگاه تعبیه شده، رابط مغز و کامپیوتر (BCIs)، می تواند به عنوان یک پیشرفت در نظر گرفته شود زیرا به کاربران اجازه می دهد دستگاه ها را از طریق سیگنال های مغزی کنترل کنند و به طور قابل توجهی زندگی افراد دارای معلولیت را بهبود می بخشد.

نظارت بر ورزشکاران/سربازان

در مراقبت های بهداشتی، موارد استفاده از IoB هنوز رایج ترین هستند. اما همچنان شاهد استفاده از گجت های IoB در زمینه های دیگر مانند ورزش و حتی ارتش هستیم. در حال حاضر پوشیدنی هایی وجود دارند که عملکرد ورزشکاران را نظارت می کنند و می توانند اشکال دیگری داشته باشند. موارد استفاده از IoB نظامی شامل نظارت بر سربازان با ردیابی وضعیت عاطفی و فیزیکی، موقعیت مکانی و وضعیت فعلی آنها است. شبیه سازی موقعیت های جنگی به عنوان منبع داده ای عمل می کند که واکنش بدن را در شرایط بحرانی توصیف می کند.

تشخیص چهره و وضعیت فیزیکی

در سال 2018، زنجیره قهوه Barista شروع به استفاده از IoB برای تشخیص چهره برای تعیین جنسیت، سن و خلق و خوی مصرف کنندگان خود کرد. این فناوری به آنها کمک می کند تا نتایج را مشاهده کنند و نوشیدنی مناسب را برای مشتری پیشنهاد کنند.

از همین سیستم می‌توان در فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی برای تبلیغات شخصی‌ سازی‌ شده استفاده کرد که در آن برندها محصولات یا خدماتی را بر اساس روحیه یا جنسیت مشتری ارائه می‌دهند.

محصولات پیشنهادی، که توسط آمازون استفاده می شود، از تاریخچه خریدار برای پیشنهاد محصولات استفاده می کند. تشخیص چهره نیز همین کار را انجام می دهد اما با بررسی وضعیت فعلی مصرف کننده.

پایش سلامت برای بهبودی بیمار

IoB اکنون برای ایجاد اپلیکیشن‌های سلامتی برای گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود که می‌توانند رژیم غذایی، سطح قند خون، ضربان قلب و الگوی خواب افراد را ردیابی کنند.

به علاوه، می‌تواند به بیمار در مورد وضعیت سلامتی فعلی‌اش هشدار دهد، به او پیشنهاداتی ارائه می دهد، و عادات غذایی یا مصرف دارو را بر این اساس اصلاح کند. این اطلاعات ضروری می تواند جان انسان ها را نجات دهد و به پزشکان در تشخیص بیماری ها و شروع سریع تر درمان مناسب کمک کند.

ردیابی بیماری های مزمن

در یکی دو دهه گذشته افزایش بی سابقه ای در بیماری های مزمن و غیرواگیر (NCDs) مشاهده شده است. سالانه نزدیک به 41 میلیون نفر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست می‌دهند که منجر به هزینه‌های بیش از حد مراقبت‌های بهداشتی نیز می‌شود.

IoB یک رویکرد امیدوار کننده برای توسعه سیستم‌ های نظارت بر سلامت از راه دور به صورت real time برای بیماران BCD، که عمدتاً از بیماری قلبی و دیابتی رنج می‌برند، ارائه می‌کند. دستگاه های مجهز به IoB پیشرفت های بزرگی را در فناوری پانکراس مصنوعی ممکن کرده اند.

نظارت بر علائم حیاتی با شناسایی ناهنجاری‌ ها در بدن بیمار و هشدار دادن به آنها مبنی بر اینکه باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند، به کاهش بستری شدن در بیمارستان کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که دستگاه های IoB منجر به کاهش 50 درصدی نرخ بستری مجدد 30 روزه در بیمارستان شده است.

چالش ها و خطرات پذیرش IoB

اینترنت بدن

پذیرش IoB ارتباط نزدیکی با خطرات احتمالی اطلاعات دزدیده شده دارد. این اطلاعات می تواند جمع آوری شده و مورد سوء استفاده قرار گیرد و منجر به اختلال در عملکرد عادی دستگاه شود. تهدیدات بالقوه مشابه سایر دستگاه های اینترنت اشیا است، اما از آنجایی که دستگاه های IoB به بدن و عملکرد آن متصل هستند، خطرات بیشتر است. اگر ماژول‌ های امنیت سایبری IoB مؤثر نباشند، یا اگر رویکردهای رمزگذاری داده قدیمی باشد، تعداد خطرات افزایش می‌یابد.

همچنین باید از ارتباطات مناسب، اطمینان حاصل شود و افرادی که از دستگاه های IoB استفاده می کنند باید به طور کامل داده های بیومتریک داشته باشند. استفاده از دستگاه های IoB در مکان های عمومی پذیرفته نمی شوند. اگر چنین باشند، ممکن است شروع به نظارت بر افراد اطراف کاربر کنند و مقررات حفظ حریم خصوصی را نقض کنند. یک مثال برجسته از نقض حریم خصوصی راه حل آمازون است. این شرکت ردیاب های حرکت بازو را برای کارمندان در انبارها معرفی کرد. اما این نقض حریم خصوصی است، زیرا آنها اطلاعات شخصی کارگران را جمع آوری می کردند.

به طور کلی، آینده IoB مبهم است، اما تعداد موارد استفاده از IoB همچنان در حال افزایش است. اینترنت بدن‌ ها از ارائه مراقبت از بیمار خودکار و از راه دور گرفته تا افزایش مشارکت جامعه در مدیریت سلامت خود، نوآوری‌ های فناوری را برای بهبود استانداردهای زندگی به ارمغان می‌آورد. اگر ریسک ها و پاداش ها متعادل باشند، دستگاه های IoB به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل خواهند شد.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
شیشه هوشمند چیست؟ هر آنچه باید بدانید
سیستم اعلام حریق متعارف چیست؟

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.