NB IOT

NB IOT (پروتکل ارتباطی باند باریک) اینترنت اشیا چیست؟

مقدمه

در حالی‌ که در ایالات‌ متحده آمریکا میلیاردها میلیارد دلار در شبکه‌ های LTE سرمایه‌ گذاری کرده‌ اند، بسیاری از مناطق در سراسر جهان پوشش LTE کمی دارند. NB IoT می‌ تواند به نوآوران اینترنت اشیا (IoT) کمک کند تا فرصت‌ های مقرون به صرفه در سطح جهان ایجاد کنند.

با توجه به اینکه تعداد تجهیزات اینترنت اشیا (IoT) تا سال 2025 به 75 میلیارد دستگاه می‌ رسد، برای پشتیبانی از آنها به شبکه‌ های بی‌ سیم با پوشش گسترده نیاز داریم. بهترین پوشش دهی شبکه چیست؟ در این مطلب به توضیح یکی از شبکه‌ های دور برد و کم‌ مصرف اینترنت اشیا (Narrowband IoT) یا (NB IoT) و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

Narrowband IoT چیست؟

شهر هوشمند اینترنت اشیا

NarrowBand-Internet of Things (NB IoT) یک فناوری مبتنی بر استانداردهای کم مصرف (LPWA) است که برای فعال کردن طیف گسترده‌ ای از دستگاه‌ ها و خدمات اینترنت اشیا جدید توسعه یافته است. NB IoT به طور قابل توجهی مصرف انرژی دستگاه های کاربر، ظرفیت سیستم و کارایی طیف را به ویژه در پوشش عمیق بهبود می بخشد. عمر باتری بیش از 10 سال را می توان برای طیف وسیعی از موارد استفاده پشتیبانی کرد.

سیگنال‌ ها و کانال‌ های لایه فیزیکی جدید برای برآورده کردن نیازهای مورد نیاز پوشش گسترده در مناطق روستایی و در داخل ساختمان های بزرگ و پیچیدگی بسیار کم طراحی شده‌ اند. انتظار می رود هزینه اولیه ماژول های NB IoT با GSM / GPRS قابل مقایسه باشد. با این حال، فناوری زیربنایی بسیار ساده تر از GSM / GPRS امروزی است و انتظار می رود با افزایش تقاضا، هزینه آن به سرعت کاهش یابد.

NB IoT با پشتیبانی تمامی سازندگان عمده تجهیزات موبایل، چیپست ها و ماژول ها، می تواند با شبکه های تلفن همراه 2G، 3G و 4G همزیستی داشته باشد. همچنین از تمام ویژگی های امنیتی و حریم خصوصی شبکه های تلفن همراه مانند پشتیبانی از محرمانه بودن هویت کاربر، احراز هویت موجودیت، محرمانه بودن، یکپارچگی داده ها و شناسایی تجهیزات تلفن همراه بهره می برد.

مزایای تجارتی این فناوری

اینترنت اشیا

1. بهره‌ وری انرژی

کارآمد بودن تجهیزات اینترنت اشیا (IoT) بسیار مهم است. چه کسی می‌ خواهد باتری‌ های 20 میلیارد دستگاه را هر شش ماه تغییر دهد؟ در حالی‌ که تقریباً تمام فناوری‌ های اینترنت اشیا (IoT) برای صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، توسعه یافته‌ اند اما وقتی مودم در حال کار است و پردازش سیگنال را انجام می‌ دهد باید از جایی انرژی به دست می‌ آورد.

2. پس‌ انداز هزینه

فناوری‌ هایی با شکل موج ساده‌ تر نظیر NB IoT انرژی کمتری مصرف می‌ کنند. NB IoT با سرعت 200 کیلو هرتز از آنالوگ به دیجیتال (A / D) و دیجیتال به آنالوگ (D / A) تبدیل می‌شود. همچنین تراشه‌ های NB IoT در ساخت ساده‌ تر هستند و در نتیجه ارزان‌ تر می‌ شوند.

3. قابلیت اطمینان

به کار بردن NB IoT در طیف مجاز، به معنی بهبود قابلیت اطمینان برای کاربران و همچنین تخصیص منابع تضمین شده مورد نیاز برای کیفیت خدمات مدیریت شده (QoS) است.

4- استقرار گسترده

در مقایسه با LTE-M1، NB IoT دارای میزان Bitrate کمتر و بودجه پیوند بهتری است. علاوه بر این، NB IoT برای اتصال نیازی به gateway ندارد.

امانوئل کوهلو آلوز در مقاله‌ ای به این نکته اشاره کرد که ایجاد تجهیزات دیگر برای مدیریت و راه‌ اندازی فرایند، می‌ توان حسگرها را مستقیماً به ایستگاه پایه وصل کرد. این کار باعث کاهش انعطاف‌ پذیری و کاهش هزینه‌ ها می‌ شود.

5- رویکرد جهانی

در حالی‌ که در ایالات‌ متحده آمریکا میلیاردها میلیارد دلار در شبکه‌ های LTE سرمایه‌ گذاری کرده‌ اند، بسیاری از مناطق در سراسر جهان پوشش LTE کمی دارند. NB IoT می‌ تواند به نوآوران اینترنت اشیا (IoT) کمک کند تا فرصت‌ های مقرون به صرفه در سطح جهان ایجاد کنند.

کاربردهای NB IoT می‌ تواند شامل موارد زیر شود:

  • اندازه‌ گیری هوشمند (برق، گاز و آب)
  • خدمات مدیریت تسهیلات
  • سیستم هشدار و آتش‌ نشانی برای منازل و اماکن تجاری
  • وسایل شخصی متصل
  • ردیابی اشخاص، حیوانات یا اشیا
  • زیر ساخت‌ های شهر هوشمند نظیر لامپ‌ های خیابان
  • وسایل صنعتی متصل مانند دستگاه‌ های جوش کاری یا کمپرسور هوا.

موانع بالقوه

با گسترش فناوری NB IoT، می‌ توان هزینه‌ های اولیه برای توسعه نرم‌ افزار اجرایی را افزایش داد. علاوه بر این، آنتن‌ های مودم ممکن است پیچیده‌ تر شوند، در نتیجه این احتمال وجود دارد که ISP ها بتوانند هزینه صدور مجوز را افزایش دهند.

با وجود طیف GSM 200 کیلو هرتز که بسیار مورد استفاده است، بسیاری به دنبال این هستند که این شبکه را به بهترین شبکه کم مصرف و گسترده تبدیل کند. پس جای تعجبی ندارد که گارتنر NB IoT را به عنوان بخش اصلی در چشم‌ انداز LPWAN می‌ بیند.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط
اینترنت اشیا و خودرو های برقی – کاربرد ها و چالش ها
تاثیر اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) در تعمیر و نگهداری پیش بینی شده
اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ هرانچه که باید بدانید
پروتکل Z Wave چیست؟ مزایای و معایب این پروتکل
راهنمای پروتکل های هوشمندسازی خانه و برنامه های کاربردی

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.