IOT

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید

اینترنت اشیا یا به اختصار «IoT» در مورد گسترش قدرت اینترنت فراتر از رایانه‌ ها و تلفن‌ های هوشمند به طیف کاملی از تجهیزات، فرآیندها و محیط‌ های اشاره می کند. در این مقاله همه مئاردی که بایددر مورد IoT باید بدانید توضیح داده شده است.

اینترنت اشیا (IoT) در چند سال گذشته در حال رشد بوده است و پیش‌ بینی‌ ها نشان می‌ دهد که در سال‌ های آینده حتی سریع‌ تر رشد خواهد کرد. IoT در مرکز پیشرفت های تکنولوژیکی در هر صنعتی قابل تصور است. این ممکن است کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما بعید است که روزی را بدون مواجهه با اینترنت اشیا سپری کنیم. اما IoT چیست؟

IoT چیست؟

توضیح فنی و پیچیده

اگر فقط «IoT چیست؟» را در گوگل جستجو کنید. بسیاری از پاسخ ها فنی هستند و برای کاربران تازه وارد می تواند بسیار پیچیده باشد.

«اینترنت اشیا (IoT) سیستمی از دستگاه‌ های محاسباتی مرتبط، ماشین‌ های مکانیکی و دیجیتال، اشیا، حیوانات یا افراد است که با شناسه‌ های منحصر به‌ فرد و توانایی انتقال داده‌ ها از طریق شبکه بدون نیاز به انسان به انسان  ارائه می‌ شوند. در واقع تعامل با کامپیوتر ها.”

مفهوم IoT

توضیح ساده و غیر فنی IoT

اگر گنگ هستید نگران نباشد. بیشتر مردم نه می‌ خواهند و نه نیازی به غوطه‌ ور شدن در فضای بی‌ نظیر اینترنت اشیا دارند. در این پست، توضیح ساده ای در مورد اینترنت اشیا و نحوه کار آن در اختیار شما قرار می دهم. قبل از اینکه وارد بحث شویم، توجه داشته باشید که «IoT » و «اینترنت اشیا» می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند.

ممکن است این مطلب را روی رایانه یا گوشی همراه خود می‌خوانید، اما از هر دستگاهی که استفاده می‌کنید، به اینترنت متصل است. اتصال اشیا به اینترنت مزایای شگفت انگیز بسیاری را به همراه دارد. همه ما این مزایا را با گوشی‌ های هوشمند، لپ‌تاپ‌ ها و تبلت‌ های خود دیده‌ایم، اما این در مورد هر شی دیگری نیز صادق است. IoT یعنی تمام اشیا و تجهیزاتی که به آن ها دسترسی داریم را به اینترنت متصل کنیم.

دلیل گنگی و پیچیده بودن IoT به دلیل کاربرد گسترده آن در تمام بخش های زندگی ما است.. زمانی که مثال‌ها و امکانات زیادی در IoT وجود دارد، نمی‌توان این مفهوم را به درستی مشخص کرد.

برای روشن شدن موضوع، فکر می کنم درک مزایای اتصال اشیا به اینترنت مهم است.

چرا IoT مهم است؟

وقتی وسیله ایی به اینترنت متصل است، به این معنی است که می تواند اطلاعاتی ارسال، دریافت یا همزمان هر دو را انجام دهد . این توانایی برای ارسال و یا دریافت اطلاعات همه چیز را هوشمند می کند و زماین که وسیله ایی هوشمند شود امکانات بیشتری در اختیار ما قرار می دهد.

بیایید دوباره از گوشی های هوشمند به عنوان مثال استفاده کنیم. شما می توانید به هر آهنگی در جهان گوش دهید، اما نه به این دلیل که تلفن شما همه آهنگ ها را روی آن ذخیره کرده است. به این دلیل است که هر آهنگ در جهان در جای دیگری ذخیره می شود (آن مکان به عنوان “ابر” شناخته می شود) و تلفن شما می تواند آهنگی را درخواست کند و اطلاعاتی را برای پخش دریافت کند.

برای هوشمند بودن، یک شی نیازی به ذخیره سازی دیتای های حجیم و عجیب و غریب در داخل آن نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به اینترنت متصل شده و از فضاهای ابری و سرورهای قدرتمند استفاده کنید.

در IoT ، همه چیز را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • حسگرها و سنسورهایی که اطلاعات را جمع آوری کرده و سپس ارسال می کنند.
  • رایانه هایی که اطلاعات را دریافت می کنند و سپس بر اساس آن عمل می کنند.
  • تجهیزاتی که هر دو موارد بالا را انجام می دهند.

هر سه این موارد دارای مزایای و امکاناتی هستند که به یکدیگر وابسته می باشند.

جمع آوری و ارسال اطلاعات

سنسورها می توانند دما، حرکت، رطوبت، کیفیت هوا، نور و تقریباً هر چیز دیگری را که فکرش را بکنید اندازه گیری کنند. حسگرها وقتی با اتصال اینترنت همراه می شوند، به ما امکان می دهند اطلاعاتی را از محیط جمع آوری کرده و به سرور ارسال کنیم که به نوبه خود به تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

iot در کشاورزی

در یک مزرعه، دریافت خودکار اطلاعات در مورد رطوبت خاک می تواند به کشاورزان بگوید دقیقا چه زمانی محصولات باید آبیاری شوند. کشاورز می تواند به جای آبیاری بیش از حد یا کم (هر کدام از این دو می تواند به نتایج بدی منجر شود)، اطمینان حاصل کند که محصولات دقیقاً مقدار مناسب آب را دریافت می کنند.

همان طور که حواس شش گانه، به ما امکان جمع آوری اطلاعات محیط را می دهد، حسگرها نیز به ماشین ها اجازه می دهند تا محیط خود را بهتر درک کنند.

دریافت و اقدام بر اساس اطلاعات

همه ما با ماشین هایی که براساس اطلاعات ورودی عمل می کنند بسیار آشنا هستیم. یک چاپگر یک سند را دریافت می کند و سپس آن را چاپ می کند. یک درب گاراژ یک سیگنال بی سیم دریافت می کند و در باز می شود.این کار یک امری عادی است که از راه دور به یک ماشین دستوری اسال شود.

IoT در این بین چه کمکی می کند؟

قدرت واقعی IoT زمانی به وجود می‌آید که ماشین (شی) هر دو موارد بالا را بتوانند اطلاعات را بر اساس محیط جمع‌ آوری و دستورات را اجرا کند.

تفکر و انجام

به کشاورزی برگردیم این حسگرها اطلاعات مربوط به رطوبت خاک را جمع آوری می کنند. اکنون کشاورز می تواند سیستم آبیاری را فعال کند یا در صورت لزوم آن را خاموش کند. با سیستم‌های مجهز به IoT ، در واقع برای این فرآیند به کشاورز نیاز ندارید. در عوض، سیستم آبیاری می تواند به طور خودکار بر اساس میزان رطوبت تشخیص داده شده، در صورت نیاز عمل کند.

شما حتی می توانید یک قدم جلوتر بروید. اگر سیستم آبیاری اطلاعات آب و هوا را از طریق اتصال اینترنتی خود دریافت کند، می‌ تواند بداند که چه زمانی باران می‌ بارد و تصمیم بگیرد زمانی که محصولات به‌ هر حال از باران آبیاری می‌ شوند، دیگر عملیات آبیاری صورت نگیرد.

iot چیست

امکانات IoT به همین جا ختم نمی شود! تمام این اطلاعات در مورد رطوبت خاک، میزان آبیاری محصولات توسط سیستم آبیاری و میزان رشد محصولات، قابل جمع‌ آوری و ارسال به ابر رایانه‌ های موجود در سرورهای ابری می باشد که الگوریتم‌ هایی را برای تجزیه و تحلیل همه این اطلاعات اجرا می‌ کنند و به مدل‌ هایی منجر می‌ شوند که می‌ توانند برای پیش بینی شرایط آینده و جلوگیری از ضرر و زیان استفاده شود.

این توضیحات فقط برای یک نوع سنسور بود. حسگرهای دیگری مانند نور، کیفیت هوا و دما را به این مجموعه اضافه کنید و این الگوریتم‌ ها می‌ توانند بسیار بزرگتر و کارآمدتر شوند. این الگوریتم‌ها با ده‌ ها، صد ها و هزاران مزرعه‌ ای که همگی اطلاعات خود را جمع‌ آوری می‌ کنند، می‌ توانند بینش‌ های باور نکردنی در مورد چگونگی ایجاد بهترین رشد محصولات کشاورزی ایجاد کنند و به تغذیه جمعیت رو به رشد جهان کمک کنند.

تعریف اولیه شما از IoT

IoT چیست؟

IoT یا اینترنت اشیا، در مورد گسترش قدرت اتصال به اینترنت فراتر از رایانه ها به طیف کاملی از اشیا، فرآیندها و محیط های دیگر است. اشیای متصل، هوشمندتر، برای جمع آوری اطلاعات، ارسال اطلاعات یا هر دو مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا IoT اهمیت دارد؟

IoT بینش و کنترل بهتری در مورد اشیا و محیط هایی که در حال حاضر از دسترس اینترنت خارج هستند، به کسب و کارها و افراد می دهد. با انجام این کار،IoT به کسب‌ و کارها و افراد کمک می‌ کند تا با دنیای اطراف خود ارتباط بیشتری داشته باشند و کارهای معنادارتر و سطح بالاتری انجام دهند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
کارخانه هوشمند چیست؟ هر آنچه که باید بدانید
اینترنت اشیا چیست؟ هر آنچه که باید بدانید
پارکینگ هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.